دشت جانستون

دشت جانستون در منطقه فشم یکی از مناطق بکر در طبیعت این منطقه است که در فاصله میان آبنیک و زایگان واقع شده و بسیار دیدنی می باشد.

دشت جانستون در فشم

منطقه فشم در شمال شرقی تهران از مناطق بسیار ییلاقی و محبوب پایتخت است که به دلیل نزدیکی اش به تهران و آب و هوای فوق العاده اش، بسیار محبوب و پر طرفدار شده. بسیاری از تهرانی ها، آخر هفته ها بار سفر را می بندند و راهی این منطقه توریستی فوق العاده و خوش آب و هوا می باشند. با وجود این موضوع و آشنایی مسافران و گردشگران با این ناحیه، با این حال مناطقی در فشم هستند که بسیار بکر و طبیعی بوده وشاید به اندازه جذابیت و زیبایی شان برای همه شناخته شده نباشند. دشت جانستون در شمال شرقی فشم و در نزدیکی روستای آبنیک از آن جمله می باشد.

ویژگی های دشت جانستون

دشت جانستون چشم انداز بسیار زیبا و کاملی از تمام طبیعت زیبای منطقه از جمله کوهپایه های سرسبز با سبزه ها و گل های حاشیه جاده، کوه های سر به فلک کشیده منطقه و نیز باغات میوه منطقه را پیش چشم ما می گذارد. این دشت، در شمال تنگه آبنیک در بلندای 2750 تا 3000 متری از سطح دریا قرار دارد. روستای آبنیک از آن جمله روستاهای بسیار دیدنی و بکر منطقه فشم است که در 12 کیلومتری شمال شرقی این شهر و پس از دو روستای لالان و زایگان قرار گرفته و از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات محسوب می شود.

دشت جانستون با فشم 14 کیلومتر فاصله داشته و در فاصله چهار و نیم کیلومتری شمال روستای آبنیک قرار گرفته. این دشت مابین دو قله خاتون بارگاه غربی در شرق، قلل خرسنگ میانی، جنوبی و شمالی در شمال و قله جانستون در غرب واقع شده. بلندی این قله ها از سطح دریا بین 3400 متر تا 3930 متر بوده و بلندی این دشت نیز از سطح آب های آزاد حدود 2500 متر می باشد. اختلاف دمای بین مرتفع ترین و کم ارتفاع ترین نقاط این دشت در اغلب روزهای سال به 5 درجه سانتی گراد می رسد.

دشت جانستون به دلیل ارتفا ع زیادش، در بیشتر وقت های سال با برف پوشیده شده و آب و هوای آن بسیار سرد می باشد. از این رو برای سفر در این شدت باید البسه گرم و تجهیزات مناسب به همراه داشت. به طور کلی با توجه به کوهستانی بودن این دشت، وجود صخره ها و سنگ ریزه های متعدد در آن و شیب تند کوهپایه هایش، باید با وسایل کامل کوهنوردی و کفش مناسب اقدام به عبور از این دشت بکنید. در یافتن مسیر درست در میانه این دشت، محلی ها می توانند راهنمایان مناسبی برای شما باشند.

علت نامگذاری دشت جانستون

نامگذاری دشت جانستون، دلیل جالب و متفاوتی داشته و درباره آن دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. یکی از نظریات می گوید که اولین کسی که از فراز قله جانستون در این دشت بالا رفت و پرچم خود را بر بالای آن بر افراشت، یک کوهنورد غیر ایرانی به نام جانستون بوده و از این رو این دشت و این قله به نام جانستون نامگذاری شد. اما دلیل محتمل تر چیز دیگری است.

بر این اساس نام این دشت در ابتدا جان ستان بوده. علت هم آن بوده که مسیر دسترسی به آن منطقه ای کوهستانی و صعب العبور بوده و گذر از کوه ها و شیب های تند و همیشه پوشیده از برف آن و نیز سرمای طاقت فرسایش می تواند جان آدم را به لب بیاورد. با مرور زمان دشت جان ستان تبدیل به دشت جانستون شده.

دشت جانستون کجاست

پوشش گیاهی دشت جانستون

دشت جانستون یکی از ذخیره گاه های پربار گونه های مختلف جانوری و گیاهی در منطقه به شمار می رود. گیاهانی که در این منطقه می رویند اغلب، از نوع گیاهان صنعتی، دارویی، علوفه ای و خوراکی هستند. از انواع آنها می توان به پیاز کوهی، شکر لله، یونجه کوهی، شوید کوهی، شنگ و ریباس اشاره کرد. شما می توانید بدون هیچ آب و غذایی به این دشت سفر کنید و اگر علاقه به خام گیاهخواری داشته باشید با گیاهان خوراکی منطقه سیر شوید. همچنین از آنجا که آب جاری در چشمه های این منطقه از نوع آب سبک و شیرین است، می توانید بدون نگرانی از آب آن بنوشید.

در واقع در همه جای دشت جانستون، می توانید به چشمه های بزرگ و کوچک جوشیده از دل زمین بر بخورید که به صورت دائمی و غیر فصلی در جریان و جوشش هستند. در نقاطی هم که به چشمه ای بر نمی خورید، سطح زمین با چمن پوشیده شده و اگر این نقاط را بین سی الی 40 سانتی متر حفاری کرده، خاک را کنار بزنیم، می توانیم به یک چشمه دیگر برسیم. این حالت را که به آن وضعیت زمین باتلاقی می گویند، در عمق دره های این منطقه بیشتر خواهید دید.

دیدنی های دشت جانستون

یکی از دیدنی های این دشت غارهای دستکندی می باشد که توسط فردی به نام بیوک آقا در دل صخره ها بنا شده. بیوک آقا که اصالت تبریزی دارد در طی سالیان طولانی در مناطقی همچون جاده ده سنگان و دشت جانستون با وسایل و تجهیزات ساده ای مانند درفش و تیشه غارهایی در دل کوه ایجاد کرده. هدف او از این کار ساختن جان پناه هایی برای کوهنوردان بوده. غار جانستون در بازه زمانی 23 ساله ایجاد شده و بین 20 تا 30 نفر گنجایش دارد. بیوک آقا با سنی در حدود 80 سال، 60 سال از عمر خود را برای این کار گذاشته و در جاهای مختلف کوهستانی تهران 5 غار حفر کرده.

از دیگر دیدنی های این دشت، قله های مرتفع اطرافش یعنی جانستون، خاتون بارگاه و خرسنگ است. البته صعود به این قله های مرتفع نیاز به آن دارد که شما تجربه کوهنوردی حرفه ای را داشته و با ابزار مجهز اقدام به این سفر کنید. اما اگر هم نتوانید به فراز این قله ها سفر کنید، طبیعت گردی و پیاده روی در دشت جانستون، با وجود سختی هایش، به شما این امکان را می دهد که از مناظر این کوه ها لذت ببرید. علاوه بر این شما می توانید در مسیر آبنیک به این دشت، در کنار رودخانه کلارود که محلی ها آن را آبنیک می نامند، نیز کمپ کرده و ساعاتی را در دل طبیعت ناب به سر ببرید.

عکس دشت جانستون

بهترین زمان سفر به دشت جانستون

با توجه به کوهستانی بودن و سرمای دشت جانستون در زمستان نمی توان به این منطقه سفرکرد، چرا که بارش های سنگین برف امکان گذر از دشت را از بین می برد. از این رو بهترین زمان بازدید از این دشت، تابستان می باشد که هوای این منطقه ییلاقی و خنک است. دو فصل بهار و پاییز نیز برای سفری کوتاه به این ناحیه مناسب بوده اما باید وسایل مناسب را با خود همراه داشته و پیش بینی سرمای هوا را بکنید.

مسیر دشت جانستون

مسیر دشت جانستون به دو صورت است و دو مسیر اصلی دارد. نخست آن که به روستای آبنیک رفته و به طرف زایگان حرکت کنیم. در میانه مسیر به این دشت خواهیم رسید. این مسیر ساده تر و در دسترس تر می باشد. پیاده روی میان آبنیک و این دشت حدود یک ساعت و نیم می باشد. مسیر بعدی که زمان بیشتری برده و طی کردن آن سخت تر خواهد بود، از روستای لالان می گذرد. با وجود سخت تر بودن مسیر دوم، به علت این که این راه به روستا نزدیک تر بوده و در نتیجه دسترسی شما به امکانات و خدمات رفاهی راحت تر خواهد بود، بسیاری گذر از آن را ترجیح می دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید