روستای لالان

روستای لالون در منطقه رودبار قصران و فشم، یک روستای زیبا و دوست داشتنی است که جاذبه های طبیعی بسیاری دارد. با ما در بازدید از آن همراه شوید.

روستای لالان در فشم

روستای لالان یا روستای لالون از آبادی های رودبار قصران شمیرانات استان تهران به شمار می آید. این روستای زیبا و خوش آب و هوا در شمال شرقی تهران و شمال فشم واقع شده و با تهران 45 کیلومتر و با فشم 11 کیلومتر فاصله دارد. این فاصله اندک باعث شده که این روستای بکر و پرجاذبه مقصد گردشگری و سفرهای کوتاه یک روزه پایتخت نشین ها محسوب شود. البته این روستا آنقدر خلوت، سکوت، جاذبه گردشگری و زیبایی دارد که بتوان برای اقامت های چند روزه نیز به آن سفر کرد. با ما همراه شوید تا با این جاذبه نزدیک پایتخت بیشتر آشنا شویم.

علت نامگذاری روستای لالان

روستای لالان، در فصل بهار به ویژه در میانه آن، انباشته از گل های لاله می شود. همین موضوع باعث شده که در ابتدا نام این روستا را لاله گون بگذارند. با گذر زمان، واژه لاله گون بدل لالگون، سپس لالون و در نهایت لالان شد. البته هنوز نیز برخی از بومی ها و محلی ها این روستا را با نام لالون می شناسند.

ویژگی های روستای لالان

در سرشماری سال 1385 جمعیت روستای لالان، حدود 665 نفر یا 183 خانوار بوده. ده سال بعد در آمارگیری سال 95 این تعداد به 1135 نفر رسیده که نشان از افزایش جمعیت این روستا دارد. مردم این روستا زبان مازندرانی را با گویش قصرانی سخن می گویند. گویش مردمان این روستا با اهالی دیگر مناطق نزدیک آن چون اوشان، لواسان و فشم تفاوت دارد و کاملا جزء رسته زبان های تاتی به حساب نمی آید. چرا که زبان مازندرانی در آن بسیار وارد شده.

این موضوع به دلیل آن است که در روزگاران کهن، قصران که روستای لالان بخشی از آن به شمار می آید، زیر نفوذ حکومت طبرستان که مرکزیت آن در مازندران کنونی می باشد، قرار داشته. البته در حال حاضر این منطقه بخشی از استان تهران به شمار می آید. زبان عمومی مردمان قصران نوعی گویش از زبان باستان پهلوی می باشد که در آن زبان طبری یا همان مازندرانی، عربی، کمی ترکی و نیز زبان دری دوره اسلامی راه یافته.

آب و هوای روستای لالان

آب و هوای روستای لالان

روستای لالان همان گونه که گفته شد دارای آب و هوای ییلاقی و تا اندازه ای کوهستانی و خنک می باشد. بنابراین زمستان های آن اغلب سرد و پربرف و تابستان های معتدل و خنکی دارد. این نوع آب و هوا باعث شده که این روستا مستعد رشد گیاهان زیادی شود. از جمله آنها می توان به شقایق، زرشک، سیرک، لوچک، گلپر، لاله و گون اشاره کرد که بسیاری نیز خواص دارویی دارند. این منطقه از نظر پوشش جانوری نیز غنی بوده و در آن حیواناتی همچون خرس قهوه ای، قوچ و میش و همین طور پرندگان زیبایی مانند چکاوک، هدهد، عقاب طلایی، هما و کبک دیده می شوند.

دیدنی های روستای لالان

روستای لالان پر از جاذبه های طبیعی گردشگری دیدنی همچون دره لالون، رودخانه و تنگه لالان، چشمه آب معدنی تلخاب و نیز تونل برفی لالان است که در ادامه متن به آنها اشاره خواهیم داشت. این مجموعه از مناطق دیدنی در کنار نزدیکی این روستا به دیگر جاذبه های گردشگری منطقه رودبار قصران باعث شده که این روستا نقطه اجتماع طبیعت گردان، کوهنوردان ،صخره نوردان و گردشگران با اهداف مختلف باشد. کوهنوردان پای ثابت مسافران این روستا را تشکیل می دهند، چرا که بسیاری از مسیرهای کوهنوردی برای صعود به قله های نام آشنای منطقه از جمله سومین قله بلند البرز مرکزی یعنی قله خلنو، از این روستا می گذرد.

دره لالان در روستای لالان

دره لالان در روستای لالان، به علت جداره سنگی و صخره ای اش، بسیار شبیه تنگه واشی می باشد. مسیر دره لالان، پس از رودخانه لالان قرار دارد. در این جا یک مسیر پاکوب قرار گرفته که اگر در آن به پیش بروید به دره لالان خواهید رسید. البته این مسیر کمی خطرناک و صعب العبور می باشد. چرا که در بخشی از مسیر باید از عرض رودخانه رد شده و در زمان های بارندگی امکان سیلابی شدن و طغیان رودخانه وجود دارد. این دره چشم انداز بسیار زیبایی داشته و در آن می توانیم قله سرکچال در غرب دره با بلندای 4210 متر و قله های برج، خلنو و وزوا را با ارتفا ع4200 متر به خوبی مشاهده کنیم.

تونل برفی روستای لالان

یکی از دیدنی های بسیار جذاب و متفاوت روستای لالان، تونلی برفی می باشد که در این روستا بر روی رودخانه شکل گرفته و حتی در تابستان نیز برقرار است. این تونل در مسیر رودخانه لالان، به شکل یک پل برفی و یخی با ضخامت بالا و حالتی طاقی مانند ایجاد شده که بلندی طاق آن به 3 متر می رسد. وقتی زیر طاق آن قرار می گیرید، گویی که در فصل زمستان باشید کاملا خنکی و سرمای برف را احساس خواهید کرد. صدای جریان آب در زیر پای تان که در تونل می پیچد و تضاد میان گرمای هوای تابستانی بیرون از تونل و یخ بودن هوای تونل، جاذبه ای بسیار متفاوت را در این منطقه به وجود آورده.

تونل برفی روستای لالان، تونلی است که به طور طبیعی طی سال های اخیر ایجاد شده و سابقه زیادی در منطقه ندارد. در واقع در سال های گذشته بهمن هایی در منطقه ریزش داشته که جمع شدن برف های آنها در کنار هم و بعد یخ زدن برف ها، به طور طبیعی این تونل زیبا را ایجاد کرده. از این رو، باید در نظر داشت که تونل شکننده بوده و اگر در بالای طاق یا زیر برف صدای زیادی تولید کرده یا ضربه های شدیدی وارد نمایید، احتمال ریزش آن وجود دارد. در فصل گرما نیز تا به حال بعضی قسمت های تونل فروریخته.

تونل برفی لالون فشم

چشمه تلخاب در روستای لالان

یکی از دلایل معروفیت روستای لالان، چشمه آب گازدار طبیعی آن می باشد. محلی ها به این چشمه تلخاب می گویند. البته این چشمه در واقع یک چشم منفرد و تک نبوده و دربردارنده سه چشمه در کنار هم می شود. نکته جالب درباره این سه چشمه چسبیده به هم آن است که هر کدام از آنها با وجود به هم پیوستگی و نزدیکی شان، مزه و طعم متفاوتی دارند. چشمه نخست که دارای موادی همچون سدیم، آهن و دیگر املاح معدنی می باشد، به دلیل وجود این مواد، آبی تلخ مزه و گازدار دارد. آب چشمه دوم ترش مزه می باشد و سومی نیز دارای آبی شیرین است.

آبشار لالان در روستای لالان

آبشار لالان که آن را خلنو نیز می نامند، دارای ارتفاع متوسط بوده و 20 متر بلندی دارد. این آبشار در دامنه کوه های جنوبی البرز ایجاد شده و در منطقه رودبار قصران و در شمال زایگان واقع گردیده. فاصله آبشار با فشم 12 کیومتر و با زایگان 4 کیلومتر می باشد. از روستای لالان تا این آبشار تنها شیوه ممکن کوهنوردی است که سه ساعت زمان می برد.

برای این کار باید در مسیر پاکوب به جلو رفته تا از تنگه لالان و سپس تونل برفی لالان رد شوید و پس از طی حدود 50 دقیقه، به چشمه تلخاب برسید. پس از این راه شیبدارتر شده و باید با احتیاط آن را طی کنید. 50 دقیقه دیگر مسیر شما تا آبشار لالون ادامه خواهد داشت. این آبشار پرآب و زیبا، محل استراحت و کمپینگ کوهنوردانی است که از روستای لالان به راه افتاده در میانه راه صعود به قله خلنو قرار دارند.

اقامت در روستای لالان

اقامت در روستای لالان

شهر فشم که روستای لالان در آن قرار دارد، از دیرباز به عنوان منطقه ای با جاذبه گردشگری بالا مطرح بوده. از این رو در این منطقه، اقامتگاه های بسیاری متناسب با نیاز مسافران ایجاد شده. توریست هایی که عازم این ناحیه می شوند، می توانند برای اقامت خود ویلا، سوئیت، آپارتمان و یا خانه های مبله را در این منطقه با قیمت ها و امکانات متنوع رزرو کنند. در خود این روستا و نزدیکی آن نیز، ویلاهای بسیار زیبایی متناسب با بودجه خود می توان یافت. یکی از گزینه های جذاب این روستا، اجاره خانه های روستایی در آن می باشد. برای اقامت کوتاه مدت، چادر زدن در دل طبیعت زیبای لالان نیز یک انتخاب عالی خواهد بود.

بهترین زمان سفر به روستای لالان

روستای لالان دارای آب و هوای ییلاقی و خنک می باشد. بنابراین بهترین زمان بازدید از این روستا، فصل تابستان و اواخر فصل بهار می باشد که هوا در آن بسیار مطبوع بوده و پوشش گیاهی منطقه در سرسبزترین و شکوفاترین حالت خود قرار دارد. به ویژه که آب رودخانه نیز کمی پایین آمده و گذر از آن آسان تر خواهد بود. البته در ابتدای فصل بهار، با وجود سرمای هوا و وجود برف در بلندی های منطقه، گل های خودرو و وحشی و همچنین بوته های گلپر منطقه را می پوشانند. رفتن به این ناحیه در زمستان سخت خواهد بود اما در پاییز با وجود سرمای هوا، منظره دل انگیزی پیش روی شما خواهد بود.

روستای لالان کجاست

برای رفتن به روستای لالان به عنوان یکی از مناطق دیدنی فشم، باید ابتدا از جاده لشگرک گذشته و به دوراهی فشم برسید. در اینجا باید جاده سمت راست را که به سمت گرمابدر و زاگون می رود انتخاب نمایید. در طول این مسیر، در سمت چپ جاده، یک راه باریک که تابلویی در ابتدای آن قرار دارد، به طرف روستای لالان خواهد رفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید