سد لفور

دریاچه سد لفور در منطقه سوادکوه مازندران قرار گرفته و چشم انداز طبیعی آن بسیار زیبا و دیدنی است. همراه شما نگاهی به این دریاچه می اندازیم.

دریاچه لفور در سوادکوه مازندران

برخی از جاذبه های دیدنی ایران، مانند کوه ها، دشت ها، غارها، جنگل ها و رودها بر اثر عوامل طبیعی و به دست طبیعت ایجاد شده اند. اما برخی از آنها توسط انسان ها و با هدف تامین نیازهای زندگی انسان مدرن به وجود آمده اند، اما با گذر زمان به طور خود به خودی تبدیل به یک جاذبه توریستی و محل تفریح مردم می شوند. از جمله این موارد می توان به دریاچه هایی اشاره کرد که در طی چند دهه گذشته بر اثر ایجاد سدها بر رودها در جای جای کشور عزیزمان به وجود آمده اند. در این یادداشت قصد داریم به سرا غ یکی از این دریاچه های پر جاذبه یعنی دریاچه لفور و سد لفور برویم.

ویژگی های دریاچه لفور و سد لفور

سد لفور در سوادکوه شمالی و شیرگاه و در ناحیه لفور بنا نهاده شده. از احداث این سد بر روی نقطه تلاقی سه رود کارسنگ، اسکلیم روها و آذررود، دریاچه لفور به وجود آمده که این روزها بسیار هم پرطرفدار و محبوب است. نام اصلی این سد، صالحی مازندرانی بوده و در دل ناحیه جنگلی لفور واقع گردیده. این سد را با نام های دیگری همچون سد البرز یا سد پاشاکلا نیز می خوانند. این سد از سازه های طبیعی و نیز سنگریزه ایجاد شده و همین امر باعث گردیده که کمتر آلودگی های زیست محیطی ایجاد نموده و به طبیعت آسیب بزند. هدف از احداث این سد، تأمین آب آشامیدنی و 54 هکتار زمین های کشاورزی منطقه بوده.

بلندی سد لفور از پی 78 متر، عرض و طول تاج آن به ترتیب 12 و 838 متر و عرض پی آن 450 متر می باشد. در دریاچه لفور، حجم کل مخزن، 142 میلیون متر مکعب و حجم مفید آن 122 میلیون متر مکعب می باشد. سد لفور با هدف تامین آب شرب منطقه، قرار بوده در سال های پایانی حکومت پهلوی بر روی رودخانه بابلرود بنا شود. در آن دوره بررسی ها و مطالعاتی در این زمینه صورت پذیرفته و قرار بود یک سد مخزنی بر روی این رود احداث گردد. پس از انقلاب ساخت این سد دو دهه کنار نهاده شد. در سال 1374 این طرح با جابه جایی مکان سد به ناحیه فعلی اجرایی و عملیاتی شد.

دریاچه لفور

تفریحات دریاچه لفور

یکی از پر جاذبه ترین تفریحات این منطقه ماهیگیری در دریاچه لفورخواهد بود که می توان در آن انواع ماهی های سرخ باله، زردپر و سفید رودخانه ای را با مجوزهای لازم صید کرد. قایقرانی در آب های این دریاچه نیز جذابیت خود را دارد. عکاسی در طبیعت ناب این منطقه را نیز از دست ندهید. چرا که می توانید بهترین سوژه های عکاسی طبیعت را در آن بیابید. برای چشیدن طعم خوشمزه غذاهای شمالی هم می توانید سری به رستوارن ماهی لفور بزنید. دیگر تفریح این منطقه، گشت و گذار در 29 روستای دهستان لفور است.

در این گشت و گذار، بازدید از جاذبه های تاریخی منطقه دریاچه لفور را در تپه تاریخی چاشتخوران از دست ندهید. در این تپه ها انواع تنور، خمره نگهدای مواد غذایی،؛ پی سنگی خانه ها و قالب های سنگی و زغالی برای ذوب فلزات یافت شده. باستان شناسان این موارد را مربوط به عصر آهن می دانند. بررسی این آثار نشان می دهند مردمان ان دوره، به شیوه پیشرفته ای از پخت سفال و ذوب کردن فلزات دست یافته بودند. علاوه بر اینها دو قبرستان در این منطقه کشف شده که مربوط به اوایل حضور اسلام در ایران بوده و در آن اجسادی با تابوت های چوبی و و بست های فلزی و گورهای آجری یافت شده اند.

بازدید از جنگل لفور و کمپ کردن در آن نیز دیگر تفریح اطراف سد لفور می باشد. این جنگل قسمتی از جنگل های چند میلیون ساله هیرکانی می باشد که برای طبیعت گردی و جنگل نوردی فوق العاده است. در این جنگل آبشار های بسیاری همچون هفت آبشار، پلنگ دره، گزو و اسکلیم انتظار شما را می کشند. پارک جنگلی آذررود نیز بخشی از جنگل های لفور به شمار می رود که در آن می توانید از امکانات رفاهی چون آلاچیق و سرویس بهداشتی برخوردار شده و از دیدن پوشش گیاهی آن همچون توسکا، راشش، ممرز و انجیلی، لذت ببرید.

بهترین زمان سفر به دریاچه لفور

برای سفر به دریاچه لفور و منطقه لفور تمام فصول مناسب هستند و هر کدام زیبایی ها و ویژگی های خاص خود را در نواحی اطراف دریاچه سد لفور دارند. از آنجا که بسیاری از افراد به خاطر کمپینگ و جنگل نوردی عازم جنگل های لفور می شوند، این منطقه در در ایام تعطیل بسیار شلوغ و پر ازدحام می شود. اگر به دنبال خلوت و سکوت طبیعت هستید بهتر است در ایام غیر تعطیل به منطقه سفر کنید. از لحاظ آب و هوایی و زیبایی طبیعت نیز در بهار و تابستان، طبیعت در بهترین و سرسبزترین حالت خود می باشد. اگر سرما شما را آزار نمی دهد و به باران های شهرهای شمالی علاقمندید، پاییز و تابستان لفور را از دست ندهید.

عکس سد لفور

اقامتگاه دریاچه لفور

شما در پید اکردن اقامتگاه مناسب در مناطق اطراف دریاچه لفور با مشکل مواجه نخواهید شد. اولین گزینه پیش روی شما اگر طبیعتگرد حرفه ای یا نیمه حرفه ای هستید، کمپ شبانه در جنگل لفور یا دشت ها و زمین های اطراف دریاچه است. در غیر این صورت ویلاها، آپارتمان ها، سوئیت ها و خانه های شهرهای اطراف مانند بابل، سوادکوه و شیرگاه بسیار خوب و مناسب هستند و طیف متنوعی از قیمت ها را در آنها مشاهده خواهید کرد. انتخاب جذاب دیگر شما، اقامتگاه های بومگردی و کلبه های جنگلی و خانه های روستایی پر شمار منطقه می باشد.

دریاچه لفور کجاست

مسیر دسترسی به دریاچه لفور یا در واقع دریاچه سد لفور در 45 کیلومتری جنوب شرقی بابل، از بابل می گذرد. برای این کار از طریق جاده هراز و یا فیروزکوه باید خود را به بابل برسانید. وقتی که به بابل رسیدید ادامه مسیر شما در جاده گنج افروز به طرف منطقه بابلکنار خواهد بود. این جاده در عین زیبایی و دل انگیزی اش به دلیل قرار داشتن در کنار یک دره عمیق، جاده ای پر خطر بوده و هنگام گذر از آن باید احتیاط های لازم را انجام دهید. پس از رسیدن به بابلکنار، باید راه را ادامه داده تا به سه راهی شیردارکلا برسید.

از اینجا به بعد مسیر سرراست بوده و می توانید به راحتی دریاچه را پیدا کنید و به ضلع شرقی آن برسید. برای اینکه بخواهید چشم انداز دریاچه لفور را از بالای سد پیش رو داشته باشید، باید بتوانید به قسمت تاج سد بروید که احتمالاً مأموران و نگهبانان سد این اجازه را به شما نخواهند داد. راه دیگر آن می باشد که از طرف روستای گالشکلا به سد لفور نزدیک شوید. برای این کار باید جاده را به اندازه 5 کیلومتر دیگر ادامه دهید. البته در طول راه نیز می توانید منظره دریاچه سد لفور را از فراز جاده مشاهده کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید