آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان از دیدنی های پارک جنگلی ناژوان اصفهان به شمار می آید. در این آکواریوم گونه های نادر جانوران آبزی زیست می کنند.

آکواریوم اصفهان

پارک جنگلی ناژوان اصفهان از جمله باغ های اصفهان است که در اطراف این شهر قرار گرفته و هنوز بکری و طراوت طبیعی خودش را حفظ کرده. این پارک در حاشیه روخانه زاینده رود واقع شده . این منطقه جنگلی 1200 هکتار وسعت داشته و در منتهی الیه شمال غربی اصفهان واقع شده. این منطقه را به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایش، ریه طبیعی شهر اصفهان می نامند. در این پارک دیدنی های بسیاری ساخته شده که از جمله آنها می توان به باغ پرندگان، باغ موزه پروانه ها، تله سیژ، آکواریوم اصفهان، موزه صدف ها و باغ خزندگان اشاره نمود.

آشنایی با آکواریوم اصفهان

همان گونه که گفته شد، آکواریوم اصفهان بخشی از پارک جنگلی تفریحی ناژوان می باشد. این آکواریوم در عمق 7 متری زیرزمین بنا شده و وسعتی برابر چهار هزار متر مربع دارد. این مجموعه، اولین آکواریوم بزرگ کشور می باشد که حاصل سرمایه گذاری مشترک شهرداری اصفهان و شرکت اقیانوس آکواریوم ترکیه می باشد. در این آکواریوم گونه های مختلف جانوری آبزی که از پنج اقیانوس جهان جمع آوری شده اند، گرد هم آمده اند. در این آکواریوم 33 آکواریوم پنج تا ده متری به صورت یک تونل با طول 35 متر کنار هم قرار گرفته اند. این آکواریوم ها در مجموع 1080 متر مکعب آب دارند.

بازدید کنندگان آکواریوم اصفهان در فضای تونل های شیشه ای این مجموعه زیرزمینی قدم زده و خود را محاصره شده در میان ماهی های مختلف که در آب شنا می کنند، می بینند. چنین تجربه ای برای هر انسانی بدیع و بسیار شگفت است. کودکان نیز می توانند در بخشی از این فضا به این جانوران غذا داده و آن ها را نوازش کنند. با این وجود فعالین حقوق حیوانات معتقدند ساخت چنین بناهایی برای تفریح و لذت انسان، آزار به حیوانات و جدا کردن آنها از زیست طبیعی خود می باشد. چرا که طبیعت این جانوران زندگی آزادانه در میان آب های اقیانوس و دریاهاست.

بلیط آکواریوم اصفهان

گونه های جانوری آکواریوم اصفهان

در اکواریوم اصفهان، 6500 موجود زنده که دربردارنده 300 تا 350 گونه از ماهی ها و جانوران آبزی از همه اقیانوس ها و دریاهای جهان شامل آب های شور و شیرین، می باشند، زیست می کنند. ستاره های دریایی نیز از انواع این جانوران می باشند. 6 نوع کوسه نیز در تونل آکواریوم پارک ناژوان شنا می کنند. 100 عدد از 6500 آبزی موجود در این آکواریوم از نوع کمیاب ترین، شگفت ترین و خطرناک ترین انواع ماهیان دنیا به شمار می روند.

امکانات آکواریوم اصفهان

در آکواریوم اصفهان شما با مجموعه مدرن، مجهز و با امکاناتی مواجه هستید. در این مجموعه می توانید آکواریوم های 5 تا 10 متری، آکواریوم های لمسی، تونل آکواریوم 35 متری و نیز سیلند آکواریوم را مشاهده نمایید. همچنین شما می توانید در قسمتی از این فضا با ماهی های مجموعه عکس یادگاری بگیرید. یک کافی شاپ نیز در مجموعه قرار گرفته که می توانید لحظاتی را در آن بیاسایید. فروشگاه هدایا نیز برای گرفتن سوغاتی در اختیار شماست و البته پارکینگ ماشین نیز از امکانات ضروری این مجموعه به شمار می آیند. علاوه بر امکانات خود مجموعه آکواریوم، می توانید از امکانات پارک جنگلی ناژوان چون بوفه ،کافه، رستوران و نمازخانه نیز استفاده نمایید.

آدرس آکواریوم اصفهان

بخش های مختلف آکواریوم اصفهان

ماهی های و جانوران آبزی آکواریوم اصفهان در سه بخش و به صورت جداگانه نگاه داری می شوند. بخش نخست فلت آکواریوم یا آکواریوم قاب دیواریست. بخش دوم سیلندر آکواریوم یا آکواریوم استوانه ای می باشد و بخش سوم، تاچ آکواریوم یا آکواریوم لمسی می باشد. این سه بخش تشکیل دهنده تونل آکواریومی این مجموعه هستند که در آنها آکواریوم هایی به شرح زیر یافت می شوند.

ده اکواریوم کوچک دربردارنده ماهی ویژه و گونه های کمیاب، سه سیلندر آکواریوم بزرگ با ظرفیت 2500 لیتر، سیزده آکواریوم دیواری به طول 4 متر، یک آکواریوم با پس زمینه آمازون برای نمایش و نگهداری ماهی های رود آمازون، آکواریوم های بزرگ 5 الی 10 متری، دو آکواریوم تاچ پول یکی دربردارنده ستاره های دریایی و دیگری شامل ماهی کپور ژاپنی. تونل آکواریوم اصفهان در مجموع ظرفیت نگهداری یک و نیم میلیون لیتر آب را دارد.

بعضی از آکواریوم های آکواریوم اصفهان، تماتیک بوده و برای نگهداری از آبزیان ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. آکواریوم های تماتیک با اندازه 4 در 10 متر، برای ماهی های قیانوسی طراحی شده اند. سیلندر آکواریوم ها به دلقک ماهی ها، مارماهی های مورن و ماهی کوپی باله بلند، اختصاص دارند. آکواریوم های لمسی نیز یک مقطع از رودخانه آمازون را شبیه سازی نموده اند. این رودخانه در آمریکای جنوبی بوده و ماهی های آن مواردی چون گربه ماهی، پاکو، بوفالو، اسکار، دم قرمز یا رد تیل و سفره ماهی آب های شیرین می باشند.

تفریحات آکواریوم اصفهان

علاوه بر تماشای منظره موجودات آبزی در حال شنا در آکواریوم اصفهان، یکی از تفریحات این مجموعه، لمس آبزیان و غذا دادن به آنها با دست، پستانک و شیشه می باشد. کودکان اغلب از این تجربه بسیار استقبال می کنند. البته تجربه این تفریح نیازمند پرداخت هزینه جداگانه از بلیط ورودی می باشد. همچنین بازدیدکنندگانی که حوالی ظهر به این آکواریوم می روند، می توانند به تماشای غواصانی که به غذا دادن به ماهی ها مشغولند، بپردازند. همان گونه که گفته شد، گرفتن عکس یادگاری های در پس زمینه تونل آکواریوم، ماهی ها و اقیانوس از دیگر تفریحات این مجموعه محسوب می شود.

آکواریوم اصفهان کجاست

این عکس ها کروماکی بوده و و به صورت فوری و در طی 5 الی 7 دقیقه چاپ می شود و هر عکس هزینه جداگانه دارد. دیگر تفریح آکواریوم اصفهان گشت و گذار در فروشگاه هدایای این مجموعه است که در آن انواع عروسک ها، پازل ها و ماهی های تاکسیدرمی شده را می توان خریداری نمود. هدایای ویژه این فروشگاه عبارتند از، ماکت های آبزیان، حشرات، برج ها و مکان های معروف جهان، تی شرت هایی با تصاویری از موجودات اقیانوسی، لیوان های سه بعدی، مگنت ها ار ماهیان و موجودات آبزی، تخم های دایناسور دربردارنده قطعات پازل و در نهایت تخم های شگفت انگیز که شیوه رشد یک موجود آبزی را نمایش می دهند.

آکواریوم اصفهان کجاست

این آکواریوم از مجموعه جاذبه های توریستی اصفهان به شمار می آید. بازدید از این مجموعه همه روزه از ده و نیم صبح تا 7 عصر برقرار بوده و قیمت بلیط آکواریوم اصفهان در سال 1399 برابر 30 هزار تومان برای گردشگران بزرگسال ایرانی، برای خارجی ها 90 هزار تومان و برای کودکان بالای دو سال تا قد 120 سانت، 25 هزار تومان بوده که البته در هر سال بسته به میزان تورم بر مقدار آن افزوده خواهد شد. آدرس آکواریوم اصفهان در خیابان الفت پارک ناژوان قرار دارد. برای دسترسی به پارک ناژوان باید از بزرگراه شهید حبیب اللهی اصفهان و خیابان الفت عبور کرده و از پل زاینده رود رد شوید. تلفن تماس این مجموعه، 03137780013 می باشد.

رزرو اقامتگاه در منطقه ناژوان اصفهان

در منطقه پارک جنگلی ناژوان علاوه بر مجموعه های توریستی چون آکواریوم اصفهان، سوئیت هایی برای اجاره به توریست های این منطقه ساخته شده. همچنین یک اقامتگاه بومگردی در مساحت 2000 متر و در دوطبقه بنا نهاده شده و سه اتاق اقامتی دارد. اما علاقمندان به منطقه جنگلی ناژوان می توانند دیگر گزینه های اقامتی اصفهان و مناطق اطرافش را نیز امتحان کنند. برای نمونه باغ ویلاهای نواحی ییلاقی اصفهان طرفداران بسیار دارند. برای اجاره باغ ویلا در اصفهان شما می توانید به صفحه اقامتگاه های اصفهان در سایت لوکس ویلا رفته و گزینه مورد نظر خود را جستجو نمایید. بی تردید اقامت در این باغ ویلاها، لذت سفر شما را دو چندان خواهد نمود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید