پل زغال چالوس

پل زغال چالوس در نزدیک جاده کندوان به چالوس قرار گرفته و پلی تاریخی و بسیار زیباست. این پل به دیدنی های جاده چالوس نیز بسیار نزدیک است.

پل زغال چالوس

پل زغال چالوس یکی از پل های تاریخی و زیبای جاده چالوس است که می خواهیم در این یادداشت به آن بپردازیم. اما پیش از آن بهتر خواهد بود اندکی به معرفی جاده چالوس این مسیر زیبا و خاطره انگیز شهرهای شمالی ایران بپردازیم. در واقع خود جاده چالوس به خاطر زیبایی و سرسبزی خاصش، به عنوان یک جاذبه توریستی مستقل می تواند مطرح باشد. در جاده جالوس تونل های زیبا و معروف بسیاری قرار دارند که از معروف ترین شان می توان تونل کندوان که کرج را به چالوس وصل می کند، نام برد.

پل زغال چالوس و جاده چالوس

جاده چالوس که نام اولیه آن جاده 59 بوده در سال 1312 احداث و بهره برداری شده. ساخت سد امیرکبیر در کنار این جاده باعث شد که توجه بیشتری به این جاده شده و جاذبه های دیدنی آن افزایش یابد. طول مسیر جاده چالوس که پل زغال چالوس در آن واقع است، 160 کیلومتر بوده و در آن رشته کوه البرز به شکل قطری پیموده می شود. این جاده و تونل ها و پل های آن در دوره رضاشاه پهلوی احداث شده و بنابراین یکی از ناامن ترین جاده های ایران به شمار می رود. پس از اتمام ساخت این پل، مهندسان اروپایی انتقادات بسیاری به آن وارد آورده و آن را خطرناک دانسته اند.

در مسیر جاده چالوس از کرج به چالوس، نخست رودخانه کرجرود قرار دارد و پس از آن در کیلومتر 15 جاده، روستایی به نام نوجان در سر راه ما خواهد بود. دو آبشار زیبای نوجان و خوارس و سپس روستای آتشگاه دیدنی های دیگر ادامه مسیر می باشند. روستای مورود نیز در کیلومتر 32 جاده چشم انتظار ما خواهد بود. روستای گچسر با تاریخچه ای به قدمت دوره صفوی میزبان بعدی ما در راه می باشد. روستای گچسر بخشی از منطقه آسارا محسوب می شود که 80 کیلومتر از مسیر 160 کیلومتری جاده چالوس که پل زغال چالوس در آن قرار گرفته، از آن می گذرد.

پل زغال کجاست

قرار گرفتن سه قله که بلندی آنها بالای چهار هزار متر می باشد و همچنین پیست اسکی دیزین در مسیر جاده چالوس، منجر به این شده که ورزشکاران زیادی جزء مسافران همیشگی این جاده باشند. چشمه وله، آبشار هفت چشمه، قلعه دزدبند، کاخ شهرستانک، قلعه صلصال، غار یخ مراد و امامزاده سپهسالار و دیگر دیدنی های جاده چالوس، هر ساله پذیرای 13 میلیون توریست می باشند. دره ای که در کیلومتر 75 این جاده، در ضلع غربی گردنه کندوان و در نزدیکی پل زغال چالوس قرار گرفته نیز یکی از دیدنی ترین جاذبه های این جاده است که همیشه دره نوردان و طبیعت گردان حرفه ای را به خود می خواند.

مشخصات پل زغال چالوس

در طول جاده زیبای چالوس که به پیش می رویم در 18 کیلومتری جاده کندوان به چالوس پلی را می بینیم که بر رودخانه چالوس بنا نهاده. این پل بنا بر مستندات موجود در سال 1317 شمسی یعنی در زمان رضاخان پهلوی ساخته شده. این پل را پل زغال چالوس نامیده و 6.2 متر عرض و 38.5 متر طول دارد. اندازه دهانه پل نیز 20 متر است. این پل در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت 8805 به ثبت رسیده. چشم انداز این پل به جاده چالوس و دیدنی های آن و نیز به رودخانه خروشان و در جریان چالوس بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

سازه های پل زغال چالوس از آجر بوده و برخی از جاهای پل بر اثر گذشت زمان، دچار فرسایش و آسیب شده اند. رودخانه چالوس که پل رغال چالوس بر روی آن احداث شده، رودی دائمی در غرب مازندران است که از دامنه شمالی بلندی های کندوان و طالقان آغاز شده و بعد از طی مسیر 72 کیلومتری در کناره شهر چالوس به دریای مازندران سرازیر می شود. مسیر رود چالوس کوهستانی بوده و بستر آن باریک و جریان آب آن سیلابی و پر شتاب می باشد. این رود را با نام های دیگری همچون کجور و نکارود نیز می خوانند. در این رود ماهی هایی چون سفید، سوف و ازاد زیست می کنند.

پل زغال مازندران

دیدنی های اطراف پل زغال چالوس

یکی از دیدنی های نزدیک پل زغال چالوس، غار یخ مراد است که در چهار کیلومتری گچسر در جاده چالوس و در منطقه آزادبر واقع شده. برای پیمایش این غار نیاز به ابزار حرفه ای غارنوردی دارید. بهترین زمان بازدید از این غار، فروردین خواهد بود، چرا که یخ ها و قندیل های زیبای آن هنوز بر دیواره ها آویزان هستند. در همین مسیر آزادبر نیز می توان به قله کرچان هم صعود کرد. بر فراز این قله دو چشم انداز همزمان فوق العاده از دریای خزر و نیز تهران بزرگ پیش چشم شما قرار دارد.

دیگر جاذبه دیدنی نزدیک به پل زغال چالوس، تونل کندوان است که ساخت آن در دوره رضاشاه با ابزاری همچون کلنگ و تیشه سه سال به طول انجامید. مسافت تونل 1886 متر و ارتفاع آن 6 متر می باشد. آزادکوه در جاده چالوس نیز بسیار دیدنی بوده و در همه سال قله های آن از برف پوشیده اند. مسیر رسیدن به این قله از روستاهای الیکا، پیل و نسن می گذرد و بسیار زیبا می باشد. روستای هریجان در منطقه حفاظت شده هریجان نیز در اطراف این پل یک جاذبه توریستی طبیعی بوده و در آن حیواناتی وحشی چون کبک و خرس و پلنگ تحت محافظت قرار دارند. آبشار هریجان در این روستا نیز زیبایی خاص خود را دارد.

مسیر دسترسی به پل زغال چالوس

بسیاری از افراد این پرسش را دارند که پل زغال کجاست. در واقع به طور خلاصه آدرس پل زغال چالوس را می توان چنین بیان کرد، مازندران، چالوس، 18 کیلومتری جاده کندوان، رود چالوس.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید