سنگچال

جنگل و روستای سنگچال که در مسیر روستای فیلبند واقع شده اند، بسیار سرسبز و دیدنی بوده و از آب و هوای معتدل و نیمه کوهستانی برخوردارند.

جنگل سنگچال در فیلبند

سه روستای فیلبند، سنگچال و چلاو در نزدیکی آمل و در یک امتداد واقع شده اند. این سه روستای بسیار زیبا و منحصر به فرد، در کنار هم بخشی استثنایی از طبیعت خاص مناطق شمالی کشور را تشکیل می دهند. البته از آنجا که فیلبند به علت ویژگی های منحصر به فردش، این روزها بر سر زبان همه افتاده و تورهای گردشگری زیادی هر هفته راهی آن می شوند، نام سنگچال و چلاو کمتر شنیده می شود. روستای فیلبند به علت پدیده ای که از آن به اقیانوس ابر یاد می شود و در این روستا در بسیاری از روزها ایجاد می گردد، بیش از روستاهای اطرافش مشهور شده.

روستای سنگچال

روستای سنگچال بر سر راه رسیدن به فیلبند قرار گرفته و از نظر زیبایی و سرسبزی بسیار شبیه آن می باشد. فاصله میان این دو روستا فقط 7 کیلومتر است. البته این روستا در گذشته بخشی از بابل محسوب می شد. اما در حال حاضر بخشی از دهستان چلاو آمل به شمار می آید. از مزایای این روستا نسبت به فیلبند، می توان این مورد را ذکر کرد که در زمستان و فصول سرد می توان به آن سفر کرد. فیلبند به علت ارتفاع زیاد و سرمای هوا در آن و بسته شدن راه هایش، در زمستان قابل دسترسی نیست. ارتفاع سنگچال از سطح دریا 1320 متر می باشد. رودخانه پرآب و خروشان لارسر نیز در این روستا جریان دارد.

روستای ییلاقی سنگچال در دامنه کوه واقع شده و درختان کهنسال، تنومند و سرسبزی در آن جای دارند. در این روستا چندین چشمه از جمله چشمه های هیتکا و دنگ نیز از دل زمین جوشیده اند که آب آشامیدنی مردم روستا از آنها تامین می شود. البته با اینکه روستا در دامنه کوه واقع شده اما باز هم جزء بلندترین و مرتفع ترین نقاط ییلاقی مازندران محسوب می شود، هر چند که بلندی آن به فیلبند نمی رسد. منظره این روستا در بردارنده ترکیبی از کوه، جنگل، مرتع و دام هایی هستند که در میان چراگاه ها پراکنده شده اند. به این ترکیب باید هوای بسیار خوب این روستا و نیز خونگرمی و مهمان نوازی مردمان آن را اضافه کرد.

جمعیت ثابت روستای سنگچال در حالت عادی 200 نفر می باشد. اما در فصل های گرم و ایام سفر، به علت سفر مردم به این منطقه و اقامت در آن تعداد افراد ساکن در روستا، به سه هزار نفر می رسد. برای بازدید از این روستا و منطقه جنگلی فوق العاده همه فصول مناسب هستند و زیبایی خود را دارند. در واقع این روستا، یک منطقه توریستی چهارفصل محسوب می شود. با این حال بهترین زمان بازدید از این جنگل و روستا، تابستان ها و اواخر بهار می باشد، چراکه هوا بسیار خنک و مطبوع می باشد. در دیگر فصول نیز با وجود سرمای هوا، امکان سفر به این روستا وجود دارد، چرا که سرمای روستایی مثل فیلبند را ندارد.

از دیدنی های روستای سنگچال، چشم انداز و منظره قله پر برف امامزاده قاسم الیمستان است که از داخل این روستا به خوبی دیده می شود. یک کلبه چوبی زیبای قدیمی نیز تک و تنها در میان دو سه درخت تک افتاده بر بالای یک تپه سرسبز این روستا قرار دارد که همیشه سوژه دوربین عکاسی مسافران خوش ذوق این روستا می شود. یکی از گیاهان خاص و نادر در این روستای جنگلی میوه ای به نام ولیک می باشد که ریز و سرخ رنگ بوده و برای قلب بسیار مفید تلقی می شود. گیاه دیگری نیز به نام کوله خاس که گونه آن در دنیا در حال از بین رفتن بوده، در این روستا می روید.

عکس سنگچال

علت نامگذاری سنگچال

نام این روستا و جنگل، از سنگ بسیار بزرگی گرفته شده که در آن وجود دارد. بر فراز این سنگ، یک گودال وسیع، عمیق و دست ساز یعنی غیر طبیعی و ساخته شده به دست انسان قرار دارد. کلمه سنگچال اشاره به این وضعیت دارد، یعنی سنگی که در کنار چاله ای قرار گرفته. نام نواحی جنگلی فوق العاده سرسبز و زیبای اطراف روستا نیز از نام این آبادی گرفته شده.

تاریخچه سنگچال

جنگل و روستای سنگچال با آنکه به خاطر طبیعت بکر و نابشان معروفند، اما از لحاظ تاریخی نیز سابقه و قدمت زیادی دارند. در واقع همه شهرها و روستاهای منطقه مازندران بخشی از طبرستان کهن به حساب آمده و میراث دار تاریخ این سرزمین بلندآوازه اسطوره ای می باشند. در این روستا نیز وجود یک دژ کهن و باستانی به نام اسپه خانه یا سفیدخانه نمادی از این تاریخچه است. پیشینه این قلعه به سه تا چهار هزار سال پیش می رسد.

کاربری این دژ برای کارهای دیده بانی و نظامی بوده و بلندی آن به حدود 10 متر می رسیده. وجود تعدادی گور به شکل قبرهای زرتشتی در اطراف قلعه تاییدی بر قدمت قلعه و ساخت آن در دوره ای که دین زرتشت بر ایران حاکم بوده می باشد. البته در این آبادی یک بنای دیگر متعلق به دوره های تازه تر تاریخی به نام امامزاده محمد نیز وجود دارد. این امامزاده در بالای روستا قرار گرفته و در لیست آثار ملی به ثبت رسیده.

اقامتگاه سنگچال

اقامتگاه سنگچال

سنگچال در نزدیکی آمل و البته بابل واقع شده و بنابراین می توان از اقامتگاه های این دو شهر همچون ویلاها، سوئیت ها، آپارتمان ها و هتل ها استفاده کرد. ویلاها و کلبه های جنگلی این جنگل و مناطق اطراف نیز گزینه های بسیار مناسبی هستند. البته اغلب قیمت ویلاها نسبت به کلبه ها بالاتر بوده اما ظرفیت شان بیشتر است. با این حال کلبه های چوبی شمال، در عین داشتن امکانات مدرن، نوستالژیک و خاطره انگیز نیز هستند.

البته خیلی ها ترجیح می دهند که در خود روستای سنگچال و مناطق جنگلی آن اقامت کنند. برای این کار می توان از محلی ها و اهالی این آبادی اتاق یا خانه روستایی کرایه کرد. اقامت در خانه های روستایی بسیار دل انگیز و رویایی بوده و تجربه زندگی ناب روستایی را به انسان هدیه می دهد. در این خانه ها شما می توانید به صاحبخانه خود سفارش غذای تازه محلی را نیز بدهید. همچنین تجربه صبحانه با لبنیات، تخم مرغ و نان محلی تازه، چیزی است که همه خواهان آن هستند و می توان در خانه های روستایی آن را تجربه کرد.

سنگچال کجاست

دیدنی های نزدیک سنگچال

فیلبند در نزدیکی این منطقه و با فاصله 14 کیلومتری از آن و در جنوب شرقی این روستا، یکی از مهمترین مناطق توریستی اطراف آنست. مسیر روستای سنگچال به فیلبند سربالایی و پر پیچ و خم می باشد. فیلبند مقصد طبیعت گردانیست که علاقمند به کوه پیمایی و جنگل نوردی می باشند. مراسمی هم در آخرین هفته مرداد در این روستا برگزار می شود که در آن غذای محلی پخته و سرو می شود. در این مراسم، نمایش لباس سنتی و موسیقی محلی نیز اجرا می گردد. روستای دیگری نیز به نام گت کلا در شمال شرقی سنگچال و در فاصله دو و نیم کیلومتری از آن، قرار گرفته. فاصله ماشینی میان این دو روستا حدود 10 دقیقه می باشد.

دیگر منطقه دیدنی نزدیک این جنگل، جنگل الیمستان است. این جنگل از توابع بخش مرکزی آمل محسوب شده و در 20 کیلومتری آن قرار دارد. جنگل الیمستان پس از روستای لهاش و امامزاده لهاش واقع شده. این جنگل به طلای سبز مشهور بوده و درختان آن تنومند و کهن هستند. آبشار شاهاندشت نیز به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مازندران فاصله چندانی با سنگچال ندارد. این آبشار در جاده هراز و نزدیک گزنک و پل وارنا واقع شده و با سه ربع پیاده روی می توان به آن رسید.

آب معدنی لاریجان در مسیر آمل به تهران و 70 کیلومتری آمل، جای دیگریست که باید به آن سر بزنید. آب معدنی این چشمه برای انواع بیماریهای پوستی، استخوانی و مفاصل بسیار شفابخش است. آب های گرم این چشمه دمایی در حدود 62 درجه دارند و بهترین زمان برای رفتن به این آبگرم، ماه های سرد سال می باشد. البته مهم ترین جاذبه گردشگری نزدیک به منطقه سنگچال دشت و دریاچه سد لار می باشد که در 100 کیلومتری آمل و در دامنه های دماوند واقع شده. احداث سد لار بر روی رودخانه هراز باعث ایجاد این دریاچه شده. دشت لار نیز به عنوان وسیع ترین پارک ملی کشور، نیاز به معرفی ندارد.

تاریخچه سنگچال

جنگل سنگچال کجاست

برای دسترسی به جنگل سنگچال به عنوان یکی از جاهای دیدنی فیلبند، باید وارد جاده هراز بشویم. بعد از گذر از رودهن، آبعلی و گزنک در بیست و پنج کیلومتری آمل، در شرق جاده، یک خروجی وجود دارد که ما را به سنگچال می رساند. مسیر رسیدن به این روستا آسفالته و هموار بوده از پل رودخانه هراز آغاز می شود. این مسیر 18 کیلومتری بسیار هم باصفا و پر از مناظر جنگلی چشم نواز است. در کل این روستا در 17 کیلومتری ورودی دهستان چلاو و یک پل آهنی که در ابتدای فرعی که از جاده هراز به سمت این روستا می رود قرار گرفته، واقع شده.

این را هم باید اشاره کرد که در این روستا امکانات رفاهی محدود بوده و وقتی به آن سفر می کنید، حتما از قبل موارد لازم را با خود همراه داشته باشید. البته آنتن دهی موبایل در طول مسیر و در داخل روستا برقرار می باشد. فاصله روستای سنگچال از پایتخت حدود 160 کیلومتر می باشد که می توان در یک رانندگی معمولی، در تقریبا دو ساعت آن را پیمود. فاصله این روستا تا نزدیک ترین شهر به آن یعنی آمل نیز حدود 46 کیلومتر است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید