آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت در نزدیکی آمل و روستای شاهاندشت واقع شده و بلندترین آبشار استان مازندران محسوب می شود. با ما در سفر به این آبشار همراه شوید.

آبشار شاهاندشت در آمل

استان زیبای مازندران، سرزمین دریا، جنگل ها، رودها و کوهستان است. در این استان دیدنی و منحصر به فرد ایران، طبیعت همه زیبایی های ناب خود را پیش چشم نگاه بینندگان گذاشته. در این میان یکی از جلوه های دیدنی و پرجاذبه طبیعی، آبشارها هستند که در جای جای سرزمین سرسبز مازندران به تعداد زیادی از آنها بر می خوریم، آبشارهایی با بلندی ها و شدت های متفاوت و با جریان های فصلی یا دائمی که در میان مسیر رودها و در پستی و بلندی جنگل ها و کوهستان ها شکل گرفته اند. در این میان آبشار شاهاندشت در روستای شاهاندشت آمل و در فاصله 65 کیلومتری این شهر یکی از دیدنی ترین هاست.

ویژگی های آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت بر فراز یک کوه هرمی شکل در نزدیکی روستای شاهاندشت شهرستان آمل واقع شده و ارتفاع بخش اصلی آبشار آن 55 متر می باشد. این آبشار دائمی بوده و در تمام فصل های سال در بخش جنوبی جاده هراز و رودخانه هراز در خروش و جریان است. این جاذبه طبیعی بی نظیر در کنار قلعه ای تاریخی به نام ملک بهمن از بالا به پایین در حال ریزش می باشد. این آبشار را باید بزرگ ترین آبشار استان مازندران و بلندترین آبشار ایران از لحاظ مجموع بلندی دانست. البته این آبشار در مجموع از هشت آبشار تشکیل شده که ارتفاع همه آنها در کنار هم به 180 متر رسیده و این آبشار را بلندترین آبشار ایران ساخته.

اولین آبشار از مجموعه آبشار شاهاندشت، 15 متر و دومین آن، 30 متر بلندا دارند. از این بخش از آبشار، درِ پشتی قلعه ملک بهمن به راحتی دیده می شود. سه آبشار بعدی حالت پلکانی داشته وبه شکل سه پله پشت سر هم می باشند، پله هایی با طول های 10، 18 و 12 متر که مجموع آنها به 40 متر می رسد. یکی از زیباترین و دیدنی ترین بخش های آبشار را باید در ششمین بخش آن جست. این بخش ششم، 25 متر بلندا داشته و پس از آن به آبشار هفتم با ارتفاع 20 متر می رسیم. آخرین بخش آبشار 35 متر بلندی داشته و ترکیب آن با بخش هفتم، به 55 متر می رسد.

البته برخی دیگر بلندی آبشار شاهاندشت را 62 متر نیز بیان کرده اند. این آبشار از جایی به نام تنگه الیاس سرچشمه می گیرد و لازم به ذکر است که برخی آن را وارنا نیز می نامند. شاید دلیلش این باشد که از روی پل فلزی وارنا بر روی رود هراز که به آن بنگرید، همه طبقات آن یک جا پیش چشم شما خواهد بود. بزرگ ترین تجربه و تفریح شما در کنار این آبشار بکر و دست نخورده، طبیعت گردی و نیز اتراق کردن در طبیعت می باشد. البته عکاسی از این جاذبه دیدنی نیز برای کسانی که توانایی و تخصص آن را دارند، تفریحی بسیار دلنشین خواهد بود، چرا که سوژه ای بدیع پیش روی آنان قرار گرفته.

عکس ابشار شاهاندشت

نکات ضروری سفر به آبشار شاهاندشت

در سفر به این آبشار باید توجه داشته باشید که در این منطقه امکانات رفاهی ویژه ای قرار داده نشده و هر چیزی را که به آن نیاز دارید، باید از قبل از روستای شاهاندشت تهیه نمایید. در نزدیکی آبشار شاهاندشت تنها یک سفره خانه وجود دارد و خبری از رستوران ها یا کافی شاپ های سنتی و مدرن نیست. همچنین باید توجه داشته باشید که به علت امکان بالای ریزش سنگ های کوچک و بزرگ از ارتفاع بلند این آبشار، نباید در زیر آبشار بایستید. نکنه دیگر آن که فضای منطقه کوهستانی بوده و جای زیادی برای کمپینگ و اتراق نیست و این فضای محدود نیز از صبح زود پر می شود.

بنابراین برای اینکه بتوانید جایی برای نشستن بیابید، صبح خیلی زود به منطقه بروید. این را هم در نظر داشته باشید، که پیاده روی به سمت آبشار شاهاندشت و بازدید از آن برای کودکان و افراد سالمند یا دارای محدودیت جسمانی، راحت نمی باشد و بهتر است این افراد از خانواده به اقامت در روستای شاهاندشت اکتفا کرده تا مسیر آبشار باعث آزار آنها نشود. بقیه افراد نیز باید با کفش و لباس گرم و مناسب طبیعت گردی به بازدید از آبشار اقدام کنند.

دیدنی های اطرف آبشار شاهاندشت

قلعه ملک بهمن بر فراز آبشار شاهاندشت، که به آن قلعه ملکه قلاع نیز می گویند، نزدیک ترین جاذبه دیدنی در اطراف آبشار بوده، از بزرگ ترین قلعه های رشته کوه البرز به حساب آمده و از لاشه سنگ، ساروج و گچ ساخته شده. این قلعه بر بالای صخره ای به بلندای 220 متر نسبت به زمین های مسطح اطراف ایجاد شده و طبقه طبقه می باشد. این قلعه که از زمره آثار ملی ثبت شده ایران به شمار می آید، به پادشاهان سلسله پادوسبانی تعلق داشته که بر نواحی کجور، رستمدار، رویان و نور حاکمیت داشته اند. این قلعه را سربازان شاه عباس صفوی در سال 1005 فتح نموده اند و در کل عمری سه هزار ساله دارد.

آبشار شاهاندشت کجاست

دیگر جاذبه دیدنی نزدیک به آبشار شاهاندشت، مرتع و چمنزاری به نام فلالس در میان رشته کوه البرز است که دو دیواره صخره ای 100 و 85 متری و نیز آبشاری 50 متری آن را در برگرفته اند. گیاهان دارویی و معطر این مرتع و نیز حیوانات آن چون بزکوهی و قوچ بسیار دیدنی و مشهور می باشند. در کنار این دشت باید به مکان تاریخی سه طاق در ده وانا اشاره نمود. غارهای الیاس تنگه، و کبوتر کلی و نیز دشت شونا، امامزداده الیاس و نیز کتیبه های سنگی به خط کوفی، از دیدنی های روستای شاهاندشت در کنار آبشار به شمار می روند که بازدید از آنها را به شما پیشنهاد می دهیم.

بهترین زمان سفر به آبشار شاهاندشت

این آبشار در منطقه ای ییلاقی و کوهستانی واقع شده و بنابراین، در تابستان می توانید از گرمای هوا به خنکای آبشار شاهاندشت پناه ببرید. فصل بهار نواحی اطراف این آبشار نیز به علت طراوت و سرسبزی درختان و گیاهان آن در کنار شدت و خروش بیشتر آب، بسیار مطبوع و دل انگیز خواهد بود. سفر به این منطقه در فصل های سرد سال، به خاطر برودت هوا در این ناحیه ییلاقی شاید برای همه افراد مناسب نباشد. در مجموع بهترین زمان بازدید از این جاذبه گردشگری شهرستان آمل را باید از اردیبهشت تا آخر شهریور دانست.

آبشار شاهاندشت کجاست

این آبشار، از مجموعه زیبایی ها و دیدنی های آمل محسوب می می شود. اگر به دنبال آن هستید که همه چیز درباره آمل ، این شهر پرجاذبه را بدانید، نگاهی به مقاله مرجع آمل در لوکس ویلا بیندازید. اگر به روستای شاهاندشت لاریجان از توابع آمل و در کیلومتر 96 جاده هراز بروید، در حین عبور از جاده به راحتی می توانید چشم انداز زیبای این جاذبه طبیعی را مشاهده کنید. مسیر دسترسی به آبشار شاهاندشت به دو صورت است. مسیر نخست از جاده هراز، نرسیده به شنگلده آغاز می شود که پس از آن باید به جاده روستای شاهاندشت رفته و ماشین را در کنار جاده هراز پارک کرده و با 45 دقیقه پیاده روی به این آبشار برسید.

مسیر آبشار شاهاندشت

مسیر دوم دسترسی به آبشار شاهاندشت باز هم از جاده هراز و نرسیده به روستای شنگلده آغاز می شود. در اینجا باید از پل روستای وانا گذر کنید و به جاده روستای شاهاندشت که آسفالته و در سمت راست مسیر است، برسید و در آن پس از 2 کیلومتر رانندگی به روستای شاهاندشت رفته و آن جا اتوموبیل خود را پارک نموده و با 15 دقیقه پیاده وری به آبشار برسید. اغلب افراد برای دسترسی به این آبشار این مسیر را انتخاب می کنند، چرا که پیاده روی آن کمتر خواهد بود.

در روستا شما پس از عبور از قبرستان و مسجدی قدیمی به یک دوراهی خواهید رسید که مسیر شمالی و جنوبی رسیدن به آبشار شاهاندشت را از هم جدا می سازد. مسیر شمالی مستقیم شما را به بالای آبشار می رساند و ناهموار و صخره ای بوده و نمی توان در آن اتراق نمود. مسیرجنوبی به پایین آبشار رسیده و طولانی تر و هموارتر بوده و امکان اتراق را فراهم می آورد.

اجاره ویلا در شاهاندشت آمل

آبشار شاهاندشت در نزدیکی روستای شاهاندشت آمل قرار گرفته. برای اقامت در این روستای دیدنی آمل می توانید روی اجاره خانه های روستایی و ویلاهای آن، حساب باز کنید. با این حال بسیاری از افراد علاقمند هستند، در این سفر به بازدید از بقیه دیدنی های آمل که کم هم نیستند بپردازند. بنابراین برای این دسته از افراد اجاره ویلا در آمل می تواند بهترین گزینه باشد. با این کار در آمل مستقر شده و سپس می توانید سری به همه جاذبه های گردشگری اطراف این شهر هم بزنید. این شهر از نظر امکانات اقامتی بسیار توریستی و مناسب بوده و حتما می توانید بهترین ویلاها را در آن و در روستاهای اطرافش چون شاهاندشت بیابید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید