پیست سکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی، قدیمی ترین پیست اسکی ایران بوده که در فصل زمستان، محل اجتماع ورزشکاران و اسکی بازان کشور است.

پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی با آن که به عنوان یکی از مناطق گردشگری استان تهران مطرح می شود، اما جایگاه آن فراتر از این حرف ها می باشد. در واقع باید آبعلی را مرکز اسکی مدرن ایران، بنیاد آن و البته دارای قدیمی ترین پیست ایران دانست. شهر آبعلی که این پیست در آن واقع شده، شهری نوپا می باشد که در سال 1383 با روستایی به نام مبارک آباد و محلاتی همچون سرپولک و قایم محله یکی شده و بدل به این شهر امروزی شد. آبعلی در 57 کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته. از جمله شهرک ها و روستاهای توابع آبعلی می توان شهرک برق، هزار دشت، قائم محله و مبارک آباد را نام برد.

پیست اسکی آبعلی در شهر آبعلی

شهر آبعلی که پیست اسکی آبعلی در آن واقع شده، همان طور که گفته شد، به غیر از این پیست جاذبه های دیدنی زیادی هم دارد که گردشگران غیر ورزشی را نیز به سوی خود می خوانند. از آثار تاریخی آن می توان به کاروانسرای شاه عباسی که متعلق به دوره صفویه است، اشاره نمود. خود هتل آبعلی نیز که به جامانده از زمان رضاخان می باشد را می توان به عنوان یک بنای تاریخی نام برد. غارهای این منطقه با نام های سنگ دروازه و سیاه چال نیز از جمله دیدنی های توریستی این شهر می باشند. امامزاده حمزه به عنوان یک جاذبه مذهبی و نیز چشمه های معدنی معروف این شهر را نیز نباید از خاطر برد.

تاریخچه پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی از قدیمی ترین پیست های اسکی ایران است. این پیست از سال 1332 با نصب بالابرهای ویژه آغاز به کار کرد. مکان این پیست در مجاورت شهر آبعلی و در کوهی واقع شده بود که در همسایگی جاده هراز و در جهات شرق به غرب قرار داشت. این کوه از چند جهت طبق بررسی ها برای تاسیس این پیست مناسب تشخیص داده شد، نخست همان نزدیکی اش به تهران و جاده هراز بود و دوم همواری دامنه اش که باعث می شد برف هایش از دیگر مناطق کوهستانی اطراف دیرتر آب شود. البته آب و هوای مناسب آن نیز در تابستان و نام آشنایی این منطقه برای تهرانی ها، دلایل دیگر این موضوع بودند.

پیست اسکی آبعلی کجاست

ویژگی های پیست اسکی آبعلی

بلندی مرتفع ترین نقطه این پیست از سطح دریا، 2650 متر و بلندی کم ارتفاع ترین نقطه آن، 2400 متر است و از این رو این پیست از سطح دریا ارتفاع متوسطی در حدود 2525 متر دارد. ورزشکاران و اسکی بازان برای استفاده از امکانات ورزشی پیست، در فصل زمستان و از اوایل دی تا اواخر اسفند به این منطقه می آیند. ساعت کار پیست اسکی آبعلی متغیر می باشد و برای اطلاع از آنها باید با اطلاعات مجموعه های این پیست تماس گرفت.

امکانات پیست اسکی آبعلی

در پیست اسکی آبعلی، برای آموزش اسکی کارگاه ها و دوره های گوناگون برای سنین مختلف برگزار می شود. شما می توانید برای اسکی کردن و یا استفاده از این دوره ها، ابزار و وسایل لازم اسکی را در همین منطقه خریداری یا اجاره نمایید. در این پیست در حال حاضر، پنج تله اسکی بشقابی، یک تله کابین، یک تله سیژ و سی و سه تله اسکی چکشی وجود دارد. تمام این این بخش ها در سه محوطه به نام های پیست های خصوصی، پیست های تربیت بدنی و پیست های شرکت نفت نامگذاری شده اند.

از جهت امکانات رفاهی پیست اسکی آبعلی باید به پارکینگ بزرگی اشاره کرد که در کنار آن احداث شده. البته در روزهایی که تعداد بازدیدکنندگان منطقه به علت تعطیلات زیاد باشد، ظرفیت آن پر می شود. همچنین در این پیست شش رستوران برای پذیرایی از ورزشکاران و گردشگران وجود دارد. البته هتلی که در دوره رضاخان در این منطقه ساخته شده بود، در حال حاضر در حال از بین رفتن است. در این مجموعه همچنین یک محل کمک های فوری پزشکی و زمین های تنیس، سوارکاری، پرش و کایت نیز قرار دارد. با وجود بازدید روزانه 75 تا 100 هزار نفر از این پیست، تنها سه مرکز اقامتی در آبعلی وجو دارد و این شهر دارای هتل نمی باشد.

عکس پیست اسکی آبعلی

هتل پیست اسکی آبعلی

هما نطور که گفته شد یکی از دیدنی های منطقه پیست اسکی آبعلی که متأسفانه رو به تخریب است، هتل آن می باشد که محلی ها آن را شاله اوزنه می خوانند. این هتل، نخستین ساختمان بتنی ایران، اولین هتل و مهمانسرای مدرن کشور با ویژگی مهندسی و باغ سازی و اولین هتل میان راهی ایران بوده و از این رو در سال 1382 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت هم رسیده. یکی از جذابیت های این هتل چشم انداز آن به مناطق پیرامونی اش می باشد. این هتل در 45 کیلومتری تهران واقع گردیده. هتل آبعلی از سال 65 تعطیل شده و در اختیار بنیاد علوی قرار گرفته و تحت عنوان مجموعه امام خمینی نامیده می شود.

این بنا به گفته افراد بومی منطقه در بازه زمانی میان سال های 1312 تا 1316 به وسیله یک مهندس شوروی تبار به اسم موسیو منگنف و همکاران آلمانی او ساخته شده. هتل پیست اسکی آبعلی دارای دو بخش مستقل است که یکی یک عمارت دو طبقه ای با دیواره های سفید رنگ و دیگری بخش اصلی هتل که سه طبقه دارد، می باشند. این بنا رو به ویرانیست و دلیل آن هم آب و هوای منطقه و ریزش مدام برف و باران و همچین عدم مرمت این اثر توسط کارشناسان بوده. به همین علت هم در حال حاضر نمی توان در این هتل مستقر شد و فقط می شود از بیرون مجموعه نگاهی به آن انداخت.

دیدنی های اطراف پیست اسکی آبعلی

از جمله جاذبه های گردشگری که می توانید پس از بازدید از پیست اسکی آبعلی در زمانی کوتاه از آنها بازدید کنید، می توان به امامزاده حمزه آبعلی اشاره کردکه بین 800 تا 900 سال پیشینه داشته و در 43 کیلومتری جاده هراز در شمال روستای مبارک آباد واقع شده. این بنا پلانی هشت ضلعی دارد و بر روی آن مرمت هایی صورت پذیرفته. دیگر دیدنی نزدیک این پیست، چشمه های آب معدنی شهر آبعلی هستند که در مجاورت بستر رودخانه مبارک آباد از دل زمین به بیرون جوشیده و منظره ای فوق العاده می سازند. این چشمه ها اولین مجموعه چشمه های آب معدنی ایرانند که در سال 1307 شناسایی شده اند.

در ساخت دوغ معروف آبعلی نیز از همین آب های معدنی استفاده شده. آبشار کمرد در بیست کیلومتری تهران و در جاده ای که به رودهن می رسد، دیگر جاذبه دیدنی نزدیک به پیست اسکی آبعلی است. این آبشار در روستای کمرد قرار گرفته و آبشاری فصلی می باشد که فقط در بهار آب دارد. غارهای بزگ و کوچک کنار آن نیز بر زیبایی اش افزوده اند. سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود، از دیگر دیدنی های نزدیک پیست به شمار می آید که می توان در کنا ردریاچه آن کمپ زده و از طبیعت و منظره زیبای آن لذت برد. این سد در 35 کیلومتری شمال شرق تهران و در 5 کیلومتری جاجرود قرار گرفته.

ساعت کار پیست اسکی آبعلی

مسیر پیست اسکی آبعلی

در پاسخ به این پرسش که پیست اسکی آبعلی کجاست، باید گفت که این پیست در شرق تهران و در فاصله 55 کیلومتری آن واقع شده. برای دسترسی به این پیست، دو راه یکی ازجاده فیروزکوه و دیگری از جاده هراز (امامزاده هاشم) وجود دارد که ابتدای آن شهر بومهن می باشد. برای رفتن به این پیست از تهران، باید از طریق اتوبان های افسریه، همت و در نهایت بابایی و یا از طریق خیابان دماوند به جاده آبعلی بروید.

در این جاده بعد از پیمودن40 کیلومتر و رد کردن شهرهای جاجرود و پردیس، به بومهن خواهید رسید. در اینجا باید وارد جاده هراز شده و به طرف آمل بروید. پس از این اگر 15 کیلومتر دیگر برانید، بعد از گذر از شهر رودهن به پیست اسکی آبعلی خواهید رسید. در حال حاضر از آرادراه تهران به پردیس نیز می توان به طرف آبعلی رفت و مسیر نیز 10 کیلومتر کوتاه تر خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید