جنگل راش سوادکوه

جنگل راش سوادکوه از جمله جنگل های بکر و دست نخورده استان مازندران است که در آن، عمده پوشش گیاهی درختان بلند قامت راش می باشد.

جنگل راش سوادکوه

دو استان شمالی کشور پر از جنگل های دیدنی و بکر هستند که برشمردن نام همه آنها و بیان ویژگی هایشان در این مقاله نمی گنجد. اغلب آنها از نوع جنگل های هیرکانی می باشند. ای جنگل ها شامل جنگل هایی با درختان مختلط پهن برگ بوده که 55 هزار کیلومتر مربع یا هفت درصد وسعت ایران را در بر گرفته اند و در دو کشور ایران و آذربایجان قرار دارند. این جنگل ها قدمت 25 تا 50 میلیون ساله دارند. گونه خاصی از جنگل هیرکانی نیز در این منطقه یافت می شود که به جنگل راش معروف بوده که شامل تعداد انبوه گونه شرقی درختان راش هستند. جنگل راش سوادکوه یا جنگل راش سنگده یکی از آنها محسوب می شود.

ویژگی درختان راش در جنگل راش سنگده

راش ها از جمله راش های جنگل راش سوادکوه را باید از درختان بسیار مهم جنگل های دنیا به شمار آورد که تا به امروز حدود 13 گونه از آنها شناسایی شده اند. می شود گفت این درختان نایاب بوده با این حال اگر به کوهستان ها برویم، تعداد بسیار زیادی از آنها را خواهیم یافت. در کشور ما ایران این درختان خاص، در بلندی های بالای 2000 متر از سطح دریای استان های گیلان و مازندران وجود دارند. راش را باید درختی سایه پسند نامید که شاخ و برگ بسیار داشته و نهال نوپای آن نسبت به سرما یا گرمای زیاد بسیار آسیب پذیر است. خاک مناسب برای رشد این گونه گیاهی، خاک های کم عمق و آهکی هستند.

همین موضوع باعث شده که درختان راشی همچون درختان جنگل راش سوادکوه، ریشه های سطحی داشته باشند. این درختان در فضای باز و معمولی از 40 تا 50 سالگی بار می دهند و در جنگل انبوه از 60 تا 80 سالگی. اگر خاک بستر آنها مناسب و غنی باشد، می توان هر 5 یا 6 سال از آنها انتظار میوه داشت و در آب و هوای غیرمناسب، میوه دهی آنها به 15 سال یک بار می رسد. عمر معمول درختان راش، 200 تا 250 سال است و بلندی آنها به 35 متر و قطر تنه آنها به یک و نیم متر بالغ می شود.

جنگل راش سوادکوه کجاست

از چوب درختان راش، استفاده های بسیاری می شود که از آن جمله می توان به ساختن پنجره، مبل، صندوق، صندلی و تراورس راه آهن اشاره کرد. چوب راش پرکاربردترین و محبوب ترین نوع چوب برای ساخت وسایل چوبیست. در استان مازندران، درختان راش جنگل راش سوادکوه را مرس می نامند. با این حال مردمان نور به آن چلر، می گویند و در گرگان رود به نام قزل آغاج نیز خوانده می شوند. نام های راج و قزل کز نیز در شهرهای دیگر استان برای این درختان مرسوم است.

آشنایی با جنگل راش سوادکوه

جنگل راش سوادکوه در کنار روستای سنگده این شهر واقع گردیده. سنگده با ساری 100 کیلومتر فاصله داشته و از تهران تا سنگده نیز سه ساعت و نیم راه وجود دارد. این جنگل در منطقه ای چند هکتاری در پایین دامنه دیواره زرجو و دشت بندبن واقع شده. بلندی درختان راش این جنگل، گاه تا 40 متر نیز می رسد و در همه اوقات سال در زیر پای مسافران، فرشی از برگ های سرخ و طلایی به جا مانده از برگریزان سال گذشته، پهن شده. در این جنگل، چنان درختان راش قد کشیده اند، که به سختی راهی برای ورود نور به درون جنگل وجود دارد. ویژگی دیگر این جنگل زیبا، سکوت و اکسیژن ناب هوای آن می باشد.

مازندرانی ها به جنگل راش سوادکوه، جنگل مرسی سی می گویند که به معنای محل روییدن درختان راش است. با این که نام این جنگل به نام درخت راش پیوند خورده، اما انواع دیگر گونه های گیاهی نیز در این جنگل وجود دارند. از میان این موارد می توان به درختان ازگیل و زرشک اشاره نمود. با این حال هر چه در این جنگل کوهستانی بالاتر می رویم و به خط الراس قله های نروخرو نزدیک تر می گردیم، بر انبوهی درختان راش افزوده می گردد. این درختان به شکلی بسیار منظم که نظم آن شگرف می نماید، در کنار هم قرار گرفته اند.

در دل جنگل راش سوادکوه، رودی نیز در جریان است که در مسیر آن در گذار از بلندی به پستی زمین در بستر رود، آبشاری به نام آبشار اوبن تشکیل شده. هر چه به میانه جنگل نزدیک تر می شوید، صدای ریزش آب این آبشار قوی تر در گوش می پیچد. این رود از چشمه های طبیعی بالادست جنگل سرچشمه گرفته و بعد از عبور از جنگل راش سنگده به رود تجن می پیوندد.

تفریحات جنگل راش سوادکوه

ساده ترین تفریح جنگل راش سوادکوه، جنگل نوردی است. این جنگل پستی و بلندی زیادی ندارد و می توانید به راحتی با یک پیاده روی سبک در شیب ملایم آن قدم بزنید. در طی نیم ساعت می توان به انتهای جنگل راش و ابتدای پوشش گیاهی درختچه های ازگیل و زرشک رسید. به دلیل همین همواری مسیر هم هست که می توان از دوچرخه سواری به عنوان دیگر تفریح این جنگل نام برد. پیک نیک در جنگل و عکاسی را نیز به آن افزوده و آب تنی در رودخانه و در زیر آبشار اوبن را نیز از یاد نبرید. لازم به ذکر است که در داخل جنگل امکانات رفاهی، ایجاد نشده و باید پیش بینی لازم را کرده باشید.

عکس جنگل راش سوادکوه

دیدنی های اطراف جنگل راش سوادکوه

در اطراف جنگل راش سنگده دیدنی های بسیاری از مجموعه دیدنی های توریستی منطقه سوادکوه قرار گرفته که پیشنهاد می کنیم در کنار بازدید از جنگل راش سوادکوه، حتما سری هم به آنها بزنید. یکی از این موارد دریاچه شورمست است. این دریاچه در عین داشتن طبیعت بکر، امکانات رفاهی خوبی دارد و در آن امکان تفریحاتی چون قایقرانی نیز فراهم می باشد. مورد دیگر جنگل ارفع ده می باشد که جنگلی در ارتفاعات و همیشه مه آلود بوده و در آن رودها، چشمه ها و غارهای دیدنی از جمله چشمه پراو و غار اسپهبد، انتظارتان را می کشد. در کنار اینها حتما سری هم به پل تاریخی ورسک و نیز سایت ستاره نگری آلاشت بزنید.

بهترین زمان سفر به جنگل راش سوادکوه

نمی توان گفت که جنگل راش سوادکوه، یک جاذبه طبیعی چهار فصل به شمار می آید. چرا که با توجه به اندکی کوهستانی بودن منطقه، زمستان های این جنگل سرد، و گاهی برفی خواهد بود و شاید همه افراد نتوانند تحمل این نوع آب و هوا و یا جاده های لغزنده بر اثر بارش را داشته باشند. با این حال، جنگل راش سنگده حتی در زمستان نیز زیبایی خود را دارد. پاییز این جنگل به خاطر برگریزان درختان خزانی راش بسیار زیبا خواهد بود. دو فصل بهار و تابستان نیز که اوج سرسبزی و به ثمر نشستن پوشش گیاهی این جنگل است و بهترین زمان برای بازدید از آن به شمار می آید.

جنگل راش سوادکوه کجاست

جنگل راش سوادکوه یا آن چنان که برخی دیگر می گویند، جنگل راش سنگده در بخش دودانگه شهر ساری قرار گرفته و با این حال از جاذبه های گردشگری سوادکوه به شمار می آید. مسیر دسترسی به جنگل راش سنگده از طریق جاده فیروزکوه خواهد بود. در این جاده بعد از گذر از شهر فیروزکوه، باید به ترتیب به طرف، ورسک، ارفع کوه و شورمست رانندگی کرده و پس از این که از شهرک صنعتی شورمست گذر نمودید، پیش از آن که به پمپ بنزین برسید، وارد یک خروجی در طرف راست جاده بشوید. در این جاده فرعی از لمرز گذشته و به فلورد خواهید رسید.

در این جا در شروع جاده ای که به طرف خانقاه و خنوا می رود، باید به طرف چپ مسیر خود را عوض کرده و سپس مسیر اصلی را ادامه داده تا پس از قهوه خانه ای به نام رنجبر به منطقه وزملا و سنگده پا بگذارید. این مسیر که شما را به روستای سنگده رسانده، مسیری بسیار زیبا است که در آن ترکیبی از جنگل و کوهستان، چشمان شما را مسحور خواهد نمود. پس از این جا از روستا به سمت جنگل راش سوادکوه یک جاده خاکی قرار دارد که می توانید آن را پیاده طی نمایید و یا این که سوار ماشین های گذری جاده شوید.

البته در روستای سنگده باید از نگهبانی که در ابتدای جنگل در این روستا واقع شده، مسیر را بپرسید، یا حتی از راهنماهای محلی نیز کمک بگیرید که بتوانید به آسانی مسیر خود را در جنگل بیابید. بین روستا و ورودی جنگل ده کیلومتر جاده جنگلی شوسه وجود دارد که گذر از آن آسان بوده و حتی با اتوموبیلی مانند پراید هم قابل گذر است. پیمودن این مسیر با ماشین معمولی یک ساعت زمان می برد و با ماشین های دو دیفرانسیل و یا نیسان های محلی در نیم ساعت می توان آن را طی کرد و به جنگل راش سوادکوه رسید.

جنگل راش سنگده

اجاره ویلا در نزدیکی جنگل راش سوادکوه

یکی از گزینه های اقامتی در جنگل راش سوادکوه که بسیاری از طبیعت گردان حرفه ای طرفدار آن هستند، کمپینگ و شب مانی در خود جنگل است. اگر قصد این کار را دارید باید به صورت دسته جمعی به این جنگل رفته و موارد لازم همچون کیسه خواب، وسایل گرمایشی و از همه مهم تر چادر مسافرتی همراه داشته باشید. با این حال هوای این جنگل همیشه برای کمپینگ مناسب نیست. علاوه بر این که برای افرادی که با خانواده به این سفر می روند، این نوع اقامت مشکل خواهد بود.

برای این دسته از مسافران پیشنهاد ما اجاره ویلا در سوادکوه از طریق وبسایت لوکس ویلا می باشد. با این کار، شما هم می توانید به راحتی به جنگل راش سوادکوه دسترسی داشته باشید و هم می توانید از دیگر دیدنی های این منطقه زیبا و دوست داشتنی، بازدید نمایید. ویلاهای این منطقه مناسب و باب طبع هر سلیقه ای می باشند. البته در این منطقه، گزینه پیشنهادی دیگر هم سکونت در خانه های روستایی و نیز اقامتگاه های بومگردی خواهد بود. در روستای سنگده دو اقامتگاه کمربن و مزرعه دامون، انتظار شما را می کشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید