کاخ اجابیت

کاخ اجابیت در روستای اجابیت کلاردشت یکی از جاذبه های تاریخی این شهر زیبای شمالی می باشد. این کاخ در میان دامنه کوه های اجابیت بنا شده.

کاخ اجابیت در کلاردشت

با شهر رویایی و سرسبز کلاردشت به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای ایران همه ما، آشنا هستیم. این شهر فوق العاده، با مناطق جنگلی سحرانگیزش، کوهستان های پر درختش، رودخانه های خروشانش و در کنار همه اینها آب و هوای روح نوازش، همیشه میزبانی بی نظیر برای مسافرانش بوده. کلاردشت با آن که در نواحی شمالی ایران واقع شده و وارث سرسبزی آن است اما آب و هوایش شرجی نیست. کلاردشت را بهشت گمشده ایران می نامند. اما در همین بهشت گمشده نیز جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که خودشان گمشده و ناشناخته اند. یکی از آنها کاخ اجابیت در روستای اجابیت کلاردشت می باشد.

کاخ اجابیت و شهر کلاردشت

پیش از آن که به معرفی کاخ اجابیت بپردازیم، نگاهی به شهر کلاردشت که این کاخ در محدوده آن واقع شده خواهیم انداخت. کلاردشت در 48 کیلومتری چالوس قرار گرفته و با تهران 160 کیلومتر و با کرج 130 کیلومتر فاصله دارد. کلاردشت را در واقع می توان دشتی بر بالای کوه تعریف کرد. این دشت سرسبز دارای 5 منطقه رودبارک، حسن کیف، کردیچال، لاهو و ولبال است. کلاردشت از شمال به شهر عبس آباد و دریای خزر، از غرب به جنگل های سه هزار تنکابن، از شرق به مرزن آباد چالوس و کجور نوشهر و از جنوب نیز به کوه های تخت سلیمان تا گردنه کندوان می رسد.

با آن که کلاردشت حالتی دشت مانند دارد اما در آن 45 قله با بلندی بیشتر از چهار هزار متر قرار گرفته اند که قله مشهور علم کوه با بلندی 4845 متر، از همه آنها بلندتر می باشد. مرکز کلاردشت حسن کیف بوده و یکی از روستاهای مهم و پرجاذبه آن رودبارک در زیر قله علم کوه با رودخانه ای خروشان و پر آب است که در آن خانه های ویلایی زیادی هم ساخته شده. کلاردشت که کاخ اجابیت در آن واقع شده، از نظر تاریخی نیز قدمت زیادی دارد و در ابتدا شهری با نام کلار در غرب طبرستان و در ناحیه رویان و رستمدار بوده و یکی از پایگاه های اسپهبدان طبرستان به شمار می آمده.

مجموعه سیمین کلاردشت یک مجموعه ظرف با نقوش طلاکوب از حیوان و انسان مربوط به دوره ساسانی می باشد و نشان گر قدمت تاریخی و کهن این شهر است. از نظر آب و هوا نیز کلاردشت همیشه مه آلود بوده و دمایش در برخی از روزهای سرد زمستان گاه به 30 درجه زیر صفر هم می رسد و در شب های تابستان نیز در برخی وقت ها نیاز به استفاده از پوشاک گرم احساس می شود. زبان بومیان کلاردشت مازندرانی با لهجه کلارستاقی بوده و در این شهر سه طایفه طبری تبار، طالقانی و خواجوند حضور دارند. حال که با شهر کلاردشت آشنا شدیم، می توانیم به سراغ کاخ اجابیت برویم.

ویژگی های کاخ اجابیت

کاخ اجابیت یکی از قصرهای به جا مانده از دوره پهلوی می باشد که در دامنه بلندی های روستای اجابیت کلاردشت قرار گرفته. فاصله این روستا از حسن کیف در مرکز کلاردشت حدود2 کیلومتر است. این کاخ در زمان رضا شاه و در سال 1318 ساخته شده. جذابیت این کاخ در درجه اول به تاریخی بودن آن و در درجه بعدی به موقعیت جغرافیایی آن که در میان ارتفاعات سرسبز کلاردشت واقع شده می باشد. البته این کاخ از نظر معماری نیز جذابیت های خودش را دارد اما از آنجا که حدود هشتاد سال از آن می گذرد، معماری آن همچنان مدرن و امرزوی تلقی شده و وجوه زیبایی شناختی تاریخی ندارد.

از داخل کاخ اجابیت چشم انداز بسیار زیبایی به کلاردشت و اطرافش وجود دارد. یکی از وجوه معماری ارزشمند این کاخ همین می باشد معماری و طراحی داخلی و بیرونی این کاخ به سبک اروپایی بوده و در آن تزئینات و گچ کاری های ظریف و زیبایی کار شده. سنگ کاری های و نقوش حک شده روی سنگ ها نیز زیبایی خاصی به کاخ داده اند. دیواره های این کاخ سفید رنگ و شیروانی آن به سبک عمارت های مناطق شمالی و سبزرنگ است. لوسترهای آلمانی گرانقیمت داخل کاخ نیز بسیار چشمگیر هستند. میزهای داخل کاخ فرانسوی و دکوراسیون چوبی آن لهستانی می باشد. درختان سرو بلند قامت محوطه بیرونی کاخ نیز منظره ای بدیع به آن داده اند.

تصاویر کاخ اجابیت چالوس یا کلاردشت این زیبایی را به نمایش می گذارد. این کاخ در ابتدا موزه بوده اما در حال حاضر امکان بازدید عمومی از آن وجود نداشته و در اختیار نهاد ریاست جمهوری می باشد. بومیان منطقه روایت جالبی از نحوه انتخاب مکان برای ساخت این کاخ توسط رضاخان بازگو می کنند. بر طبق این داستان، رضا شاه سه لاشه گوشت را در موقعیتی که برای این کار انتخاب شده بودند قرار داد، بعد از گذشت چند روز، مکان فعلی را که لاشه گوشت قرار داده شده در آن دیرتر فاسد شده بود، به عنوان محل ساخت انتخاب کرد.

دیدنی های اطراف کاخ اجابیت

در حال حاضر که امکان بازدید از کاخ اجابیت به علت این که در اختیار ریاست جمهوری است وجود ندارد. اما می توانید منظره و چشم انداز بیرونی کاخ را در روستای اجابیت ببینید. از آن جا که بازدید از آن زمان زیادی طول نمی کشد شما می توانید بقیه زمان سفر خود را به بازدید از دیگر دیدنی های نزدیک این کاخ اختصاص دهید که در اینجا برخی از آنها را برای شما معرفی خواهیم کرد. روستای کردیچال با داشتن رودخانه، جنگل، پوشش جانوری غنی، پرندگان نادر و کوه هایی مناسب برای کوهنوردان برای طبیعت گردان یک مقصد فوق العاده محسوب می شود. پارک جنگلی رودبارک در نزدیکی روستای رودبارک نیز مکان مناسبی برای کمپینگ می باشد.

در این پارک جنگلی امکانات رفاهی چون آلاچیق، اتاقک، سوپر مارکت، وسایل بازی، رستوران و کافی شاپ نیز وجود دارد. بازدید از دریاچه ولشت در نزدیکی کاج اجابیت را نیز از دست ندهید. در این دریاچه امکان ماهیگیری، شنا و قایق سواری وجود دارد. امکانات رفاهی اطراف این دریاچه نیز کامل است. قله علم کوه یک جاذبه گردشگری دیگر نزدیک این کاخ می باشد که اختصاصی کوهنوردان و صخره نوردان می باشد. همه ساله تعداد زیادی کوهنورد ایرانی و خارجی از آن صعود می کنند. دهکده مازیچال نیز با اقیانوس ابری که در آن شکل می گیرد، بسیار محبوب و دیدنی است. در لیست پیشنهادی ما مرداب وهم انگیز دیوک و پنج شنبه بازار کلاردشت را نیز در نظر داشته باشید.

اقامت در نزدیکی کاخ اجابیت

برای اقامت در نزدیکی کاخ اجابیت بهترین گزینه اقامتگاه های شهر کلاردشت است. از آنجا که کلاردشت شهری توریستی می باشد، اقامتگاه های آن نیز از تنوع و امکانات بسیار خوبی برخوردارند. ویلاها و کلبه های جنگلی این شهر، همچنین خانه ها، آپارتمان ها و سوئیت های مبله کلاردشت نیز بسیار مناسب هستند. اما اگر از زندگی در شهر خسته شدید و دلتان زندگی در طبیعت ناب را می خواهد می توانید به خانه های روستایی روستاهای نزدیک کلاردشت پناه برده و از اقامت در آنها در طول سفر خود لذت ببرید.

کاخ اجابیت کجاست

برای بازدید از کاخ اجابیت به عنوان یکی از دیدنی های کلاردشت باید ابتدا به این شهر رفته و بعد به طرف روستای اجابیت در دو کیلومتری حسن کیف کلاردشت رفت. فاصله کلاردشت تا تهران از آزادراه تهران شمال، حدود 130 کیلومتر بوده و از میدان آزادی تهران تا مرکز کلاردشت در حسن کیف در ترافیک روان سه ساعت راه خواهیم داشت. البته در ایام پرترافیک آخر هفته و یا تعطیلات این زمان گاهی به پنج ساعت هم می رسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید