جنگل لفور

جنگل لفور در شهرستان سوادکوه یکی از زیباترین و توریستی ترین جنگل های مازندران به شمار می آید که جاذبه های بسیاری را در خود جای داده.

جنگل لفور در سوادکوه

سوادکوه از آن دسته از شهرهای استان مازندران است که با وجود آنکه سهمی از ساحل خزری ندارد، اما به دلیل طبیعت فوق العاده و جاذبه های منحصر به فردش، یکی از شهرهای توریستی ایران به شمار می آید. سوادکوه از یک طرف تاریخ بسیار پرباری داشته و داده های باستان شناسی حکایت از قدمت چندهزار ساله آن دارد و از سوی دیگر طبیعت دلنواز و سرشاری همچون دریاچه شورمست یا آبشارهای گزو و ورسک را در خود جای داده. از سوی دیگر سوادکوه شهر پل ها نیز محسوب می شود و مهم ترین پل آن، پل مشهور ورسک به شمار می آید. در کنار اینها جنگل لفور نیز از بهترین جاذبه های توریستی این شهر محسوب می گردد.

آشنایی با جنگل لفور

جنگل لفور را باید بخشی از جنگل های هیرکانی شمال ایران با پیشینه چندین میلیون ساله دانست. از دل این جنگل، آثار باستانی حاکی از حضور انسان به دست آمده که چند مورد آن عبارتند از خمره های مواد غذایی، قالب های سنگی و زیرسازی های انجام شده برای خانه های باستانی. برخی از اسناد تاریخی نیز بر این دلالت دارند که این جنگل روزگاری قبرستان بوده. در این جنگل بیش از 80 گونه گیاهی متنوع زیست می کنند. این جنگل دراطراف سد لفور واقع شده و در حاشیه آن روستاهای بسیاری از جمله دهستان لفور قرار دارند.

دیدنی های جنگل لفور

جنگل لفور را باید مرکز آبشارها دانست. بزرگترین جاذبه طبیعی که در داخل این جنگل می توان انتظارش را کشید، آبشارهای پرآب و خروشان آن هستند. با این حال جاهای دیدنی این جنگل به آبشارها محدود نمی شود.

پارک جنگلی آذررود

این بوستان جنگلی در واقع آن قسمت از جنگل لفور سوادکوه می باشد که برای استفاده عمومی تعریف و بهینه سازی شده. در این پارک جنگلی امکانات رفاهی اولیه چون آلاچیق، محل استقرار چادر و سرویس بهداشتی وجود دارد. این منطقه از جنگل همچنین، دارای درختانی چون توسکا، راش، ازگیل، ممرز، انجیلی و همچنین جانورانی مانند شغال، مارمولک درختی و گراز می باشد.

جنگل لفور کجاست

آبشارهای گزو و اسکلیم

آبشار گزو در جنگل لفور 48 متر بلندا داشته و از مرتفع ترین آبشارهای ایران به شمار می آید. این آبشار در40 کیلومتری شهر زیرآب از توابع سوادکوه قرار داشته و علت نامگذاری آن، وجود امامزاده ای به نام گزو در مجاورتش است. در مسیر امامزاده گزو، چندین حوضچه پرورش ماهی وجود دارد که می توانید از آنها ماهی تازه بخرید. برای بازدید از این آبشار بهترین فصل، بهار و پاییز می باشد. دیگر آبشار جنگل، آبشار اسکلیم می باشد که در وسط جنگل قرار داشته و آبشاری آهکی و پلکانی بوده و اطراف آن با درختانی زیبا پوشیده شده. برای رسیدن به این آبشار که آن را عروس آبشارهای سوادکوه می نامند، باید در میانه جنگل پیاده روی نمایید.

سد لفور

این سد که نام رسمی اش، سد صالحی مازندرانی می باشد، سدی خاکی در نواحی جنگل لفور می باشد. این سد یکی از مناطق توریستی سوادکوه محسوب شده و به دلیل چشم انداز منحصر به فردی که در میانه جنگل دارد، همیشه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. نکته مورد توجه دریاچه این سد آن است که می توانید در آب آن ماهیگیری نمایید. مسیر رسیدن به سد و دریاچه لفور نیز بسیار سرسبز و دل انگیز خواهد بود.

هفت آبشار تیرکن

مجموعه هفت آبشار کوچک و بزرگ در قسمت غربی جنگل لفور در کنار هم قرار گرفته اند که محلی ها آن را هفت آبشار تیرکن می نامند. مرتفع ترین این آبشارها 9 متر بلندی داشته و در پایین آن حوضچه ای ایجاد شده که می توان در آن آب تنی نمود. این آبشارها در یک مسیر سه کیلومتری پخش شده اند. دسترسی به این آبشارها با ماشین امکان نداشته و برای دیدن شان باید دو ساعت در داخل جنگل پیاده روی نمایید.

پلنگ دره

پلنگ دره، ناحیه ای جنگلی در دل جنگل لفور است که رودخانه و نیز آبشاری هشتی متری به همین نام در آن قرار دارد. در این رودخانه می توان شنا کرد. برای رسیدن به جنگل پلنگ دره باید از جاده ای فرعی در کنار پل آهنی شیرگاه به طرف روستای نفار رفته و ازآن نیز رد شوید و پس از آن به مسیر سیزده کیلومتری برای پیاده روی خواهید رسید. در داخل این جنگل می توانید دوچرخه سواری هم بکنید.

آب و هوای جنگل لفور

آبشارهای ترز، چلسنگ و اسپی آر

آبشار ترز در نزدیکی آبادی قرآن تالار قرار داشته و برای رسیدن به آن باید در یک شیب اندک سی دقیقه پیاده روی کنید. این رودخانه 18 متر بلندا داشته و رودخانه ای که آبشار ترز بخشی از آن است در امتداد مسیر پیاده روی به سمت آن قرار داشته و در نهایت به بابل رود می پیوندد. بر روی این رودخانه پلی چوبی نیز ساخته شده. دو آبشار جلسنگ و اسپی آر جنگل لفور نیز در سوادکوه شمالی قرار داشته و در میانه درختان بلند و کهن هیرکانی قرار گرفته اند.

تفریحات جنگل لفور

جنگل لفور به دلیل وسعت بالا و طبیعت متنوع و بکرش، پیشنهادهای زیادی برای تفریح به بازدیدکنندگانش می دهد. یکی از ساده ترین موارد، جنگل نوردی و پیاده روی در دل طبیعت این جنگل و بازدید از آبشارهای فراوان آن است. در این آبشارها و نیز رودهایی که در جنگل جریان دارند، در روزهای گرم تابستان و اواخر بهار می توانید آب تنی و شنا را هم تجربه کنید. در سد لفور نیز ماهیگری تفریحی خواهد بود که انتظار شما را خواهد کشید. کمپ کردن در جنگل تفریح دیگر منطقه می باشد. عکاس ها نیز سوژه های ناب بسیاری در جنگل خواهند یافت. دوچرخه سواری در بخش هایی از جنگل که زمین مسطحی دارد نیز، ورزشی بی نظیر خواهد بود.

گیاهان جنگل لفور

جنگل های هیرکانی همچون جنگل لفور به داشتن گونه های مختلف درختان پهن برگ شهره هستند، گیاهانی که برخی از آنها جز در ایران، در دیگر مناطق دنیا یافت نمی شوند. یکی از این موارد درختان انجیلی می باشند که تا بیست و پنج متر قد کشیده و برگ های شان در پاییز به رنگ های قرمز، زرد و نارنجی در می آیند. چوب تنه این درخت نیز بسیار محکم و سفت می باشد. در مجموع هشتاد گونه مختلف گیاهی همچون لیکی، راش، ممرز و ازگیل در این جنگل زیست می کنند.

بهترین زمان سفر به جنگل لفور

جنگل لفور یک جاذبه گردشگری چهارفصل محسوب شده که هر فصل از سال در آن زیبایی های خود را دارد. در بهار می توانید آبشارهای پرتعداد این جنگل را در پر آب ترین حالت شان ملاحظه کنید. البته بارندگی های بهاری نیز در این فصل قابل پیش بینی هستند. تابستان ها بهترین زمان سفر برای کسانی خواهد بود که به دنبال شنا در رودها و آبشارهای جنگل می باشند. پاییز این جنگل نیز بسیار رنگین و زیباست. زمستان ها هم با وجود سرمای هوا، طرفداران خود را دارد. البته باید برای سرما در جنگل و جاده های نامناسب مسیر خود را آماده کرده باشید.

نکات مهم سفر به جنگل لفور

از آن جا که جنگل لفور یک منطقه بکر و طبیعی بوده و برای بازدید از بسیاری از جاذبه های آن نیاز است که در جنگل مسیرهای طولانی را پیاده روی نمایید، باید حتما در سفر به این جنگل، کرم ضد آفتاب، چادر، کیسه خواب مناسب، پوشاک گرم، پاور بانک، وسایل آتش زنه و صد البته کفش مناسب به همراه داشته باشید. برای بازدید از این جنگل، به صورت گروهی و تیمی اقدام کنید و جی پی اس و مسیریاب داشته باشید. در سفر به هر منطقه طبیعی نیز باید یادآوری کرد که از گیاهان، حیوانات، محیط زیست و طبیعت مراقبت نموده و زباله های خود را در آن نریزید. آتشی را هم که برپا می کنید، حتما به درستی خاموش نمایید.

مسیر جنگل لفور

برج های دیدنی اطراف جنگل لفور

با وجود آن که خود جنگل لفور، جاذبه های دیدنی بسیاری دارد که می تواند چندین روز سفر شما را پر کند، اما پیشنهاد می کنیم در سفر خود برای جاذبه های گردشگری اطراف این جنگل به ویژه برج های اطراف نیز وقتی اختصاص دهید. دو برج تاریخی باوند و دیوکلی از آن جمله اند. قدمت برج باوند به دوره ساسانیان رسیده و شبیه مهره رخ شطرنج طراحی شده. برج دیوکلی نیز از آجر و سنگ ساخته شده و پلانی هشت ضلعی دارد. این برج برای دیده بانی و دفاع برابر دشمن ایجاد گردیده بوده. برج لاجیم نیز دیگر برج منطقه است که یک گنبد مخروطی ساده و پلانی مدور دارد. قدمت این برج بنا به کتیبه های گچبری حک شده بر روی آن به سال 401 هجری بر می گردد. این برج، یک برج آرامگاهیست.

جنگل لفور کجاست

این جنگل، در کنار روستای لفور سوادکوه قرار گرفته و بخشی از دیدنی های سوادکوه به حساب می آید. روستای لفور از شمال به جنگل های منطقه شیرگاه، از جنوب به کوه های البرز، از شرق به جنگل های زیرآب و جوارم و از غرب به بابلکنار محدود می شود. آدرس جنگل لفور به طور خلاصه چنین می شود، سوادکوه شمالی، شیرگاه، روستای لفور. با این حال اگر جنگل لفور روی نقشه را دنبال کنید، خواهید دید که مسیر رسیدن به آن از تهران، از جاده فیروزکوه گذشته و فاصله آن با شیرگاه سی کیلومتر می باشد. جاده ای که از پل سفید به درون این جنگل می رود، آن را به دو بخش شرقی غربی تقسیم کرده.

اجاره کلبه جنگلی در جنگل لفور

برای اقامت در جنگل لفور، گزینه های جذاب بسیاری پیش روی شماست. کمپینگ و شب مانی در دل جنگل و همچنین سد لفور در روزهای گرم تر سال، انتخاب بسیاری از طبیعت نوردان حرفه ایست. با این حال برای کسانی که ترجیح می دهند سقفی بالای سر خود داشته باشند، خانه های روستایی و اقامتگاه های بومگردی منطقه نیز در دسترس می باشد. اما بسیاری که با خانواده راهی این سفر می شوند، اقامتگاه هایی مثل ویلاها را در سوادکوه ترجیح می دهند. برای این کار شما می توانید موارد اجاره ویلا جنگلی سوادکوه را جستجو نمایید. و البته انتخاب رویایی تر و نوستالژیک تر اجاره کلبه جنگلی سوادکوه خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید