پارک طاهباز

پارک طاهباز محمودآباد از جمله پارک های شهری استان مازندران است که امکانات خوبی داشته و طرفداران بسیاری دارد.

پارک طاهباز محمودآباد

محمودآباد در مازندران شهری ساحلی و محبوب بوده که اقتصاد مردمان خونگرم آن از سه منبع کشاورزی، صیادی و گردشگری می گذرد. محمودآباد از لحاظ تاریخی، قدمتی چند هزارساله دارد که به طبرستان کهن می رسد. در واقع محمودآباد وارث تمدن منطقه ای به نام اهلم در طبرستان است. با این حال شهر فعلی محمودآباد به عنوان یک شهر مدرن در تقسیمات کشوری، پیشینه طولانی ندارد. آغاز ساخت محمودآباد به دوره ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد و بیشتر بناهای تاریخی پس از اهلم در محمودآباد نیز به این دوره تاریخی و بعد از آن باز می گردد. با این حال در این یادداشت می خواهیم به یکی از جاذبه های تازه تاسیس این شهر یعنی پارک طاهباز محمودآباد بپردازیم.

آشنایی با پارک طاهباز محمودآباد

پارک طاهباز محمودآباد از جمله پارک هاییست که در داخل شهر محمودآباد ایجاد شده و یکی از فضاهای سبز درون شهری شهرهاش شمالی کشور محسوب می شود. پارک طاهباز در سال 1393 توسط شهرداری محمودآباد در مساحتی 2 هکتاری تاسیس شد. از لحاظ مکانی این پارک هم به مرکز شهر نزدیک بوده و هم به نواحی ساحلی آن و همین موقعیت جغرافیایی باعث محبوبیت بیشتر این بوستان شده. یکی از اصلی ترین مساجد شهر به نام مسجد آهومحله نیز در پشت این پارک قرار گرفته که بر اهمیت آن افزوده. این بوستان پیش تر، بخشی از حیاط یک کارخانه گونی بافی بوده.

پارک طاهباز محمودآباد به خاطر امکاناتی که دارد، یک مجموعه رفاهی تفریحی نیز به شمار می آید. وسایل ورزش، سرویس های تندرستی، زمین بازی، زمین بسکتبال، وسایل بازی کودکان، مسیر پیاده روی، آلاچیق و فضای سبز برای چادر زدن و اسکان مسافران و نیز نمازخانه و سرویس بهداشتی، از جمله امکانات این بوستان زیبا به شمار می آیند. این پارک علاوه بر اینکه یک مکان تفریحی خوب برای اهال شهر محسوب می شود، محلی برای تفریح و اسکان مسافران محمودآباد نیز به حساب می آید. فضای پارک ماشین در کناره پارک نیز مناسب بوده و می توان به راحتی در آن جای پارک مناسب را یافت.

عکس پارک طاهباز

دیدنی های اطراف پارک طاهباز محمودآباد

شهر محمودآباد دارای چهار نوع جاذبه گردشگری می باشد که همگی در نزدیکی پارک طاهباز محمودآباد قرار گرفته اند. این جاذبه ها را می توان در چهار دسته جاذبه های تاریخی، مذهبی، تفریحی و در نهایت جاذبه های طبیعی تقسیم بندی کرد. البته اگر می خواهید همه چیز درباره محمودآباد و جاذبه هایش را بدانید، می توانید مقاله مرجع محمودآباد در وبسایت ما را مطالعه نمایید. از جمله دیدنی های تاریخی این شهر می توان به راه ساحلی شاه عباسی اشاره کرد. در کنار اینها باید سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد را نام برد. این بناها آلونک یا اتاقک هایی هستند که در مازندران و در کنار حسینیه ها، مساجد و فضای گورستان ها احداث می شده اند.

ثروتمندان منطقه از این سقانفارها برای برگزاری مراسم سوگواری رفتگان خود استفاده می کردند. البته برخی گونه دیگر این بناها در مزارع و برای نگهبانان مزارع استفاده می شد. این سقانفارها مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار می باشند. از بین جاذبه های مذهبی محمودآباد نیز باید امامزاده قاسم را نام برد. آستان این امامزاده در میان دو مدرسه واقع گردیده و و از این منظر در ایران محصر به فرد بوده و بقعه آن در حیاط یکی از این مدارس قرار دارد. ساحل سرخرود نیز را باید به عنوان جاذبه طبیعی این شهر که در نزدیکی پارک طاهباز محمودآباد قرار دارد نام برد. از مشخصه های جالب این ساحل، کشتی های ویژه ماهیگیری در آن است.

دیگر جاذبه طبیعی که پس از بازدید از پارک طاهباز محمودآباد می توانید سری به آن بزنید، جنگل بونده می باشد. این جنگل در بالای تپه ای متصل به آبادی بونده واقع شده که جنگلی با پوشش گیاهی بسیار زیبا و مناسب برای کمپینگ و جنگل نوردیست. روستای زیبای لاویج را هم باید به این لیست افزود. چشمه های آب گرم این روستا معروف بوده و توریست های زیادی را روانه این روستا می کند. آبشار آب پری و حرام او در این روستا بسیار دیدنی هستند. و در نهایت جاذبه تفریحی در مجاور این بوستان، شهربازی سرزمین رویاها و پارک ملت محمودآباد هستند. پارک ملت نیز یک بوستان شهری است که در آن امکانات تفریحی خوبی پیش بینی شده.

پارک طاهباز کجاست

پارک طاهباز کجاست

بوستان طاهباز در داخل شهر محمودآباد و در مرکز آن و نزدیک به ساحل این شهر واقع شده. برای دسترسی به این پارک پس از ورود به محمودآباد، باید وارد بلوار امام خمینی بشوید. شما پیش از رسیدن به تقاطع بلوار آزادی به این بوستان خواهید رسید. به طور دقیق تر این پارک در بلوار امام خمینی و در خیابان نسیم هشتم واقع گردیده. مسیر پارک طاهباز محمودآباد را از زاویه دیگری نیز می توان بیان کرد. در این حالت باید گفت این بوستان در 600 متری میدان اصلی محمودآباد و در مسر جاده آمل به محمودآباد در نبش خیابان انتظاری قرار دارد.

رزرو ویلا در محمودآباد

به نظر می آید نیازی نباشد که برای ترغیب سفر به محمودآباد، بیش از این از پارک طاهباز محمودآباد و دیگر دیدنی های این شهر گفت. بنابراین در انتهای این یادداشت شاید بهتر باشیم سراغ معرفی گزینه های اقامتی این شهر زیبا برویم تا در موقع سفر به آن، بتوانید با دقت بهتر و بیشتری اقامتگاه خود را انتخاب کنید. از بین همه این موارد، ویلاها در محمودآباد پرطرفدار هست ویلا استخردار محمودآباد می گردند. این ویلاهای استخردار انواع بسیاری شامل روباز، سرپوشیده، چهارفصل و آبگرم داشته و در اغلب آنها در هر چهارفصل سال می توان از فضای استخرهای آنها و نیز امکانات جانبی چون جکوزی و سونا استفاده کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید