پارک لاله فریدونکنار

پارک لاله فریدونکنار یک پارک ساحلی این شهر محسوب می شود که امکانات رفاهی خوبی داشته و برای همین هم بسیار محبوب است.

پارک لاله فریدونکنار

شهر فریدونکنار که پارک لاله فریدونکنار در آن واقع گردیده، از شهرهای ساحلی استان مازندران است که با شهرهای بابلسر، آمل، بابل و محمودآباد همسایه می باشد. فریدونکنار به عنوان یک شهر قدمتی طولانی نداشته و سابقه تأسیس آن به سال 1320 می رسد که از روستای فری کنار بدل به دهستان شد. در سال 1386 نیز بر طبق تصمیم مسئولان، عنوان شهرستان را بر خود گرفت. با این وجود فریدونکنار به عنوان یک منطقه از طبرستان کهن و تاریخی، قدمتی چندهزار ساله دارد، قدمتی که در عنوان این شهر خودش را نمایان می سازد.

بر طبق برخی از روایات، فریدونکنار جاییست که فریدون پس از نبرد با ضحاک در آن اقامت گزید. ماجرا بدین شکل بود که فریدون پس از پیروزی بر ضحاک و فتح سواحل جنوبی دریای خزر، آن جا را تحت حاکمیت خود در آورد. از آن پس این منطقه را فریدونکنار نامیده اند. اما روایت دیگری نیز درباره نام این شهر که پارک لاله فریدونکنار را در خود جای داده، وجود دارد. واژه فری کنار در زبان محلی به غریبه ها و غیر بومی هایی اطلاق می شده که در حاشیه و کنار مناطق آباد سکونت داشتند. از آن جا که بخش عمده اهالی این شهر را مهاجران بندپی بابل تشکیل می داده اند، به آن فری کنار می گفته اند.

آشنایی با پارک لاله فریدونکنار

پارک لاله فریدونکنار یک پارک ساحلی در شهر فریدونکنار است که دارای امکانات رفاهی چون آلاچیق، نمازخانه، سرویس بهداشتی و دیگر موارد معمول می باشد. این پارک هم در میان اهالی این شهر فریدونکنار و هم مسافران این شهر طرفداران بسیار دارند. از جذابیت های این بوستان این می باشد که می توانید در آن و در کنار ساحل دریا، کمپ کرده و چادر بزنید. این منطقه برای کمپ شبانه و شب مانی بسیار مناسب می باشد. نخست به دلیل آلاچیق هایی که در آن کار گذاشته شده و می توانید در آنها از باران مصون مانده و به راحتی چادر بزنید. دلیل دیگر هم امنیت جانی و مالی منطقه خواهد بود که می توانید شبی آرام و راحت را در آن بگذرانید.

پارک لاله فریدونکنار کجاست

پارک لاله فریدونکنار در مناطق ساحلی این شهر واقع شده و واجد ویژگی های منحصر به فرد و جالب سواحل فریدوکنار است. ساحل این شهر از نوع ساحل ماسه ای بوده و از زیستگاه های زمستانی درنای سیبری به شمار می آید و همین موضوع مناظر و چشم اندازهای بی نظیر و بدیعی را در این سواحل ایجاد نموده. طول سواحل فریدونکنار 8 کیلومتر بوده و از مشخصه های آن، شیب ملایم، بستر شنی و ژرفای اندک می باشد که آن را برای شنا و تفریح بسیار مناسب می سازد. آلودگی نفتی این سواحل نیز کم بوده و دسترسی خوب و آسانی دارند. علاوه بر اینها طرح سالم سازی دریا که در تابستان برگزار می شود نیز، به جذابیت این سواحل افزوده.

دیدنی های اطراف پارک لاله فریدونکنار

شما می توانید پس از گشت و گذار، استراحت و پیک نیک در منطقه ساحلی پارک لاله فریدونکنار، سری هم به دیدنی های پیرامون این پارک زیبا و پرجاذبه بزنید. از جمله این موارد، دامگاه پرندگان فریدونکنار است، در این دامگاه بیش از 87 گونه پرندگان مهاجر آبزی در منطقه ای به وسعت 46 هکتار زیست می کنند. از جمله این پرندگان بسیار زیبا که برخی از آنها از جمله گونه های نادر هستند، بوتیمار کوچک، پرستوی دریایی، اردک سرسفید و بلوطی، طاووسک و چنگر نوک سرخ اشاره کرد. مورد دیدنی دیگر منطقه، شالیزارهای فریدونکنار هستند که در آنها شالیکاران با لباس های رنگارنگ، برنج معطر ایرانی کشت می کنند.

روستای ازباران از جمله دیدنی های دیگر نزدیک پارک لاله فریدونکنار می باشد. این روستا در 5 کیلومتری فریدونکنار قرار گرفته و در آن سنت های بسیار کهن و جالبی درباره صید پرندگان، رواج دارد. از دیگر ویژگی های این روستا، آب بندان های آن می باشد که آنها نیز در زمستان میزبان پرندگان مهاجر از جمله قوها و درناهای سیبری هستند. علاوه بر اینها فریدونکنار شهرک های ساحلی دیدنی نیز همچون شهرک ساحلی خزرشهر دارد که در 6 کیلومتری آن واقع گردیده و برای ورود به آن باید کارت ورودی داشته باشید.

اقامت در پارک لاله فریدونکنار

همانگونه که گفته شد شب مانی در چادر یکی از گزینه های اقامتی در در نزدیکی پارک لاله فریدونکنار می باشد. با این حال بسیاری از خانواده ها به دلیل داشتن فرزند کوچک یا افراد مسن در خانواده و نیز به دلیل اینکه می خواهند حریم خصوصی راحت تری در سفر داشته باشند، به دنبال اقامتگاه های مناسب در منطقه می گردند. این کار بسیار آسان است، چرا که در فریدونکنار و تمامی شهرهای اطرافش از جمله محمودآباد یا بابلسر می توانید مجموعه ای از ویلاهای جنگلی و ساحلی، سوئیت ها و آپارتمان های مبله و همچنین خانه های روستایی بسیار زیبا و دل انگیز را یافته و رزرو کنید.

عکس پارک لاله فریدونکنار

مسیر پارک لاله فریدونکنار

در پاسخ به این پرسش که پارک لاله فریدونکنار کجاست باید گفت که این پارک در منطقه ساحلی فریدونکنار قرار گرفته. فاصله فریدونکنار تا تهران 222 کیلومتر بوده که در شرایط استاندارد و بدون ترافیک جاده ای و بین راهی، پیمودن آن 3 ساعت و بیست دقیقه زمان خواهد برد. فاصله شهری چون اصفهان نیز با فریدونکنار 664 کیلومتر می باشد که پیمودن آن 7 ساعت به طول خواهد انجامید. از تهران برای رسیدن به فریدونکنار باید از جاده رودهن به سمت هراز حرکت کرده و از شهرهای آمل و محمودآباد رد شوید و به سمت شرق برانید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید