باغ پرندگان کیش

باغ پرندگان کیش به عنوان یکی از بخش های دلفیناریوم بزرگ کیش، بسیار محبوب است. در این باغ پرندگان بسیار زیبا و نادری نگهداری می شوند.

باغ پرندگان کیش

جزیره مرجانی کیش، پر از شگفتی ها و دیدنی های تمام نشدنی است. این جزیره برای هر نوع سلیقه ای، حرفی برای گفتن دارد. اگر علاقمند به تفریحات مدرن و پرهیجان باشید، یا برعکس طرفدار سکوت و آرامش طبیعت، این جزیره بهترین مکان برای سفر خواهد بود. اگر به دنبال خرید و گشت و گذار در میان معروف ترین فروشگاه ها هستید و یا اینکه در جستجوی آثار تاریخی و قصه های آنها هستید، باز هم جزیره کیش، انتخابی عالی خواهد بود. در کنار همه این موارد، شهر کیش، برای علاقمندان به حیوانات نیز، تجربه های خاص و متفاوتی فراهم می آورد. باغ پرندگان کیش جاییست که در آن می توانید به زیست طبیعی پرندگان جهان نزدیک تر شوید.

آشنایی با باغ پرندگان کیش

برای بازدید از باغ پرندگان کیش باید وارد یکی از بزرگ ترین و خاص ترین پارک های تفریحی خاورمیانه یعنی پارک دلفین ها یا دلفیناریوم کیش در جنوب شرقی این جزیره، بشوید. دلفیناریوم 100 هکتار بزرگی داشته و در آن علاوه بر باغ پرندگان، قسمت های جدایی همچون آکواریوم آب شور، سفره خانه سنتی، باغ گیاه شناسی، سالن آمفی تئاتر، سیرک و کنسرت وجود دارد. حسین ثابت که هتل بزرگ کیش که بسیار مشهور هم می باشد، متعلق به اوست، سرمایه گذار اولیه این دلفیناریوم نیز بوده.

با این حال آقای ثابت در سال 93، این مجموعه بسیار عظیم و گرانقیمت را به صاحب شرکت هواپیمایی زاگرس یعنی سید عبدالرضا موسوی، واگذار کرد. آمارهایی که از طرف مسئولین مجموعه ارائه شده، نشان دهنده آن می باش که روزانه به طور میانگین 500 مسافر از این دلفیناریوم دیدار می کنند. باغ پرندگان کیش به عنوان یکی از بخش های این مجموعه، در سال 1380 راه اندازی شده و حدود سه هکتار مساحت دارد.

گونه های حیوانی باغ پرندگان کیش

در باغ پرندگان کیش، 57 نوع پرنده کمیاب و دیدنی، از قاره های گوناگون دنیا مانند آفریقا، آمریکا و آسیا جمع آوری شده اند. از میان این گونه های پرندگان می توان به لک لک ها، طوطی های هندی، درناهای تاج دار، قرقاول چینی، کاسکوها، فلامینگوها، انواع قو، طاووس ها ماکائوها و پنگوئن های آفریقایی اشاره کرد. از میان این موارد درناها گونه بسیار ویژه از پرندگان شبیه لک لک ها هستند که تا کنون 15 مدل از آنها مانند درناهای تاجدار خاکستری، سیاه، ساروس و شنزار کشف شده اند.

از ویژگی های منحصر به فرد باغ پرندگان کیش آن است که در آن گونه های از پرندگان رو به انقراض جهان نیز گردآوری شده اند. از میان آنها می توان به پنگوئن آفریقایی اشاره نمود. نام برخی دیگر از پرندگان همچون مرغ موزخوار، لک لک های مارابوا، کاکاتوآمبرلا، مرغ سقا، سدلبیلد و ایبیس را شاید فقط در کتاب های تخصصی پرنده شناسی شنیده بوده اید. برای اینکه راحت تر بتوانید این پردگان را در باغ بیابید، در جای جای آن تابلوهای راهنما نصب شده که مسیر حرکت شما را نشان می دهند.

عکس باغ پرندگان کیش

در باغ پرندگان کیش، علاوه بر پرندگان به دیگر گونه های جانوری نیز بر خواهیم خورد. این موضوع می تواند تجربه بازدید شما را کامل کرده و حس نابِ بودن در طبیعت را به شما بدهد. در این باغ می توانید انتظار دیدار انواع مارمولک، مار، میمون و آهو را داشته باشید. اما بی تردید یک از خاص ترین ساکنان این باغ تمساح های گاندو هستند.. گاندوها بزرگ ترین خزنده ایران و تنها نوع کروکودیل بومی دو کشور ایران و پاکستان به شمار می آیند. با توجه به خطرناک بودن این نوع تمساح، فقط در هنگام استراحت و زمان سیری آنها امکان بازدید از آنها وجود دارد.

گونه های گیاهی باغ پرندگان کیش

نمی توان پرندگان و دیگر حیوانات را بدون محیط زیست طبیعی آنها تصور کرد. در واقع همه اجزای طبیعت از حیوان و گیاه در کنار هم معنا پیدا می کنند. از این رو برای آن که این چرخه کامل باشد، سازندگان باغ پرندگان کیش، تا جایی ممکن تلاش داشته اند، فضایی همچون محیط زیست طبیعی این حیوانات برای آنها ایجاد کنند. از این رو در این باغ انواع گونه های گیاهی مانند 25 نوع کاکتوس، بنجامین، نخل، اوکالیپتوس، درخت لور، گل ختمی و دیگر انواع گیاهان گردآوری و پرورش داده شده اند. ترکیب این حیوانات، پرندگان و گیاهان ه ر بیننده ای را سر ذوق می آورد.

ویژگی های باغ پرندگان کیش

باغ پرندگان کیش کجاست

بسیاری از فعالان حقوق حیوانات به فضاهای باغ وحشی و نگهداری حیوانات این اعتراض ر ادارند که حیوانات را در قفس انداخته و زیست طبیعی آنها را مختل می سازند. برای جلوگیری از این اتفاق، سازندگان باغ پرندگان کیش در این باغ، محوطه ای با مساحت 2 هکتار را به پرواز و زندگی آزادانه پرندگان اختصاص داده اند. البته این بخش با توری هایی در بالا و در ارتفاع چند متری از کف آن پوشیده شده تا پرندگان ارزشمند و نادر این مجموعه از آن بیرون نروند.

در این قسمت از باغ پرندگان کیش فقط پرندگان اهلی نگهداری می شوند تا به بازدید کنندگان آسیبی نرسد. برای اینکه پرندگان بتوانند به زاد و ولد و تولید مثل طبیعی خود بپردازند، سازندگان این باغ برنامه ریزی کرده اند که فضای باغ تا جای ممکن شبیه زیست بوم طبیعی آنها باشد. در قسمت های دیگر باغ پرندگان کیش، در یک جاده پر گل و گیاه و زیبا، قفس های پرندگان دیگری در کنار هم جاسازی شده اند.

اطلاعات مربوط به گونه هر پرنده، نوع تغذیه، زیست بوم آن و مشخصات دیگرش در کنار محل نگهداری او یادداشت شده تا بازدید کنندگان بتوانند اطلاعات جامعی درباره آن پرنده به دست بیاورند. برای عبور از این بخش از باغ پرندگان کیش، اتوبوس های قطاری نیز پیش بینی شده و البته پیاده نیز م یتوانید آن را طی کنید. پرندگانی که در این قسمت، در قفس قرار گرفته اند، مربوط به حیات وحش و غیر اهلی بوده و آزاد گذاشتن آنها برای بازدیدکنندگان خطرناک است. البته این موضوع نمی تواند بهانه ای برای در قفس کردن پرندگان باشد.

باغ پرندگان کیش کجاست

برای دسترسی به این باغ در جنوب شرقی جزیره باید به بلوار مرجان این شهر رفت. بلیط باغ پرندگان کیش به همراه بلیط کلی دلفیناریوم فروخته می شود و قیمت آن در هر سال و بنا به شرایط اقتصادی و تورم کشور متفاوت است. با این حال هزینه بلیط کودکان بین دو تا چهار سال نیم بها و زیر دو سال رایگان می باشد. برای بازدید از این باغ باید دو تا سه ساعت زمان در نظر بگیرید. ساعات بازدید از این مجموعه در نیمه اول سال از ساعت 18 تا 20 و در نیمه دوم سال از ساعت 16 تا 20 بوده که البته از قبل این زمان را در تماس با این باغ به شماره 07644471010 چک کنید.

از آنجا که زمان بازدید کوتاه بوده و دیدنی های زیاد دیگری نیز در دلفیناریوم کیش چشم انتظار شما هستند، بهتر خواهد بود جوری برنامه خود را هماهنگ نمایید که فرصت کافی برای دیدار از باغ پرندگان کیش را داشته باشید. لازم به یادآوری می باشد که در این مجوعه شما اجازه عکاسی با دوربین حرفه ای نخواهید داشت، ه رچند که عکاس های حرفه ای با دوربین شان، منتظر عکاسی از شما در این باغ می باشند. این باغ به بسیار ی از مکان های تفریحی، هتل ها، و مراکز تجاری کیش همچون پارک سیمرغ و بازار بین المللی مرجان نزدیک است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید