آب انبار دوقلو

آب انبار دوقلوی کیش یک بنای نوساز بنا شده بر بنایی قدیمی در جزیره کیش است که معماری آن برگرفته از معماری شهرهای کویریست.

آب انبار دوقلو در کیش

در کشور عزیزمان ایران، بناهای تاریخی مختلفی با کاربری های گوناگون وجود داشته که هر کدام ارزش خاص خود را دارند. از قلعه ها و کاخ ها و مسجدها گرفته تا پل ها و حمام ها و کاریزها همگی به نوعی نشانگر تمدن پربار ایران می باشند. از میان این موارد، آب انبارها به علت اقلیم خاص جغرافیایی ایران که اغلب گرم و خشک بوده، به ویژه در مناطق کویری، بسیار اهمیت داشته اند. آب انبارهایی چون آب انبار دوقلوی کیش، در جاهایی ساخته می شدند که آب به اندازه کافی در دسترس نبوده. در این آب انبارها، آب در حوضچه ها یا استخرهای سرپوشیده در زیرزمین، ذخیره و نگهداری می شده اند.

در مناطق کویری و خشک کشور، آب انبارها از آب باران یا جویبارهای فصلی پر می شده. این آب انبارها یکی از شاخصه های فضای کویری کشور در مناطقی چون میناب، کاشان، یزد، لار و نواحی جنوبی استان های هرمزگان و فارس بوده. در استان هایی مانند فارس، هنوز هم برخی از این آب انبارها مورد استفاده قرار می گیرند. به این آب انبارها سردابه، حوض انبار، انباز، آبدان و برکه نیز گفته می شده. آب انبارهایی چون آب انبار دوقلوی کیش، علاوه بر استفاده در روزهای کم آب سال، در زمان هایی که شهر مورد محاصره دشمن قرار می گرفته و دسترسی به آب دشوار بوده و نیز برای خنک نگهداشتن آب در تابستان نیز کاربرد مهمی داشته اند.

در آب انبارها، برای تصفیه آب از روش های فیزیکی و شیمیایی استفاده می شده که برخی از این شیوه ها عبارتند از اضافه کردن نمک برای میکروب کشی، ته نشین کردن مواد زاید، به کار گیری کیسه های زغال برای بوگیری و استفاده از ترکیبات آهکی برای گندزدایی. برای آبگیری نیز اغلب آب های جاری در دشت ها و کوه ها را به آب انبارها هدایت می نموده اند. این آب ها با حوضچه های شنی ساکن و تصفیه گردیده و بعد وارد منبع آب می شده اند. برای گوارا کردن آب راکد، در سقف نیز بادگیرهایی ساخته می شده تا جریان باد به همراه مواد گندزدا مانع گندیدگی آب شوند. اکنون نگاهی به آب انبار دوقلو خواهیم انداخت.

آشنایی با آب انبار دوقلو در کیش

آب انبار دوقلوی کیش در واقع یک بنای تازه تاسیس، ساخته شده بر یک ساختمان کهن می باشد. این آب انبار 5 بادگیر و 2 گنبد دارد و در سال 1372 در بخش شمالی جزیره کیش بر روی پایه های یک آب انبار قدیمی بنا گردیده. این آب انبار در نزدیکی شهر باستانی حریره و در جاده درخت سبز کیش ایجاد شده و ظاهر و طراحی آن همچون نمونه تاریخی و قدیمی آن می باشد. وجود بادگیرها باعث شده که حتی در گرم ترین روزهای سال در جزیره گرمسیری کیش نیز، در داخل محوطه آب انبار، هوا همیشه خنک باشد. علاوه بر این روزنه هایی در سقف آب انبار نیز به این خنک شدن کمک می کنند.

این آب انبار شبیه به معماری آب انبارهای مناطق کویری یزد ساخته شده و فضای داخلی آن با سنگ فرش تزئین گردیده. این آب انبار از ابتدا با هدف ذخیره آب، ساخته شد. اما با وجود گذشتن سه دهه از ساخت آب انبار دوقلوی کیش، به دلیل افزایش فضاهای صنعتی، ساخت و سازها در مسیر آب های سطحی و عدم نیاز به آب ذخیره شده در این آب انبار به دلیل آب لوله کشی و آب های معدنی در بازار، این مجموعه تغییر کاربری داده و به مکانی توریستی بدل گردیده. در حال حاضر در این آب انبار آب ذخیره نمی شود. نورپردازی شبانگاهی فضای بیرونی این آب انبار نیز بسیار زیبابوده و کاکتوس ها یموطه بیرونی نیز چشم نوازند.

معماری آب انبار دوقلو کیش

همان گونه که پیش از این نیز گفته شد، آب انبار دوقلوی کیش، دو گنبد و پنج بادگیر و همچنین روزنه هایی در سقف برای خنک کردن محیط و آب دارد. در این بادگیرها، هوا از یک طرف وارد آب انبار شده و پس از داخل شدن به برج، به بخش پایین آن منتقل می گردد. پس از آن هوا بر سطح آب جریان پیدا کرده و با آن برخورد می نماید و باعث گرفتن گرمای آن و خنک شدنش می شود. سپس آب از سمت دیگر خارج می گردد. بنای اولیه این آب انبار به شکل یک مخزن چهارگوش دارای گنبد بوده.

در مجموع، معماری آب انبارهایی چون آب انبار دوقلوی کیش، متاثر از جغرافیای محلی بوده که در آن ساخته می شدند. در اقلیم های گرم و خشک آب انبارها یک مخزن بزرگ مکعب شکل یا طاقی قوسی یا گنبدی شکل در سقف بوده اند. در مناطق کوهستانی، پوشش سقف به صورت مسطح و مخزن مکعب مستطیل بوده. در نواحی گرم و مرطوب در جنوب کشور نیز، مخزن در درون زمین قرار گرفته و محفظه بالای مخزن محصور نبوده و از طریق بازشوهایی آب را مستقیم به داخل مخزن می ریختند. در این نواحی آب انبارها برای نگهداشت آب شیرین مورد استفاده قرار می گرفتند.

آب انبار دوقلوی کیش کجاست

جاذبه های توریستی نزدیک آب انبار دوقوی کیش

آب انبار دوقلوی کیش را باید یکی از جاذبه های گردشگری کیش به شمار آورد. این جزیره زیبای توریستی، انواع و اقسام جاذبه ها را در خود جای داده. در این جزیره ترکیبی از جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی و جاذبه های تفریحی و مدرن را می توان دید. البته بسیاری از افراد در سفر به کیش به بازدید از مراکز خرید و نیز استفاده از ساحل دریا و تفریحات آبی آن بسنده می کنند. با این حال پیشنهاد ما به شما این است که حتما از جاذبه های تاریخی و مردم شناسانه بی نظیر این جزیره همچون درخت سبز شهر باستانی حریره، خانه اعیانی کیش، خانه مردمشناسی بومیان کیش و نیز کشتی یونانی نیز بازدید داشته باشند.

آب انبار دوقلو کجاست

ساعات بازدید از آب انبار دوقلوی کیش همه روزه از ساعت 9 صبح تا 10 شب بوده و بازدید از آن برای گردشگران رایگان است. برای دسترسی به این آب انبار بابد با انواع وسیله نقلیه ای که در این جزیره به راحتی و فراوانی وجود دارد، به شمال جزیره رفته و در نزدیکی شهر باستانی حریره و در جاده درخت سبز کیش به این جاذبه توریستی کیش برسید.

رزرو اقامتگاه در کیش، مروارید خلیج فارس

بسیاری در سفر به کیش، برای اقامت، هتل های فراوان و پر از امکانات این جزیره را انتخاب می کنند. در نزدیکی آب انبار دوقلو نیز، هتل های بسیاری قرار دارند که از جمله آنها می توان به هتل لوتوس، پارس نیک، آنا، گراند، صدف، هلیا، شایلی و جام جم اشاره نمود. با این حال برخی دیگر نیز برای اینکه فضایی دربست و بزرگ تر را در اختیار داشته باشند به دنبال اجاره ویلا در کیش می روند. برای این کار می توانید به صفحه اقامتگاه های کیش در لوکس ویلا مراجعه نموده و بهترین ها را انتخاب نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید