آبشار ده تنگه

آبشار ده تنگه در روستای ده تنگه منطقه رودبار قصران واقع شده و آبشاری فصلی و بسیار زیبا می باشد. برای آشنایی با آن با ما همراه شوید.

آبشار ده تنگه در شمشک

آبشار ده تنگه که برخی آن را آبشار چهل پله هم می نامند، در شمشک واقع شده. شمشک از ییلاقات دیدنی و محبوب اطراف پایتخت می باشد که طرفداران بسیاری دارد. این موضوع به خاطر آن است که منطقه شمشک از قطب های ورزش اسکی ایران می باشد. دو پیست اسکی دربندسر و شمشک در این شهر قرار گرفته و بازدید کنندگان زیادی دارند. شما حتی اگر هم اهل اسکی نباشید یا از این ورزش سر رشته ای نداشته باشید، باز هم در شمشک می توانید از جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر همچون قله برفکه یا سرکچال، امامزاده اسماعیل، خانه تاریخی هومن و یا قلعه کیقباد و همچنین اقامت در کلبه ها و ویلاهای زیبای آن لذت ببرید.

ویژگی های آبشار ده تنگه در شمشک

آبشار ده تنگه در روستای ده تنگه که یکی از آبادی های منطقه ششمک محسوب می شود و بسیار هم آب و هوای ییلاقی و دلنشینی دارد، قرار گرفته. علت نامگذاری این آبشار به ده تنگه نیز همین قرارگرفتنش در این روستاست. با این حال عنوان اصلی این آبشار چهل پله می باشد، چرا که آب در جریان خود در این آبشار حالت گذر از پله ها را داشته و به صورت پله به پله ارتفاع خود را کم می کند. بنابراین در پاسخ به این پرسش که آبشار چهل پله کجاست، باید گفت که این آبشار در روستای ده تنگه قرار دارد.

آبشار چهل پله کجاست

آبشار ده تنگه در دامنه نسبتا بلندی از کوه قلعه دختر آهار و در سمت راست مسیر آهار به ده تنگه جریان داشته و در اطراف آن به علت همین جاری بودن آب، هوا بسیار خنک تر و لطیف تر می باشد. همین موضوع باعث شده که گردشگران زیادی در کناره آبشار اتراق کنند. این آبشار در نوع خود آبشار نیمه بلندی محسوب می شود و 50 متر ارتفاع دارد. اما همان طور که گفته شد، پله پله بودن مسیر آن باعث شده ارتفاع آن به تدریج کم شود و ریزش آب با آرامش و ملایمت بیشتری صورت بپذیرد.

آبشار ده تنگه در بین دو سرازیری قرار گرفته و در بخش بزرگ تر مسیر آن، با شیبی کم، حالتی رود مانند داشته و بر بستر سنگی خود به شکل یک رودخانه در جریان است. اما در ده متر انتهایی مسیر خود، به شکل آبشار در می آید. در همین بخش پایانی خواهد بود که بسیاری از افراد در زیر آب آبشار آب تنی کرده و تجربه بسیار زیبایی را از شنا در آب های رودخانه برای خود ایجاد می کنند. البته برخی دیگر ترجیح می دهند در کناره رود و آبشار باقی مانده و از هوای مطبوع و صدای ریزش و جریان آب لذت ببرند. برای این افراد کمپینگ در منطقه، بهترین تفریح خواهد بود.

آبشار ده تنگه و منطقه آهار

اغلب افراد آبشار ده تنگه را مربوط به منطقه آهار می دانند. البته این موضوع بی ربط یا خطا نیست. چرا که روستای ده تنگه که این آبشار در آن جای دارد، در ضلع شمال غربی آهار قرار گرفته. آهار در پشت بلندی های توچال و در میانه البرز مرکزی واقع شده و در آن دیدنی های توریستی دیگری همچون قله های سی چال و توچال، امامزاده طاهر، قلعه تاریخی دختر و قله آن و همچنین آبشار شکراب وجود دارد. برای رسیدن به روستای ده تنگه و آبشار آن نیز باید ابتدا به روستای آهار رفت.

روستای ده تنگه مسکونی نمی باشد و در آن مجموعه ای از باغات و اراضی کشاورزی وجود دارد که مالکان آنها در آن زندگی نمی کنند و فقط محصلات خود را در آنها کشت می نمایند. همین منظره کوچه باغ های خلوت، دنج، سرسبز و آرام آن است که مسیر رسیدن به آبشار ده تنگه را بدل به تجربه ای بسیار لذت بخش و دیدنی برای مسافران کرده. این روستا در یکی از دره های ناحیه آهار و در بخش چپ رودخانه واقع شده. در باغ های این روستا اغلب گیلاس و آلبالو به عمل می آید.

مسیر آهار به ده تنگه

پوشش گیاهی روستای ده تنگه که آبشار ده تنگه در آن واقع شده، به جز باغات گیلاس و آلبالو، گیاهانی دارویی نیز می باشد. این گیاهان شامل مواردی مانند بابونه، والک، پونه، کاسنی، شنگ، آویشن، تره کوهی و سیرک می شوند. از جاذبه های دیدنی این روستا برف هایی است که حتی در بهار نیز، به علت خنکی هوا، هنوز آب نشده و همچنان قله های منطقه را سپید پوش کرده اند. آب و هوای این منطقه چنان ییلاقی و خنک می باشد که حتی در اوایل تابستان نیز اگر دست خود را در داخل آب رودخانه یا آبشار بگذارید، چنان احساس یخی و سرما خواهید کرد که به سرعت دست خود را از آب بیرون خواهید کشید.

آبشار ده تنگه کجاست

آبشار ده تنگه از جمله دیدنی های مناطق شمشک، فشم و رودبار قصران به شمار می آید. همان گونه که گفتیم مسیر این آبشار از روستاهای ده تنگه و آهار می گذرد. برای این کار ابتدا باید به آهار رفت. تا روستای آهار مسیر ماشین رو وجود دارد. آهار در اوشان و در منطقه رودبار قصران واقع شده. این روستا در شمال شرقی تهران بوده و با آن 32 کیلومتر فاصله دارد. شما باید ابتدا از جاده لشگرک گذر کرده و در دوراهی لواسان و فشم، مسیر فشم را انتخاب کرده تا یازدهمین کیلومتر این مسیر به پیش بروید. فرعی ورودی اوشان در بخش چپ راه قرار دارد و جاده ای پر از پیچ و خم است.

وقتی که به آهار برسید، دیگر امکان آن وجود ندارد که با ماشین جلوتر رفته و باید اتوموبیل خود را پارک کنید. در این مسیر تا روستای ده تنگه و پس از آن آبشار ده تنگه 5 کیلومتر راه است که طی آن، حدود یک ساعت زمان می برد. شما باید در امتداد رودخانه حرکت کرده تا به پل فلزی آن برسید. سپس با عبور از این پل، این بار در جهت عکس مسیر آب رودخانه در کوچه های آهار جلو بروید تا به روستای ده تنگه برسید. این مسیر کمی شیبدار بوده و در درون دره هایی سرسبز قرار دارد.

در روستای ده تنگه یک پل باریک و دست ساز مالکان باغ های روستا وجود دارد که باید از روی آن رد شوید. اگر به جهت چپ مسیر اصلی حرکت کنید، به جنوب غربی روستای ده تنگه خواهید رسید. در این جا با ابتدای یک مسیر پاکوب که برای صعود به قله قلعه دختر از آن استفاده می شود، مواجه خواهید شد. آبشار ده تنگه در حوالی همین نقطه قرار دارد و به سادگی آن را خواهید یافت. در طی این مسیر در خاطر داشته باشید که در روستای آهار مسیری که به طرف غرب می رود به آبشار شکرآب می رسد و برای رسیدن به ده تنگه نباید آن راه را با مسیر ده تنگه یکی بگیرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید