برج مقبره کردان

برج مقبره کردان از جاذبه های تاریخی روستای کردان بوده که تاریخچه ای کهن دارد. این برج، مقبره یک امامزاده می باشد.

برج مقبره کردان

بیشتر ما کردان را به عنوان یک منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا می شناسیم که برای دورهمی و تفریح های دسته جمعی بسیار مناسب است، در واقع اولین تصویری که از کردان در ذهن ما شکل می گیرد، باغ ویلاهای استخردار، درختان میوه، رود کردان و بلندی های این روستا می باشد. شاید کمتر کسی بداند که کردان در واقع یک منطقه با تاریخچه کهن با بناهای تاریخی چون برج مقبره کردان، نیز می باشد. قدمت روستای کردان در پانزده کیلومتری کرج و از توابع چندار، به پیش از قرن ششم باز می گردد. این موضوع از طریق مستندات، و اشیاء کشف شده از آن دوران اثبات شده.

ویژگی های برج مقبره کردان

در دوره تاریخی ذکر شده، یعنی قرن ششم هجری قمری، کردان به عنوان مرکز نظامی و سیاسی منطقه کرج فعلی مطرح بوده و جایگاه ویژه ای داشته. از جمله آثار و بناهای کهن به جا مانده از دوره های مختلف تاریخی می توان به پل بانوصحرا به جا مانده از دوره صفوی و برج مقبره کردان اشاره کرد. این برج که آن را به نام امامزاده حسین کردان نیز می شناسند، در دوره سلجوقی بنا نهاده شده و در سال 1379 بازسازی شده. این برج بر اساس اسناد تاریخی، در واقع آرامگاه امامزاده حسین از نوادگان امام سجاد، امام چهارم شیعیان می باشد.

بنای برج مقبره کردان داخل قبرستان عمومی کردان قرار گرفته و یک برج آرامگاهی است. با این حال برخی این احتمال را مطرح می کنند که شاید این برج برای مقاصد نظامی نیز مورد استفاده قرار می گرفته. در نزدیکی این بنا یک اتاقک معمولی تاریخی و در عین حال تازه مرمت شده نیز وجود دارد که بنا به گفته بومیان کردان متعلق به بانویی به نام امامزاده بی بی نساء یا بی بی سکینه می باشد. در هنگام بازسازی این بنا، یک سنگ قبر یافت شده که متعلق به یک دختربچه یازده سال و نیمه به نام فاطمه بوده که فرزند نایب السلطنه ساوجبلاغ بوده. تاریخ فوت این دخترفوت این دختر بر روی سنگ قبر، سال 1128 هجری قمری حک شده.

برخی از محلی های کردان می گویند که این دو امامزاده که در نزدیکی هم مدفون شده اند، خواهر و برادر بوده و برخی معتقدند آنها از فرزندان بلافصل امام سجاد بوده اند که با توجه به تاریخ وفات آنها، احتمالی نادرست می باشد. بنای برج مقبره کردان در سال 1380 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده. در محوطه بیرونی این مقبره درختان قدیمی و زیبای چنار و توتی قد برافراشته اند که جوی های آبی در زیر آنها روان است. بازدید کنندگان این اثر تاریخی، در زیر سایه این درختان و در کنار جوی های آب به استراحت می پردازند.

معماری برج مقبره کردان

بنای برج مقبره کردان، به شکل یک برج ترکدار با 36 کنده ایجاد شده و بلندی پایه برج تا زیر گنبد 16 متر می باشد. گنبد این بنا از نوع دو پوش عرقچینی بوده و از طریق آجرچینی و رگ چین ساخته شده. چنین به نظر می آید که زیر کف ضریح امامزاده حسین، سردابه هایی قرار دارد که که روی آن بسته شده و نمی توان به آنها وارد شد. این برج دارای نمای آجری بوده و پلان و نقشه آن دایره ای و خورشیدی شکل بوده و بر روی یک سکوی مدور با قطر 8 متر ساخته شده. این بنا 34 کنگره به بلندای 6 متر نیز دارد.

برج مقبره کردان کجاست

اندازه هر کدام از پره های برج، چهل در پنجاه سانتی متر و نوک پره ها مماس بر محیط دایره می باشند. دندانه های پره ها نیز تا پایه گنبد مقبره ادامه می یابد. در مرمت انجام گرفته در بنای برج مقبره کردان توسط سازمان میراث فرهنگی و اداره اوقاف، اقداماتی همچون خاکبرداری محیط پیرامونی بنا، استحکام دهی، آزادسازی پی و بازسازی قسمتی از پایه های آجری و همچنین احداث دیوار، تعمیر گنبد بقعه و دوخت و دوز آجرها صورت پذیرفته.

در بنای برج مقبره کردان، از مواد و مصالحی مانند گچ، خاک و آجر استفاده شده و در پایه آن نیز لاشه سنگ، سنگ و آهک به کار رفته. بقعه بی بی سکینه نیز از سنگ و ساروج تشکیل شده و سقفش آجریست. بنای مقبره بی بی سکینه، پلانی مربعی و با اندازه های هفت در هفت داشته و گنبد عرقچین آن بلندایی به اندازه چهار متر دارد.

آدرس برج مقبره کردان

در پاسخ به این پرسش که برج مقبره کردان کجاست، باید گفت که این برج در 800 متری روستای کردان و در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ واقع شده. برای دسترسی به این برج باید به روستای کردان برویم. مسیر این روستا از تهران از آزادراه تهران کرج آغاز می شود. بعد از گذر از این اتوبان به آزادراه کرج قزوین خواهیم رسید و در اینجا باید 20 کیلومتر رانندگی کرده تا خروجی جاده کردان پیش چشم ما نمایان شود. فاصله میان تهران و کردان 60 کیلومتر و فاصله کرج تا کردان 25 کیلومتر می باشد.

زمانی که به ابتدای جاده کردان می رسید، برای رسیدن به روستا باید حدود 10 کیلومتر را در میان یک جاده کوهستانی و خوش آب و هوا و البته سرسبز رانندگی کنید. به کردان که برسید می توانید به راحتی با پرسش از اهالی روستا، برج مقبره کردان را بیابید. پس از بازدید از این مقبره و همچنین آرامگاه بی بی سکینه می توانید از دیگر دیدنی های این روستا همچون پل بانوصحرا، کوهستان کهار، سایت پروازی، رود کردان و دهکده فرهنگی، ورزشی و اقامتی آرامش نیز بازدید کنید. بازدید از این برج چهار فصل بوده و در هر موقع از سال می توانید به کردان و دیدنی هایش سفر نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید