خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره قرار دارد. این خانه یادگاری از دوره ایلخانی محسوب شده و 800 سال قدمت دارد.

خانه اعیانی کیش

با آن که جزیره مرجانی و زیبای کیش، شهری مدرن و امروزی به نظر می آید، اما واقعیت آن می باشد که این جزیره از منظر جاذبه های تاریخی بسیار غنی می باشد و در زیر پوست این شهر قرن بیست و یکمی، یک تاریخچه کهن و پربار مربوط به سده ها و دوره های مختلف تاریخی وجود دارد. از جمله این دیدنی های کهن کیش می توان به خانه مردمشناسی کیش، شهر باستانی حریره، درخت سبز و یا کاریز اشاره کرد. خانه اعیانی کیش که می خواهیم در این یادداشت به آن بپردازیم، یکی از آثار تاریخی جزیره است که بسیار دیدنی می باشد.

ویژگی های خانه اعیانی کیش

خانه های تاریخی اعیانی در شهرهای دیگری همچون کاشان، یزد و اصفهان نیز وجود دارند. ویژگی این خانه ها این است که در قدیم در آنها چندین خانواده زندگی می کرده اند. همچنین نوعی کاشی کاری ستاره ای در آنها وجه مشخصه شان می باشد. خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره واقع شده و با جزیره کیش ده کیلومتر فاصله دارد. شهر حریره مربوط به سده پنجم تا دهم هجری قمری می باشد. از این شهر اکنون ویرانه هایی در کنار مجموعه ورزشی المپیک کیش در شمال این جزیره باقی مانده. این شهر باستانی 120 هکتار وسعت داشته و در سده چهارم توسط بازرگانان کیش، جایگزین شهر سیراف که در زمین لرزه از میان رفته بود، گردید.

خانه اعیانی کیش بر روی یک تپه ساخته شده و چشم اندازی رو به دریا دارد. این خانه در وسعتی به اندازه 120 هکتار، ایجاد شده و در کنار آن دیگر بخش های شهر حریره یعنی کانال های افقی و زیرزمینی، کارگاه شیشه گری، مسجد و قنات واقع شده. این خانه شامل قسمت های مختلفی چون ایوان، اتاق های بسیار، میهمان خانه، محل سکونت زنان، آشپزخانه و کانال هایی بسیار زیاد برای فرار در زمان جنگ و همچنین چاه های زیاد آب تشکیل شده. با گذر زمان بخش های بسیار زیادی از این خانه از جمله سقف آن از بین رفته اند. در حال حاضر فقط دیوارها، طاق سنگی ها، دالان ها، پله ها و اسکلت خانه برجای مانده.

عکس خانه اعیانی کیش

تاریخچه خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش، دارای پیشینه ای 800 ساله بوده و زمان ساخت آن به دوره ایلخانان و تیموریان در قرون پنجم تا دهم هجری باز می گردد. بسیاری از مورخان ایرانی و عرب در آثار خود از شهر حریره که این خانه اعیانی در آن واقع شده، نام برده اند. در گلستان سعدی نیز اشاراتی به این شهر شده است. همانگونه که گفته شد شهر حریره به عنوان جایگزینی برای شهر سیراف ساخته شد. از آنجا که شهر حریره به دریا نزدیک بوده و برای صید مرجان، مروارید و ماهی از دریا موقعیت خوبی داشته، خانه اعیانی واقع در این شهر نیز رونق گرفته و بازرگانان و صیادان آن دوره به آن عنایت خاصی داشتند.

همان گونه که گفته شد یکی از ویژگی های خانه اعیانی کیش، طرح های ستاره دار کاشی های آن است. نمونه هایی از این طرح های ستاره ای در تخت سلیمان و سلطانیه زنجان نیز یافت شده اند. بر طبق مستندات تاریخی این کاشی ها به وسیله اعیان و اشراف دوره ایلخانیان از دیگر کشورها به ایران وارد می شد. همین موضوع، کارشناسان را به این نتیجه رسانده که صاحب این خانه یکی از ثروتمندان آن دوره بوده. متأسفانه این خانه تا کنون مورد هیچ گونه مرمت و بازسازی قرار نگرفته و بنابراین، احتمال بالایی برای این خطر وجود دارد که به خاطر نزدیکی آن با آب دریا، دچار فرسودگی شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید