خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره قرار دارد. این خانه یادگاری از دوره ایلخانی محسوب شده و 800 سال قدمت دارد.

خانه اعیانی کیش

با آن که جزیره مرجانی و زیبای کیش، شهری مدرن و امروزی به نظر می آید، اما واقعیت آن می باشد که این جزیره از منظر جاذبه های تاریخی بسیار غنی می باشد و در زیر پوست این شهر قرن بیست و یکمی، یک تاریخچه کهن و پربار مربوط به سده ها و دوره های مختلف تاریخی وجود دارد. از جمله این دیدنی های کهن کیش می توان به خانه مردمشناسی کیش، شهر باستانی حریره، درخت سبز و یا کاریز اشاره کرد. خانه اعیانی کیش که می خواهیم در این یادداشت به آن بپردازیم، یکی از آثار تاریخی جزیره است که بسیار دیدنی می باشد.

ویژگی های خانه اعیانی کیش

خانه های تاریخی اعیانی در شهرهای دیگری همچون کاشان، یزد و اصفهان نیز وجود دارند. ویژگی این خانه ها این است که در قدیم در آنها چندین خانواده زندگی می کرده اند. همچنین نوعی کاشی کاری ستاره ای در آنها وجه مشخصه شان می باشد. خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره واقع شده و با جزیره کیش ده کیلومتر فاصله دارد. شهر حریره مربوط به سده پنجم تا دهم هجری قمری می باشد. از این شهر اکنون ویرانه هایی در کنار مجموعه ورزشی المپیک کیش در شمال این جزیره باقی مانده. این شهر باستانی 120 هکتار وسعت داشته و در سده چهارم توسط بازرگانان کیش، جایگزین شهر سیراف که در زمین لرزه از میان رفته بود، گردید.

خانه اعیانی کیش بر روی یک تپه ساخته شده و چشم اندازی رو به دریا دارد. این خانه در وسعتی به اندازه 120 هکتار، ایجاد شده و در کنار آن دیگر بخش های شهر حریره یعنی کانال های افقی و زیرزمینی، کارگاه شیشه گری، مسجد و قنات واقع شده. این خانه شامل قسمت های مختلفی چون ایوان، اتاق های بسیار، میهمان خانه، محل سکونت زنان، آشپزخانه و کانال هایی بسیار زیاد برای فرار در زمان جنگ و همچنین چاه های زیاد آب تشکیل شده. با گذر زمان بخش های بسیار زیادی از این خانه از جمله سقف آن از بین رفته اند. در حال حاضر فقط دیوارها، طاق سنگی ها، دالان ها، پله ها و اسکلت خانه برجای مانده.

عکس خانه اعیانی کیش

تاریخچه خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش، دارای پیشینه ای 800 ساله بوده و زمان ساخت آن به دوره ایلخانان و تیموریان در قرون پنجم تا دهم هجری باز می گردد. بسیاری از مورخان ایرانی و عرب در آثار خود از شهر حریره که این خانه اعیانی در آن واقع شده، نام برده اند. در گلستان سعدی نیز اشاراتی به این شهر شده است. همانگونه که گفته شد شهر حریره به عنوان جایگزینی برای شهر سیراف ساخته شد. از آنجا که شهر حریره به دریا نزدیک بوده و برای صید مرجان، مروارید و ماهی از دریا موقعیت خوبی داشته، خانه اعیانی واقع در این شهر نیز رونق گرفته و بازرگانان و صیادان آن دوره به آن عنایت خاصی داشتند.

همان گونه که گفته شد یکی از ویژگی های خانه اعیانی کیش، طرح های ستاره دار کاشی های آن است. نمونه هایی از این طرح های ستاره ای در تخت سلیمان و سلطانیه زنجان نیز یافت شده اند. بر طبق مستندات تاریخی این کاشی ها به وسیله اعیان و اشراف دوره ایلخانیان از دیگر کشورها به ایران وارد می شد. همین موضوع، کارشناسان را به این نتیجه رسانده که صاحب این خانه یکی از ثروتمندان آن دوره بوده. متأسفانه این خانه تا کنون مورد هیچ گونه مرمت و بازسازی قرار نگرفته و بنابراین، احتمال بالایی برای این خطر وجود دارد که به خاطر نزدیکی آن با آب دریا، دچار فرسودگی شود.

معماری خانه اعیانی کیش

یکی از نکات جالب در طراحی و معماری خانه اعیانی کیش، دالان های گریزی است که در آن ساخته شده. این دالان ها برای آن طرحی شده اند که در هنگام حمله دشمن به شهر، راه فراری برای ساکنان آن فراهم بیاورند. حمام این خانه نیز جذابیت ها و ویژگی های خاص خود را دارد. این حمام در بخش جنوبی خانه قرار گرفته و بسیار مجهز و با امکانات می باشد. با وجود این که به نظر می رسد وجود این همه تجملات و تشریفات در این حمام نشان دهنده اختصاصی بودن آن باشد، اما در واقع این حمام یک گرمابه عمومی بوده و همه اهالی شهر از آن استفاده می کرده اند.

تصاویر خانه اعیانی کیش

در این حمام بخش هایی چون گرمخانه، سربینه، کوره یا تون حمام و دو خزینه کوچک و بزرگ، وجود داشتند. اهالی خانه برای رسیدن به حمام از دالان های سرپوشیده عبور می کردند. از دیگر ویژگی های معماری خانه اعیانی کیش آن است که از خشت و آجر ساخته شده. البته همین مورد باعث شده برخی این نظریه را مطرح کنند که این خانه محل زندگی و سکونت افراد نبوده و تنها یک مکان عمومی برای صیادی و نیز استفاده از تونل های فرارش بوده. در این خانه هیچ کتیبه یا دیوار نگاشته ای وجود ندارد که از سال دقیق ساخت آن و نیز از هدف ساختش اطلاعاتی به دست بدهد.

خانه اعیانی کیش کجاست

همانگونه که پیش از این نیز یادآور شدیم، این خانه به عنوان یکی از جاهای دیدنی کیش، در شهر حریره در شمال کیش قرار دارد. برای دسترسی به این شهر ابتدا باید به بلوار میرمهنا و سپس بلورا المپیک بروید. پس از عبور از مجموعه ورزشی المپیک کیش ویرانه های شهر حریره را پیش چشم خود خواهید دید. ساعت بازدید از این مجموعه تاریخی در روزهای معمول ده صبح تا ده شب می باشد و زمان تقریبی که برای بازدید از این خانه و شهر حریره نیاز است سه ساعت خواهد بود. به طور خلاصه آدرس خانه اعیانی کیش به این ترتیب می شود: بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، مجموعه ورزشی المپیک، میدان حریره، خیابان کرانه شهر حریره.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید