تپه فردوس

تپه تاریخی فردوس در شهر تازه تاسیس فردوسیه از توابع شهریار قرار گرفته. این تپه از آثار باستانی شهریار به شمار آمده و در فهرست آثار ملی ثبت شده.

تپه فردوس در شهریار

شهریار را نگین سرسبز غرب ایران می شناسند. علت این نامگذاری وجود با غ های پر ثمر میوه در این شهرستان غربی استان تهران است. انواع میوه های تابستانی همچون آلبالو، هلو، زردآلو و انگور از محصولات باغی این شهر و روستاها و نواحی اطرافش بوده که به خارج از کشور نیز صادر می شود. همین موضوع باعث شده که در این منطقه ویلاها و باغ ویلاهای زیادی برای اقامت گردشگران ساخته شود و این منطقه بدل به یک شهر توریستی استان گردد. با این حال این سرسبزی و طبیعت زیبا تنها جاذبه این شهر نیست. در شهریار و نواحی اطرافش، برخی از آثار باستانی بسیار کهن ایران جای گرفته اند که تپه فردوس یکی از آنها می باشند.

از دیگر ویژگی های جالب منطقه شهریار، تنوع قومیتی در آن است. با این که اکثریت مردمان این شهر را ترک ها شامل می شوند، اما از اقوام کرد، لر و دیگر قومیت های ایرانی نیز در این شهر سکونت دارند و به نوعی یک فضای فرهنگی متنوع و چند قومیتی را در آن تشکیل داده اند. این شهر، پرجمعیت ترین شهرستان ایران به شمار می رود که مرکز استان نمی باشد. از شهریار در کتب تاریخی با همین نام فعلی یاد شده و این موضوع نشان از قدمت این شهر دارد. در این یادداشت برآنیم تا از یکی از جاهای دیدنی این شهر که نمایشگر این پیشینه تاریخی می باشد، یعنی تپه فردوس سخن بگوییم.

تپه فردوس در شهر فردوسیه شهریار

تپه فردوس در ابتدای شهر جدید فردوسیه شهریار قرار گرفته. این شهر شامل محلاتی همچون یوسف آباد صیرفی، عباس آباد، خاوه، فردوس و عبدآباد می شود که محلات عبدآباد، خاوه و فردوس نسبت به بقیه از قدمت بیشتری برخوردارند. این شهر از سال 1379 در تقسیمات کشوری عنوان شهر را به خود گرفت و بر اساس آمارگیری سال 95 جمعیت آن حدود سی و پنج هزار نفر می باشد. از جمله خانواده های اصیل فردوسیه می توان اقوام نفریه، بهارلو و افشار را نام برد که بیشتر از صد سال است که در این منطقه ساکن هستند. بخش بزرگی از مهاجرین فعلی ساکن در فردوسیه را نیز زنجانی ها و همدانی ها تشکیل می دهند.

از جهت بافت شهری و تاریخچه شهری بودن، قدمت قدیمی ترین محله فردوسیه یعنی محله فردوس، به 150 سال پیش می رسد. این محله که نام شهر نیز از آن گرفته شده، در گذشته ها با عنوان منوچهری شناخته می شده. اما در زمان ناصرالدین شاه قاجار، وقتی که او از این محله عبور می کند و سرسبزی و باغ های فراوان و پر میوه آن را می بیند، به آن عنوان فردوس به معنای بهشت را می دهد. تپه فردوس نیز به نوعی نام خود را از این نامگذاری گرفته است. شهر فردوسیه به جز این تپه اماکن تاریخی دیگر را نیز در خود جای داده که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

امامزادگان عبدالله، جعفر و محسن در نزدیکی تپه فردوس

امام زاده عبدالله در نزدیکی تپه فردوس در روستای یوسف آباد صیرفی فردوسیه قرار گرفته و از نوادگان امام هفتم شیعیان می باشد. پلان ساختمان این امامزاده مربعی بوده و گنبد آن آجری و بدون گلدسته می باشد. نمای داخلی امامزاده سفیدکاری شده و در محوطه آن یک گورستان قرار گرفته. بقعه امامزادگان جعفر و محسن نیز در روستای خاوه این شهرستان قرار گرفته و این دو نیز از نوادگان امام کاظم هستند. ساختمان این بقعه که جزء آثار باستانی به حساب می آید، نمایی آجری دارد و گنبد آن خشت و گلی است و ضریح یا گلدسته ندارد. طرح بازسازی این بنا در دست اجرا می باشد.

تپه فردوس کجاست

تپه های سینک و وسطر در نزدیکی تپه فردوس

تپه سینک در اطراف تپه فردوس واقع شده و در سال های اخیر در بخشی از مرز مشترک شهریار و فردوسیه کشف شده. باستان شناسان پیشینه این تپه تاریخی را به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح بر می گردانند. این تپه در روستای خاوه قرار گرفته. در گذشته یک تپه دیگر نیز به نام تپه خاوه در بخش جنوبی این محله در محوطه باغی و زراعی که به نام ملک سینک معروف بوده قرار داشته که آن را نیز به نام تپه سینک می خوانده اند و در لیست آثار ملی به ثبت رسیده. تپه سینک جدید بین 5 تا 7 هزار متر مربع وسعت داشته و تعداد اندکی سفالینه در سطح آن قابل مشاهده است.

این سفال ها خاکستری بوده و آنها را سفالینه های هزاره اولی می خوانند. در سطح آنها آثار دوده به چشم می خورد که نشان می دهد از آنها در پخت و پز استفاده می شده. بلندی این تپه در قسمت شمال باختری یک متر و در بخش جنوب خاوری سه متر می باشد. این تپه نیز در سال 87 در آثار ملی کشور به ثبت رسید. دیگر تپه اطراف تپه فردوس، تپه وسطر می باشد که قدمت تاریخی آن از تپه سینک کمتر بوده و مربوط به دوره های تاریخی پس از اسلام می باشد. این تپه در روستای رامین قرار گرفته. این اثر تاریخی نیز در سال 79 به عنوان یکی از آثار تاریخی به ثبت رسیده.

ویژگی ها و تاریخچه تپه فردوس

تپه فردوس در ورودیه شهر تازه تاسیس فردوسیه واقع شده. این تپه دربردارنده یک قلعه و بنای کهن است که در میان باغات میوه فردوسیه قرار گرفته. کارشناسان میراث فرهنگی با بررسی آثار به دست آمده از این تپه و نیز مطالعه فضای خود تپه، به این نتیجه رسیده اند که تپه فردوس در واقع یک ساختمان و قلعه تاریخی مربوط به دوره سلجوقی بوده که با گذشت زمان به دلیل فرسایش ناشی از فاکتورهای طبیعی و انسانی از بین رفته و بدل به تپه شده. این تپه نیز همانند دو تپه دیگر شهر فردوسیه یعنی سینک و وسطر در آذرماه سال 75 به ثبت ملی رسیده.

تپه فردوس کجاست

تپه فردوس به عنوان یکی از دیدنی های شهریار، در غرب استان تهران واقع شده. با این حال وقتی از نشانی و آدرس این تپه سؤال می شود، آدرس آن از طرف کرج داده می شود. به طور خلاصه می توان گفت که این تپه در کرج و در شرق جاده رباط کریم به شهریار قرار گرفته.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید