باغ فاتح

باغ فاتح در کرج یادگاری از یک کارآفرین و نیکوکار یزدی ساکن کرج در سال های پیش از انقلاب می باشد. این باغ یک مجموعه تنیس حرفه ای نیز دارد.

باغ فاتح در کرج

کرج این روزها به یک کلان شهر در نزدیکی تهران تبدیل شده که بسیاری از اهالی پایتخت در آن ساکن شده اند و هر روز صبح سوار تاکسی، اتوبوس، مترو و اتوموبیل شخصی خود شده و برای کار روزانه از کرج عازم تهران می شوند. کرج همچنین در مسیر سفر به شمال و ییلاق ها و مناطق خوش آب و هوایی چون کردان قرار گرفته و ما در میانه سفرهای خود به این مناطق از آن عبور می کنیم و گاهی بی توجه از دیدنی هایی همچون باغ فاتح که در آن قرار گرفته، رد می شویم.

عکس باغ فاتح

با این حال کرج به عنوان یک شهر مدرن و در عین حال کهن و تاریخی، خودش به تنهایی می تواند مقصد یک سفر بسیار دل انگیز و جذاب باشد. در این شهر دیدنی هایی است که می تواند تجربه ای لذت بخش را به ما هدیه دهد. از میان این جاذبه ها امروز به باغ فاتح این شهر سفر خواهیم کرد، باغی که اهالی کرج به خوبی آن را می شناسند و در روزگاران قدیم، از خوش آب و هواترین و محبوب ترین نواحی این شهر محسوب می شد. البته شاید این باغ برای مسافران این شهر به اندازه کافی شناخته شده نباشد.

تاریخچه باغ فاتح کرج

باغ فاتح کرج در منطقه جهانشهر این شهر واقع شده که در گذشته تعداد بسیار زیادی باغ در آن وجود داشت و به همین دلیل هم به باغشهر معروف بود. البته بسیاری از این باغ ها از بین رفته اند و بوستان فاتح امروزی یکی از معدود باغات باقیمانده از آن دوران طلاییست. این باغ امروزه تحت مالکیت شهرداری قرار گرفته و به عنوان یکی از تفرجگاه های عمومی این شهر مورد استفاده قرار می گیرد. بوستان فاتح یادگاری از یک نیکوکار ثروتمند کرجی است و نامش با یک داستان عاشقانه پیوند خورده.

محمد صادق فاتح یزدی متولد سال 1277 در یزد، از جمله مهاجران ساکن در کرج بود که با وجود سرمایه و مال و اموال بسیار که در زادگاه خود یعنی یزد داشت، در سال های پیش از انقلاب به دلیل وقوع قحطی و خشکسالی در یزد به کرج عزیمت کرد. فاتح یزدی که نام او بر باغ فاتح نقش بسته، یک کارآفرین و در عین حال فردی نیکوکار در زمان خود بود. او در دوره زندگی خود در کرج، صنایع و کارخانجات بسیاری را همگی با نام و برند جهان یا گروه صنعتی جهان، ایجاد کرد که از آن جمله می توان شرکت آبادانی جهان، روغن جهان، یخ سازی جهان، چای جهان و صابون جهان را نام برد.

وی به عنوان یک فرد نیکوکار، محلات، باغ ها، مدارس و بیمارستان هایی نیز برای عموم مردم در شهر کرج ایجاد کرد که از میان آنها می توان به چهارصد دستگاه، باغ فاتح، جهانشهر و کوی کارمندان اشاره کرد. نام جهان که بر بیشتر کارهای او نقش بسته، در واقع نامی است که او با آن همسرش رقیه غضنفری را صدا می کرده. پیش از ازدواج او با همسرش و زمانی که فاتح در کشور هندوستان، مشغول تحصیل در رشته مهندسی کشاورزی بوده، رقیه خانم یا همان جهان آبله گرفته و کور می شود. اما این موضوع مانع ازدواج و وصال آنها نمی شود. فاتح در واقع به نوعی نام همسرش را در شهر کرج جاودانه ساخت.

باغ فاتح کجاست

محلاتی که محمد فاتح در کرج بنا کرد، اغلب توسط وی میان کارگران و کارمندان مجموعه اش، تقسیم شد. به نوعی هم برای آنها کارآفرینی کرد و هم مسکن برایشان ایجاد نمود. او علاوه بر باغ فاتح، چندین دبستان نیز با عناوینی چون دبستان فاتح یا دبستان تعاونی جهان چیت و همچنین آموزشگاه های حرفه ای و فن آموزی رایگان فاتح و دو ساختمان مبارزه با بی سوادی را بنا کرد. وی علاوه بر اینها در کوی دانشگاه تهران نیز یک واحد خوابگاه 3400 متری بنا نمود. وی در بیستم مرداد سال 1353 به وسیله سازمان فداییان خلق ترور گردید و در جهانشهر به خاک سپرده شد.

از جمله کارهای محمدصادق فاتح، همانگونه که گفته شد ساخت باغ فاتح بوده. مساحت اولیه این پارک امروزی در یک سده پیش که زمان احداث آن بوده، بین 130 تا 300 هکتار تخمین زده شده که امروزه تنها 20 درصد آن باقیمانده. ساخت این پارک و بوستان با کار کارشناسی و تخصصی مهندسی صورت پذیرفته به طوری که امروزه نیز پاسخگوی نیاز جمعیتی فعلی شهر می باشد. این پارک از ابتدا به نام پارک تنیس جهانشهر نیز شهرت داشته و در سال 1390 همراه با درختان میوه اش، به شهرداری کرج واگذار گردیده.

تفریحات باغ فاتح

باغ فاتح در کرج

باغ فاتح مانند هر بوستان دیگری، مکانی برای گذران اوقات فراغت همراه جمع های خانوادگی و دوستانه و حتی به صورت انفرادیست. قدم زدن در این پارک و دیدن زیبایی طبیعت بسیار آرامش بخش است. در کنار اینها می توان در این پارک بساط پیک نیک و دورهمی را در فضای سبز آن به راه انداخت و یا از خدمات رستوران ها، کافی شاپ ها و بوفه های آن استفاده کرد. در این بوستان یک کلبه کتاب نیز وجود دارد که علاقمندان به کتابخوانی می توانند اوقات خوشی را در کنار طبیعت و کتاب در آن سپری کنند.

یکی از ویژگی های باغ فاتح، امکانات ویژه ورزشی آن است که آن را برای ورزشکاران و علاقمندان به ورزش بسیار محبوب کرده. به غیر از وسایل ورزشی متداول همه پارک ها، در این پارک می توان به تجربه ورزش هایی مانند فوتیال، بسکتبال و والیبال نیز پرداخت. با این حال این بوستان، مرکز تخصصی و حرفه ای ورزش تنیس نیز به شمار می رود چرا که مجموعه بین المللی تنیس جهانشهر، در آن واقع شده. این مجموعه تنها مرکز تنیس ایران با زمین های کفپوش می باشد.

مجموعه تنیس جهانشهر باغ فاتح با مساحت 16 هزار متر مربع و ظرفیت حضور 1200 نفر، هشت زمین تمرین و یک زمین مسابقه دارد. همه ساختمان های یک مجموعه مدرن و حرفه ای تنیس از جمله اتاق داوران، جایگاه مقامات و خبرنگاران و یا استراحتگاه موقت ورزشکاران در آن پیش بینی شده. پیست سلامت و جایگاه کمیته برگزاری مسابقات و دیگر موارد، این مجموعه را برای برگزاری مسابقات رسمی کشوری و بین المللی بسیار مناسب ساخته.

بهترین زمان بازدید از باغ فاتح

آدرس باغ فاتح

این باغ یک جاذبه دیدنی چهارفصل می باشد که هر فصل آن تفریحات مخصوص به خود را دارد. با این حال باغ فاتح در پاییز، زیبایی بسیار خاصی دارد و منظره درختان پاییزی با رنگ های طلایی، سرخ و نارنجی آن فارغ از هر تفریح دیگری، هر بیننده ای را مسحور خود می کند. البته بسیاری از علاقمندان به بوستان فاتح، فصل بهار و تابستان آن را برای گشت و گذارها و دورهمی های خانوادگی و دوستانه در طبیعت آن ترجیح می دهند، چرا که درختان آن در اوج سرسبزی و طراوت هستند.

باغ فاتح کجاست

همانگونه که اشاره شد، این باغ در منطقه جهانشهر کرج واقع شده که از غرب به کوی کارمندان شمالی، از شرق به بلوار طالقانی، از شمال به حاجی آباد و از جنوب به محله چهارصد دستگاه منتهی می شود. مسیر باغ فاتح در کرج و در این منطقه از میدان سپاه این شهر می گذرد. سپس باید به طرف میدان جمهوری رفته تا به بوستان فاتح برسید. بلوار ماهان جهانشهر از غرب و شمال، کوی کارمندان شمالی گوهردشت از شرق و میدان سپاه از جنوب این بوستان را در برگرفته اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید