جنگل ویوج

جنگل ویوج یکی از جنگل های بکر و طبیعی شهرستان بابل می باشد که عطر درختان بهار نارنج آن، مسافران بسیاری را به خود می خواند.

جنگل ویوج در بابل

بابل را با بهار نارنج هایش می شناسند. بی تردید اغلب ما خاطرات زیبایی از سفر به بابل و گشت و گذار در میان باغ های مرکبات و میوه آن داریم. این شهر زیبا را که نامش در لغت به معنای مکانی می باشد که آب فراوان دارد، در گذشته مه میترا می نامیده اند. این شهر از نظر جغرافیایی از شرق به قائم شهر، و ساری، از شمال به بابلسر و از غرب به آمل می رسد. در بابل می توانیم ترکیب بسیار جالب و دیدنی از مناطق دینی تاریخی و طبیعی را در کنار هم ببینیم. از مهم ترین جاذبه های گردشگری بابل، جنگل های آن است که جنگل ویوج نیز بخشی از آن می باشد.

جنگل ویوج در میان پارک های جنگلی بابل

شهر بابل نوار ساحلی و مرز مشترک با دریای خزر ندارد. بنابراین از آن دسته شهرهای شمالی به حساب می آید که در آن مهم ترین مکان های تفریحی طبیعی، نواحی جنگلی خواهند بود. جنگل های بابل شامل جنگل های شیاده، نارنجلو، لفور و پارک جنگلی بابلکنار می شوند. هر کدام از این مناطق جنگلی ویژگی ها و زیبایی خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی کوتاهی از این جنگل ها می پردازیم تا در نهایت به جنگل ویوج که موضوع این یادداشت است، برسیم. جنگل نارنجلو همان گونه که نامش نشان می دهد، پوشیده از درختان بهار نارنج می باشد.

در فصل بهار که زمان اوج زیبایی این گیاه و شکوفه دادنش می باشد، این جنگل سرشار از رایحه بهار نارنج می شود. جنگل شیاده دیگر جنگل بابل است که در نزدیکی جنگل ویوج می باشد. این جنگل، بکر و طبیعی مانده و فاصله اش با بابل 40 کیلومتر می باشد. جنگل شیاده در ناحیه بندپی بابل و دهستان خشک رویی واقع شده. در کنار این جنگل، دریاچه سد شیاده و روستای شیاده قرارا داشته که هر دو از جاذبه های طبیعی بابل به شمار می آیند. پارک جنگلی بابلکنار را بزچفت نیز می نامند. مساحت این پارک حدود 760 هزار متر مربع بوده و عنوان منطقه نمونه گردشگری را بر خود دارد.

در جنگل بابلکنار هم جاده آسفالته وجود دارد و هم جاده خاکی که این نوع جاده برای آفرودسواری بسیار مناسب است. در این پارک امکانات رفاهی همچون آلاچیق، سوپرمارکت، سرویس بهداشتی و پارک بازی نیز وجود دارد. البته در تعطیلات، این آلاچیق ها اغلب پر هستند. در پارک جنگلی بابل چشمه ها، دریاچه ها و آبشارهای طییعی نیز قرار دارند که بازدید از آنها پیشنهاد می شود. دیگر جنگل نزدیک بابل به جز جنگل ویوج، جنگل لفور می باشد. این جنگل هیرکانی بازمانده از دوران ژوراسیک، درختانی چون انجیلی، راش و ازگیل دارد و به موزه طبیعی ایران مشهور شده. در جنگل لفور، یک آبشار پلکانی به نام هفت آبشار وجود دارد که بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

ویژگی های جنگل ویوج

بسیاری این جنگل را جنگل ویوج شیاده بابل نیز می خوانند. این جنگل مساحتی بالغ بر بیست هکتار داشته و در ناحیه بندپی شهرستان بابل واقع شده. از ویژگی های این جنگل، بکر بودن و طبیعت دست نخورده آن می باشد. این جنگل نیز همچون جنگل نارنجلو از درختان بهار نارنج پوشیده شده که درفصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه طبیعتی بسیار زیبا، معطر و دلنشین به این جنگل می بخشند. از جاذبه های بسیار دیدنی این جنگل که همواره گردشگران از آن لذت بسیاری می برند، می توان به آواز پرندگان آن اشاره کرد که مثل یک موسیقی مداوم، در فضا طنین انداز است.

تفریحات جنگل ویوج

مانند هر منطقه جنگلی بکر و طبیعی دیگر از مهم ترین تفریحات جنگل ویوج می توان به جنگل نوردی اشاره کرد. پیاده روی کردن در میان درختان بلند قامت و سبز این جنگل، هم نوعی ورزش محسوب می شود و هم تفریحی بسیار جذاب است. اتراق کردن و کمپینگ در این جنگل نیز، تفریح بسیار رایجی می باشد و اغلب افرادی که به این جنگل می روند این کار را تجربه می کنند. د رنهایت اگر به عکاسی علاقمند باشید، در این جنگل می توانید، تصاویری بسیار ناب و بدیع به عنوان سوژه یافته و با دوربین خود ثبت نمایید.

جنگل ویوج کجاست

اقامت در نزدیکی جنگل ویوج

برای اقامت در جنگل ویوج، می توانید به چادر زدن در این جنگل نیز فکر کنید. اما از آنجا که این جنگل منطقه ای بکر و دست نخورده است و امکانات رفاهی چندانی در آن پیش بینی نشده و همچنین به دلیل وجود حیوانات وحشی و خطرات پیش بینی نشده، اقامت شبانه در آن پیشنهاد نمی شود. بهترین گزینه اقامت در جنگل ویوج، استفاده از اقامتگاه های شهر بابل می باشد. این شهر هتل ها و متل های زیبایی دارد. علاوه بر این، ویلاها، سوئیت ها، آپارتمان ها و خانه های مبله نیز در این شهر به راحتی یافت می شوند.

اگر به دنبال تجربه ناب تری از طبیعت هستید، ویلاها و کلبه های جنگلی نیز شما را به طبیعت جنگل ویوج نزدیک تر و همراه تر می سازد. یکی دیگر از موارد پیشنهادی ما با توجه به آن که بابل روستاهای بسیار زیبا و پر جاذبه ای نیز در اطراف خود دارد، خانه های روستایی منطقه هستند. از جمله روستاهای دیدنی بابل که برای اجاره خانه روستایی مناسب هستند، می توان به روستای مقربکلا، شیاده، آهنگرکلا، اتاق سر و یا لاله آباد اشاره کرد. البته به خاطر طبیعت مازندران و نزدیکی بسیار زیاد شهرها و روستاها به هم در این استان، تعداد روستاهای بابل بسیار بیشتر از اینها می باشد.

دیدنی های اطراف جنگل ویوج

در اطراف جنگل ویوج دیدنی های بسیار زیادی وجود دارد که می توانید پس از بازدید از این جنگل سری به آنها هم بزنید. از جمله آن موارد می توان به آبشارهای منطقه اشاره کرد. آبشارهایی چون آبشار درازکش، شی الیم، کلیره و کیمون از جمله آنها هستند. آبشار درازکش یکی از بکرترین و متفاوت ترین آبشارهای مازندران است. این آبشار در میانه درختان راش، افرا و بلوط قرار گرفته و حوضچه ای نیز در ابتدای آن وجود دارد که برای شنا مناسب می باشد. این آبشار در بندپی شرقی و در 25 کیلومتری گلوگاه واقع شده و برای رسیدن به آن دو کیلومتر جاده خاکی و پیاده روی پیش رو دارید.

آبشار شی الیم، در دره روستای گاوزن قرار دارد و آبشاری طبقاتی و پله ای حساب می شود که بلندایش در مجموع به سی متر بالغ می شود. در اطراف این آبشار همیشه مه غلیظی وجود دارد که سفر به آن را بسیار جذاب می کند. ییلاق شیخ موسی یا همان روستای شیخ موسی از جمله روستاهای پرطرفدار بابل است که با ارتفاع بالایش از سطح دریا که به 2500 متر می رسد، آب و هوایی بسیار خنک و ییلاقی دارد. در سفر به جنگل ویوج، بازدید از آبگرم ازرود در نزدیکی آن را نیز از یاد نبرید. این آب معدنی یا آبگرم، در 33 کیلومتری جنوب شرقی بابل در نزدیکی روستای اری واقع شده.

بومی ها آبگرم ازرود را چشمه ای مقدس می پندارند و می گویند ماری با تاج سبز در این چشمه زیست می کند که افراد ناپاک را که وارد چشمه می شوند، نیش می زند. دمای آب آبگرم ازرود 37 درجه بوده و میزان گوگرد آن نیز بالاست. دریاچه کامی کلا در نزدیکی جنگل ویوج دیگر دیدنی منطقه می باشد. این دریاچه در منطقه بندپی غربی واقع شده و در میانه روستای کامی کلا قرار دارد. این روستا خود نیز از جاذبه های توریستی بابل به حساب آمده و بهترین لبنیات طبیعی بابل را می توانید در این روستا تهیه کنید. شغل اصلی مردمان این روستا کشاورزی و دامپروری است.

عکس جنگل ویوج

بهترین زمان سفر به جنگل ویوج

برای سفر به جنگل ویوج هر فصل از سال جاذبه خودش را دارد. با این حال همچون دیگر نواحی طبیعی شمالی و استان مازندران، اغلب مردم سفر در بهار و تابستان را به این جنگل ترجیح می دهند. چرا که در این دو فصل با اوج سرسبزی و شکوفایی جنگل مواجه خواهند شد. البته شرجی بودن و گرمای هوا در تابستان را نیز فراموش نکنید. از آنجا که این جنگل پوشیده از درختان بهارنارنج است، ما نیز فصل بهار را برای بازدید از آن بیش از هر زمان دیگری توصیه می کنیم. با این حال پیشنهاد می نماییم که منظره خزانی و زمستانی ناب و بدیع این جنگل را نیز تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

جنگل ویوج کجاست

برای بازدید از جنگل ویوج که از جاذبه های گردشگری بابل به حساب می آید، باید ابتدا به بابل بروید. بابل در 211 کیلومتری شمال شرقی تهران و در 15 کیلومتری دریای خزر واقع شده. پس از ن باید به ناحیه بندپی شهرستان بابل رفته تا به این جنگل برسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید