روستا یجزین فریدون کنار

روستای جزین فریدونکنار از روستاهای بسیار زیبای این شهر محسوب می شود که آب بندان و جنگل جزین در آن از دیدنی های معروفش به شمار می آیند.

روستای جزین فریدونکنار

شهرستان زیبای فریدونکنار در شمال ایران علاوه بر زیبایی ها و جاذبه های گردشگری که در خود جای داده و نیز افزون بر جاذبه های تاریخی و طبیعی اش، روستاهای دیدنی و بسیار زیبایی را در اطراف خود دارد. این روستاها که در تقسیمات کشوری از توابع این شهرستان محسوب می شوند، هر کدام سرشار از جاذبه های توریستی هستند. یکی از این آبادی ها، روستای ازباران می باشد. این روستا، در 5 کیلومتری فریدونکنار، شش آب بند مشهور و دیدنی داشته و علاوه بر آن در نیمه دوم سال میزبان پرندگان مهاجر بسیار کمیابیست. دیگر روستای دیدنی فریدونکنار، جزین می باشد. در این مقاله بر آن هستیم تا با روستای جزین فریدونکنار بیشتر آشنا شویم.

معرفی روستای جزین فریدونکنار

روستای جزین فریدونکنار در سیزده کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان قرار گرفته. در سرشماری سال 1395، جمعیت این روستا، 451 نفر بوده. این تعداد از مردمان روستا در 110 خانه محلی زندگی می کنند و نکته جالب درباره آنها این است که عمر بعضی از خانه های محلی، یعنی حدود 20 تا از آنها، گاه به بیش از پنجاه سال هم می رسد. در یکی از موارد هم خانه ای روستایی با عمر صد ساله در این روستا وجود دارد. این روستا 60 هکتار پوشش جنگلی بکر و 50 هکتار نیز دریاچه دارد. رودی زیبا نیز در درون جنگل جزین روان می باشد.

آب بندان روستای جزین فریدونکنار

آب بندان روستای جزین فریدونکنار از جمله ویژگی های بسیار مهم این روستا و در واقع جاذبه گردشگری آن است. مساحت این آب بندان، 72 هکتار بوده و عرض تاج آن 8 الی 10 متر می باشد. این آب بندان از رودخانه ای که در کنارش در جریان می باشد، تغذیه می شود. شاید بسیاری ندانند آب بندان به چه معناست. برای آشنایی این دسته از خوانندگان با این مفهوم باید بگوییم که آب بندان یک گونه از تالاب ها بوده که به شکل مصنوعی و توسط انسان ایجاد شده. آب بندان ها بیشتر برای ذخیره آب در فصل های پر بارش برای تامین آب آشامیدنی و کشت برنج و نیز پرورش ماهیان گرم آب زی ساخته می شوند.

این آب بندان لایروبی نشده و همین موضوع باعث شده که عمق آن فقط به 2 تا 3 متر بالغ شده و در تابستان آب این آب بندان بخار شده و خشک شود. با این حال متولیان آب بندان روستای جزین فریدونکنار اعلام کرده اند، از آن جا که در این آب بندان ماهی پرورش داده می شود، آب این آب بندان خشک نخواهد شد. برخی منابع می گویند که این آب بندان سالیانه به قیمت 110 ملیون تومان اجاره داده می شود. جاده ای که به آب بندان منتهی می شود با عرض 12 متر، جاده ای خاکی بوده و در زمان های بارندگی، گاهی دچار سیل و گل و لای شده و غیر قابل استفاده می گردد.

جنگل جزین در روستای جزین فریدونکنار

جنگل جزین روستای جزین فریدونکنار با توجه به بکر و طبیعی بودنش، جنگلی بسیار زیبا و دیدنی می باشد. با این حال متاسفانه مسئولین به این جنگل رسیدگی نداشته اند و همین موضوع باعث شده که همه ظرفیت های گردشگری این جنگل به اندازه کافی شناخته نشود. در حال حاضر مسئولیت حفاظت از این جنگل در دست سازمان جنگلداری و منابع طبیعیست که طبق نظر افراد جامعه محلی بهتر خواهد بود این موضوع به دست شورا و دهیاری این روستا سپرده شود تا با دقت و پیگیری بیشتری به آن رسیدگی شود. چراکه این شورا در زمینه رسیدگی به آب بندان روستا تجربه موفقی داشته.

لازم به ذکر می باشد که در داخل جنگل روستای جزین فریدونکنار نیز رودخانه ای در جریان است که به زیبایی های طبیعی این جنگل افزوده. این جنگل در ایام تعطیل همچون نوروز و سیزده به در، پذیرای چندین هزار گردشگر می باشد. در این جنگل امکانات رفاهی اولیه همچون سرویس بهداشتی ایجاد شده، با این حال گسترش شرایط رفاهی جنگل می تواند، راحتی و آرامش بیشتری برای مسافران فراهم آورده و اقتصاد گردشگری این روستا را رونق بخشد.

مسیر روستای جزین فریدونکنار

جاهای دیدنی اطراف روستای جزین فریدونکنار

در اطراف روستای جزین فریدونکنار، جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارند که در واقع آنها را می توان جزء جاهای دیدنی فریدونکنار به شمار آورد. البته با توجه به نزدیکی فریدونکنار یه شهرهای بابلسر، محمودآباد و آمل، با اقامت در روستای جزین، به راحتی می توان به جاذبه های دیدنی این شهرها نیز دسترسی داشت. علاوه بر این که مجاورت فریدونکنار با ساحل دریای خزر و نیز ساحل زیبای ماسه ای این شهر با پلاژها و نواحی شنای امنش برای خانم ها و آقایان، جاذبه سفر به این منطقه و روستای جزین را چندین برابر می کند. در این بخش از یادداشت، نگاهی به این مناطق و دیدنی ها خواهیم انداخت.

تالاب فریدونکنار

این تالاب در نزدیکی روستای جزین فریدونکنار، جزء بزرگترین تالاب های کشور محسوب شده و یکی از زیباترین و دیدنی ترین آنها می باشد. در فصول سرد برخی از نادرترین و کمیاب ترین پرندگان مهاجر سردسیری چون درناهای سیبری، قوهای وحشی، خوتکاها، حواصیل، پلیکان، پرلا و اردک وحشی به این تالاب مهاجرت می کنند. درنای معروف امید تنها درنای بازمانده از درناهای مهاجر گله شرقی سیبری، در پاییز مسافر این تالاب است. وسعت این تالاب 5400 هکتار می باشد. ماهی های این تالاب نیز جزء گونه های آبزی بسیار ارزشمند هستند که از جمله آنها می توان به شاه کولی، کپور، سیاه ماهی و کاراس اشاره نمود.

پناهگاه حیات وحش فریدونکنار

پس از بازدید از روستای جزین فریدونکنار باید حتما سری هم به پناهگاه حیات وحش فریدونکنار بزنید. این پناهگاه حدود 46 هکتار وسعت داشته و یکی از بهترین زیستگاه ها برای پرندگان مهاجر آبزی دانسته می شود. در منطقه فریدونکنار حدود 87 گونه پرنده زندگی می کنند که از میان آنها می توان به اردک سرسفید، اردک بلوطی، چنگر، طاووسک، بوتیمار کوچک و پرستوی دریایی اشاره نمود. این منطقه به شکل زمین های کشاورزی و ماندابی جلگه ای و بخش اندکی از آن به صورت آبگیر طبیعی است که این قسمت پناهگاه پرندگان مهاجر محسوب می شود. البته متاسفانه این منطقه در حال حاضر از کنترل محیط زیست خارج شده و در اختیار صیادان و کشاورزان قرار گرفته.

شالیزارهای فریدونکنار

از دیدنی های بسیار دل انگیز نزدیک به روستای جزین فریدونکنار، شالیزارهای پرثمر و سرسبز این نواحی می باشد. در این شالیزارها ترکیبی از سرسبزی و زیبایی طبیعی شالی ها با رنگینی پوشش مردان و زنانی که بر روی زمین ها مشغول به کار هستند، منظره بدیعی را به وجود آورده اند به اینها باید عطر برنج و شالی پیچیده در فضای اطراف آنها را نیز اضافه کرد. در بازدید از منطقه فریدونکنار حتما باید سری به این شالیزارها زده و ساعاتی را در کنار آنها به سر برد.

پل فلزی فریدونکنار و دیگر مکان های تاریخی منطقه

با آن که روستای جزین فریدونکنار بیش از همه دارای جاذبه های گردشگری طبیعیست، با این حال شاید بسیاری از مسافران این روستا به جاذبه های تاریخی نیز علاقمند باشد. برای این افراد، پل تاریخی فریدونکنار، مکانی بسیار دیدنی خواهد بود. این پل بر روی رودخانه مرزرود ساخته شده. این پل هشتاد سال پیش توسط مهندسان آلمانی و از چوب ایجاد گردید. هدف از ساخت این پل، اتصال دو بحش غربی و شرقی فریدونکنار که به وسیله مرزرود از هم جدا شده بودند، به هم بود. علاوه بر این پل شما می توانید از سقانفارهای منطقه فریدونکنار، همچنین از سقاخانه آن، از گورستان های قدیمی اش و از تپه طلاکتی در آن بازدید نمایید.

روستای جزین فریدون کنار کجاست

همان گونه که گفته شد، این روستا در سیزده کیلومتری جنوب شرقی شهرستان فریدونکنار قرار گرفته و در واقع مسیر روستای جزین فریدونکنار، از این شهر می گذرد، چرا که فریدونکنار نزدیک ترین شهر هم به این روستا می باشد. شما در بازه زمانی حدود بیست دقیقه از فریدون کنار به این روستا خواهید رسید. در میان راه شما هم روستای سوته قرار خواهد داشت که باید از آن گذر کرده تا به جزین برسید. فاصله روستای جزین از مرکز استان یعنی ساری نیز، 63 کیلومتر بوده که در یک ساعت و بیست دقیقه پیموده می شود.

رزرو سوئیت در روستای جزین فریدونکنار

روستای جزین فریدونکنار با جنگل، دریاچه و آب بندانش جایی بسیار دیدنی و بکر محسوب می شود. برای اقامت در این روستای زیبا می توانید به دنبال خانه های روستایی، سوئیت ها یا ویلاهای این منطقه باشید. البته با توجه به فاصله اندک فریدونکنار با این روستا، می توانید به دنبال اجاره ویلا فریدون کنار هم باشید. البته اگر هزینه اقامت در ویلا برای شما سنگین باشد، می توان به گزینه اجاره سوئیت در فریدونکنار هم فکر کرد که اقتصادی تر بوده و در عین حال به دلیل سوئیت های زیبایی که در این شهر وجود دارد، تجربه اقامت در یک مکان دلخواه را به شما هدیه خواهد داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید