باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد یکی از دیدنی های تاریخی مشهد است که در خیابان ارگ سابق یا همان امام خمینی فعلی این شهر قرار دارد. با هم سفری به این باغ خواهیم داشت.

باغ ملی مشهد

شهر توریستی مشهد، آن قدر جاذبه های دیدنی دارد که شاید در یک سفر نتوان از همه آنها بازدید کرد. اغلب افراد در سفر به این شهر، زمان زیادی از اقامت خود را به زیارت حرم امام رضا اختصاص می دهند و در زمان های باقیمانده به مکان های تفریحی و ییلاق های نام آشنای این شهر برای نمونه پارک کوهسنگی یا شاندیز و زشک می روند. در این میان یک از مکان های تفریحی که در داخل شهر مشهد قرار دارد و به علت موقعیت مناسبش دسترسی به آن راحت و آسان است، باغ ملی مشهد می باشد. این باغ در خیابان امام خمینی مشهد که از خیابان های اصلی مشهد به شمار می آید، واقع شده.

تاریخچه باغ ملی مشهد

شهر مشهد پارک های زیادی دارد که از جمله آنها می توان به پارک ملت، بوستان کوهسنگی و بوستان وکیل آباد اشاره کرد. در کنار اینها باغ ملی مشهد نیز یکی از قدیدمی ترین و زیباترین بوستان های مشهد می باشد. این پارک در ابتدا در مالکیت یکی از ثروتمندان شهر مشهد به نام حاج حسین ملک بوده و در سال 1345 در اختیار شهرداری مشهد قرار گرفته. این پارک در خیابان ارگ آن روزها که امروزه به نام خیابان امام خمینی مشهور است، واقع شده بوده. درباره علت واگذاری این ملک خصوصی به شهرداری، نظریات مختلفی وجود دارد. برخی می گویند حاج حسین ملک در روزهای پیری خود، برای رضای خدا این زمین را وقف عام نموده.

اما نظر دیگری نیز در این زمینه رایج است که بنابرآن، شهرداری با توسل به زور ملک را از دست حاج حسین درآورده. آخرین روایت هم حکایت از آن دارد که باغ ملی مشهد، از اول ملکی عمومی و در مالکیت دولت بوده، سپس به حاج حسین بخشیده شده و در نهایت هم وی دوباره آن را به دولت برگردانده. اما شواهد تاریخی نشان می دهد که بوستان ملی مشهد از آغاز یک ملک شخصی بوده که حاکمان مشهد مالکیت آن را داشتند و در سال 1280 به وسیله مظفرالدین شاه قاجار به حاج کاظم ملک التجار اهدا شده. این ملک پس از مرگ وی دست به دست شده. در پایان این ماجرا، شهرداری مشهد مالک این ملک می شود.

باغ ملی مشهد در ابتدا یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری اهالی مشهد بود، چرا که نخستین پارک تفریحی مشهد به شمار می آمد. از دلایل دیگر محبوبیت این باغ، نزدیکی آن به ارگ حکومتی و مرکز شهر بود که باعث می شد این باغ جای مناسبی برای برگزاری مراسم های شهری و فرهنگی باشد. اما با بزرگ تر شدن شهر مشهد و احداث پارک های دیگر در این شهر، جایگزین های دیگری برای این پارک پیدا شد و این باغ آن جایگاه اولیه اش را از دست داد. البته این پارک همچنان محبوبیت خود را دارد.

باغ ملی مشهد کجاست

ویژگی های باغ ملی مشهد

یکی از ویژگی های باغ ملی مشهد، آب قنات رکن آباد است که از مرکز این بوستان گذر می کند. این قنات از قنات های قدیمی و نام آشنای شهر مشهد بوده و درختان این بوستان را آبیاری می کند. این باغ با وجود این که در مرکز شهر مشهد و شلوغی های آن قرار دارد، اما با این حال از سکوت و آرامش بسیار خوبی برخوردار می باشد. این پارک وسعت زیادی ندارد، اما دنج و باصفاست و همین باعث می شود که در میانه شلوغی ها، مردم دمی در آن بیاسایند. از ویژگی های دیگر این باغ چنار های کهنسال آن بوده که سال های طولانی در این باغ زیبا قد برافراشته اند.

باغ ملی مشهد در مجاورت بازار جنت مشهد که از بازارهای معروف مشهد است، قرار دارد. انتهای این بازار به خیابان امام خمینی و باغ ملی می رسد. همین موضوع هم باعث شده که مسافران و اهالی مشهد هر وقت از خرید خسته شدند، سری هم به این پارک زده، استراحت کرده و از طبیعت آن لذت ببرند. البته کسانی هم که از زیارت حرم می آیند و یا کسانی که گذرشان به خیابان های مدرس، خسروی و یا دروازه طلایی افتاده نیز به راحتی می توانند به این باغ دسترسی داشته و در آن لحظاتی بیاسایند. از طرف دیگر این پارک محل تجمع دانشجوها و خبرنگارانی هم هست که از استودیوی صبای صدا و سیما در انتهای باغ بیرون می آیند.

عکس باغ ملی مشهد

یکی از مشکلات باغ ملی مشهد آن است که پارکینگی برای آن پیش بینی نشده و از این رو افراد مجبور می شوند که در حاشیه خیابان، اتوموبیل های خود ر اپارک کنند و گاهی برای پیدا کردن جای پارک مناسب دچار مشکل می شوند. این باغ ملی بخشی از محلات بزرگ و با قدمت مشهد قدیم می باشد که جزو مناطق اعیانی این شهر محسوب می شده. این محلات شامل ارگ شهر و چهارباغ بودند که در روزگاران کهن، ثروتمندان و اشراف زادگان شهر در آن سکونت داشتند. از دیگر زیبایی های این باغ می توان به تندیس های مشاهیر و مفاخر علم و ادب و عرفان اشاره کرد.

این مجسمه ها در گوشه گوشه این پارک قرار گرفته اند و به نوعی در راستای معرفی این بزرگان به مردم می باشند. آب نماها، گلکاری ها و فواره های این پارک نیز از جمله زیبایی های آن هستند. باغ ملی در سال 1350 وسعتی 40 هزار متر مربعی داشته و قیمت برآورد شده آن بیست میلیون تومان بوده. اما در هر دوره سازمان های مختلف شهر مشهد، بخشی از آن را جدا کرده و نقشه باغ ملی مشهد را تغییر دادند. در نهایت در حال حاضر مساحت آن به 26 هزار متر مربع می رسد. برای نمونه اتاق بازرگانی مشهد و استودیوی صدا و سیمای خراسان رضوی که در انتهای باغ ملی ساخته شده از آن جمله اند.

دیدنی های اطراف باغ ملی مشهد

عکس های باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد در میانه شهر مشهد قرار دارد و از این رو همه جاذبه های این شهر به آن نزدیک هستند. با این حال برخی از این موارد با این پارک نزدیکی و شباهت بیشتری دارند. از این میان به بازار جنت مشهد اشاره کرد. این بازار از قدیمی ترین بازارهای مشهد بوده که از خیابان چمران شروع شده و به باغ ملی ختم می شود. در این بازار ورود ماشین ممنوع بوده و در آن انواع البسه، کیف و کفش عرضه می شود. خانه ملک که از خانه های تاریخی مشهد محسوب می شود نیز در نزدیکی باغ ملی قرار دارد. حاج حسین ملک، مالک این خانه از بزرگترین ثروتمندان صد سال گذشته ایران به حساب می آید.

خانه ملک در ضلع شرقی خیابان امام خمینی و در نزدیکی باغ ملی مشهد قرار دارد. این خانه مساحتی در حدود 600 متر مربع داشته و زیربنای آن 1659 متر مربع می باشد. معماری این بنا ترکیبی از سنتی و اروپایی می باشد. دیگر دیدنی نزدیک به باغ ملی، هتل تاریخی پارس مشهد است. این هتل در خیابان امام خمینی یا همان ارگ سابق واقع شده و در سال 1316 به وسیله یک معمار روس و به سبک روسی در مشهد ساخته شده. این هتل تاریخی اولین اقامتگاه مشهد به شیوه مدرن و اروپایی می باشد. تزئینات استفاده شده در آن از نوع آجرکاری و نقش برجسته بوده و قدیمی ترین هتل فعال ایران به شمار می آید.

باغ ملی مشهد کجاست

این باغ که از جاذبه های گردشگری شهر مشهد حساب می شود، در بازار جنت و خیابان امام خمینی این شهر قرار دارد. آدرس باغ ملی مشهد بسیار سرراست است و به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید. برای بازدید از این باغ نیاز نیست ورودیه ای پرداخت کنید. همچنین این باغ بیست و چهار ساعته باز بوده و محدودیتی برای استفاده از فضای آن در ساعات شبانه روز وجود ندارد. فاصله باغ ملی تا حرم امام هشتم شیعیان، 5 کیلومتر بوده و با ماشین و با سرعت متوسط 50 کیلومتر بر ساعت، در بازه زمانی شش دقیقه ای پیموده می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید