پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بابلکنار در کنار روستای بزچفت در نزدیکی بابل قرار گرفته. این پارک بکر و زیبا در حال توسعه بوده و امکانات رفاهی اولیه ای در آن برقرار است.

پارک جنگلی بابلکنار یا بزچفت در بابل

شهرستان بابل در استان مازندران با این که دارای نواحی سواحلی نمی باشد اما به دلیل جاذبه های طبیعی بسیاری که در اطراف آن قرار گرفته، یکی از توریستی ترین شهرهای ایران به شمار می آید. این شهر زیبا، سرشار از جاذبه های دیدنی زیبا همچون آبشارهای درازکش، کیمون و شی الیم، آبگرم ازرو، سد شیاده، جنگل های نارنجلو و ویوج و نیز دریاچه زیبایی به نام کامی کلا می باشد. از جاذبه های تاریخی شهر بهار نارنج ایران نیز می توان به پل محمدحسن خان، مسجد جامع بابل و تکیه روستای مقربکلا اشاره کرد. از میان همه این دیدنی ها در این مقاله نگاهی به پارک جنگلی بابلکنار یا پارک جنگلی بزچفت، خواهیم انداخت.

ویژگی های پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بابلکنار که آن را پارک جنگلی بزچفت نیز می خوانند، 760 هکتار مساحت داشته و در فاز اول توسعه آن، 40 هکتار آن به بهره برداری رسیده. این پارک از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی گردیده. البته همچنان مسئولین در حال اجرای عملیات های عمرانی برای افزایش امکانات این پارک هستند. با این حال همچنان می توان این پارک را به عنوان یک منطقه طبیعی بکر دانست که هنوز حضور انسان، طبیعت آن را دستکاری نکرده. این پارک زیبا از نظر گونه های گیاهی بسیار پربار بوده و در آن می توان انواع درختان زبان گنجشک، بلوط، راش ،توسکا، نارون و شمشاد را یافت.

این گیاهان و درختان میلیون ها سال عمر دارند و بیشینه این نوع گونه ها به دوران حضور دایناسورها در زمین باز می گردد. پارک جنگلی بابلکنار در کنار روستای کوچکی به نام بزچفت در منطقه بابلکنار قرار گرفته. از این روست که برخی آن را پارک جنگلی بزچفت می نامند. منطقه بابلکنار را از نظر جغرافیایی می توان به دو قسمت جنگلی در جنوب و جلگه ای در شمال تقسیم نمود. این منطقه خود عهده دار تولید نیمی از مرکبات شهرستان بابل است و در آن محصولاتی چون مرکبات، هلو، برنج و شلیل به عمل می آید.

پارک جنگلی بزچفت

شغل عمده مردمان این منطقه که پارک جنگلی بابلکنار نیز در آن واقع شده، دام پروری، کشاورزی و فعالیت در واحدهای صنعتی است. در واقع در این ناحیه 13 واحد صنعتی دامداری و 1900 واحد سنتی به تولید لبنیات می پردازند. البته بخش آبزی پروری این ناحیه نیز فعال بوده و در 21 واحد آب بندان آن به وسعت 90 هکتار در جریان می باشد. این آب بندان ها در آبیاری زمین های کشاورزی و نیز پرورش ماهی نقش مهمی دارند. تولید عسل نیز از دیگر فعالیت های دامپروری منطقه بابلکنار محسوب می گردد.

تفریحات و امکانات پارک جنگلی بابلکنار

مهم ترین تفریحی که می توان در یک منطقه بکر و دست نخورده طبیعی مانند پارک جنگلی بابلکنار تجربه کرد، طبیعت گردی و پیاده روی در طبیعت است. در این پارک آبشار و چشمه کوچکی نیز قرار گرفته اند که می توانید در کنار آنها کمپ کرده و از سکوت و صدای طبیعت، آب و پرندگان لذت ببرید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که امکان شب مانی در این پارک به دلیل نداشتن شرایط و امکانات لازم فراهم نیست. در واقع شما می توانید از 8 صبح تا 8 شب در این بوستان حضور داشته باشید.

در این پارک امکانات حداقلی و اولیه ای نیز ایجاد شده. آلاچیق هایی در پارک جنگلی بابلکنار وجود دارد که می توانید کمپ خود را در آنها برقرار کنید. همچنین زمین بازی کودکان، باربکیو، رستوران، قهوه خانه، زمین فوتبال نیز انتظار شما را می کشند. امکانات رفاهی اولیه نیز مانند سرویس بهداشتی، مسجد، پارکینگ، سوپر مارکت، آبخوری و نگهبانی نیز در پارک مستقر است. همچنین لازم به ذکر می باشد که بازدید از این بوستان هزینه ای ندارد. از دیگر تجربه های جذابی که می توانید در طبیعت این پارک داشته باشید عکاسی از طبیعت ناب و گونه های گیاهی این پارک است. علاقمندان به عکاسی طبیعت می توانند سوژه های منحصر به فردی را در این پارک بیابند.

پارک جنگلی بزچفت کجاست

اقامت در نزدیکی پارک جنگلی بابلکنار

همان گونه که گفته شد امکان کمپینگ شبانه در پارک جنگلی بابلکنار وجود ندارد. از این رو شما باید در یکی از شهرها و روستاهای نزدیک به این پارک اقامت کرده و در طی روز به سفر به پارک جنگلی بزچفت اقدام کنید. گر علاقمند به زندگی در خانه های روستایی یا کلبه های جنگلی هستید، پیشنهاد ما به شما اقامت در روستاهایی مانند بزچفت، لفور، تیرکن و نیز شهر سوادکوه است. در این نواحی می توانید با قیمتی معقول و مناسب اقامتگاه خود را بیابید. گزینه جذاب دیگر، اقامتگاه بومگردی همچون کلبه عادل در 27 کیلومتری جنوب بزچفت و نیز اقامتگاه بومگردی افضل روآر در 27 کیلومتری جنوب شرقی بزچفت می باشد.

پارک جنگلی بابلکنار کجاست

پارک جنگلی بابلکنار در منطقه بابلکنار، در کنار روستای بزچفت و در 22 کیلومتری شرق بابل قرار گرفته. مسیر پارک جنگلی بزچفت را می توان به دو طریق دنبال کرد. در مسیر جاده هراز باید بعد از رسیدن به بابل، به طرف میدان ولایت و سپس میدان دانشگاه این شهر رفته و سپس به سمت جاده گنج افروز حرکت نمایید. این مسیر، آسفالته بوده و طی سی دقیقه پیموده می شود. مسیر دیگر از جاده فیروزکوه می باشد که در آن اول باید به قائمشهر و سپس بابل رفته و در آنجا به سمت فلکه شهید کارگر و سپس جاده گنج افروز بروید. تابلوی پارک جنگلی بزچفت در سمت چپ جاده و بعد از 22 کیلومتر نمایان خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید