آبشار جنگلک

آبشار جنگلک از جمله دیدنی های منطقه دماوند محسوب شده و در دره گروبار واقع گردیده. این آبشار بسیار بکر و زیبا می باشد.

آبشار جنگلک در دماوند

شهرستان دماوند در شرق استان تهران همواره، از زیباترین و محبوب ترین مناطق استان بوده و به دلیل تنوع جاذبه های طبیعی و گردشگری اش، همواره گردشگران زیادی را به سوی خود می کشد. دماوند از یک طرف دارای جاذبه های توریستی تاریخی همچون برج شیخ شبلی می باشد و از سوی دیگر برخی از مشهورترین دیدنی های طبیعی کشور همچون رشته کوه البرز و یا پارک ملی لار در اطراف این شهر قرار گرفته اند. این موضوع باعث شده که گاهی برخی از زیبایی ها و دیدنی های این شهر در سایه قرار گرفته و به اندازه کافی شناخته شده نباشند. آبشار جنگلک یکی از این موارد می باشد.

ویژگی های آبشار جنگلک

آبشار جنگلک که در شرق شهرستان دماوند، در محله روح افزا و در تنگه یا دره گروبار، قرار گرفته، حدود 35 متر بلندی داشته و در نوع خود آبشار نیمه مرتفعی به شمار می آید. بلندی این آبشار از سطح آب های آزاد 2320 متر می باشد. در این منطقه رودخانه ای پر آب جریان داشته و درختان بید نیز بر زیبایی آن افزوده اند. در نزدیکی این آبشار و در دره و تنگه گروبار، آبشارهای دیگری نیز همچون آبشار گروبار و آبشار آینه رود قرار دارند. از دیگر ویژگی های این آبشار وجود دره های عمیق فرعی زیاد در مناطق اطرافش است که جهتی شمالی دارند.

در دره گروبار به درختان بسیار قدیمی و تنومند گردو و ارس بر می خوریم که هر کدام چند صد سال عمر دارند. قطر تنه این درختان گاهی بالغ بر 14 متر می شود. این منطقه در دوران های قدیم، منطقه خرید و فروش و بازار مردمان این منطقه بوده و در آن گورها و سنگ آسیاب های قدیمی بسیاری به چشم می خورند. آبشار جنگلک در این دره و در مسیری که از دره به سوی دریاچه تار در دیواره شمالی دره گروبار، می رود واقع است. برای رسیدن به این آبشار باید سه ساعت پیاده روی نمود که همین سختی دسترسی به این آبشار، از دلایل ناشناختگی و البته بکر بودن آن می باشد.

دیدنی های اطراف آبشار جنگلک

یکی از دیدنی ها و جاذبه های توریستی اطراف آبشار جنگلک، کوهستان های نزدیک به آن است که اغلب پذیرای گروه های تخصصی کوهنوردی و کوه پیمایی در برنامه هایی همچون صعود زمستانی و گلگشت می شوند. در ضلع شمالی شهر دماوند، خط الراس کوه های دوبرار که طولی برابر 70 کیلومتر دارند، قرار گرفته. در این کوه ها چهارده قله وجود دارند که ارتفاع آنها از چهار هزار متر بیشتر می باشد. در شمال غربی شهرستان دماوند نیز، کوه سرکورک و تِل کمر واقع شده که بلندی آن 2800 متر بوده و از فراز آن کوه، نیمی از کوه دماوند مشخص خواهد بود.

دریاچه های تار و هویر نیز در نزدیکی آبشار جنگلک قرار گرفته و دیدنی هستند. این دریاچه ها در 30 کیلومتری شرق دماوند و در نزدیک روستای هویر واقع شده اند. فاصله آنها از هم 500 متر بوده و با نیم ساعت پیاده روی می توان آن را طی کرد. این دو دریاچه در میان کوه های واقع شده و از جمله دریاچه های آب شیرین کشور می باشد. در اطراف این دو دریاچه به حیواناتی همچون کل بز، میش البرزی و قوچ بر می خوریم و آبزیانی مانند ماهی زردکش، قزل آلای خال قرمز و رنگین کمانی و نیز ماهی زردپر پوشش جانوری آن به حساب می آیند. ماهیگیری و قایقرانی از تفریحات این دو دریاچه محسوب می شوند.

آبشار جنگلک کجاست

همان طور که گفته شد آبشار گروبار با بلندی 20 متر و آبشار آینه رود نیز با ارتفاع بیست متر از دیدنی های بسیار نزدیک به آبشار جنگلک هستند. علاوه بر اینها می توان به دژ گل خندان در نزدیکی محل تلاقی دو رودخانه بومهن و رودهن نیز اشاره کرد. این دژ بر فراز یک تپه بسیار بزرگ قرار گرفته و سبک معماری آن شبیه بناهای دوره ساسانی می باشد. این دژ کارکردی دفاعی داشته و در آن تالارها، اتاق ها و آب انبارهای بسیاری دیده می شود. د رکنار اینها می توان به غار رودافشان نیز اشاره کرد که در شمال روستای رودافشان واقع شده و 20 متر ارتفاع و 29 متر طول دارد.

اقامت در نزدیکی آبشار جنگلک

در فاصله نزدیک آبشار جنگلک امکانات اقامتی وجود ندارد. شما می توانید در اطراف این آبشار کمپ کرده و اتراق کنید. اما از آنجا که این مطقه بکر و طبیعی بوده و امکانات رفاهی در آن وجود ندارد، باید بسیار مجهز به این سفر رفته و ترجیحا از شب مانی پرهیز کنید. بهترین گزینه اقامتی در نزدیکی این آبشار، اقامت در شهر دماوند و یا مناطق و روستاهای ویلانشین اطراف آن است که بسیار فراوان بوده و در آنها می توانید انواع اقامتگاه ها را از ویلا، سوئیت، خانه های روستایی و یا آپارتمان مبله بیابید.

>

بهترین فصل سفر به آبشار جنگلک

با توجه به کوهستانی و سردسیر بودن منطقه و همچنین ماشین رو نبودن مسیر به طرف این آبشار، بازدید از این آبشار در نیمه دوم سال به ویژه در زمان های بارش برف و باران پیشنهاد نمی شود. بهترین زمان سفر به آبشار جنگلک را می توان فصل تابستان و اواخر بهار دانست که هوای منطقه در خنکا و اعتدال خوبی قرار دارد. در سفر به این آبشار حتما باید با تجهیزات کامل سفر کرده و پیش بینی های هواشناسی را نیز بررسی نمایید.

آبشار جنگلک کجاست

این آبشار در 7 کیلومتری دماوند و در شرق این شهر قرار گرفته. این آبشار در محله روح افزا در دره گروبار واقع شده. برای پیمودن مسیر آبشار جنگلک و رفتن به دره گروبار باید ابتدا به شهرستان دماوند رفته و سپس به طرف تنگ گروبار در شرق این شهرستان حرکت کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید