برج تهمینه

برج تهمینه در ابتدای جاده چالوس و در آسارای کرج یک بنای تاریخی است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

برج تهمینه در کرج

جاده چالوس به عنوان یکی از چهار جاده زیبای جهان، دیدنی های بسیاری را در خود جای داده. این جاذبه بی نظیر با چشم اندازهای استثنایی، هر ساله شاهد گذر میلیون ها مسافر است که به سمت سرزمین های شمالی حرکت می کنند. زیبایی این جاده آن قدر هست که با وجود خطرناکی آن، باز هم مسافران به سمت آن راهی می شوند. جاده چالوس در زمان پهلوی اول و با سختی بسیار در میان کوه ها و صخره ها ساخته شده. در هر بخش از مسیر این جاده، می توان به دنبال یک جاذبه متفاوت و شگفت انگیز گشت. برج تهمینه کرج یکی از این موارد می باشد که در جنوبی ترین بخش جاده انتظار مسافران را دارد.

تاریخچه برج میدانک یا برج تهمینه

برج تهمینه کرج که آن را بسیاری برج آرامگاهی میدانک یا برج میدانک و همچنین برج سنگی میدانک نیز می خوانند، در آسارای کرج واقع شده. این برج به دلیل اهمیت و ارزش تاریخی اش، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. این برج بر طبق مستندات تاریخی، محل دفن یکی از قلعه بانان یا اعضای خاندان پادوسبانیان بوده. مورخان بر اساس مدل معماری این بنا، آن را در ردیف بناهای مقبره ای مربوط به قرن هفتم یعنی دوران مغول ها قرار می دهند. در واقع پیشینه این بنا به دوره تیموری باز می گردد. درباره این که این بنا به طور دقیق مدفن چه فرد یا افرادی بوده، هیچ منبع تاریخی وجود ندارد.

پادوسپبانیان که برج تهمینه به آنها نسبت داده می شود، طولانی ترین حکومت ایران و دومین سلسله طولانی جهان به شمار می آیند. عنوان اولیه این سلسله اسپهبد بوده که مربوط به زمان ساسانیان می شده و پس از آن از قرن پنجم تا دهم اُستندار و از قرن یازده تا شانزده میلادی با عنوان ملک بر رویان و رستمدار حکومت داشته اند. این سلسله پس از دودمان یاماتو در ژاپن طولانی ترین حکومت را داشته و حدود هزار سال یعنی از سال 22 تا 1006 هجری قمری بر رویان سلطه داشته اند. رویان از نواحی کهن و تاریخی منطقه طبرستان یا همان مازندران کنونی به شمار می آمده.

معماری برج تهمینه

برج تهمینه یا همان برج آرامگاهی میدانک در آسارای کرج، در واقع یک آرامگاه کهن است که پلان و طرحی به شکل 8 ضلعی دارد. این بنا یک ایوان جلو آمده دارد که در بخش غربی آن واقع شده. ورودی ایوان 3 متر مساحت داشته و اگر ضخامت دیواره های دو طرفش را به آن بیفزاییم، این عدد به 60 متر می رسد.

پلان محوطه داخلی برج تهمینه، چهارگوش و مربعی شکل بوده و با ایجاد چهار قوس عقب نشسته، یک طراحی چلیپاگونه را تداعی می کند. مصالح و مود استفاده شده در ساخت برج، ملاط ساروج، گچ و سنگ بوده. پوشش این برج به شکل گنبدی دوپوش و رک بوده که البته اکنون این پوشش از میان رفته و فقط پوش زیرین به جا مانده. تزئینات این برج نیز از گونه قطاربندی ها وکاربندی هایی در داخل محوطه ایوان و بقعه است.

دیدنی های اطراف برج تهمینه

برج تهمینه از مناطق توریستی کرج و آسارا به شمار می آید. آسارا دیدنی ها و جاذبه های بسیاری دارد که همگی در نزدیکی این برج قرار گرفته اند و می توانید پس از بازدید از این برج به این دیدنی ها هم سر بزنید. یکی از این موارد آبشار هفت چشمه در شهر آسارا می باشد. این آبشار در دره ای سرسبز قرار گرفته و متشکل از چند آبشار با بلندی 7 متر می باشد. پس از این آبشار، آبشاری به نام آدران با ارتفاع 90 متر واقع شده که آن را در ردیف بلندترین آبشارهای ایران قرار داده. دیگر مورد برای بازدید قلعه تاریخی صلصال است.

برج میدانک

این قلعه مربوط به دوره پیش از اسلام در ایران بوده و در ابتدای ورودی شهر آسارا واقع شده. در نزدیکی برج تهمینه می توانید از روستای مورد نیز دیدن نمایید. این روستا آب و هوایی ییلاقی و خنک داشته و انواع محصولات لبنی طبیعی از سوغات آن به شمار می آید. این روستا کوه های بسیار زیبایی دارد که لانیز، سی جان و سنگان از جمله آنها هستند. در کل منطقه آسارا دارای سه قله بالای چهار هزار متر است که قله کهار یکی از آنها می باشد. برای همین، این منطقه یکی از مناطق محبوب کوهنوردها محسوب می شود.

برج تهمینه کرج کجاست

برج تهمینه کرج در کیلومتر 60 جاده کرج به چالوس و در روستای میدانک قرار گرفته. برای دسترسی به این برج باید به کرج رفته و پس از آن در مسیر جاده کرج به طرف چالوس یا همان جاده چالوس به راه افتاد. منطقه آسارا که برج میدانک و روستای میدان در آن واقع شده، حدوداً 80 کیلومتر از مسیر جاده چالوس را از ابتدای آن تشکیل می دهد. در شصتمین کیلومتر از این مسیر، روستای میدانک قرار گرفته. از تهران به آسارای کرج دو مسیر وجود دارد که یکی 86 کیلومتر و دیگری 91 کیلومتر می باشد. فاصله آسارا تا اصفهان 490 و تا کرج نیز 52 کیلومتر می باشد.

اجاره اقامتگاه در آسارای کرج

برای اینکه بتوانید اقامتگاه مناسبی در نزدیکی برج تهمینه پیدا کرده و به بازدید از این برج و دیگر دیدنی های منطقه بپردازید، باید به دنبال گزینه های اجاره ویلا کرج و آسارا باشید. از آنجا که کرج و آسارا از دیرباز جزء مناطق گردشگرپذیر و توریستی کشور محسوب می شده اند، برای این موضوع با مشکل زیادی مواجه نخواهید شد. فقط کافیست به یک وبسایت معتبر اجاره ویلای روزانه مراجعه کرده و گزینه مورد نظر خود را بیابید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید