دریاچه تار

دریاچه‌های تار و هویر در حصار کوه قرار دارند، با کنار هم قرار گرفتن این کوه‌ها گودال‌هایی ایجاد شده و شکل گرفته

دریاچه تار دماوند، درخشندگی در کوهپایه‌های دیو سپید ایران

برای سفرآخر هفته چه جایی بهتر از اتراق کردن کنار دریاچه‌‍ای که میان کوهپایه‌ها اسیر شده و نمایی زیبا را به وجود آورده؟ دریاچه تار دماوند از دل زمین بیرون زده و با خود رازها و اسرار اعماق زمین را نمایان کرده. با افکار خود در دریاچه تار تنها باشید و به میلیون‌ها سال قبل بازگردید.

یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران، پیش روی شماست. ما در گروه گردشگری لوکس ویلا پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت، کوله سفر خود را بردارید و رهسپار تار شوید. تاری که برخلاف اسمش، شفاف‌تر از هر چیزی روبه‌روی شماست.

دریاچه تار

دریاچه تار و هویر، کجا هستند

از تهران به سمت شرق برانید. بعد از حدود 1 ساعت رانندگی در میان کوه‌ها به شهرستان دماوند خواهید رسید. در این شهرستان، طبیعتی بکر و دست نخورده در انتظار میهمان‌نوازی از شماست. دریاچه‌های تار و هویر در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و غرب شهر فیروزکوه در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارند. فاصله این دو دریاچه از تهران حدود ۱۱۲ کیلومتر، از دماوند ۳۰ کیلومتر و از فیروزکوه ۶۲ کیلومتر است.

مسیر دسترسی به دریاچه تار و هویر

دریاچه‌های تار و هویر از دو مسیر زیر قابل دسترسی است.

۱)طبق این مسیر برای رسیدن به دریاچه‌های تار و هویر باید خود را به شهرستان دماوند برسانید و پس از آن به سمت آبادی چنار عرب‌ها بروید. از این آبادی وارد جاده معدن شده و بعد از پشت سر گذاشتن چیزی حدود ۴۰ کیلومتر جاده خاکی به دریاچه تار می‌رسید. ۲)از دماوند که به سمت فیروزکوه بروید باید وارد خروجی دلیچای شوید و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر بگذرید. بعد از آن باید حدود ۱۴ کیلومتر جاده خاکی را پشت سر بگذارید تا به دریاچه برسید.

از آن‌جایی که مسیر دوم جاده خاکی کمتری دارد نسبت به مسیر اول هموارتر بوده و عبور از آن برای ماشین‌های معمولی و غیرآفرودی آسان‌تر است. البته این را هم بگوییم که خیلی از افراد این مسیر خاکی را بدون ماشین و پیاده طی می‌کنند. اگر شما هم آمادگی بدنی دارید بد نیست این مسیر را پیاده روی کنید و از طبیعت اطراف لذت ببرید.

دریاچه تار

اسرار دریاچه تار

بعضی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که دریاچه‌های تار و هویر یک دریاچه هستند در صورتی که این دو دریاچه از هم مجزا بوده و در فاصله ۵۰۰ متری از هم قرار دارند. میانگین طول دریاچه تار که در حصار خط الراس دوبرار و زرین کوه واقع شده حدود ۳/۱ کیلومتر است و به طور میانگین ۴۰۰ متر عرض دارد. این دریاچه آب شیرین در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و عمق آب آن بسته به فصلی که در آن قرار داریم بین ۴۰ تا متر متغیر است.

همچنین دریاچه هویر حدود ۹۰۰ متر طول،۱۵۰ متر عرض و ۱۵ متر عمق دارد. در ضمن دریاچه هویر به وسیله کوه دوبرار از دریاچه تارجدا می‌شود.

از آن‌جایی که دریاچه‌های تار و هویر در حصار کوه قرار دارند، می‌توانیم بگوییم با کنار هم قرار گرفتن این کوه‌ها گودال‌هایی ایجاد شده و دریاچه تار و دریاچه هویر در آن شکل گرفته‌اند.

شاید برایتان سوال باشد که آب این دریاچه‌ها از کجا تامین می‌شود. باید بگوییم چیزی حدود ۷۰ درصد آب این دو دریاچه از بخش شمالی و ارتفاعات آن با ذوب شدن برف‌ها تامین می‌شود. دو کوه سیاه چال و شاه نشین و آبراهه‌های فصلی و رودهای تار و هویر بخشی دیگر از آب دریاچه را تامین می‌کنند.

دریاچه تار

پوشش گیاهی دریاچه تار

در درون دریاچه گیاهانی رشد کرده‌اند اما اطراف دریاچه از نظر پوشش گیاهی ضعیف است. البته با وجود فرسایش خاک و از بین رفتن پوشش گیاهی، هنوز هم می‌توانید با سفر به دریاچه‌های تار و هویر برای خودتان آویشن بچینید. میش البرزی، قوچ و کل بز جانورانی هستند که در طبیعت این منطقه زندگی می‌کنند. همچنین آبزیانی مانند ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد پر، ماهی زردکش و ماهی قزل آلای خال قرمز درون دریاچه یافت می‌شوند.

آب و هوای دریاچه تار و هویر

با توجه به موقعیت جغرافیایی کوهستانی که دو دریاچه تار و هویر واقع شده اند همواره شرایط آب و هوایی خنک و روبه سردی را دارا هستند. مطابق با مطالعات صورت گرفته در هر سال به طور متوسط ۷۶۰ میلی لیتر باران در دو دریاچه تار و هویر می بارد. گرم ترین ماه سال، تیر می باشد که دمایی در حدود ۱۸ درجه سانتی گراد را برای این منطقه به ارمغان می آورد.

با تمام این تفاسیر بهترین زمان بازدید از دریاچه‌های تار و هویر در دماوند اوایل اردیبهشت تا پایان ماه شهریور است. در بیشتر فصل های سال آب دریاچه ها همچنان خنک است و گرمای هوا را خنثی می کند. پیشنهاد می کنیم که اگر سرمایی هستید فصل زمستان را برای سفر به این منطقه انتخاب نکنید.

اسرار و افسانه‌های دریاچه تار

در مورد دریاچه تار افسانه های زیادی وجود دارد که تا به حال هیچ کدام هم نیز ثابت نشده اند. عده ای بر این باور هستند که شب ها موجوداتی عجیب و غریب در این محدوده رفت و آمد دارند. گفته های دیگری حکایت از وجود گنج هایی گران قیمت و ارزشمند در کف دریاچه دارد.

دریاچه تار

تفریح آخر هفته در دریاچه تار

دریاچه‌‌های تار و هویر برای تفریحات آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری و شنا مناسب هستند. در ادامه به چند مورد از تفریحاتی اشاره می‌کنیم که با سفر به دریاچه‌های تار و هویر می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.

شنا در دریاچه

شنا و آب بازی در فصل تابستان از مهیج‌ترین و لذت بخش‌ترین تفریحات این دو دریاچه است. البته در این منطقه امکانات و تمهیداتی برای شنا کردن شما وجود ندارد پس حواستان باشد ناشیانه و بدون در نظر گرفتن خطرات احتمالی تن به آب نزنید.

ماهیگیری

ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که می‌توانید در برخی فصول سال این منطقه انجام دهید البته به این شرط که مجوز مورد نیاز را از سازمان حفاظت از محیط زیست دریافت کرده باشید.

قایقرانی

درون دریاچه تار می‌توانید قایقرانی کنید اما در اطراف دریاچه امکاناتی برای این کار وجود ندارد و باید خودتان قایق مورد نظرتان را (قایق بادی، پدل برد، کایاک و…) همراهتان ببرید.

کوهنوردی و دوچرخه سواری

بسیاری از علاقه مندان به کوهنوردی با سفر به این منطقه رشته کوه قره داغ و زرین کوه را به عنوان مقاصد کوه ‌پیمایی خود انتخاب می‌کنند.

اگر اهل دوچرخه سواری و کمی هم حرفه‌ای هستید، می‌توانید با دوچرخه سواری در مسیر خاکی و روی تپه‌ها اوقات خوش و خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنید.

در سفر به دریاچه تار، چه لوازمی همراه داشته باشیم

به منظور سفر به این منطقه لازم تا وسایلی را همراه خودتان ببرید که آن ها شامل کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، میان وعده و خوراکی های مورد نیاز، لباس مناسب فصل و کفش مناسب و دمپایی می شود، اگر هم قصد ماندن در شب را دارید به حتما لباس گرم و کیسه خواب همراه داشته باشید.

استراحت اخر شب دریاچه تار را فراموش نکنید

اهل کمپینگ هستید یا دوست دارید محل اقامتی راحت و آروم داشته باشید؟

اگر تجهیزات کمپینگ دارید می‌توانید کنار دریاچه تار چادر خود را برپا کنید و با حفظ و نگهداری طبیعت شب نشینی به یادماندنی را تجربه کنید

اما اگر قصد این را دارید که شب را آرامش سپری کنید یا با دوستان و خانواده خود تا صبح بیدار باشید و بازی کنید و بگید و بخندید و لحظات خود را اینگونه سپری کنید، می‌توانید در شهرهای اطراف دریاچه تار اقدام به اجاره ویلا یا سوییت کنید.

نگران نباشید، یکی از خدمات لوکس ویلا، اجاره ویلا در دماوند و شهرهای اطراف دریاچه تار است. همین حالا به سایت لوکس ویلا مراجعه کنید و شهر دماوند را انتخاب کنید و از ویلاهای این منطقه دیدن کنید

امیدواریم سفری به یادماندنی پیش روی شما باشد. اگر به این منطقه سفر کرده‌اید، خاطرات خود را با به اشتراک بگذارید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید