پلاژ سیترا

پلاژ سیترای نوشهر که بومی های آن را پلاژ حسینی نیز می نامند، یک از وسیع ترین و مشهورترین پلاژهای ساحلی دریای خزر به شمار می آید.

پلاژ سیترا در نوشهر

بسیاری از ما در سفر به نواحی ساحلی به ویژه شهرهای شمالی ایران، بارها و بارها نام پلاژ را شنیده ایم و تصویری مبهم از معنای این واژه در ذهن داریم. با این حال شاید واقعا نتوانیم معنای دقیق این اصطلاح را توصیف کنیم. از این رو پیش از این که در این یادداشت به معرفی یکی از زیباترین و مشهورترین پلاژهای سواحل خزری یعنی پلاژ سیترا در نوشهر بپردازیم، کمی این واژه را توصیف می کنیم. پلاژ کلمه ای فرانسوی بوده و به بخشی از کرانه دریا گفته می شود که در آن شرایط و امکاناتی برای شنا فراهم شده. برخی پیشنهاد داده اند که از معادل های فارسی شناگاه و یا دریاکنار برای این کلمه استفاده شود.

آشنایی با پلاژ سیترا یا پلاژ حسینی

پلاژ سیترا یا آن چنان که محلی ها آن را می نامند، پلاژ حسینی، از بزرگ ترین پلاژهای شمال ایران از نظر اندازه و مساحت است. این پلاژ با توجه به امکاناتی که برای آن پیش بینی شده به شکل یک مجتمع گردشگری تفریحی در آمده و از سوی سازمان میراث فرهنگی نیز در سال 1387 طی مصوبه ای به عنوان یکی از 56 منطقه نمونه گردشگری کشور انتخاب گردیده. پهناوری و وسعت این پلاژ حدود 19 هکتار بوده و ارگان مسئول رسیدگی و نظارت بر آن، شهرداری نوشهر می باشد. ساحل سیترا، ساحلی چهار فصل بوده و در همه روزهای ساحل گردشگران بسیاری به آن سفر کرده و از آن بازدید می کنند.

آمارها نشان می دهند که در روزهای تعطیلات و اوج سفرهای تابستانی یا نوروزی به پلاژ سیترا، روزانه به طور متوسط 150 هزار اتوموبیل به این جاذبه گردشگری نوشهر وارد می شوند. برای ورود به این پلاژ باید ورودی اندکی پرداخت نمایید و البته دسترسی به ساحل سیترا در همه ساعات شبانه روز امکان دارد. این ساحل زیبا با آن که از نظر تقسیمات کشوری و حوزه مسئولیت متعلق به شهرستان نوشهر می باشد، اما به علت این که در میانه دو شهر نوشهر و چالوس قرار گرفته، از هر دو شهر دسترسی خوبی دارد.

پلاژ حسینی

تفریحات پلاژ سیترا

پلاژ حسینی یک ناحیه ساحلی می باشد و از این رو بهترین تفریحی که می شود در آن تجربه نمود، پیاده روی و طبیعت گردی در کنار ساحل دریا و صد البته شنا کردن در منطقه شنای آزاد آن است. علاوه بر این که می توانید در آلاچیق های ساحلی این پلاژ سیترا نیز اتراق نموده و تجربه جذابی از کمپینگ داشته باشید. در این ساحل زیبا، تفریحات هیجان انگیز دیگری نیز همچون کارتینگ، راندن موتور چهار چرخ و استفاده از وسایل بازی شهربازی و نیز بازدید از سینمای 4 بعدی در کنار ساحل انتظار شما را می کشند.

تفریحات ساحلی چون جت اسکی، پاراسل، قایق سواری، شاتل و بنانا نیز در اسکله پلاژ سیترا می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. دوچرخه سواری و اسب سواری نیز تفریحاتی هستند که در ساحل سیترا برای شما فراهم شده. استفاده از زمین های والیبال و فوتبال ساحلی، نیز تجربه ایست که علاقمندان به تحرک و ورزش به هیچ وجه آن را از دست نخواهند داد.

امکانات پلاژ سیترا در نوشهر

در منطقه نمونه گردشگری سیترا، امکانات متنوعی از امکانات اقامتی، تفریحی، خدماتی و پذیرایی در نظر گرفته شده. شما می توانید در این ساحل، به دنبال رستوران دریایی و نیز سوئیت های ثابت اجاره ای بگردید. علاوه بر این منطقه شنا آزاد به صورت جداسازی شده برای خانم ها و آقایان از امکانات دیگریست که در پلاژ سیترا فراهم شده. واحدهای تجاری و پذیرایی و نیز غرفه های نمایشگاهی از امکانات دیگر این منطقه به شمار می روند. با این حال با وجود این که امکانات در این منطقه احداث شده اند، به دلیل عدم مدیریت صحیح بسیاری از این موارد کارایی لازم را نداشته و آن چنان که باید خدمات مناسب را ارائه نمی دهند.

برای نمونه چادرهایی که در پلاژ سیترا به مسافران برای اقامت شبانه در کنار ساحل کرایه داده می شوند، امنیت زیادی ندارند. همچنین امکاناتی مانند رستوران دریایی پس از پسروی آب دریا و سست شدن پایه های آن، غیر قابل استفاده شده. سرویس بهداشتی های منطقه نیز مناسب نبوده و سگ های ولگرد نیز در ساحل پراکنده اند. این موارد باعث شده تا مسئولین به فکر بهسازی و اصلاح مشکلات بر بیایند و امید است که این ساحل زیبا و دیدنی به زودی به شرایطی که شایسته آن می باشد، ارتقا یابد. هر چند که در حل حاضر نیز، طبیعت منطقه آنقدر جذاب و دل انگیز هست که لحظات فوق العاده ای را برای شما ایجاد نماید.

ساحل سیترا کجاست

جاذبه های گردشگری اطراف پلاژ سیترای نوشهر

نوشهر علاوه بر پلاژ سیترا، جاذبه های دیدنی بسیاری دارد. اگر خواهان آن هستید که همه چیز درباره نوشهر و جاذبه های آن را بدانید، می توانید نگاهی به وبسایت ما بیندازید. اما به طور خلاصه در این جا آنها را نام خواهیم برد. تالاب ارواح از جاذبه های بی نظیر این شهر است که هم طبیعت فوق العاده ای دارد و هم معماها و قصه های هیجان انگیز زیادی درباره آن بر سر زبانهاست. از این تالاب که بگذریم به دریاچه سد آویدر می رسیم که علاوه بر کاربری اصلی آن برای تامین آب منطقه، یکی از تفریحگاه های اطراف نوشهر نیز می باشد.

پارک جنگلی سی سنگان در نزدیکی نوشهر و پلاژ سیترا نیز یکی از زیباترین پارک های جنگلی مازندران بوده که در آن انواع نادر درخت شمشاد، افرا و بلوط زیست می کنند. بخشی از این پارک به صورت ذخیره گاه گیاهی و قسمتی نیز به صورت منطقه تفریحی در نظر گرفته شده. دیو چشمه، دریاچه خضر نبی، روستای انگاس و آبشار زانوس از دیگر زیبایی های این منطقه هستند. و البته در میان همه دیدنی های نوشهر، روستای کندلوس، جاذبه ای بسیار متفاوت و جهانی محسوب شده و حتما در سفر خود برای بازدید از آن باید برنامه ریزی داشته باشید.

ساحل سیترا کجاست

دسترسی به ساحل سیترا از شهر نوشهر به این شکل است که باید بلوار چمران این شهر را تا به انتها رفته و بعد وارد جاده نوشهر به چالوس بشوید. آدرس پلاژ حسینی از طرف چالوس نیز به این صورت خواهد بود که باید پس از جاده چالوس و رسیدن به چالوس مسیر خود را به طرف نوشهر ادامه دهید تا به تابلوهای ورودی پلاژ سیترا برسید.

عکس از ساحل سیترای نوشهر

اقامت در ساحل سیترا نوشهر

همان گونه که پیش از این نیز گفتیم، پلاژ سیترا امکانات متنوعی از جمله اقامتگاه های زیبا و مجهز دارد. یکی از مناسب ترین و اقتصادی ترین انواع این اقامتگاه ها، سوئیت های این پلاژ ساحلی هستند. با این حال بسیاری ترجیح می دهند که به خاطر داشتن امکانات بیشتر در اقامتگاه هایی مانند ویلا اقامت داشته باشند. این دسته از افراد می توانند در صفحه ویلاهای نوشهر وبسایت لوکس ویلا به جستجوی موارد مربوط به اجاره ویلا در پلاژ حسینی نوشهر رفته و پس از انتخاب موارد دلخواه در تماس با کارشناسان ما، ویلای مورد علاقه خود را رزرو و اجاره نمایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید