پل معلق آمل

پل معلق آمل بنایی به جا مانده از دوره رضاخان است که سازنده آن مهندسان آلمانی هستند. این بنا به نوعی نماد شهر آمل محسوب می شود.

پل معلق آمل

شهر آمل از شهرهای کهن و ریشه دار مازندران محسوب می شود. بنا بر برخی روایات آمل کنونی پس از ویرانی آمل کهن به و سیله تیمور لنگ، بازسازی و احیاء شده و بسیار از آثار دوران کهن ان از بین رفته است. در این شهر تاریخی می توان نشانی از آتشکده ای مربوط به دوره زرتشتی در ایران و نیز پلی به نام پل دوازده چشمه بازمانده از عصر صفوی را یافت. خانه تاریخی و قدیمی عبادی یا مشهد میربزرگ و نی زغارهای دستکند آن همه نشانی از تاریخی غنی و پربار دارند. از میان این ها پل معلق آمل، متعلق به تاریخ معاصر این شهر بوده و یادگاری از دوره پهلوی است.

مشخصات پل معلق آمل

پل معلق آمل یکی از نخستین نمونه های پل های فلزی مدرن و عظیم در ایران است. ویژگی خاص این پل معلق بودن آن می باشد. این پل که آن را پل فلزی آمل نیز می نامند، در دوره پهلوی اول و در سال های بین 1315 تا 1318 بر روی رودخانه هراز، برای پیوند دادن بخش غربی و شرقی شهر آمل به هم ساخته شد. این پل را مهندسان آلمانی و روسی شرکتی به نام اشکودا طراحی و شرکت آلمانی سنتاب اجرایی نمود.

پل معلق آمل در اسفندماه سال 1353 نیز به عنوان یک اثر ملی با شماره 1524 به ثبت رسید. این پل در کنار پل دوزاده چشمه آمل قرار گرفته و شامل دو پل معلق یکسان کنار هم بوده که از نمادهای شهر آمل و جاذبه توریستی آن محسوب می شوند.

پل فلزی آمل

چرا پل معلق آمل؟

شاید واژه معلق این را به ذهن متبادر کند که این پل ها پایه ای در زمین ندارند. اما در واقع این پل ها دارای پایه بوده و ظاهری شبیه پل های معمولی دارند. اما به این علت آنها را معلق می نامند که چنان طراحی شده اند که در صورت تخریب پایه های آنها بر اثر سیل و طغیان رود، کمان های بالایی پل، آنها را سر پا نگاه داشته و مانع از فرو افتادن آنها می شود.

امکانات پل معلق آمل

پل معلق آمل از جاذبه های گردشگری شهر توریستی آمل محسوب شده و قرار گرفتن آن در کنار پل تاریخی دوازده چشمه بر اهمیت این موضوع افزوده است. بنابراین در اطراف این پل امکانات گردشگری خوبی برای پاسخگویی به نیاز توریست ها ایجاد گردیده. این امکانات در محوطه بزرگ میان پارک بزرگ شهر و رودخانه هراز برقرار شده اند. مسافران می توانند در این محوطه اتراق و کمپ کرده و از دیدن جاذبه های این شهر لذت ببرند. همچنین فضایی برای پارکینگ ماشین ها نیز در کنار پل پیش بینی شده. هتل آمل و فضاهای سبز اطراف پل دوازده چشمه در این ناحیه را نیز باید به امکانات توریستی آن افزود.

عکس پل معلق آمل

بازسازی پل معلق آمل

در سال 1388 شرکت آلمانی سازنده پل معلق آمل، هشدار داد که چندین سال است زمان استفاده و به کارگیری این پل به پایان رسیده و باید در استفاده از آن احتیاط های لازم انجام شده و یا اقدام به مرمت پل شود. علاوه بر این موضوع، گذر روزانه وسایل نقلیه از روی این پل باعث فرسایش بیشتر آن شده بود. بنابراین در نیمه نخست سال 1397 اقداماتی برای بهینه سازی، مقاوم سازی و مرمت پل توسط مسئولین میراث فرهنگی آمل آغاز و در همین سال نیز این عملیات به اتمام رسید. در این مدت پل به صورت روزانه دائر بوده و در طی شب عملیات بازسازی و رنگ آمیزی از ساعت 22 شب تا 5 صبح انجام می شده.

پل معلق آمل کجاست

آغاز مسیر و آدرس پل معلق آمل، میدان شهدای ششم بهمن این شهر می باشد. پس از آن باید به طرف پل شهدای ششم بهمن رفته که در اینجا پل معلق فلزی بر روی رودخانه هراز قرار گرفته. البته از طرف بلوار آزادگان آمل نیز می توان به این پل دسترسی داشت. برای رفتن به خود شهر آمل نیز از شهری مثل تهران بهترین مسیر استفاده از جاده هراز است. فاصله میان تهران و آمل 184 کیلومتر بوده که پیمودن آن در ترافیک و سرعت معمول، سه ساعت به طول می انجامد. برای رفتن به آمل از طریق راه آهن ابتدا باید به قائمشهر رفته و سپس با تاکسی یا اتوبوس مسافت پنجاه دقیقه ای میان این دو شهر را طی کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید