جنگل ویوج

جنگل ویوج یکی از جنگل های بکر و طبیعی شهرستان بابل می باشد که عطر درختان بهار نارنج آن، مسافران بسیاری را به خود می خواند.

جنگل ویوج در بابل

بابل را با بهار نارنج هایش می شناسند. بی تردید اغلب ما خاطرات زیبایی از سفر به بابل و گشت و گذار در میان باغ های مرکبات و میوه آن داریم. این شهر زیبا را که نامش در لغت به معنای مکانی می باشد که آب فراوان دارد، در گذشته مه میترا می نامیده اند. این شهر از نظر جغرافیایی از شرق به قائم شهر، و ساری، از شمال به بابلسر و از غرب به آمل می رسد. در بابل می توانیم ترکیب بسیار جالب و دیدنی از مناطق دینی تاریخی و طبیعی را در کنار هم ببینیم. از مهم ترین جاذبه های گردشگری بابل، جنگل های آن است که جنگل ویوج نیز بخشی از آن می باشد.

جنگل ویوج در میان پارک های جنگلی بابل

شهر بابل نوار ساحلی و مرز مشترک با دریای خزر ندارد. بنابراین از آن دسته شهرهای شمالی به حساب می آید که در آن مهم ترین مکان های تفریحی طبیعی، نواحی جنگلی خواهند بود. جنگل های بابل شامل جنگل های شیاده، نارنجلو، لفور و پارک جنگلی بابلکنار می شوند. هر کدام از این مناطق جنگلی ویژگی ها و زیبایی خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی کوتاهی از این جنگل ها می پردازیم تا در نهایت به جنگل ویوج که موضوع این یادداشت است، برسیم. جنگل نارنجلو همان گونه که نامش نشان می دهد، پوشیده از درختان بهار نارنج می باشد.

در فصل بهار که زمان اوج زیبایی این گیاه و شکوفه دادنش می باشد، این جنگل سرشار از رایحه بهار نارنج می شود. جنگل شیاده دیگر جنگل بابل است که در نزدیکی جنگل ویوج می باشد. این جنگل، بکر و طبیعی مانده و فاصله اش با بابل 40 کیلومتر می باشد. جنگل شیاده در ناحیه بندپی بابل و دهستان خشک رویی واقع شده. در کنار این جنگل، دریاچه سد شیاده و روستای شیاده قرارا داشته که هر دو از جاذبه های طبیعی بابل به شمار می آیند. پارک جنگلی بابلکنار را بزچفت نیز می نامند. مساحت این پارک حدود 760 هزار متر مربع بوده و عنوان منطقه نمونه گردشگری را بر خود دارد.

در جنگل بابلکنار هم جاده آسفالته وجود دارد و هم جاده خاکی که این نوع جاده برای آفرودسواری بسیار مناسب است. در این پارک امکانات رفاهی همچون آلاچیق، سوپرمارکت، سرویس بهداشتی و پارک بازی نیز وجود دارد. البته در تعطیلات، این آلاچیق ها اغلب پر هستند. در پارک جنگلی بابل چشمه ها، دریاچه ها و آبشارهای طییعی نیز قرار دارند که بازدید از آنها پیشنهاد می شود. دیگر جنگل نزدیک بابل به جز جنگل ویوج، جنگل لفور می باشد. این جنگل هیرکانی بازمانده از دوران ژوراسیک، درختانی چون انجیلی، راش و ازگیل دارد و به موزه طبیعی ایران مشهور شده. در جنگل لفور، یک آبشار پلکانی به نام هفت آبشار وجود دارد که بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

ویژگی های جنگل ویوج

بسیاری این جنگل را جنگل ویوج شیاده بابل نیز می خوانند. این جنگل مساحتی بالغ بر بیست هکتار داشته و در ناحیه بندپی شهرستان بابل واقع شده. از ویژگی های این جنگل، بکر بودن و طبیعت دست نخورده آن می باشد. این جنگل نیز همچون جنگل نارنجلو از درختان بهار نارنج پوشیده شده که درفصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه طبیعتی بسیار زیبا، معطر و دلنشین به این جنگل می بخشند. از جاذبه های بسیار دیدنی این جنگل که همواره گردشگران از آن لذت بسیاری می برند، می توان به آواز پرندگان آن اشاره کرد که مثل یک موسیقی مداوم، در فضا طنین انداز است.

تفریحات جنگل ویوج

مانند هر منطقه جنگلی بکر و طبیعی دیگر از مهم ترین تفریحات جنگل ویوج می توان به جنگل نوردی اشاره کرد. پیاده روی کردن در میان درختان بلند قامت و سبز این جنگل، هم نوعی ورزش محسوب می شود و هم تفریحی بسیار جذاب است. اتراق کردن و کمپینگ در این جنگل نیز، تفریح بسیار رایجی می باشد و اغلب افرادی که به این جنگل می روند این کار را تجربه می کنند. د رنهایت اگر به عکاسی علاقمند باشید، در این جنگل می توانید، تصاویری بسیار ناب و بدیع به عنوان سوژه یافته و با دوربین خود ثبت نمایید.

جنگل ویوج کجاست

اقامت در نزدیکی جنگل ویوج

برای اقامت در جنگل ویوج، می توانید به چادر زدن در این جنگل نیز فکر کنید. اما از آنجا که این جنگل منطقه ای بکر و دست نخورده است و امکانات رفاهی چندانی در آن پیش بینی نشده و همچنین به دلیل وجود حیوانات وحشی و خطرات پیش بینی نشده، اقامت شبانه در آن پیشنهاد نمی شود. بهترین گزینه اقامت در جنگل ویوج، استفاده از اقامتگاه های شهر بابل می باشد. این شهر هتل ها و متل های زیبایی دارد. علاوه بر این، ویلاها، سوئیت ها، آپارتمان ها و خانه های مبله نیز در این شهر به راحتی یافت می شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید