روستای کندلوس

روستای کندلوس نوشهر، یکی از زیباترین و توریستی ترین روستاهای ایران است. موزه مردم شناسی و گیاهان دارویی این روستا شهرت جهانی دارند.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس در منطقه کجور مازندران و در دامنه رشته کوه های البرز در دره زانوس، از دیدنی های بسیار متفاوت و زیبای نوشهر به حساب می آید. جاذبه های توریستی نوشهر چنان منحصر به فردند و ویژگی های خاصی دارند که هر کدام، منبع ساخت فیلمی سینمایی قرار گرفته اند. همان طور که تالاب ارواح این شهر دستمایه ساخت فیلمی داستانی و ترسناک شده است، روستای زیبای کندلوس نیز نامش با فیلم پر احساس و عمیق باغ های کندلوس، بر روی پرده تصویر جاودانه شده. از اینها که بگذریم، دیگر ویژگی ماندگار کندلوس، پاکیزگی و نظافت مثال زدنی آن می باشد.

روستای کندلوس دارای چهار محله به نام های جیرسری، جورسری، بنیم سری و سری دله می باشد. کندلوس تا نوشهر، 75 کیلومتر، تا مرکز کجور 15 کیلومتر و تا روستای ییلاقی لرگان 5 کیلومتر فاصله دارد. بلندی کندلوس از سطح آب های آزاد حدود 1650 متر بوده و جزء مناطق کوهستانی محسوب می شود. سرشماری سال 95 جمعیت این روستا را حدود 1100 نفر یا 376 خانوار توصیف می کند. مردمان کندلوس به زبان مازندرانی یا همان طبری و با لهجه کجوری سخن می گویند.

تاریخچه روستای کندلوس

روستای کندلوس همچون دیگر نقاط مارندران بزرگ ار تاریخچه ای کهن در ایران برخوردار است و برخی آن را از کهن ترین مناطق محل های تجمع انسان ها در قالب تمدنی، در منطقه باستانی کجور می دانند. در این روستا آثاری از تمدن های ایرانی پیش از اسلام و پس از اسلام و حتی تمدن هایی پیش از میلاد مسیح به دست آمده و پیشینه این روستا را به چند هزار سال می رساند. برخی داستان ها حکایت از آن دارند که ناصرالدین شاه قاجار در سفر خود به منطقه کجور و عبور از این روستا با دیدن کولی هایی که فلزکاری و میخ سازی می کردند، این روستا را میخ ساز نامیده است.

نام میخ ساز همچنان بر روستای کندلوس باقی مانده. در برخی از روایات و داستان ها، کندلوس را محل عبور رستم یاد کرده اند. کمال الملک نقاش مشهور دوره قاجاریه، در سفری که همراه ناصرالدین شاه قاجار به این روستا داشته، از مناظر آن تصویری در قالب یک تابلوی نقاشی ترسیم کرده. این تابلوی تاریخی و ارزشمند هم اکنون در کاخ موزه صاحبقرانیه قرار دارد.

منطقه کجور کندلوس

ویژگی مردم شناختی روستای کندلوس

مردمان روستای کندلوس از دیرباز در تابستان ها از درختان فراوان جنگلی خود، چوب و زغال تهیه کرده و به فروش می رسانده اند. این مردم در تابستان ها نیز به کشاورزی می پرداخته اند. در حال حاضر از آنجا که سازمان حفاظت از محیط زیست اجازه قطع درختان را نمی دهد، اهالی کندلوس برای تأمین معاش خود افزون بر کشاورزی، به نجاری، خیاطی و ساخت صنایع دستی می پردازند. در گذشته اهالی به قالی بافی، چادرشب بافی، شمدبافی و ساخت ابزارهای چوبی و فلزی مشغول بودند. اما امروزه جاجیم بافی، ایزار بافی (پارچه پشمی چهارخانه دستباف)، نمدبافی و همچنین بافت لباس های پشمی همچون دستکش و بلوز، از هنرهای دست بانوان این منطقه است.

همان طور که گفته شد از ویژگی های بارز مردمان روستای کندلوس پاکیزگی مثال زدنی آنها می باشد. به طوری که در تمام روستا سطل های زباله قرار شده و شما هیچ زباله ای را بر روی زمین نمی بینید. دیگر خصوصیت جالب این روستا، احساس امنیتی است که در سرتاسر آن جریان دارد. در نه ماه از سال، اهالی اغلب بر سر زمین ها و کار خود بوده و در خانه نیستند. با این حال هیچ کس در این روستا در خانه اش را قفل نمی کند و درها همه باز هستند. در این روستا هیچ سابقه جرم و جنایتی وجود نداشته و نمی توانید در آن نشانی از افراد متکدی ببینید.

از دیگر ویژگی مردم شناختی روستای کندلوس، علاقه مردمانش به موسیقی است. در این روستا آلت موسیقی مورد علاقه مردم نی هفت بند می باشد. با این حال سرنا و دهل نیز در این روستا طرفداران خود را دارد. در گویش محلی به ساز سرنا پسپسی گفته می شود و آن را از چوب درخت شمشاد می سازند. از رسوم جذاب این مردمان، رسم مج در مراسم تحویل سال است. در این رسم نام چند کودک یا نوجوان روستا را برگزیده و با استخاره با قرآن می بینند که کدام نام خوش قدم بوده تا به عنوان مج یا خوش قدم انتخاب شود.

این کودک انتخاب شده زمانی که سال تحویل می شود، با یک سینی که در آن قرآن، شیرینی، سبزه و یک کاسه آب قرار داده پیش از بقیه داخل خانه می شود. کودک مج سپس در چهار گوشه خانه آب ریخته و خانه را تبرک می کند. اهالی روستای کندلوس معتقدند که با اجرای این مراسم برای خانواده خود در سال جدید برکت و فراوانی و خوش یمنی را تضمین کرده اند.

عکس روستای کندلوس

دیدنی های روستای کندلوس

در بخشی از روستای کندلوس ساخت و سازهای جدید ممنوع بوده و بافت روستایی قدیمی آن برای حفظ صنعت توریسم منطقه، محفوظ مانده است. از ویژگی هاین این بخش روستا، کوچه های سنگفرش، نمای کاهگلی خانه ها، سقف های لتی و پنجره های سنتی می باشد. این خانه ها را در زبان محلی لت به سر خنه یا کلچو خنه می نامند که دیواره آن کاهگلی و چوبی و سقف آن نیز از تکه چوب هایی به نام لت پوشیده شده. همین بافت سنتی و کهن روستا، مهم ترین جاذبه دیدنی آن برای گردشگران به شمار می رود. از دیگر دیدنی های این روستا می توان به حمام خزینه ای آن که مربوط به دوره قاجار می باشد، اشاره کرد.

علاوه بر آن آبشار ده متری کندلوس در 5 کیلومتری روستا نیز بسیار دیدنی است. چشمه آب معدنی دیوچشمه در نزدیکی روستای کندلوس نیز دیگر دیدنی طبیعی آن می باشد. البته غیر از دیوچشمه چشمه های آب معدنی دیگری نیز در حوالی روستا قرار دارد، اما دیوچشمه مهم ترین آنهاست. امامزاده فضل و فاضل در بخش شرقی روستا شامل آرامگاهی با برجی آجری و چهارگوش و ایوانی چوبیست. در داخل مقبره نیز، کتیبه ای از آیات قرآن وجود دارد. دریاچه خضر نبی در 30 کیلومتری این روستا که به گفته اهالی محل گذر خضر پیامبر بوده، از دیگر دیدنی های کندلوس می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید