تخت کیکاووس شهریار

تخت کیکاووس در نزدیکی شهریار از جمله بناهای بسیار کهن این منطقه است که قدمت آن به عصر ساسانی بر می گردد. با هم نگاهی به این بنا می اندازیم.

تخت کیکاووس شهریار

شهریار در یک کتاب تاریخی جهانگردی قدیمی با نام بستان سیاحه چنین توصیف شده که شهریار فرخنده آثار بوده و آبش فراوان و هوایش معتدل و خاکش نیکوست. باغات بسیار و غلات ارزان دارد. میوه های سردسیری ممتاز و انگورش با امتیاز و باد شهریار جان گداز است. این وصف از آب و هوا و طبیعت منطقه شهریار، امروزه نیز مصداق دارد. با این حال همه لطف و جاذبه شهریار، فقط به این آب و هوا نیست. در شهریار و مناطق اطرافش مجموعه ای از آثار کهن باستانی قرار گرفته که هر کدام به تنهایی می توانند یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد محسوب شوند. تخت کیکاووس شهریار یکی از آن موارد می باشد.

مشخصات تخت کیکاووس

در پاسخ به این پرسش که تخت کیکاووس شهریار کجاست باید پاسخ داد که این بنا در 18 کیلومتری شهریار و در روستایی به نام بیگدنه از توابع این شهر واقع گردیده. قدمت این بنا بر اساس آن چه باستان شناسان می گویند مربوط به دوره ساسانی می شود. فاصله این بنا با بنای دیگری به نام تخت رستم که در شرق آن قرار گرفته، 12 کیلومتر است و میان آنها ارتباطی تصور می شود و به دلیل همین ارتباط هم گمان می رود که تخت کیکاووس یک مکان مقدس برای اجرای مراسم آیینی زرتشتی در زمان ساسانیان بوده.

تخت رستم یکی از آتشکده های مهم مربوط به دوره ساسانی می شود که بر روی کوهی مخروطی شکل و با بلندای 1300 متر واقع شده. تخت رستم دو سکو داشته که اولی مربوط به مردم عادی زرتشتی و در پایین کوه و دومی متعلق به روحانیون آن دوره و در قله کوه بوده. در این آتشکده تنها موبدان زرتشی امکان تشرف داشتند. این منطقه، لوکیشن فیلمبرداری فیلم ها و سریال های بزرگ تاریخی چون مردان آنجلس و ملک سلیمان نیز بوده. تخت کیکاووس شهریار نیز بنا بر گمانه های باستان شناسان، بخشی از چند مجموعه مکان های مذهبی باستانی در اطراف شهریار محسوب می شود.

معماری تخت کیکاووس

تخت کیکاووس شهریار، تپه ای به شکل تیغه بوده که در دشت جلو رفته و در بالای آن یک سکوی ذوزنقه شکل با ابعاد یازده، هشت و ده متر قرار گرفته. برای دسترسی به این تپه و سکو، باید به راهی عریض در دل کوه که به بخش جنوبی سکو می رسد، وارد گردید. مواد سازنده این بنا، سنگ هایی هستند که با ملات خاصی از گچ به یکدیگر پیوند خورده اند. نقشه تخت کیکاووس مربعی شکل است و چهارطاقی آن در پای بنا واقع شده. این چهارطاقی با دیواره هایی به قطر 77 سانتی متر و درگاهی در بخش شمالی به عرض 230 سانتی متر، از گونه چهارطاقی های دوران ساسانی تلقی می گردد.

دیدنی های اطراف تخت کیکاووس شهریار

از دیدنی ها و جاذبه های نزدیک به تخت کیکاووس شهریار می توان به قلعه دهشاد اشاره کرد. این قلعه تنها قلعه روستایی ایران است که هنوز کسانی در آن زیست می کنند. این قلعه مساحتی در 138 هزار متر مربع داشته و در هر چهار جهت خود چهار برج دارد. سردر ورودی این برج آجری بوده و از دوره قجری به جا مانده. قدمت این بنا نیز به اوایل دوره قاجاریه می رسد. دیگر دیدنی این ناحیه، تپه جوقین می باشد. این تپه ساختار قلعه ای را دارد که با گذشت زمان فرسوده شده و به شکل امروزی آن درآمده. این بنا در گذشته یک قلعه نظامی در دوره ساسانیان بوده.

در کنار این ها باید حمام یوسف آباد صیرفی در نزدیکی تخت کیکاووس شهریار را نام برد. این حمام معماری بسیار زیبایی داشته و در آن قسمت هایی چون بینه، خزینه و سربینه وجود دارد. تزئینات بخش زیرین گنبد حمام بسیار زیبا هستند. به عنوان آخرین مورد از دیدنی های پر شمار نزدیک تخت کیکاووس باید به پل دختر بادامک اشاره کرد که در مسیر جاده سعیدآباد به شهریار و بعد از خط آهن واقع شده. در نزدیکی این پل، جنگ معروفی به نام بادامک در زمان هجوم مشروطه خواهان به تهران رخ داده. این پل در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اقامت در نزدیکی تخت کیکاووس

برای اقامت در نزدیکی تخت کیکاووس شهریار، گزینه های زیادی پیش روی مسافران است. به طور کلی شهریار، منطقه ای توریستی و گردشگرپذیر می باشد که در آن گزینه های اقامتی زیادی پیش بینی شده. ویلاها و ویلاباغ های اطراف شهریار در نوع خود از بهترین مکان های اقامتی هستند. در کنار اینها می توان به راحتی سوئیت، آپارتمان مبله خانه مبله نیز در این منطقه پیدا کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید