کند علیا

روستای کند علیا در لواسانات یکی از روستاهای زیبا و بکر این منطقه است که همیشه توریست های زیادی را به سوی خود جذب می کند.

روستای کند علیا در لواسان

منطقه لواسانات در شمال شرقی تهران از دیرباز به عنوان یکی از ییلاقات بزرگ اطراف تهران مطرح بوده. این منطقه را اغلب با طبیعت بکر و زیبا، ویلاهای لاکچری، باغ های پرمیوه و سرسبز و روستاهای خوش آب و هوایش می شناسیم. البته منطقه لواسان، علاوه بر اینها جاذبه های گردشگری متفاوتی نیز چون جاذبه های تاریخی و تفریحی نیز دارد. با این حل همواره برگ برنده این منطقه طبیعت ناب آن می باشد. در این یادداشت قصد داریم سری به یکی از روستاهای لواسان که طبیعتی بی نظیر و فوق العاده دارد، یعنی ورستای کند علیا بزنیم، روستایی ییلاقی و کوهستانی که بهترین زمان بازدید از آن، بهار و تابستان است.

آشنایی با روستای کند علیا لواسان

روستای کند علیا یا آن چنان که برخی دیگر می گویند، کند بالا، در لواسان کوچک و در شمال شرقی تهران قرار گرفته. فاصله این روستا از تهران 46 کیلومتر می باشد. روستای کند متشکل از دو بخش با نام های علیا و سفلی (بالا و پایین) می باشد که یکی در بالادست و دیگری در پایین دست واقع گردیده. جمعیت مجموع این دو روستا 1700 نفر بوده و از این میان 80 درصد یعنی 1360 نفر در کند بالا و بقیه در کند پایین زندگی می کنند. بلندی این روستا از سطح آب های آزاد، 2050 متر می باشد. این روستای زیبا کوهستانی بوده و در آن رودها و نهرهای پر آبی در جریان است که باعث سرسبزی روستا شده.

کند علیا کجاست

دیدنی های روستای کند علیا در لواسانات

یکی از مهم ترین دیدنی ها و جاذبه های روستای کند علیا آبشار ناران است. این آبشار در نزدیکی روستا و در فاصله 6 کیلومتری آن واقع شده و در مسیر خود بر روی سنگ ها و صخره ها شیارهایی ایجاد کرده که صحنه بدیعی را به وجود آورده. این آبشار دائمی بوده و در تمام فصول سال جاریست. مسیر میان روستا تا آبشار را می توان به راحتی با پای پیاده طی کرد. در عین حال که جاده ای خاکی نیز به سمت آبشار وجود دارد که از میان باغات زیبای آلبالو، سیب و گیلاس می گذرد و می توان با اتوموبیل از این مسیر رفته و به آبشار ناران رسید.

در کنار آبشار ناران، آبشار کفترلو قرار گرفته که 12 متر بلندی دارد و در 700 متری لواسان کوچک واقع شده. البته جاده خاکی که شما را به کنار آبشار کفترلو می رساند، باریک و در برخی جاها ناهموار و پر دست انداز بوده و امکان دارد که باعث آزار شما و آسیب به اتوموبیل تان بشود. با این حال باید در نزدیکی های آبشار ماشین خود را پارک کرده و بقیه مسیر نیم ساعته را پیاده روی نمایید. در پایین محل فروریختن آبشار کفترلو در نزدیکی کند علیا لواسان، حوضچه ای شکل گرفته که برای آب تنی بسیار مناسب و دل پذیر است.

از دیگر دیدنی های منطقه کند علیا باید به آثار باستانی آن اشاره نمود. در کل منطقه لواسانات و این روستا که در آن قرار دارد، مناطقی با تاریخچه کهن بوده و می توان در آنها آثاری به جا مانده از دوره های مختلف تاریخی را یافت. البته پیشینه این روستا به دوره اولیه ورود اسلام به ایران باز می گردد. از دیدنی های تاریخی کند بالا می توان به تپه های گوشواره، تپه تاریخی شیر تازه، جوهک، بقعه امامزاده محمود شعیب و قلعه پیرزن اشاره نمود. برخی از این آثار چون تپه های گوشواره و تپه شیر تازه در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

پس از همه اینها می توانید از مزرعه پاونک در 5 کیلومتری کند علیا و 3 کیلومتری کند سفلی نیز بازدید نمایید. این مزرعه دیدنی در نزدیکی بلندی های ساکا و اقع شده و در آن پوشش گیاهی طبیعی از گل و درختان وجود دارد که بسیار دل انگیز و باصفا هستند. جذابیت دیگر این روستا، تجربه خرید از محصولات باغداران است. پیش از غروب آفتاب و در هنگام عصر، باغ دارها میوه های تازه چیده شده باغ خود را برای فروش به داخل روستای کند بالا می آورند که منظره زیبایی از رنگارنگی میوه ها در کنار هم به وجود می آورند.

عکس روستای کند علیا

کند علیا کجاست

همان گونه که گفته شد، روستای کند بالا در لواسانات قرار گرفته. امکان دارد برای برخی این سؤال پیش بیاید که چطور می توانیم به طور کامل دیدنی های لواسان را بشناسیم . برای رسیدن به جواب این پرسش باید نگاهی به مقاله مرجع لواسانات در وبسایت ما بزنید. برای دسترسی به روستای کند بالا شما باید ابتدا به لواسان و سپس لواسان کوچک رفته و سپس با پیگیری تابلوهای راهنما و پرسش از محلی ها به راحتی مسیر این روستا را بیابید. اگر نقشه کند علیا لواسان را دنبال کنید، می توانید به سادگی مسیر دسترسی به آن را پیدا نمایید.

رزرو و اجاره اقامتگاه در کند علیا لواسان

منطقه لواسانات و روستاهای آن از جمله روستای کند علیا، همگی ویلانشین بوده و ویلاهای بسیار زیبا و مدرنی دارند. پیدا کردن ویلا لاکچری لواسان بسیار ساده بوده و اگر بودجه اجاره چنین اقامتگاه هایی را داشته باشید، می توانید موارد مناسبی از آنها را در لوکس ویلا بیابید. با این حال در منطقه کند بالا، می توان به دنبال خانه های روستایی، سوئیت و آپارتمان نیز برای اجاره بود. در واقع طبیعت منطقه آن قدر زیبا هست که بیشتر وقت شما در گشت و گذار در میان باغ ها و کوه های آن خواهد گذشت و فقط برای استراحت نیاز به حضور در اقامتگاه خواهید داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید