مرداب نشتارود

مرداب نشتارود در شهر نشتارود از توابع تنکابن قرار گرفته و از وسط بازار این شهر می گذرد. با هم سفری خواهیم داشت به این مرداب آرام و دیدنی.

مرداب نشتارود در تنکابن

هنوز بسیاری از مسافران شمال، شهر تنکابن این بهشت زیبا و گمشده مازندران را به نام قدیمی آن یعنی شهسوار می شناسند. اما این نام تنها تا اواخر دوره قاجاریه بر این شهر بوده و پس از آن تنکابن جایگزین آن شده. این شهر علاوه بر طبیعت بکر و زیبایش، تاریخچه ای کهن و چند هزار ساله داشته و قدمت آن به دوره هخامنشی می رسد. مردمان پر تلاش و مهربان تنکابن اغلب به کشورزی و باغداری و کشت موادی چون برنج، مرکبات، چای، گندم، خرمالو و صیفی جات می پردازند. با این حال صنعت گردشگری نیز بخشی مهم از درآمد مردمان این شهر را تشکیل می دهد. علت این امر نیز وجود جاذبه های گردشگری فراوان در این شهر و نواحی اطرافش است. در این یادداشت به یکی از این جاذبه ها یعنی مرداب نشتارود در شهر نشتارود می پردازیم.

شهر نشتارود و مرداب نشتارود

قبل از معرفی این مرداب، کمی با شهر نشتارود آشنا می شویم. نشتا به معنای نشت آب بوده و شهر نشتارود را به این دلیل چنین می نامند که در آن چشمه ها و رودهای فراوانی قرار داشته و گویی آب رودها به درون این شهر نشت کرده. این شهر در 14 کیلومتری شرق تنکابن و 8 کیلومتری غرب شهر عباس آباد قرار گرفته و با تهران نیز 236 کیلومتر فاصله دارد. زبان اصلی مردمان این شهر، فارسی با گویش مازندرانی است و جمعیت آن بر طبق آمارگیری سال 95، 6394 نفر می باشد. این شهر علاوه بر مرداب نشتارود جاذبه های دیگری نیز دارد که مهم ترینشان سواحل ماسه ای آن در کنار دریای خزر به شمار می آید.

آشنایی با مرداب نشتارود

این مرداب در مرکز شهر نشتارود واقع شده و درست از میان بازار این شهر می گذرد. این مرداب سه کیلومتر طول و 50 متر عرض دارد و می توان گفت تمام کوچه های شمالی جنوبی شهر نشتارود به نوعی به این مرداب می رسند. در این مرداب زیبا، انواع ماهی ها چون اردک ماهی، کپور، سفید و کفال تخم گذاری و زیست می کنند و به همین دلیل ماهیگیری در مرداب نشتارود یکی از تفریحات این منطقه شمار می آید. علاوه بر اینها این ناحیه در فصل های سرد سال میزبان پرندگان مهاجری چون مرغابی و خوتکا می شود.

عکس مرداب نشتارود

مرداب نشتارود در واقع بخشی از رودخانه نشتارود است که از کوه های البرز و ارتفاعات میان بند و جنگل های کله چال و علی سرا سرچشمه می گیرد. نام این رود در ابتدای مسیر و پیش از ورود به نشتارود، سفیدرود بوده و بعد از عبور از فقیه آباد با رود این شهر یکی می شود. در روزهای پر آبیِ بهاریِ این رود، می توان تا فاصله یک و نیم کیلومتری دریای خزر در آن با قایق های پارویی یا موتوری قایقرانی کرد. عرض این رودخانه بین 15 تا 30 متر بوده و در مسیر خود از سفید آب، فقیه آباد و نشتارود می گذرد و در نهایت به دریای خزر می ریزد.

علت این که در داخل شهر نشتارود به این رود نام مرداب را داده اند این است که این رود مانند دیگر رودهای غربی مازندران که پر شتاب، سیلابی، کم عمق و دارای بستر سنگلاخی و ناپایدار هستند، نمی باشد. این رود در گذر خود از جنگل خشکه داران و مزارع نشتارود می گذرد و در مرکز شهر نشتارود جریانی بسیار آرام و عمقی تقریبا زیاد می یابد. برای همین عمق و جریان آرام بوده که به آن عنوان مرداب را داده اند. عمق مرداب نشتارود بین 6 تا 10 متر می باشد.

دیدنی های اطراف مرداب نشتارود

در شهر نشتارود علاوه بر مرداب نشتارود، دیدنی های زیاد دیگری نیز وجود دارد که از میان آنها می توان به پلاژ بزرگ ساحلی نشتارود، منطقه جنگلی دینارسرا، منطقه جنگلی سفیدآب و کوهسر، منطقه ییلاقی داغ کوه، آبشارهای کمیلیه، کوه سر و دینارسرا، پارک ملی جنگلی خشکه داران، منطقه جنگلی طالش محله، موزه دیدنی حیات وحش خشکه داران و حمام سنگی باستانی مکرود اشاره نمود.

مرداب نشتارود کجاست

مرداب نشتارود کجاست

مرداب نشتارود در شهر نشتارود واقع شده و بخشی از دیدنی های توریستی تنکابن محسوب می شود. دو مسیر تهران نشتارود وجود داشته که یکی 322 کیلومتر بوده و دیگری 236 کیلومتر طول دارد. متوسط پیمودن این دو مسیر بین 4 ساعت و 40 دقیقه تا 5 ساعت و پنجاه دقیقه زمان می برد. نشتارود در شمال غربی تهران قرار گرفته و فاصله آن از شهرهای مشهد، ساری و اصفهان نیز به ترتیب 942، 210 و 640 کیلومتر می باشد.

رزرو اقامتگاه در تنکابن

همانگونه که گفتیم شهر نشتارود در نزدیکی تنکابن، خودش یک شهر توریستی بوده و دارای یک پلاژ بزرگ ساحلی می باشد و از این رو ویلاهای خوبی نیز در آن ساخته شده، به طوری که قیمت ویلا در نشتارود یکی از عبارات پر جستجو در گوگل در ارتباط با این شهر می باشد. با این حال اگر بخواهید در تنکابن اقامت کرده تا بتوانید به بقیه دیدنی های منطقه تنکابن نیز دسترسی خوبی داشته باشید، می توانید سری به صفحه اجاره ویلا در تنکابن وبسایت ما زده و از تعداد زیادی از اقامتگاه های این شهر شامل ویلا، سوئیت، آپارتمان و خانه باخبر بشوید. اقامتگاه های نشتارود در نزدیکی مرداب نشتارود را نیز می توانید در همین صفحه جستجو نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید