پارک جنگلی ایزدشهر

پارک جنگلی ایزدشهر به عنوان بزرگ ترین پارک جنگلی خاورمیانه در میانه جنگل های هیرکانی منطقه در دست احداث است. نگاهی به این پارک می اندازیم.

پارک جنگلی ایزدشهر

ایزدشهر از شهرهای تازه تأسیس و جدید مازندران است که در سال 1384 با ترکیب چندین روستا از توابع شهرستان نور تشکیل شد. نام این شهر از شهرکی ییلاقی تفریحی که در زمان حکومت پهلوی ایجاد شده بود، گرفته شده. البته آغاز ساخت روستایی به نام ایزده به اوایل دوره قاجار می رسد، زمانی که ناصرالدین شاه آن را به عنوان تیول به یکی از کارمندان جزء دربار خود هدیه کرده بود. با وجود این پیشینه کوتاه، ایزدشهر برخی از دیدنی ترین جاذبه های استان مازندران را در خود جای داده. یکی از این جاذبه ها پارک جنگلی ایزدشهر می باشد که در این یادداشت از آن سخن خواهیم گفت.

ویژگی های پارک جنگلی ایزدشهر

همانند خود ایزدشهر، پارک جنگلی ایزدشهر که آن را به پارک جنگلی نور ایزدشهر هم می شناسند، یک منطقه تازه شکل گرفته است. البته مناطق جنگلی ایزدشهر، سابقه و عمری طولانی دارند. اما اختصاص بخشی از این فضاهای جنگلی بکر و طبیعی به یک پارک جنگلی با امکانات رفاهی و جاده کشی های مربوط به آن، به یکی دو دهه گذشته باز می گردد. در سال 1387 در سفری که هیات دولت رئیس جمهور وقت به استان مازندران داشتند، بحث اختصاص 50 هکتار از جنگل های هیرکانی منطقه ایزدشهر به پارک جنگلی که منطقه نمونه گردشگری نیز می باشد، مطرح و تصویب شد. وسعت کل این مناطق جنگلی 3 هزار و 482 هکتار می باشد.

پارک جنگلی ایزدشهر کجاست

در پارک جنگلی ایزدشهر، تلاش بر این بوده که بدون قطع درختان و با نگهداشت بافت بکر و طبیعی جنگل های هیرکانی منطقه، پروژه ساخت آن چه که مسئولین محلی ایزدشهر آن را بزرگ ترین پارک جنگلی خاورمیانه نامیده اند، انجام شود. در این منطقه پیش بینی امکانات رفاهی همچون پارک کودک، زمین بازی، آلاچیق و کلبه های اقامتی شده که به شدت در جذب توریست به این منطقه اثرگذار خواهند بود. بخش دیگر از عملیات تبدیل این مناطق به پارک جنگلی، ایجاد جاده های آسفالته و ماشین رو در دل جنگل است که باید با حفظ محیط زیست انجام پذیرد. جاده تازه افتتاح شده از این پارک به جاده و شهر چمستان از آن جمله اند.

در چهارم اردیبهشت ماه سال 1399، پس از گذشت دوازده سال، عملیات اجرایی فاز اول پارک جنگلی ایزدشهر، با بودجه کل چهارصد میلیارد تومان، با حضور مسئولین محلی از جمله استاندار مازندران و شهردار ایزدشهر شروع گردید. بودجه فاز نخست این طرح، هشتاد میلیارد تومان برآورد شده. در آیین افتتاحیه این پروژه، مطرح گردید که قرار است جنگل ایزدشهر به وسیله رودخانه وازرود که از آن گذر می کند، با طولی به اندازه 2 کیلومتر به دریای خزر متصل شده و جاذبه های گردشگری منطقه را افزایش دهد. در ادامه این طرح بنا شده که اسکله ای با وسعت 15 هکتار نیز در این نقطه اتصال به دریا احداث شود که بزرگترین اسکله شمال کشور خواهد بود.

دیدنی های نزدیک پارک جنگلی ایزدشهر

پارک جنگلی ایزدشهر علاوه بر جاذبه های طبیعی فوق العاده ای که در درون خود جای داده به برخی از دیدنی ترین جاذبه های توریستی مازندران نیز نزدیک است. یکی از جدیدترین و مدرن ترین این موارد، موزه گالری دیدی می باشد. در واقع این موزه گالری به نوعی به نماد شهر جوان ایزدشهر بدل گردیده. سازنده و مالک این موزه که آن را موزه لوور ایران نیز می نامند، آقای خاص هنر ایران، فردی به نام علی توسلی می باشد. در این موزه می توان به مشاهده حدود 1500 اثر ناب و نفیس از هنر معاصر ایران در قالب مجسمه و تابلو پرداخت.

عکس پارک جنگلی ایزدشهر

دیگر جاذبه نزدیک به پارک جنگلی ایزدشهر، حمام های قدیمی میرزا آقاخانی در ایزدشهر است که یادگاری از دوره قاجار می باشد. ناصرالدین شاه در یکی از سفرهایش به ایزده آن دوران، برای ارتقای بهداشت عمومی مردمان این منطقه، دستور داد که حمامی در این شهر توسط فردی به نام میرزا آقاخانی ایجاد شود. پس از بازدید از این جاذبه ها می توانید سری هم به آب بندان امیرآباد در روستای امیرآباد ایزدشهر بزنید. این آب بندان در فصل های سرد سال یعنی پاییز و زمستان، پذیرای پرندگان مهاجری چون غازهای وحشی، مرغابی ها و درناها می شود. در آخر نیز بنای امامزاده قاسم ایزدشهر در جاده ایزدشهر به محمودآباد در خیابان ایزده را نیز از دست ندهید.

پارک جنگلی ایزدشهر کجاست

پارک جنگلی ایزدشهر به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی این شهر در جنگل های هیرکانی اطراف آن واقع شده و امکانات رفاهی در آن در حال تاسیس است و قرار شده امتداد آن از طریق ساخت یک اسکله به دریای خزر برسد. ایزدشهر در 8 کیلومتری غرب محمودآباد و 7 کیلومتری شرق شهرستان نور قرار گرفته. مسیر دسترسی به ایزدشهر از تهران از طریق جاده چالوس کوتاه تر بوده و 222 کیلومتر می باشد و از طریق جاده هراز 234 کیلومتر می باشد. متوسط زمان پیمودن این مسیر در حالت بدون ترافیک حدود 4 ساعت خواهد بود. در مسیر خود از جاده جدید جنگلی آسفاالته چمستان به ایزدشهر که بسیار زیبا و دیدنیست نیز، دیدن کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید