کوه دماوند

کوه دماوند و قله دماوند را همه ما به عنوان یکی از مهم ترین نمادهای ایران می شناسیم. در این یادداشت، نگاهی کامل به ویژگی های این کوه خواهیم داشت.

قله کوه دماوند در رشته کوه البرز

کدام ایرانیست که نام کوه دماوند را نشنیده باشد. این کوه و قله آن یعنی قله دماوند در واقع به نوعی یکی از نمادهای کشور ایران محسوب شده و در وصف آن شعرها سروده شده. دماوند کوهیست که در شمال ایران و استان مازندران واقع شده، این کوه با 5671 متر بلندی، مرتفع ترین کوه ایران و خاورمیانه و در عین حال بلندترین آتشفشان آسیا به حساب می آید. از نظر تقسیمات کشوری این کوه در شهرستان آمل و در بخش لاریجان این شهر واقع شده، با این حال اغلب مردم به علت یکسانی نام ونزدیک تر بودن، این کوه را مربوط به شهر دماوند می دانند.

کوه دماوند چنان با فرهنگ ملی ایران پیوند خورده که در طی چندین دهه گذشته تصویر آن بارها و بارها بر روی اسکناس های ملی به چاپ رسیده. از جمله این موارد اسکناس یک هزار ریالی دوره رضا شاه، اسکناس های یک هزار ریالی دوره محمدرضا شاه و اسکناس ده هزار ریالی پس از انقلاب بوده. همچنین یک موسیقی ملی با صدای خواننده شهیر سالار عقیلی در جشن تیرگان سال 1391، در اجتماع نه هزار نفری از شنوندگان و حضار رونمایی و اجرا شد.

آشنایی با جغرافیای کوه دماوند

کوه دماوند را در روزهای آفتابی که ابری در آسمان وجود ندارد، از شهرهای قم، تهران، ورامین و از کناره دریای مازندران می توان نظاره کرد. قله دماوند دوزادهمین قله بلند دنیا می باشد و در آن فشار هوا، نیمی از فشار در سطح آب های آزاد است. متوسط بارندگی در بلندی های این کوه، 1400 میلی متر در سال و بیشتر به شکل برف می باشد. دمای هوا بر فراز قله دماوند در تابستان دو درجه زیر صفر و در فصل زمستان به 60 درجه زیر صفر هم می رسد.

درباره رقم دقیق بلندی کوه دماوند اختلاف نظرهایی وجود دارد. اما بر طبق دقیق ترین اندازه گیری ها، ارتفاع اصلی و درست قله دماوند، 5610 متر بوده و بلندی نسبی آن به معنای ارتفاع آن نسبت به پشت ترین دره این قله و نزدیک ترین قله مرتفع، 4667 متر است. همین ارتفاع نسبی باعث دیده شدن قله دماوند از فاصله های بسیار دور می باشد. مساحت این کوه نیز در مجموع، 2950 متر بوده و سرعت باد و طوفان در نواحی اطراف قله دماوند اغلب بیش از 150 کیلومتر در ساعت بوده که در کوهپایه ها به 70 کیلومتر بر ساعت می رسد.

مسیر بادهای اطراف کوه دماوند، از جهت غرب و شمال غربی دماوند می باشد. شهرهای نزدیک به این کوه، دماوند، آمل و تهران هستند. قله دماوند در 69 کیلومتری شمال شرق تهران، 26 کیلومتری شمال شهر دماوند، و 62 کیلومتری غرب آمل قرار گرفته. 5 رودخانه هراز، از جنوب و شرق دماوند، پنج او از شرق دماوند، لار و دیو آسیاب از غرب این کوه و تینه از شمال آن سرچشمه گرفته و در طول سال در جریان هستند.

قله دماوند

آتشفشان کوه دماوند

بخش های مختلف کوه دماوند به طور غالب در دوران چهارم زمین شناسی یعنی دوران هولوسین شکل گرفته اند. قله دماوند یک آتشفشان طبقه ای و نیمه فعال محسوب می شود که اولین فوران آن بر طبق داده های زمین شناسی مربوط به 78/1 میلیون سال قبل می شود و بیشترین فوران ها در بازه زمانی بین 600 هزار تا 280 هزار سال پیش بوده. شواهدی که بر نیمه فعال بودن آتشفشانی دماوند ذکر شده چشمه های گوگردی و آب گرم در این کوه هستند. بزرگترین فعالیت آتشفشانی دماوند ده هزار سال پیش بوده که باعث تشکیل اولیه این کوه شده.

نشانگانی از دهانه های کهن آتشفشان و کاسه های آتشفشانی در بخش های شمالی و جنوبی قله دماوند دیده شده که قطر کاسه شمالی آن به 9 کیلومتر بالغ می گردد. قطر دهانه آتشفشان اصلی کوه دماوند، 400 متر است. بر روی این دهانه آتششفشانی در حال حاضر یک دریاچه یخی قرار گرفنه اما دودخان هایی در اطراف آن دیده می شوند. دودخان ها به حفره هایی در پوسته آتشفشان ها گفته می شود که از آن بخار و گازهایی همچون گوگرد، دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد، هیدرون کلرید و سولفید هیدروژن بیرون می آید.

ریشه شناسی نام کوه دماوند

در منابع تاریخی نام کوه دماوند به دو شکل دِنباوند و دماوند دیده شده. در برخی مکتوبات دیگر آن را بیکنی با جبل لاجورد نیز خوانده اند. صورت دیگر نام این کوه دباوند نیز بوده. گفته شده که نام دماوند در تورات آمده و شکل باستانی آشوری آن، بیکن بوده است. فرهنگ معین معنای دماوند را چنین تفسیر می کند که این نام ترکیب دم به معنای دمه و بخار به اضافه پسوند آوند و در مجموع به معنای دارای دود و بخار و دم بوده و اشاره ای به وضعیت آتشفشانی آن می باشد. اما احمد کسروی نظریه متفاوتی را مطرح می سازد.

وی بیان می دارد که در زبان های باستانی دُما به معنای پشت و دنبال بوده و وند یا وندن در زبان فارسی به معنای نهادن بوده که یکی از معناهایش ایستادن بر جایی می باشد. پس دماوند یعنی آبادی یا شهری با قلعه ایستاده در دنبال و پشت است. در سفرنامه ناصرخسرو کوه دماوند را لواسان نیز نامیده که این نام در زبان پهلوی به معنای تیغه کوهی می باشد که مکان طلوع خورشید می باشد.

پیشینه کوه دماوند

روش کربن 14، عمر دماوند را دست کم 38500 سال تخمین زده. سکونت انسان در دامنه های کوه دماوند نیز به سه هزار و هشتصد سال پیش می رسد. این کوه در زمان آشوریان، معدن سنگ لاجورد دانسته می شد و در زمان حمله آشوری ها به ایران بخشی از قلمروی مادها بود. آشوری ها در حمله به ایران، تنها تا دماوند پیش رفتند، چرا که پشت این کوه را آخر دنیا می دانستند. برخی تاریخ شناسان از جمله دیاکونوف، از سنتی منسوب به مغ های ساکن در دامنه دماوند می گفتند که در آن جنازه مردگان را در کوه دفن می کردند. در حال حاضر بقایای گورهای زیادی مربوط به آن دوران در دامنه قله دماوند یافت شده است.

کوه دماوند کجاست

بر طبق اسناد تاریخی در قرن هشت میلادی، در کوهپایه های دماوند قلعه ای بوده که یک موبد زرتشتی با عنوان مس مغان با تبار پارتی به همراه یارانش در آن زندگی می کرده اند. این دژ را خلیفه ای عباسی به نام المهدی تخریب کرده و دستور کشتن مس مغان را داده. غازان خان از سران ایلخان مغول نیز در لار دماوند به دست شیخ صدر الدین غسل کرده و اسلام آورد. این کوه در دوره های مختلف تاریخی نقش بسیاری در نمادسازی های ایران و حکومت ها داشته از جمله این که در دوره پهلوی، خورشیدی که از پشت کوه دماوند سر بیرون می آورده، نماد ایران زمین به شمار آورده می شده.

کوه دماوند در ادبیات و اسطوره

قصیده دماوندیه ملک الشعرای بهار درباره کوه دماوند بسیار شناخته شده است و با مطلع ای دیو سپید پای دربند آغاز می شود. با این حال حضور دماوند در ادبیات و اسطوره ایران زمین به زمانی بسیار قبل تر از ملک الشعرا باز می گردد. نخستین ریشه ها را باید در اسطوره فریدون و ضحاک جست. بر طبق این افسانه ها فریدون پس از شکست دادن ضحاک او را در غاری در قله دماوند به بند کشید تا در آنجا بماند و در آخرالزمان خود را از بند رها کرده و گرشاسپ در آحرالزمان او را بکشد. طبق اسطوره ها صداهایی که از کوه شنیده می شود ناله های ضحاک بوده که در کوه زندانی است.

داستان اسطوره ای دیگر درباره کوه دماوند در تاریخ بلعمی روایت شده که از زندانی بودن کیومرث در این کوه، گفته و این که قبر فرزند وی آنجاست. در افسانه ها آمده وقتی فرزند کیومرث کشته شد، خداوند، بر فراز کوه چاهی ایجاد کرد تا وی فرزندش را به درون آن اندازد. همچنین کیومرث بر بالای کوه آتشی درست کرده و آتش در چاه افتاد. آن آتش مدام گر می می گیرد تا شر دیوان را از سر جنازه او دور کند. به نوعی این تصویر، توجیهی اسطوره ای بر آتشفشانی بودن دماوند می باشد. همچنین داستان اسطوره ای تیراندازی آرش کمانگیر برای مشخص کردن مرز ایران و توران در زمان حکومت منوچهر شاه، بر طبق اساطیر در قله دماوند بوده.

در داستان دیگر، کیخسرو بعد از وانهادن حکومتش از بالای دماوند به آسمان عروج می کند. با ورود اعراب به ایران، داستان بعضی از اساطیر عرب و سامی هم مرتبط با دماوند می شود. از جمله اینکه حضرت سلیمان، دیوی سرکش را در دماوند زندانی نموده. در شعر فردوسی نام کوه دماوند در ارتباط با به زنجیر کشیده شدن ضحاک آمده: که این بسته را تا دماوند کوه، ببر همچنان تازیان، بی گروه. همین روایت به اشکال دیگر در اشعاری چون قصیده های خاقانی، ناصرخسرو و ویس ور امین فخرالدین اسعد گرگانی آمده. شاعری به نام قدمعلی سرامی هم دماوندیه دیگری دارد، خاموش نشسته ای دماوند، ضحاک گریخت آخر از بند.

پوشش جانوری کوه دماوند

کوه دماوند فضای زیادی را از نظر ارتفاع و طول و عرض در میانه ایران در بر گرفته و از شمال به جنگل و از جنوب به کوه های مجاورکویر می رسد و همین موضوع باعث تنوع پوشش جانوری آن گردیده. خرس های قله دماوند در غرب و شمال دماوند هستند و در بلندی ها دیده نمی شوند. دیگر جانوران چهارپای شکارچی مانند سگ، روباه، شغال و گرگ نیز در اطراف دماوند تا بلندی 4000 متری وجود دارند. پرندگان قله دماوند هم از مواردی چون بلدرچین، سینه سیاه، کبک و تیهو هستند و هم از نوع پرندگان شکارچی مانند جغد و عقاب طلایی.

در کوه دماوند گونه های حیوانات گیاهخوار مانند خرگوش، گراز، میش و قوچ نیز دیده می شود. از این میان خرگوش ها و گرازهای منطقه قله دماوند در دشت های کوهپایه ای این کوه زیست کرده و بقیه موارد در تابستان به بلندی ها که خنک تر هستند می روند و در زمستان ها در ارتفاعات کمتر زندگی می کنند. برخی از این حیوانات حتی تا بلندی 5 هزار متری نیز خود را بالا می کشند. از نظر جانوران دیگر می توان به انواع مار، عقرب، خفاش و بزمجه در این منطقه اشاره نمود. گزنده های قله دماوند خیلی سمی نیستند و سم آنها درمان پذیر است. این گزندگان در بلندی های بالای 4000 متر کمتر حضور دارند.

عکس کوه دماوند

با وجود آن که اغلب حیوانات به ارتفاعات بسیار بالای کوه دماوند به علت سرمای شدید و فشار هوای اندک آن راه پیدا نمی کنند، بر روی قله دماوند جنازه چند حیوان دیده می شود که توجیهی برای حضور آنها در آن منطقه پیدا نشده. این حیوانات شامل بزکوهی و گوسفند هستند. برای مرگ آنها نیز دلایلی حدسی چون سرما، گرسنگی و نیز وجود گوگرد در هوا ذکر شده.

پوشش گیاهی کوه دماوند

کوه دماوند به عنوان یک از عظیم و بلندترین جاذبه طبیعی ایران دارای پوشش گیاهی بسیار متنوعی می باشد. گستره بالایی از ارتفاع که در این کوه دیده می شود، دلیل این تنوع است. برخی گیاهان چون بومادران دماوندی، پیرگیاه دماوندی، زنگوله ای دماوندی و ماشک دماوندی، فقط در ارتفاعات این کوه می رویند. در بلندی 320 تا 3500 متر بوته های خاردار و بلند و علف به هم پیوسته ای چون خارپشتی، اسپرس پشته ای و گچ دوست گل سنگی می رویند. در بلندی 2000 تا 3500 متری دماوند، شقایق های منحصر به فرد دماوند تمام سطح کوه را پوشانده که به آن شقایق لار و رینه می گویند.

مراتع و چراگاه های کوه دماوند بسیار پربار هستند و حتی تا 4 هزار متری کوه و نزدیکی های قله دماوند نیز به وفور وجود دارند. برخی از انواع دیگر گیاهانی که در بلندی های مختلف دماوند به طور خودجوش و حشی عمل می آیند، مواردی چنین هستند، ملیکای بی زبانک، علف صورتی، مینای پرکپه برگ نقره ای، شکرتیغال مشهدی، چمن گندمی آسیای مرکزی، چاودار هراتی، ارمکی کوهسری، کاج آلپ، شبدر شاه بلوطی، نسترن حشی و دغدغک البرزی.

دیدنی های کوه دماوند

از مهم ترین جاذبه های طبیعی کوه دماوند یخچال های طبیعی آن و از نوع معلق و با شیب تند هستند. این یخچال ها در جبهه های مختلف از جمله شمال غربی و غرب آن قرار گرفته اند. برخی از این یخچال ها نامگذاری شده اند که از آن میان می توان به یخچال های جبهه شمالی همچون، دوبی سل، عروسک ها و سیوله، یخچال جبهه شمال شرقی یعنی دره یخار و نیز یخچال خورتاب سر اشاره نمود. آبشار جبهه جنوبی دماوند که آبشاری یخ زده است نیز بسیار دیدنی می باشد. این آبشار در جهان یگانه و خاص بوده و 3 متر قطر و 7 متر بلندی داشته و یخ آن دائمی می باشد و در ارتفاع 5100 متری قرار دارد.

دلیل یخ زدگی مدام این آبشار این است که حتی در تابستان و در اوج گرما نیز دمای این منطقه از کوه دماوند در حد صفر درجه می ماند. در حوالی ظهرهای تابستان به خاطر تابش مستقیم خورشید، در ساعت هایی دمای هوا اندکی به بالای صفر می رسد که باعث اندکی آب شدن آب این آبشار می شود. اما مجددا با سرد شدن هوا در عصر، دوباره یخ می بندد. این آبشار مرتفع ترین آبشار خاورمیانه از نظر میزان ارتفاع از سطح اب های ازاد به شمار می آید. گودالی در بالا سر آبشار همیشه پوشیده از برف می باشد.

بزرگداشت کوه دماوند

تصویر کو دماوند

قله دماوند و در سال 1381 بر طبق مصوبه شورایعالی محیط زیست به عنوان اثر طبیعی، ثبت گردیده و در ذیل مجموعه مناطق تحت حفاظت این سازمان قرار گرفته. در سال 1387 و در سی ام تیرماه این سال نیز، کوه دماوند به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. البته برخی به اشتباه این کوه را ثبت شده در میراث جهانی یونسکو نیز ذکر کرده اند که این موضوع صحیح نمی باشد. اما در تقویم روزی به نام روز ملی دماوند ثبت گردیده که این روز همزمان با جشن تیرگان در مازندران یا تیرماه سیزده شو در شب سیزدهم تیرماه است و در این استان این کوه گرامی داشته می شود.

جشن تیرگان برای تقدیر از خدای باران، تیشتر و نبرد او با خشکسالی انجام می شود. انجمنی نیز به نام انجمن دوستداران دماوند کوه، این مراسم را در رینه لاریجان در دامنه های کوه دماوند برگزار می نمایند. این جشن، ثبت ملی گردیده. در میانه های اردیبهشت نیز مراسمی کهن به نام برف چال در شهر آمل انجام می شود که در آن، در مرتعی به نام اسک وش در میان پلور و رینه، برف های به جا مانده از زمستان گذشته در دامنه کوه گردآوری شده و در گودالی ریخته می شود. این مراسم در گذشته برای ذخیره آب تابستانی بوده. در مراسم غذاخوران نهایی جشن، فقط مردان شرکت داشته و زن ها در روستای اسک برنامه مجزایی دارند.

آسیب های وارده به کوه دماوند

کوه دماوند و زیست بوم آن، همچون همه بخش های طبیعت امروز جهان به علت عدم رعایت اصول حفاظت از محیط زیست توسط بازدیدکنندگان و نیز مسئولین در معرض آسیب های بسیاری می باشد. بزرگ ترین عوامل آسیب به قله دماوند، معدن کاوی ها و جاده کشی ها در دامنه آن، همچنین چرای خارج از اندازه دام ها و ریختن زباله ها می باشد. در کنار اینها باید ساخت و سازهای بدون قاعده و گاه غیرقانونی و شخصی، حضور بیش از حد خودروها و انسان ها در محیط زیست آن و عدم آموزش درست اصول حفاظت از محیط زیست به گردشگران را باید اضافه کرد. برای نمونه نصب تابلوهای یادبود صعود و یادگاری به این کوه آسیب می زند.

صعود به قله دماوند

صعود به قله دماوند و پناهگاه های موجود در راه

صعود به ارتفاعات کوه دماوند و فتح قله دماوند، همیشه افتخار هر کوهنورد حرفه ای از گذشته تا کنون بوده. بلندی این کوه چنان است که برای صعود از آن حتما باید به صورت گروهی و با تیمی کاملا حرفه ای و مجهز راهی شد. کوله پشتی مناسب، لباس مخصوص کوهنوردی و کیسه خواب از ضروریات این سفر هستند. برای پیشگیری و درمان ارتفاع زدگی ناشی از کم شدن فشار هوا، باید آب زیاد به همراه داشته و بنوشید. در ارتفاعات این کوه، بادهای شدیدی وزیده و گازهای گوگردی فراوان هستند. بنابراین باید اسکارف یا کلاه مخصوص طوفان به سر داشته باشید. کرم ضد آفتاب، هد لامپ، عینک مناسب و کلاه آفتابگیر نیز بسیار لازم هستند.

کوهنوردان حرفه ای می توانند در طی دو روز قله دماوند را فتح کنند. اما برای تازه کارها این زمان طولانی تر شده و به 4 تا 5 روز نیز می رسد. برای صعود به کوه دماوند، پناهگاه هایی وجود دارند که در آنها سرویس بهداشتی و استراحتگاه تعبیه شده و می توان در آنها چادر زد. برای استفاده از آنها در فصل های شلوغ باید از یک ماه قبل در سامانه فدراسیون کوهنوردی نام خود را وارد کنید. نخستین پناهگاه، رینه در جبهه جنوبی و ارتفاع 2000 متری است. پناهگاه بعدی در ارتفاع 4 هزار متری به نام بارگاه سوم بوده و 50 متر بالاتر، آخرین پناهگاه جبهه جنوبی به نام مجتمع کوهنوردی دماوند، قرار دارد.

در مجموع هفت جان پناه و پناهگاه در مسیرهای اصلی و پر تردد صعود به کوه دماوند ایجاد شده که شامل موارد زیر می شوند: مسجد صاحب الزمان در ارتفاع 3000 متری جنوبی، جان پناه بارگاه سوم قدیمی در ارتفاع 4200 متری جبهه جنوبی که قدیمی ترین بوده و از سال 46 برقرار است، پناهگاه جدید بارگاه سوم 50 متر بالاتر از جان پناه قدیمی در جبهه جنوبی که امکانات مناسبی دارد، پناهگاه سیمرغ در ارتفاع 4200 متری جبهه غربی، جان پناه تخت فریدون در بلندای 4400 متری جبهه شمال شرقی، جان پناه فلزی 4000 در بلندای چهار هزار متری جبهه شمالی، جان پناه فلزی 5000 در ارتفاع 4630 متری جبهه شمالی.

بهترین زمان صعود به قله دماوند

صعود کنندگان به قله دماوند

در تاریخ اولین نفری که مدعی صعود به قله کوه دماوند شده، ابودلف خزرجی در سال 292 هجری قمری است که در سفرنامه اش از فتح این قله گفته. بعد از او ناصرخسرو، مسعودی، ابن فقیه و قزوینی نیز اشاره هایی مبنی بر صعود به دماوند داشته اند. این اشارات مربوط به توصیفات درستی می باشد که آنها از فضای بالای قله دماوند دارند. برای نمونه ناصرخسرو در سفرنامه خود اشاره ای به چاهی در بالای دماوند دارد که از آن نوشادر و کبریت یا همان گوگرد بیرون می زند. یا در کتابی دیگر مدت زمان رسیدن به قله دماوند را پنج شبانه روز ذکر کرده و قله آن را در مساحتی به اندازه صد جریب، مسطح دیده اند.

به جز ایرانیان، اروپاییان نیز در طی تاریخ صعودهایی به قله دماوند داشته اند. توماس هربرت انگلیسی در سال 1627 میلادی از جبهه جنوبی کوه دماوند به فراز این کوه رفته. صعود موفق بعدی به قله دماوند در سال 1837 میلادی به وسیله تیلر تامسن انجام شده. در میان ایرانیان معاصر نیز می توان اولین صعود را به تیم سرهنگ محمدصادق خان قاجار در 1857 میلادی نسبت داد که بلندی دماوند را بر حسب زرع برابر با 6613 ذرع بیان نموده. ذرع واحد اندازه گیری طول در ایران باستان به شمار می آمده. امروزه هر هفته تعداد بسیار زیادی از کوهنوردان و علاقمندان به این ورزش راهی قله دماوند می شوند.

بهترین زمان صعود به قله دماوند

بهترین زمان صعود به کوه دماوند ، اواسط خرداد تا اوایل شهریور ماه می باشد. البته کوهنوردان حرفه ای از اواسط خرداد تا اواخر تیر به این قله صعود می کنند. دلیل آن هم این است که در این زمان، آب و هوای منطقه پایداری نسبی و سرسبزی و زیبایی خاصی دارد. از اواخر تیر تا اوایل مهر، هوای قله دماوند پایدار و کم برف یوده و محدوده یخچال ها ثابت می ماند. همین موضوع باعث کم آبی در دامنه و بارگاه سوم می شود. پاییز و زمستان ،هوای منطقه ناپایدار و طوفانی و حجم برف بالاست و آب جاری در کوه وجود ندارد. از اول فروردین تا آخر اردیبهشت نیز، هوا بسیار طوفانی و صعود خطرناک می باشد.

کوه دماوند کجاست

برای دسترسی و صعود به کوه دماوند که بخشی از زیبایی ها و دیدنی های دماوند به شمار می آید، باید به این شهر سفر کرد. این شهر آغاز مسیر صعود و با فاصله 26 کیلو.متری از این کوه، نزدیک ترین شهر به قله دماوند محسوب می شود. برای سفر به این کوه، چهار جبهه مسیر وجود دارد که از جبه های شمالی، شمال شرقی، غریی و جنوبی امکان صعود برقرار می باشد. جبهه جنوبی از همه موارد آسان تر و هموارتر بوده و دسترسی به آن از طریق پلور و رینه میسر است.

مسیرهای دسترسی به کوه دماوند

برای صعود از جبهه جنوبی کوه دماوند که رایج ترین مسیر صعود هم هست، باید به جاده هراز رفته و در کیلومتر 65 این جاده به روستای پلور رفته و سپس به سمت لار و جاده رینه بروید. در میانه راه جاده ای خاکی با تابلوی کوچکی در کنار آن روبرو می شوید که باید وارد آن شوید و صعود را آغاز کنید. در این مسیر آبشار یخی دماوند و نیز تپه گوگردی در بارگاه سوم و نیز نشانه هایی از فوران هایی کوچک آتشفشانی انتظارتان را می کشد. صعود از این مسیر حداقل ده ساعت زمان می برد. پاکوب هاین مسیر بسیار واضح بوده و درگیری با سنگ در آن وجود ندارد.

مسیر بعدی صعود به قله دماوند جبهه شمالی می باشد که سخت ترین جبهه بوده، چرا که آب در این منطقه کم است. برای جبران آن می توانید برف ها را ذوب کرده و بیاشامید. این صعود از سنگ بزرگی در روستای ناندل در شمال کوه دماوند و در دشت چم بن شروع می شود و مسیر آن از میان دو یخچال سیوله و دوبی سل می گذرد. برای رسیدن به جان پناه اول شیب ملایمی وجود دارد. در مجاورت یخچال دوبی سل، پناهگاه دوم قرار دارد که پس از ان باید به شمال شرقی رفته از صخره های آتشفشانی رد شوید. و در نهایت به قله برسید. شیب بخش بالایی مسیر نیز بسیار است.

مسیر صعود به قله دماوند

صعود به کوه دماوند از جبهه غربی از پارکینگی در بلندای 3400 متری شروع می شود. قبل از آن باید وارد جاده سد لار شده باشید تا به این پارکینگ در منطقه وراوو برسید. مسیر بعدی پناهگاه سیمرغ است و بعد از آن عبور از یخچال و سنگلاخ و خاک های گوگردی انتظارتان را دارد. شیبی این قسمت زیاد اما مسیر آن کوتاه تر خواهد بود. صعود از جبهه شمال شرقی طولانی تر بوده و از روستای حاجی دلا، ناندل و یا گزنه در شمال قله دماوند آغار می شود. سپس باید از گوسفند سرا و جان پناه تخت فریدون نیز گذر کرده و به قله برسید. برگشت از این جبهه از شن اسکی بزرگ روستای گزنه انجام می شود.

اقامت در شهر دماوند در کوهپایه کوه دماوند

اگر برای صعود به کوه دماوند به شهر دماوند سفر می کنید، پیشنهاد ما به شما این است که حتما بخشی از زمان سفر خود را به بازدید از جاذبه های دیدنی این شهر اختصاص دهید. برای این کار باید چند شبی ر ادر این شهر اقامت داشته باشید. خوشبختانه اقامتگاه های این شهر چه از نوع، ویلا، سوئیت یا آپارتمان بسیار مجهز و با قیمت های متنوع و هماهنگ با بودجه همه نوع افراد می باشند. اگر گزینه مورد علاقه شما برای اقامت، ویلا باشد می توانید سری به صفحه اجاره ویلا دماوند وبسایت ما زده و از تنوع گزینه های پیش روی شگفت زده شوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید