دیوچشمه نوشهر

دیوچشمه که از دیدنی های شهر نوشهر به حساب آمده، در دامنه های البرز جای گرفته و چشمه ای بسیار زلال و بکر می باشد.

دیوچشمه نوشهر

در این یادداشت می خواهیم سری به دیوچشمه نوشهر زده و با این جاذبه طبیعی آشنا شویم. اما پیش از آن اندکی از شهر نوشهر سخن خواهیم گفت. این شهر در میانه جنگل و دریا واقع شده و در آن می توانیم انواع آبشارها و دریاچه ها، روستاها، چشمه ها و تنگه ها را مشاهده کنیم و از زیبایی طبیعت لذت ببریم. روستاهای بسیار شناخته شده و پرطرفدار شمال چون کندلوس، لرگان و حیرت در اطراف این شهر قرار گرفته اند. همچنین، پارک جنگلی معروف سیسنگان و آبشارهایی همچون اوپاچ و زانوس و یا مرداب هسل، به جاذبه های دیدنی این شهر تعلق دارند. پلاژ سیترای نوشهر در سواحل خزری نیز که نیاز به معرفی ندارد.

ویژگی های دیوچشمه نوشهر

اکنون پس از آشنایی مختصر با جاذبه های نوشهر، زمان آن رسیده نگاهی دقیق تر به موضوع این مقاله یعنی دیوچشمه نوشهر در 50 کیلومتری این شهر بیندازیم. دیوچشمه که برخی آن را دیو چشمه کندلوس نیز می نامند، در نزدیکی استانک رود واقع شده و پنج متر طول و سه متر عرض دارد. ژرفای این چشمه نیز نیم متر می باشد. این چشمه در ناحیه کجور نوشهر بسیار مشهور و محبوب بوده و دلیل این محبوبیت آن است که آب بسیار فراوان و گوارایی دارد. از گذشته گاهی این چشمه را چشمه بزرگ نیز می نامیده اند.

یکی از زیبایی های دیوچشمه نوشهر، توربینی است که در کناره آن قرار دارد و در آن، آب چشمه که در فاصله ای حدوداً صد متر از آن به وسیله یک جوی سنگ چین شده به طرف این توربین رانده می شود، باعث به حرکت در آوردن پره ها می شود. از آب این چشمه برای کشاورزی و آبیاری زمین های اطراف و همچنین پرورش ماهی نیز استفاده می شود. در واقع در هر ثانیه حدود 186 تا 270 لیتر آب از این چشمه خارج شده که بخشی از آن به مصارف کشاورزی و پرورش ماهی می رسد. آب این چشمه به رود اواز ریخته، با رود چالوس ترکیب می شود و سپس به دریای خزر می ریزد.

کمی پایین تر از سرچشمه دیو چشمه نوشهر، سنگفرشی پر نقش و نگار و زیبا به صورت پلکانی ایجاد شده که زیبایی این چشمه را دوچندان نموده. دلیل آن که این چشمه را دیوچشمه می نامند، آن است که آب این چشمه از یک دهانه سنگی بزرگ که شبیه دهان باز شده یک دیو می باشد بیرون می آید. در این منطقه امکانات رفاهی مناسبی وجود ندارد و بیشترین چیزی که مسافران را جذب این چشمه می کند، همین بکر بودن، دست نخوردگی و طراوت آن می باشد. بر طبق سنت های محلی، تازه عروس و دامادها، در ابتدای زندگی به این چشمه رفته و از آب آن می نوشند تا باعث روشنی و گشایش در زندگی شان باشد.

عکس دیو چشمه نوشهر

دیدنی های اطراف دیو چشمه نوشهر

همان گونه که گفته شد، دیو چشمه نوشهر در منطقه کجور این شهر و روستای کندلوس واقع شده. پیش از سفر به این چشمه، بهتر است که همه چیز درباره نوشهر را بدانید تا بتوانید سفری کامل و پر از تفریح داشته و زیبایی های این منطقه توریستی را از دست ندهید. یکی از جذاب ترین موارد دیدنی نزدیک این چشمه را می توان تالاب ارواح دانست. این تالاب در 5 کیلومتری روستای چلندر نوشهر قرار گرفته و چشم انداز آن شامل تعداد زیادی تنه خشکیده و پوسیده درخت در میان آب های باتلاقیست. علت نامگذاری این تالاب هم آن است که همیشه صداهای وزش باد در میان سکون طبیعت، اصواتی شبیه صدای ارواح در آن تولید می کند.

دیگر جایی که پس از بازدید از دریاچه دیو چشمه نوشهر بازدید از آن سفر شما را پربارتر خواهد نمود، دریاچه خضر نبی می باشد. این دریاچه در جنگل های شمال نوشهر واقع شده و محلی ها آن را مقدس می دانند. چرا که فکر می کنند خضر پیامبر در نزدیکی این دریاچه رفت و آمد داشته. این دریاچه بسیار بکر و دست نخورده مانده ودر آن انواع گونه های وحشی حیوانات حضور دارند. در کنار این موارد سری هم به روستای انگاس که در بلندای 1900 متری سطح دریا قرار دارد، بزنید. این روستا در میان دیواره بسیار بلندی از کوه های اطرافش احاطه شده و آبشارهای آن چون آبشار پنجاه چم و بزچشمه، آبی زلال و گوارا دارند.

دیو چشمه نوشهر کجاست

همان گونه که گفته شد، دیو چشمه نوشهر در نزدیکی نوشهر و کجور واقع شده. برای رسیدن به این چشمه باید به جاده چالوس رفته و پس از عبور از نوشهر به دوراهی چالوس دوآب به کجور برسید. پس از 24 کیلومتر رانندگی در این جاده، در حاشیه سمت راست جاده کجور، این چشمه زیبا پیش چشم شما پدیدار خواهد شد. فاصله دیوچشمه تا نوشهر 50 کیلومتر بوده و اگر بخواهید از تهران به دیو چشمه بروید مسیری 256 کیلومتری را در پیش خواهید داشت که در ترافیک معمول در بازه زمانی پنج ساعته پیموده خواهد شد. از اصفهان به دیو چشمه فاصله 660 کیلومتر و از رشت به این منطقه 253 کیلومتر می باشد.

رزرو ویلا در نوشهر

در سفر به دیو چشمه نوشهر واقعا حیف خواهد بود که از دیگر مناطق دیدنی نوشهر، بازدید نکنید. برای همین خیلی بهتر خواهد بود که سفری چند روزه را به این شهر و به ویژه روستای کندلوس آن ترتیب داده و سری به همه جاذبه های گردشگری آن که در این مقاله تعدادی از آنها را برشمردیم، بزنید. برای این اقامت چند روزه می توانید به دنبال گزینه های اجاره ویلا نوشهر باشید. از این دست موارد در سایت لوکس ویلا به فراوانی یافت می شوند. کافیست ویلا یا هرنوع اقامتگاه مورد نظر خود را در این شهر، پیدا کرده و سپس در تماس با مشاورین ما، زمان سفر خود را قطعی نموده، ویلا را رزرو نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید