باغ موزه پروانه ها

باغ موزه پروانه ها در منطقه جنگلی ناژوان اصفهان قرار داشته و در آن انواع گونه های زیبا و نادر گیاهان و پروانه ها نگهداری می شوند.

باغ موزه پروانه ها در اصفهان

شهر زیبا و تاریخی اصفهان را اغلب به بناهای تاریخی اش چون سی و سه پل، منارجنبان، کاخ عالی قاپو یا میدان نقش جهان می شناسیم. با این حال اصفهان علاوه بر این جاذبه های توریستی تاریخی، جاذبه های گردشگری طبیعی نیز دارد که پارک جنگلی ناژوان یکی از آنهاست. این منطقه جنگلی در حاشیه زاینده رود واقع شده و با 1200 هکتار وسعت، در منتهی الیه شمال غربی اصفهان قرار دارد. این پارک را به عنوان ریه طبیعی شهر اصفهان می شناسند. ناژوان دیدنی های بسیاری از جمله باغ پرندگان، تله سیژ، آکواریوم، شهر بازی و موارد دیگر دارد که در این یادداشت می خواهیم به معرفی باغ موزه پروانه ها در آن بپردازیم.

آشنایی با باغ موزه پروانه ها در ناژوان اصفهان

عکس باغ موزه پروانه ها

باغ موزه پروانه ها در ناژوان اصفهان دارای فضایی به وسعت 2000 متر مربع بوده که در آن علاوه بر حضور در یک باغ زیبا، امکان بازدید از گونه های متنوع از پروانه های تاکسیدرمی شده (اتاله شده) فراهم آمده. در این باغ موزه ویژه، صد گونه گل و گیاه متنوع گردآوری شده اند. از میان این گونه ها می توان به درختچه های لیندا، سیکاس، بگونیا، بنجامین و فردوس اشاره نمود. در کنار این موارد 2200 پروانه اتاله شده در 48 قاب، در سه بخش از این باغ، پیش چشم بازدیدکنندگان قرار گرفته. برای تاکسیدرمی کردن یا اتاله مقدماتی، شیوه کار چنین است که پس از مرگ پروانه، سنجاق حشره به داخل بدن پروانه ها الصاق می شود.

سپس این پروانه ها را با بال های بسته در داخل جعبه های چوبی می چینند. این نمونه های خشک شده را برای یک تا سه روز در یک ظرف مرطوب کننده قرار می دهند تا دوباره نرمی خود را به دست بیاورند. در اینجا عمل اتاله یا تاکسیدرمی نهایی روی پروانه ها صورت پذیرفته و اتیکت روی نمونه آنها نصب می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که مکان اصلی حیوانات و مثل پروانه های زیبا در طبیعت است و نه در موزه ها یا باغ وحش ها. با این حال در باغ موزه پروانه ها، پروانه ها پس از مردن تاکسیدرمی می شوند و قرار دادن شان در موزه باعث آسیب به زندگی آنها نمی شود.

دیدنی های اطراف باغ موزه پروانه ها

پس از بازدید از باغ موزه پروانه ها در ناژوان اصفهان، دیدن از دیگر جاذبه های توریستی این منطقه را به هیچ وجه از دست ندهید. یکی از این موارد، باغ پرندگان می باشد. این باغ دارای فضای سبزی برای زیست پرندگان به وسعت 17 هزار متر مربع بوده و در آن بیش از 3500 پرنده از حدود 200 گونه زندگی می کنند. دیگر دیدنی دیگر این منطقه، تله سیژ ناژوان است که شبیه به تله کابین بوده اما به جای اتاقک کابین، از تعدادی صندلی های بسیار امن درست شده. این صندلی ها از روی فضای سبز منطقه در بلندای 24 متری رد می شوند.

باغ موزه پروانه ها کجاست

در کنار اینها سری هم به آکواریوم ناژوان درکنار باغ موزه پروانه ها بزنید. این آکواریوم بزرگ ترین آکواریوم کشور بوده و شامل یک تونل آکواریوم یعنی دنیای زیر آب به طول 30 متر و 30 آکواریوم دیگر می باشد. در این آکواریوم، گونه های مختلف حیوانات دریایی گردآوری شده اند. موزه صدف ها را هم با 2000 نمونه صدف و جانور نادر دریایی از 800 گونه، حتما در برنامه بازدید خود بگنجانید. در نهایت برای تفریح راهی شهربازی ناژوان با بیش از سی مجموعه بازی از جمله کارتینگ، سینما 5 بعدی و پارک بادی شوید.

باغ موزه پروانه ها کجاست

باغ موزه پروانه ها در ناژوان اصفهان از دیدنی های اصفهان به شمار می آید. مسیر دسترسی به این منطقه جنگلی، از بزرگره شهید حبیب اللهی اصفهان و خیابان الفت می گذرد. در اینجا باید از پل زاینده رود عبور کرده تا به باغ پرندگان و سپس به این باغ در کنارش برسید. لازم به یادآوری است که ساعت بازدید از این باغ موزه، هر روز ساعت 9 تا 19 می باشد. هزینه بازدید از باغ نیز در سال گذشته به ازای هر نفر هفت هزار تومان بوده. البته برای اطلاع دقیق تر از زمان بازدید این باغ موزه و هزینه بلیط آن می توانید با شماره تماس این مجموعه یعنی 03137780050 تماس بگیرید.

مسیر باغ موزه پروانه ها

اجاره اقامتگاه در ناژوان اصفهان

منطقه ناژوان اصفهان، علاوه بر باغ موزه پروانه ها و دیگر دیدنی هایی که در این مقاله از آنها سخن گفتیم، اقامتگاه های بسیار خوب و مناسبی نیز دارد و در واقع یک منطقه ویلانشین اطراف اصفهان نیز به شمار می آید. شما می توانید برای مطلع شدن از شرایط اجاره اقامتگاه های مختلف این منطقه به صفحه اجاره ویلا در اصفهان وبسایت ما رفته و در آنجا موارد مربوط به ناژوان را جستجو و بررسی نمایید. البته گزینه دیگر اقامتی شما هم می تواند اقامت در اصفهان هم باشد که امکان بازدید راحت تر و سریع تر شما را از دیگر جاذبه های دیدنی اطراف اصفهان نیز فراهم می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید