آبشار زانوس

آبشار زانوس در روستای زانوس نوشهر قرار گرفته. این روستا در نزدیکی روستای کندلوس واقع شده و دیدنی های طبیعی بسیاری دارد.

آبشار زانوس نوشهر

شهر زیبای نوشهر در استان مازندران پر از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا، دیدنی و خاص می باشد. همین موضوع باعث شده که هر ساله توریست های بسیاری به سوی این شهر روانه شوند. از تالاب ارواح و تنگه دار گرفته تا روستای زیبای کندلوس و دریاچه های خضر نبی و دیو چشمه که از مشهورترین دیدنی های شمال ایران هستند، در اطراف این شهر قرار دارند. در یادداشت امروز قصد داریم نگاهی به یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی کمتر شناخته شده آن یعنی آبشار زانوس در روستای زانوس بپردازیم، آبشاری فوق العاده در روستایی تاریخی، زیبا و منحصر به فرد.

آبشار زانوس در دهکده گردشگری زانوس

روستای زیبای زانوس که آبشار زانوس در ان واقع گردیده، در دهستان زانوس رستاق قرار دارد و از جنوب به قله نمازیا یا نمازگا، از غرب به روستای اطاق سرا، از شمال به روستای خوشل و از شرق به روستای میخساز می رسد. این روستا ارتفاع بسیار متغیری دارد و بلندی آن از سطح آب های آزاد بین 1560 تا 3860 متغیر است. روستای زانوس مساحتی در حدود 16 هزار هکتار دارد. این روستا بر طبق آخرین آمارگیری ها 1500 نفر جمعیت و 250 خانوار را در خود جای داده. اما در تابستان ها این جمعیت به 400 خانوار می رسد.

آبشار اوپاچ

در واقع در گذشته های نه چندان دور، روستای زانوس، در تابستان ها به دلیل آب و هوای ییلاقی و خنکش ،به عنوان ییلاق تابستانی اهالی شهرهایی چون نوشهر و چالوس به شمار می آمده و این مردمان تابستان ها را در این روستا به سر می بردند. از دیگر ویژگی های این روستا به جز آبشار زانوس، غارهای پرشمار آن است که باعث شده این روستا به نگین کجور شناخته شود. غارهایی همچون غار خشک، غار تلا، غار اوپچ، اسپول، گرزمون، نیرکلم و موارد دیگر از جمله غارهای این روستا هستند. درباره بزرگترین غار روستای زانوس یعنی غار تلا افسانه های جالبی بر سر زبانهاست و گفته می شود که هیچ کس تا به حال از سفر به انتهای غار زنده بر نگشته.

روستای زانوس همان گونه که گفته شد، یک روستای کوهستانی بوده که در آن به غیر از آبشار زانوس، قله های چندی نیز قرار دارند. بلندترین قله زانوس، نمازیا یا نمازگا است که 3860 متر بلندی دارد. علاوه بر این قله ها، حمام ها و مسجدهای قدیم این روستا نیز معروف هستند. این روستا تاریخچه کهن 1500 ساله دارد و این پیشینه از طریق آثار باستانی طبیعی به جا مانده در اطراف روستا همچون تپه های باستانی سوسم کتی یا گل سوسن و نیز قلاکتی و عروس کتی که محل تعویض بین راهی چاپارها بوده اند، اثبات می شود. علاوه بر اینها منطقه بازارکلا در ضلع غربی روستا و آبراه های سفالی روستا دیگر آثار تاریخی 1500 ساله آن هستند.

افزون بر آبشار زانوس، چشمه های روستای زانوس و نیز جنگل های آن نیز بسیار مشهورند. در اطراف روستا جنگل های هیرکانی با صد هزار هکتار وسعت خودنمایی می کنند. این جنگل ها هنوز بکر و دست نخورده مانده اند. درباره این روستا روایتی تاریخی بر سر زبانهاست. در سال 1306 ناصرالدین شاه در سفر خود به منطقه کجور از این روستا عبور کرده و مسحور طبیعت آن می شود و از کمال الملک نقاش که همراهش بوده می خواهد تنگه زانوس را نقاشی کند. این اثر از تابلوهای ارزشمند کمال الملک بوده و در تالار اصلی کاخ موزه گلستان نصب شده.

روستای زانوس

ویژگی های آبشار زانوس

آبشار زانوس در روستای زانوس را به عنوان اوپاچ یا آب پاش نیز می شناسند. علت این نامگذاری آن می باشد که در آن آب های سرازیر شده به پایین، به سنگ ها و صخره ها برخورد نموده و به اطراف پاشیده می شوند. این آبشار، آبشاری دائمی می باشد اما در دو ماه اردیبهشت و خرداد، از هر زمان دیگر خروشان تر و پر آب تر است. این آبشار بلندایی بیش از 40 متر دارد. در روستای زانوس و در اطراف این آبشار، چندین آبشار کوچک و بزرگ و حوضچه شنای دیگر نیز وجود دارند که البته هیچ کدام به اندازه این آبشار بزرگ و زیبا نیستند. این آبشار از چشمه ای به نام ملک چشمه، سرچشمه می گیرد.

علت نامگذاری آبشار زانوس

نام آبشار زانوس از روستای زانوس گرفته شده. درباره معنای زانوس، دیدگاه های متعددی وجود دارد برخی این اسم را برآمده از اسم زئوس، خدای یونانی می دانند که در اساطیر یونانی خدای خدایان و فرمانرای تمام زیارتگاه های کوه المپ بوده. زئوس خدای آسمان و نیز طوفان هم بوده و سلاح او نیز آذرخش یا رعد وبرق یه شمار می رفته. اما برخی دیگر بر این باورند که زان به معنای محل و مکان و وس به معنای درختان چنار می باشد و در ترکیب زانوس به معنای محل روییدن درختان چنار بوده و اشاره به درختان انبوه چنار در این منطقه دارد. آخرین دیدگاه زانوس را به معنای سرچشمه رود چالوس می داند.

آبشار زانوس کجاست

برای رسیدن به آبشار زانوس باید به روستای زانوس سفر نمایید. برای این کار در جاده چالوس و در مسیر تهران به چالوس، 20 کیلومتر مانده به چالوس یا 5 کیلومتر بعد از مرزن آباد در جاده قدیمی، باید از خروجی دوآب به جاده کجور وارد شده و وقتی که به دوراهی رسیدید، به سمت روستای کندلوس رفته و بعد مسیر خود را به سمت روستای زانوس ادامه دهید. از جاده چالوس تا روستای زانوس حدود 40 کیلومتر مسیر آسفالته پیش روی شماست. از روستا به آبشار یک مسیر خاکی 15 کیلومتری و پس از آن یک پیاده روی 900 متری انتظار شما را خواهد کشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید