آبشار سیرود

آبشار سیرود در روستای سیرود از منطقه کوهسار کرج واقع شده. طبیعت این روستا بسیار بکر و دیدنی بوده و باغات میوه آن نیز شهرت دارند.

آبشار سیرود در کوهسار کرج

شهر کوهسار در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز و در بین راه کرج به قزوین قرار گرفته. این شهر مرکز منطقه ایست که از آن به کوهسار یاد می شود و اغلب، گردشگران زیادی به دنبال اقامت و تجربه طبیعت در آن هستند. در کنار شهرکوهسار، روستاهایی مانند ولیان، اسپیداران، آجین دوجین، خوروین، بانوصحرا، سیاهکلان و آغشت نیز بخشی از منطقه کوهسار محسوب می شوند که جمعیتی معادل بیست و دو هزار نفر دارند. البته تا سال 1384، کوهسار خود روستایی در این منطقه به شمار می آمد که با تصویب مقامات محلی بدل به شهر شد. آبشار سیرود روستای سیرود از جاذبه های دیدنی این شهر است.

شهر کوهسار که 1500 متر از سطح دریا بلندی دارد، به دلیل آب و هوا و موقعیت جغرافیایی معتدل و کوهستانی اش رودهایی همچون کردان و دیگر روستاها در آن جریان یافته. وجود همین رودها باعث شده که باغ های فراوانی در این منطقه شکل بگیرد. و وجود همین باغات میوه و آب و هوای خوب باعث شده که ویلاها و اقامتگاه ها و امکانات تفریحی زیادی در منطقه کوهسار ایجاد شده و مسافران به ویژه در تعطیلات کوتاه و آخر هفته ها از تهران و کرج عازم این منطقه شوند و با اقامت در آن از دیدنی هایی همچون آبشار سیرود نیز بازدید کنند.

البته نزدیکی کوهسار به این شهرها هم دلیل دیگر این موضوع می باشد. کوهسار از تهران 70 کیلومتر، از کرج 25 کیلومتر و از قزوین 75 کیلومتر فاصله دارد. منطقه کوهسار با داشتن جاذبه های توریستی از انواع طبیعی، تفریحی، تاریخی و مذهبی، پتانسیل دارد که بسیار بیشتر از آنچه که امروزه پذیرای مسافران است، گردشگرها را به سمت خود بخواند و اقتصاد مردمانش را متحول کند. از دیدنی های این منطقه علاوه بر آبشار سیرود که موضوع این یادداشت است، می توان به برج مقبره کردان، امامزادگان عبدالله، صالح و موسی، پل بانو صحرا و کوه های و رودهای منطقه اشاره کرد. روستای سیرود یه عنوان یکی از روستاهای منطقه، یک جاذبه دیدنی در آن به شمار می آید.

آبشار سیرود کجاست

آبشار سیرود و روستای سیرود

روستای سیرود که آبشار سیرود در آن جریان دارد، نزدیکترین روستای ساوجبلاغ به شمال ایران محسوب شده و برخی آن را بهشت گمشده البرز می نامند. جمعیت این روستا 56 خانوار و 129 نفر بوده و گویش زبانی رایج مردمان سیرود، تاتی می باشد. تاتی از دسته زبان های ایرانی شاخه شمال غربی به حساب می آید که در گذشته از آذربایجان تا شمال خراسان در ایران با آن صحبت می کردند. این زبان به فارسی نزدیک است و به گیلکی، مازندرانی و به ویژه تالشی شبیه و نزدیک تر می باشد. تاتی شباهت هایی هم به زبان های اوستایی و کردی دارد. یکی از آثار ادبی ارزشمند که به زبان تاتی نوشته شده، داستان عاشقانه عزیز و نگار بوده.

روستای سیرود طبیعت دل انگیزی دارد و کوه های آن سرسبز و اب و هوای آن بسیار خوب می باشد. پوشش گیاهی این روستا غنی بوده و می توان در آن به گیاهان و درختانی همچون والک، ترشک، استوخودوس، گیلاس، توت، آویشن کوهی و آلبالو اشاره کرد. البته اگر بخواهید بعد از بازدید از روستای سیرود و آبشار سیرود، سوغاتی از این روستا به خانه ببرید می توانید روی محصولانی همچون لبنیات، عسل و غلات آن حساب کنید. این روستا شکلی ذوزنقه ای داشته و در شمال غربی کرج قرار گرفته. کوهستان های سیرود هم بسیار دیدنی بوده و شامل مواردی مانند کوه کفاب، کوه نقاره، قلعه دوش و سردران می شود.

مردمان روستای سیرود با کشاورزی و دامپروری زندگی خود را می گذرانند. البته گردشگری و ارائه خدمات اقامتی و توریستی به مسافرانی که برای دیدار از روستای سیرود و آبشار سیرود به این دهستان می آیند هم سهمی در معیشت آنان دارد. به دلیل آن که دسترسی به این روستا به دلیل صعب العبور بودن جاده آن، سخت تر است، این روستا نسبت به روستاهای دیگر منطقه کوهسار، بکرتر بوده و کمتر ساخت ویلا و اقامتگاه در آن صورت پذیرفته. محلی ها به این روستا سیرو می گویند و نام قدیم آن نیز سه رود بوده. اطراف روستا با دیواره های صخره ای بسیار بلند و البته زیبا و بکر پوشانده شده.

عکس آبشار سیرود

آبشار سیرود کجاست

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، آبشار سیرود که از جمله جاذبه های گردشگری کوهسار به شمار می آید، در روستای سیرود واقع شده. این روستا در کنار یک رودخانه دائمی پرخروش و جاری که هم نام این روستا می باشد، قرار گرفته. رودخانه سیرود شمالی جنوبی بوده و سرمنشا آن کوه های اخرک و پلنگ دره می باشد. در برخی از مسیر رودخانه شعبه هایی از آن جدا شده که در فرود از بلندی ها به پستی ها در این منطقه کوهستانی، آبشارهایی را به وجود می آورند که سیرود، مهم ترین آنهاست.

عکس آبشار سیرود نشان دهنده زیبایی و جریان مدام این آبشار در میان صخره هایی است که درختان و گیاهان سرسبز بر دیواره های آن روییده اند. بهترین زمان بازدید از این آبشار، دو فصل بهار و تابستان می باشد. چرا که در این منطقه کوهستانی و سردسیری، بارش باران و برف از فصل پاییز آغاز شده و در 5 ماه آخر سال، برف و یخ این روستا را می پوشاند. بهترین تفریحی که می توان در کناره این رود و این آبشار و در دل روستای سیرود تجربه کرد، کمپینگ و اتراق در دل طبیعت خواهد بود. همچنین با توجه زیبایی بکر و ناب این منطقه علاقمندان به تجربه عکاسی می توانند لحظه های زیبای بسیاری را شکار کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید