حمام سبو کوچک لواسان

حمام سبو کوچک در لواسانات واقع شده و به عنوان یکی از میراث تاریخی این منطقه محسوب می شود. نگاهی به ویژگی های این بنای تاریخی می اندازیم.

حمام سبو کوچک لواسان

منطقه لواسانات در شمال شرق تهران را همه به طبیعت فوق العاده و آب و هوای خنک و دلچسبش می شناسند. با این حال در این منطقه می توان جاذبه های گردشگری تاریخی یافت که هرکدام از لحاظ تاریخی و مردم شناسی بسیار ارزشمندند. با این حال این جاذبه ها کمتر شناخته شده هستند و بیشتر مسافران لواسانات به گشت و گذار در طبیعت این منطقه و لذت بردن از آب و هوای مطبوع آن بسنده می کنند. همین موضوع باعث شده که بخش بزرگی از ظرفیت های توریستی این منطقه تاریخی و کهن ناشناخته باقی بماند. حمام سبو کوچک لواسان یکی از این موارد است که در محله سبو کوچک این شهر واقع شده.

حمام سبو کوچک لواسان در محله سبو کوچک

محله سبو کوچک که حمام سبو کوچک لواسان در آن قرار گرفته، در نزدیکی سبو بزرگ و در جهت شمال باختری آن واقع شده و با گلندوک سه کیلومتر فاصله دارد. سبو کوچک و سبو بزرگ را در کنار هم به نام منطقه سبو می شناسند. این منطقه در روزگاران قبل، یکی از روستاهای لواسان کوچک بوده ولی در سال 1349 با چندین منطقه دیگر در شهر لواسان ادغام شده و بخش از محلات شهر لواسان گردیده. آب لازم و برای کشت و کار در زمین ها و باغ های محله سبو کوچک از رودخانه افجه گرفته می شود و همین باعث آبادانی بسیار این منطقه شده.

محصولاتی که از این زمین ها به دست می آیند، گندم، جو، انواع غله و بنشن و میوه می باشد. اما این روزها قسمتی از این فضاهای کشاورزی و باغداری تبدیل به ویلا و خانه شده. با این حال این منطقه نسبت به دیگر قسمت های لواسانات هنوز بکری و طبیعت خود را بیشتر حفظ کرده و کمتر تن به شهرسازی و ساخت و ساز داده. در این منطقه علاوه بر بافت سنتی روستایی، فرهنگ سنتی نیز همچنان تا اندازه ای حفظ شده. برای نمونه غذاهای محلی و نان های محلی توسط اهالی روستا پخت شده که بسیار مورد توجه توریست ها می باشد. علاوه بر حمام سبو کوچک لواسان در این منطقه آثار تاریخی دیگری نیز یافت می شوند.

از جمله این آثار می توان به محوطه سر قبر تاجین یا سر قبر تاج الدین اشاره کرد که پیشینه آن به هزاره نخست قبل از میلاد مسیح می رسد. در ابتدای ورود به این محله، باید از قبرستان و مسجد آن بگذریم که در نوع خود جالب است. با این حال اغلب افراد این محله را با حمام سبو کوچک لواسان می شناسند و نه مسجد یا آرامستان آن. راه قدیمی ارتباطی میان گلندوک و لواسان بزرگ که از بخش شمالی سد لتیان رد می شود، از این محله عبور کرده و بنابراین این محله را می توان واسطه میان شهر لواسان و لواسان بزرگ دانست.

اگر به این محله که حمام سبو کوچک لواسان مهم ترین جاذبه توریستی آن است، سفر کنید، می توانید سراغ قدیمی ترین اهالی این محله با نام های علی پناهی، یقین علی شیرخانی و کاظمی بروید. آنها خاطرات بسیاری از تاریخچه این محل داشته و به نوعی تاریخ زنده آن محسوب می شوند. درباره علت نامگذاری این منطقه بنا بر روایت محلی های قدیمی، چنین گفته می شود که چون در گذشته اهالی، کوزه و سبو به دست از چشمه آب می آوردند، نام این منطقه را سبو گذاشته اند. البته در گویش محلی اینجا را سب کوچک می خوانند.

محله سبو کوچک در فاصله پانصد متری محله ناران لواسان کوچک واقع شده و متأسفانه بیشتر خانه های تاریخی آن به خاطر بی توجهی و مرمت نشدن از بین رفته اند. دو اثر تاریخی این محله یعنی حمام سبو کوچک لواسان و نیز محوطه سر قبر تاجین نیز در معرض تخریب هستند. محوطه سر قبر تاجین در انتهای شرقی محله سبو کوچک و پیوسته با آن و در میانه جاده زیدآباد قرار گرفته. این اثر در سال 1382 در فهرست آثار ملی ثبت شده و سفالینه هایی نیز از آن به عنوان آثار باستانی کشف گردیده.

ویژگی های حمام سبو کوچک لواسان

حمام سبو کوچک لواسان در ابتدای دوره قاجایه ساخته شده. این اثر در اول مهر سال 1382 با شماره ثبت 10369 در لیست آثار ملی ایران، ثبت گردیده. این حمام در مرکز سبو کوچک و در ضلع غربی مسجد روستا واقع شده. متأسفانه به دلیل ساخت و سازهای غیر مجازی که در کنار حمام صورت پذیرفته و عدم رسیدگی سازمان میراث فرهنگی، این حمان به شکل متروکه درآمده. با این حال حمام سبو کوچک ساخته شده از خشت و گل و با آن ساختار کهن و تاریخی اش، ارزش و ظرفیت آن را دارد که با مرمت و بازسازی، بدل به یک موزه تاریخی شده و گردشگران بیشتری را به خود بخواند.

بهترین زمان بازدید از حمام سبو کوچک لواسان

بازدید از حمام سبو کوچک لواسان به عنوان بخشی از میراث تاریخی لواسانات، تابع شرایط آب و هوایی این منطقه می باشد. از آنجا که لواسانات ناحیه ای ییلاقی و کوهستانی می باشد، بهترین زمان سفر به آن فصل تابستان و اواخر بهار می باشد که در آن، می توان هوایی بسیار مطبوع و معتدل را در این منطقه تجربه کرد و از زیبایی و سرسبزی به اوج رسیده طبیعت استفاده کرد.

باغ های میوه محله سبو کوچک که حمام سبو کوچک لواسان در آن قرار داد نیز، در تابستان بار داده و می توان از طعم میوه های تازه آن لذت برد. با این حال در بهار و پاییز نیز با وجود سرمای هوا می توان با پوشیدن لباس گرم تجربه متفاوتی از زیبایی پاییزی یا بهاری منطقه داشت. زمستان های پر برف لواسان نیز همچنین جذابیت خاص خود را دارند. اگر با سرما مشکلی ندارید، دیدن منظره برفی لواسان را به شما پیشنهاد می کنیم. فقط در این زمان باید با اتوموبیل مجهز به امکانات لازم سفر کنید که در راه نمانید.

آدرس حمام سبو کوچک لواسان

بسیاری از افرادی که برای اولین بار با این اثر تاریخی آشنا می شوند، این پرسش را دارند که حمام سبو کوچک لواسان کجاست و مسیر دسترسی آن چگونه می باشد. برای پاسخ به این سؤال، همانگونه که در بخش های قبلی گفته شد، باید بگوییم که این اثر تاریخی در محله سبو کوچک لواسان قرار گرفته. برای دسترسی به این حمام از تهران باید ابتدا به اتوبان ارتش یا بابایی در شمال شرقی تهران رفته و به جاده گلندوک بروید.

پس از عبور از پیچ و خم های این جاده، به دوراهی فشم و لواسان رسیده و به طرف لواسان حرکت کنید. در لواسان نیز باید به دهستان لواسان کوچک و سپس محله سبو کوچک بروید. ورودی این محله از طریق مسجد آن است. همان طور که گفته شد حمام سبو کوچک لواسان در کنار مسجد آن قرار گرفته و می توانید از ان بازدید کنید.

س

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید