آبشار ایج رامسر

آبشار ایج در روستای ایج رامسر قرار گرفته و بسیار زیبا می باشد. روستای ایج روستایی توریستی در مرز مازندران، گیلان و قزوین است.

آبشار ایج رامسر

شاید کمتر کسی بداند که نام قدیمی رامسر، سخت سر بوده. عنوانی که در تضاد کامل با اسم کنونی اش می باشد. با این حال اسم این شهر هر چه که باشد، باید گفت رامسر را باید گل سرسبد شهرهای مازندران به شمار آورد. این شهر از غرب با استان گیلان، از شرق با تنکابن، از شمال با دریای خزر و از جنوب با استان قزوین مرز مشترک دارد. اگر بخواهیم از دیدنی های این شهر بگوییم، باید مقالات بسیار نوشت، اما در این یادداشت می خواهیم یکی از این دیدنی ها که کمتر شناخته شده است را معرفی کنیم، آبشار ایج در روستای ایج با فاصله 130 کیلومتری از رامسر.

آبشار ایج رامسر در روستای ایج

آبشار ایج رامسر که برخی آن را آبشار ده قلو یا آبشار میج نیز می نامند، در فاصله اندکی از روستای ایج، از توابع شهرستان اشکورات رامسر واقع شده. روستای ایج، شمالی ترین روستا در اشکور بالا می باشد. اشکور در واقع دره ای شمالی جنوبی می باشد که در مرز استان مازندران با گیلان و قزوین قرار گرفته. روستای ایج از آن دست روستاهای توریستی و گردشگرپذیر مازندران است که همیشه بخشی از ساکنان آن را جمعیت متغیر مسافران و توریست ها تشکیل می دهد. در تابستان جمعیت این روستا، 500 نفر بوده که حدود 27 خانواده در آن به طور دائمی زندگی می کنند.

بافت این روستا سنتی بوده و خانه های آن خشت و گلی می باشد. همین موضوع بکر و نوستالژیک بودن این روستا در کنار باغ های گیلاس و فندق، فضاهای تاریخی، کوه های بلند اطراف و چندین چشمه در روستا در کنار وجود آبشار ایج رامسر باعث جذابیت و محبوبیت این روستا گردیده. درباره علت نامگذاری این روستا به ایج، برخی معتقدند که این نام از کلمه ایرج گرفته شده و این کلمه به معنای سرزمین آریایی می باشد.

ویژگی های آبشار ایج رامسر

سرچشمه آبشار ایج رامسر، ذوب شدن برف های کوه خشت چال می باشد و از این رو این آبشار تقریباً آبشاری فصلی بوده و در تابستان بسیار کم آب می باشد. این آبشار در بلندی های اشکور علیا یا اشکوکیا قرار گرفته. آبشار ایج از بلندی های این کوه به دره ای ژرف در پای این کوه سرازیر می شود. از آن جا که این مسیر فرو ریختن به این شکل است که آب از صخره ای به صخره دیگر فرو می ریزد، چنین به نظر می آید که این آبشار از تعدادی آبشار کوچک تر تشکیل شده و از این رو به آن، آبشار ده قلو می گویند. شما می توانید در حوضچه این آبشار آب تنی نیز بکنید.

از زیبایی های آبشار ایج رامسر، آن است که آب فراوانی در آن جریان داشته و از کنار آن چشم انداز زیبایی از دره اشکور در برابر نگاه قرار خواهد گرفت. از آن جا که در این ارتفاع از زمین، هوا اغلب مه آلوده بوده، ترکیب تابش نور خورشید بر سطح آب های آبشار و نیز این مه، منظره بسیار دل انگیزی را فراهم می آورد. مسیر دسترسی این آبشار، باریک بوده و با وجود آسفالته بودن، ناهموار است و در مسیر نیز تابلوهای اخطار مناسبی گذاشته نشده و روشنایی نیز مناسب نیست. از ان رو در سفر به این جاذبه باید در جاده مراقب باشید. در زیر آبشار فضای غارمانندی ایجاد شده که می شود در آن اتراق کرد.

بهترین زمان سفر به آبشار ایج رامسر

بهترین زمان سفر به آبشار ایج رامسر یا آبشار ده قلو، زمانیست که در ابتدای بهار برف ها آب شده اند و رود در خروشان ترین حالت خودش قرار دارد. در تابستان با وجود معتدل بودن هوای منطقه، آبشار کم آب بوده و دیدن آبشار ایج رامسر چندان لطفی ندارد. در فصل های سرد سال نیز از آن جا که آبشار در ارتفاعات قرار گرفته شاید سرمای هوا باعث آزار شما شده و سفر برایتان جذاب نباشد. از این رو بهترین زمان پیشنهادی سفر به این آبشار، فصل بهار و در اردیبهشت ماه می باشد.

آبشار ایج کجاست

مسیر دسترسی به آبشار ایج رامسر به عنوان یکی از مناطق دیدنی رامسر ، از روستای رحیم آباد رامسر شروع می شود. از این روستا جاده ای آسفالته به طرف اشکور وجود دارد. پس از عبور از این جاده، به جاده پر از پیچ و خمی خواهید رسید که رانندگی در مسیر پیچ و خم آن، دو ساعت طول خواهد کشید. سرانجام با گذر از مسیرهای فرعی در دورترین نقطه دره اشکور به روستای ایج می رسید. بخش پر از ناهمواری مسیر که پیش از این درباره اش نوشته شد، این قسمت می باشد. از روستای ایج به طرف آبشار حدود یک ساعت و نیم پیاده روی وجود دارد.

مسیر تهران به رامسر برای دسترسی به آبشار ایج رامسر نیز بسیار سرراست است. فاصله تهران تا رامسر حدود 230 کیلومتر است که در فاصله 4 ساعت پیموده می شود. البته طی این مسیر از جاده چالوس پنج ساعت زمان می برد. از تهران به رامسر مسیر قطار وجود ندارد. البته پرواز مستقیم یک ساعته تهران رامسر برقرار است.

رزرو اقامتگاه در روستای ایج رامسر

روستای ایج رامسر، یکی از روستاهای بکر و در عین حال گردشگر پذیر رامسر به شمار می آید. بسیاری در این روستا ترجیح می دهند خانه ای روستایی کرایه کرده و در آن اقامت نمایند و پس از آن به بازدید از طبیعت ناب این روستا همچون آبشار ایج رامسر بپردازند. علاوه بر خانه های روستایی در این منطقه یک اقامگاه بومگردی نیز در روستا احداث شده. با این حال اگر به دنبال اقامتگاه های بزرگتر می گردید و اگر می خواهید در کنار بازدید از روستای ایج به دیگر جاذبه های رامسر هم دسترسی خوبی داشته باشید، بهتر است به دنبال گزینه های ویلا رامسر بگردید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید