ساحل سرخرود

ساحل سرخرود شهر سرخرود در میان فریدونکنار و محمودآباد واقع شده. این ساحل یکی از زیباترین و دل انگیزترین سواحل خزری می باشد.

ساحل سرخرود محمودآباد

سواحل شهر محمودآباد و نواحی اطراف آن از دیرباز طرفداران بسیار داشته و هر ساله به ویژه در تعطیلات نوروز و تابستان، تعداد زیادی از مسافران عازم این شهر می شوند. با آن که محمودآباد جاذبه های توریستی متعددی دارد، اما گردشگران محمودآباد بیش از همه به دنبال نواحی ساحلی آن هستند. در میان تمام سواحل محمودآباد، ساحل شهرس سرخرود جایگاه ویژه ای داشته و نام خودش را در فهرست نواحی دیدنی محمودآباد جای داده. تصاویر ساحل سرخرود نشان دهنده زیبایی آن هستند. بنابراین در این یادداشت بر آنیم تا نگاهی به این ساحل انداخته و آن را به خوانندگان خود بیشتر معرفی کنیم.

ساحل سرخرود در شهر سرخرود

ساحل سرخرود در شهر سرخرود واقع شده که در تقسیمات کشوری بخشی از شهرستان محمودآباد به شمار می آید. این شهر در نقطه تلاقی رود هراز به دریای خزر و در فاصله میان فریدونکنار و محمودآباد قرار داشته و با محمودآباد یازده کیلومتر، با فریدونکنار شش کیلومتر و با ساری به عنوان مرکز استان 100 کیلومتر فاصله دارد. همه گستره شهر سرخرود در ناحیه ساحلی و جلگه ای واقع شده و بخش جنوبی آن با شالیزارهای زیبا محصور گشته. سرخرود از طرف شمال نیز با سواحل ماسه ای و زمین های بایر محدود شده و بخشی از مرز شمالی آن نیز توسط آپارتمان های ساحلی و ویلاهای لوکس محصور گردیده.

سرخرود از غرب به محمودآباد، از شرق به فریدونکنار و از جنوب نیز به آمل می پیوندد. یکی از جذابیت های شهر سرخرود گذر رودخانه هراز از میانه آن است که شهر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده. آب این رود با بالا آمدن دریا بالا آمده و جاذبه طبیعی زیبایی در این شهر ایجاد می کند. پلاژهای ساحلی سرخرود که شامل مواردی مانند پلاژ گلشهر، چکسر و قوری می شود هم از دیگر جذابیت های این شهر می باشند. ساحل سرخرود نیز با طولی در حدود 5 کیلومتر به این شهر زیبایی و محبوبیت خاصی بخشیده.

شهر سرخرود که ساحل سرخرود در آن واقع شده، با توجه به کشفیات باستان شناسی سابقه ای چهار هزار ساله داشته و قدمت آن به پیش از عصر آهن می رسد. در مورد علت نامگذاری این شهر، دو نظریه مطرح است. تئوری اول می گوید که نام سرخرود برگرفته از رنگ رودخانه هراز بوده که از دماوند سرچشمه گرفته و به خاطر طغیانی بودن، همیشه گل آلود بوده و آب آن با خاک سرخ بسترش مخلوط شده و قرمز به نظر می رسد. اما نظریه دوم اشاره به یک واقعه تاریخی دارد که در آن، سر 4000 نفر از مردمان سرخرود در یک روز بریده شده و خون تمام رودخانه هراز را فرا گرفت و به رنگ سرخ در آورد.

مردم سرخرود به گویش آملی سخن گفته و جمعیت بومی آن 7000 نفر می باشد. اما تعداد ساکنان غیر بومی آن، به سی هزار نفر می رسند. این جمعیت فصلی بوده و بیشتر محدود به ایام تعطیلات می شوند. حیوانات بومی سرخرود شامل جوجه تیغی، روباه، گربه وحشی یا به زبان محلی بامشی شال و نیز قاقم که بومی ها به آن عروسک می گویند، می شود. مهمترین راه درآمد مردمان سرخرود باغداری، شکار پرندگان وحشی، ماهیگیری و کشت برنج می باشد. مساحت سرخرود 540 هکتار بوده و در مجموع 13 کیلومتر نوار ساحلی دارد که 5 کیلومتر آن مربوط به ساحل سرخرود است. سرخرود دارای دو بافت مسکونی و ساختمان های ویلایی در حریم شهری سرخرود می باشد.

شهر سرخرود علاوه بر ساحل سرخرود روستاهای زیبایی بسیاری در اطراف خود دارد که از جمله آنها می توان به دریاسر، معلم کلا، شاه کلا، درویش آباد و افرا سرا اشاره کرد. در سرخرود همچنین شهرک هایی تاسیس شده که برخی از آنها قدمت چندین ساله داشته و برخی دیگر نیز نوسازند. این شهرک ها اغلب ویلایی هستند که از میان آنها می شود شهرک خانه دریا، شهرک مهندسی و یا شهرک وزارت نفت را نام برد. امامزاده عبدالمجید نیز که در خیابان بهار سرخرود واقع گردیده از اماکن زیارتی این شهر محسوب می شود.

ساحل سرخرود کجاست

از دیگر دیدنی های این شهر به جز ساحل سرخرود باید به سد سنگی چاکسر در کنار دریا و جنگل شیلات اشاره نمود. سرخرود همچنین دارای پیست اسکیت، پیست آفرود و چندین پارک و بوستان شهری از جمله پارک وزرا محله، پارک محبان، پارک پردیس و پارک شهرداری می باشد که همگی آنها بسیار زیبا بوده و گردشگران زیادی را به خود می خوانند

تجربه تفریح در ساحل سرخرود

شهر سرخرود تنها شهر دو استان مازندران و گیلان می باشد که ساحل آن باز و برای استفاده عموم بوده و ویلاها و ساختمان های آن حریم قانونی 60 متر تا ساحل را رعایت کرد اند. از این رو مسافران ساحل سرخرود، منطقه وسیعی از ساحل را پیش رو داشته که با ساخت و سازها شلوغ نشده. در این ساحل منطقه ای به نام تورسر قرار دارد که مالک آن شرکت بزرگ صید ماهی می باشد که تورهای بزرگی به وسیه قایق های ماهیگری در دریا پهن کرده اند. این ماهی ها را با تراکتور کشیده و جا به جا می کنند. یکی از جاذبه های گردشگری این سرخرود همین صحنه خاص و متفاوت ماهیگیری در این بخش از ساحل است.

ساحل سرخرود برای شنا نیز مناسب بوده و در آن جداسازی منطقه شنای بانوان و آقایان انجام گردیده. در پلاژهای آن می توانید در مناطق آزاد و امن آن در دریا آب تنی نمایید. یکی از مناطق دیدنی این، ساحل به نام ساحل قوری است که یک مجسمه قوری در آن قرار داده شده و طرفداران زیادی دارد. همچنین می توان به مجتمع ققنوس، خانه ساحلی ایریتک و برج ساحلی سرخرود در این ساحل اشاره نمود. از جمله رستوران ها، کافه ها و غذاخوری های این ساحل نیز می توان کافه ساختمان آکس، رستوران عالی مقام و آشپرخانه سلف ناردون را نام برد. مجموعه این امکانات رفاهی باعث شده مسافران تجربه لذت بخشی را در این ساحل پشت سر بگذرانند.

ساحل سرخرود ماسه ای بوده و در آن سکوها و آلاچیق هایی برای استراحت و کمپینگ توریست ها ساخته شده. این ساحل از منظر امکانات تفریحی نیز شرایط خوبی دارد و شما می توانید در آن، قایق سواری، جت اسکی و دیگر بازی های و تفریحات آبی را تجربه کنید. امروزه دیگر اسب سواری در کناره ساحل های خزری به عادت توریست ها بدل شده که سرخرود نیز از آن مستثنا نیست. شما می توانید با کرایه اسب از محلی ها دقایق دلپذیری را در کنار این حیوان نجیب و اسب در کنار دریا بگذرانید. عکاسی از مناظر زیبای ساحلی به ویژه غروب و طلوع خورشید و نیز مناظر صید ماهی بسیار هیجان انگیز است.

دیدنی های اطراف ساحل سرخرود

شما در کنار بازدید از ساحل سرخرود می توانید از دیدنی های نزدیک به این ساحل نیز بازدید کرده و تجربه سفر خود را کامل نمایید. یکی از این جاذبه ها آب بندان سرخرود در دو قسمت شرقی و غربی شهر سرخرود است و به وسیله جاده ای که از بخش جنوبی سرخرود به آمل کشیده شده، ایجاد گردیده. شهر سرخرود در نیمه دوم سال یعنی از اواسط پاییز به بعد پذیرای گونه های مختلفی از پرندگان مهاجری همچون خوتکا، درناها و قوهای وحشی می باشد. این قوها به قوهای آوازخوان یا فریاد کش سرخرود معروف بوده و صدای آوازشان در زمستان منطقه را پر می کند.

عکس ساحل سرخرود

این قوها اغلب در آب بندان سرخرود و نیز زمین های کشاورزی که در مسیری که از مرکز شهر به روستای وزرا محله می رود، قرار دارند، حضور دارند. صحنه حضور و آواز دسته جمعی این قوها یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری نزدیک به ساحل سرخرود است. اما دیگر دیدنی این ناحیه، دو تپه قلاکتی یا قلابن او در جنوب شهر سرخرود می باشد. در این دو تپه بسیار تاریخی، سفالینه ها، مهرها و اشیاء دیگری از نزدیک به چهار هزار سال پیش به دست آمده. این تپه ها علاوه بر این ارزش باستانی، از نظر طبیعت نیز بسیار زیبا و دیدنی هستند.

اقامت در ساحل سرخرود

شهر سرخرود یک شهر توریستی است که در آن اقامتگاه های بسیاری ساخته شده. برای اجاره ویلا در نزدیکی سرخرود، نواحلی ساحلی چون مسکن مهر، خیابان بیست متری، خط دریا و نیز چاکسر مناسب هستند. علاوه بر ویلا می توانید به دنبال سوئیت و آپارتمان ساحل سرخرود باشید. ویلاهای بخش جنوبی سرخرود که نزدیک آمل هستند به دلیل دوری از دریا و امکانات کمتر شهری در آنها ارزان تر هستند. اما ویلاهای منطقه ساحلی سرخرود به ویژه گلشهر و خط دریا بسیار لوکس و گران می باشند. شما همچنین می توانید در روستاهای سرخرود نیز به دنبال خانه های روستایی بگردید و در آنها برای خود تجربه زیبایی را رقم بزنید.

ساحل سرخرود کجاست

ساحل سرخرود که یکی از جاذبه های گردشگری محمودآباد به شمار می آید، با تهران از طریق 210 کیلومتر فاصله داشته که این مسیر تقریباً در 3 الی 4 ساعت زمان طی می شود. برای این مسیر دو جاده هراز به آمل و همچنین فیروزکوه به ساری، گزینه های مناسبی هستند. البته اگر قصد ندارید با اتوموبیل شخصی به سرخرود بروید، انتخاب های دیگری نیز در سفر به سرخرود پیش روی شما خواهد بود.

شما می توانید با هواپیما، قطار یا اتوبوس از هر نقطه از ایران به فرودگاه، راه آهن یا ترمینال ساری رفته و در آن جا با تاکسی طی یک ساعت از بابل، بابلسر و فریدونکنار گذشته و خود را به ساحل سرخرود برسانید. گزینه دیگر هم این خواهد بود که با اتوبوس به محمودآباد رفته و از آنجا به سرخرود بروید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید