دره هفت حوض

دره هفت حوض یا پارک طبیعی هفت حوض مشهد در میان کوه های خلج واقع شده و شامل هفت حوضچه طبیعی در میان صخره هاست.

دره هفت حوض در مشهد

شهر مشهد یکی از توریستی ترین شهرهای ایران به شمار می رود. از حرم امام رضا در این شهر زیارتی که بگذریم، تعداد بسیار زیادی جاذبه گردشگری تاریخی و طبیعی می توان در مشهد و نواحی اطرافش یافت که برای تجربه همه آنها نیاز به چندین سفر به مشهد است. بسیاری از این دیدنی ها نیز چنان بکر و دست نخورده و طبیعی مانده اند که شاید خود اهالی مشهد نیز آنها را نشناسند. علت ناشناختگی برخی از مناطق گردشگری، طبیعت و جغرافیای ویژه آنهاست که دسترسی به آنها را بسیار سخت می کند. از جمله این موارد، دره هفت حوض یا پارک طبیعی هفت حوض مشهد می باشد.

ویژگی های دره هفت حوض

دره هفت حوض در هفت کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد و در بین کوه های خلج این شهر قرار گرفته. این منطقه ی بسیار بکر و طبیعی مساحتی 570 هکتاری داشته و آرامش و سکوت طبیعی آن بسیار دلچسب و بی نظیر است. این منطقه که شامل هفت حوضچه طبیعی آب در میان صخره ها و کوه های منطقه بوده، پیشینه ای چند هزار ساله دارد. آب در طی این هزاران سال در میان سنگ ها جریان داشته و باعث ایجاد هفت حوضچه در مسیری به طول 1690 متر و در امتداد هم شده. آب از حوضچه ای به حوضچه دیگر به صورت پلکانی جریان می یابد.

برخی از حوضچه های دره هفت حوض مشهد به اندازه یک استخر کوچک هستند و برخی از آنها بزرگ تر می باشند. این پدیده طبیعی به خاطر فرسایش شیمیایی صخره ها و سنگ ها بر اثر باران اسیدی ایجاد شده و آن را پدیده دولین ها یا حوض های متعدد می نامند. در این فرایند، با بارش اسیدی، خاک های آهکی و نرم زمین فرسوده و خوردره شده و حوضچه های گودی در زمین به صورت زنجیره ای ایجاد شده است.

پارک هفت حوض مشهد

این اتفاقات در بستر یکی از شعبه های رودخانه طرق که به سمت کوه بینالود در حرکت بوده، اتفاق افتاده. از این هفت گودال آب دره هفت حوض که بگذریم، تک حوض های بسیار بزرگ و جدا از همی نیز در میان صخره ها و سنگ ها ایجاد شده اند. دسترسی به این تک حوض ها کمی سخت بوده و برای همین نیز اطراف آنها اغلب جاهایی ساکت و دنج بوده و جمعیت زیادی در اطراف آنها به چشم نمی خورد. این تک حوض ها برای شنا بسیار مناسب هستند.

تفریحات دره هفت حوض یا پارک طبیعی هفت حوض مشهد

یکی از تفریحات دره هفت حوض یا همان پارک هفت حوض مشهد، بدون شک آب تنی در میان آب های بسیار زلال این حوضچه ها می باشد. این آبها بسیار طبیعی، شفاف و زلال بوده و شنا در آنها لذتی وافر دارد. عکاسی از مناظر طبیعی و شگرف این طبیعت فوق العاده نیز بسیار جذاب خواهد بود. اما با توجه به کوهستانی بودن منطقه، باید گفت که بزرگترین تفریحی که می شود در پارک هفت حوض مشهد تجربه کرد، کوهپیمایی، صخره نوردی و کوهنوردی در میان کوهستان خلج است. علاوه بر این در این پارک طبیعی، یک پیست سنگ نوردی و صخره نوردی ساخته شده که علاقمندان به این ورزش ها را به خود می خواند.

امکانات دره هفت حوض

یک پیست صخره نوردی و سنگ نوردی از امکانات دره هفت حوض است. تعدادی آلاچیق تابستانی و زمستانی نیز در این پارک ایجاد شده که امکان پیک نیک کردن در آنها وجود دارد. باید توجه داشت مسیر رسیدن به این دره طولانی و پر از سنگ، صخره، پستی و بلندی بوده و عبور از آن برای همه افراد ممکن نیست. با این حال طرح های توسعه ای با عنوان پارک طبیعی هفت حوض و یک پارک سافاری در منطقه در دست اجرا می باشد که امکانات بیشتری برای عموم افراد در آن فراهم خواهد شد و دسترسی به پارک آسان تر می شود. در حال حاضر سوپرمارکت، رستوران سنتی، پارکینگ و سرویس بهداشتی در این منطقه تاسیس شده.

تصاویر دره هفت حوض

از امکانات این منطقه می توان به کافه هفت حوض در بوستان هفت حوض اشاره کرد. به جز این کافه می توان به کافه سنتی شهرزاد در 3 کیلومتری این بوستان و کافه خلج در 5 کیلومتری آن اشاره نمود. باید به این نکته اشاره کرد که جاده ای پلکانی به طول 2 کیلومتر برای پیاده روی ایجاد شده که به این دره می رساند. تصاویر دره هفت حوض نشان از زیبایی این مسیر کوهستانی پلکانی دارند.

دیدنی های دره هفت حوض

در منطقه دره هفت حوض در مشهد، به غیر از خود این حوضچه ها، جاذبه های دیدنی و طبیعی بسیاری انتظار گردشگران را می کشند. همان گونه که گفته شد، کوهستان خلج یکی از این موارد است. این کوه ها در امتداد جاده خلج قرار داشته و از جنوب شرقی مشهد، آغاز می شوند. در کنار این شما می توانید از چشمه های پارک و تنوره و نیز کتیبه خلج نیز دیدن نمایید. روستاهای اطراف این دره همچون روستای سربرج و کرتیون نیز بسیار دیدنی و باصفا هستند. روستای کرتیون، در انتهای مسیر رود مغان به سد طرق واقع شده. قله ای در نزدیکی این روستا که در بالایش عبادتگاهی باستانی با تصاویر شگرف وجود دارد، از جاذبه های روستاست.

روستای سربرج نیز در مسیر رود مجد به کرتیون قرار گرفته و بسیار سرسبز است. این روستا در منطقه ای جنگلی واقع شده و به خاطر اصواتی که در شب از جنگل شنیده می شود، آن را جنگل جیغ نیز می خوانند. یکی دیگر از روستاهای اطراف دره هفت حوض، به نام مج مج یا روستای مجد، در دامنه شرقی کوه بینالود قرار گرفته و به صورت پلکانی ساخته شده. گویا در گذشته آتشگاهی در این روستا بوده که زرتشتیان یا مجوس ها به آن پناه می برده اند و از این رو به این نام خوانده می شود. در این روستای نزدیک به منطقه هفت حوض، رودخانه دائمی جریان داشته.

دره هفت حوض کجاست

در این روستا آثاری تاریخی چون قبرستان گبرها، مقبره پهلوانان و چشمه زنگورگاه نیز قرار گرفته. دیگر روستای نزدیک دره هفت حوض، روستای اردمه یا اردیمه در مسیر رود مغان می باشد که در آن قلعه ای تاریخی به جا مانده. در کنار اینها باید روستای مغان که غار مغان از طولانی ترین غارهای استان خراسان در آن واقع شده و در پایانش چشمه ای زیبا قرار دارد را نیز، باید ببینید. گفته می شود، این غار عبادتگاهی زرتشتی بوده. از این غار تودرتو و پر از دالان، سفالینه ها و ابزاری کهن کشف شده. یک چشمه دائمی به نام سرچشمه، یک گورستان تاریخی و یک آسیاب آبی دیگر جاذبه های این روستا هستند.

قله شیخ بها نیز با 1435 متر بلندی در اطراف دره پس از گردنه خلج و در پایان مسیر سیدی و جاده مغان واقع شده. این قله نیز به همراه قله چینگ کلاغ با ارتفاع 133 متر بسیار دیدنی بوده و از جاذبه های گردشگری اطراف دره هفت حوض محسوب می شوند. دیگر جای دیدنی منطقه، یک صخره بسیار بزرگ و عظیم در ابتدی جاده ایست که به پارک هفت حوض می رود و در انتهای خیابان سیدی قرار گرفته که به نام سنگ سیاه شناخته می شود. این صخره برای تمرین صخره نوردی به کار می رود. منطقه حفاظت شده بینالود، با پوشش گیاهی و جانوری فوق العاده اش نیز در همین نواحی قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از دره هفت حوض

از آن جا که دره هفت حوض منطقه ای کوهستانی و سردسیر است، بازدید از آن در روزهای سرد سال توصیه نمی شود، چرا که منطقه به ویژه در زمستان برف پوش و بسیار سرد می شود. بهترین زمان بازدید از این ناحیه، تابستان و اواخر بهار می باشد. در بهار می توانید شاهد رویش گل های زیبای شقایق در این منطقه باشید. در هر حال در هر موقع از سال قصد سفر به این منطقه را دارید به علت فاصله اش با شهر، صبح زود به راه افتاده و تا قبل از تاریکی هوا منطقه را ترک کنید. چرا که به دلیل بکر بودن منطقه امکانات شب مانی در آن وجود ندارد.

مسیر دره هفت حوض

دره هفت حوض کجاست

مسیر دسترسی به این دره از شهر مشهد به این صورت است که باید ابتدا وارد بزرگراه کلانتری یا غدیر در این شهر شده و در تقاطع میان این دو بزرگراه به طرف خروجی جاده خلج بروید. پس از طی سه کیلومتر در جاده خلج به یک دوراهی خواهید رسید که در آن باید به سمت چپ پیچیده تا به ناحیه هفت حوض برسید. در این جا باید وسیله نقلیه خود را پارک کرده و 2 کیلومتر در مسیری کوهستانی پیاده روی نمایید تا به دره هفت حوض یا پارک طبیعی هفت حوض مشهد برسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید