حمام وزیری

حمام وزیری ساری یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران قاجار در این شهر است. در حال حاضر این بنای مرمت شده، بخشی از موزه ساری می باشد.

حمام وزیری در ساری

شهر زیبای ساری که مرکز یکی از توریستی ترین استان های کشور است را اغلب ما به دریا و جنگل هایش می شناسیم. این شهر دیدنی و پراهمیت در شمال ایران جاذبه های طبیعی بسیاری را در خود جای داده، دیدنی هایی مانند تالاب حمیدآباد، چشمه های باداب سورت، دریاچه الندان یا دشت ناز. با این حال آن قدر که گردشگران به این موارد توجه دارند، کمتر به جاذبه ها و یادگارهای تاریخی این شهر نگاه می کنند. در حالی که شهر ساری سرشار از تاریخ و تمدن ایرانیست. از برج رسکت و عمارت های رمدانی و فاضلی گرفته تا موزه کلبادی. در این یادداشت می خواهیم از یکی از این بناها یعنی حمام وزیری بگوییم.

آشنایی با حمام وزیری ساری

حمام وزیری بنایی به جا مانده از دوره قاجار در ساری می باشد. این بنا در گذشته، بخشی از یک ساختمان بزرگتر بوده که عمارت وزیری نام داشته. این حمام در کوچه آب انبارلو که خیابان انقلاب ساری می باشد، قرار گرفته. این محله یکی از قدیمی ترین محله های ساری می باشد. برخی دیگر از مهمترین جاذبه های تاریخی دیگر ساری همچون خانه کلبادی یا آب انبار نو در این محله واقع شده اند. این بناها همگی متعلق به دوره قجری می باشند و در حال حاضر در یک موزه به نام موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی ساری قرار گرفته اند.

حمام وزیری کجاست

در این موزه می توان پوشاک و لباس های سنتی و قدیمی ساری را نیز در کنار دیگر دیدنی های مردم شناسانه این شهر تماشا کرد. این موزه بزرگ از سه قسمت اصلی شامل خانه کلبادی، حمام کلبادی و حمام وزیری شکل گرفته. در ورودی حمام وزیری در حیاط اصلی بنا یا همان حیاط شمالی قرار دارد. در مجاورت این حمام، خانه کلبادی قرار گرفته که بخش اصلی موزه بوه و به جا مانده از یکی از بناهای قدیمی و اصیل دوره قاجاره می باشد. در گذشته، این حمام درهای دیگری هم داشته که یکی به کوچه آب انبارلو باز می شده و دیگری به کوچه ای که در حال حاضر در خیابان هجده دی ساری می باشد.

این دو در اخیر در روزگار فعلی بسته شده و به کار نمی آیند. حمام وزیری 200 متر وسعت داشته و در قدیم بخشی از بنای بزرگ وزیری بوده و متعلق به یکی از خاندان های بزرگ و شناخته شده ساری به نام خاندان وزیری بوده. بنای اصلی با گذشت زمان مخروبه شده و تنها حمام به جا مانده است. در مکانی که در گذشته عمارت وزیری بوده در حال حاضر یک بازار به نام بازار والاتبار قرار گرفته.

حمام وزیری در گذر زمان، آسیب زیادی دیده بوده با این حال، در سال 1379 کارشناسان سازمان میراث فرهنگی آن را احیا کرده و مورد بازسازی قرار دادند. این بنا در سال 1381 نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. دری که در حل حاضر از این حمام به خانه کلبادی باز شده در همین دوران ایجاد شده تا این بنا بتواند بخشی از موزه تاریخ شهر ساری باشد. در این موزه می توانید علاوه بر این حمام، گچ بری ها، ارسی ها، شیشه های رنگی و مصالح سفالی و آجری ساختمان های قدیمی را نیز مشاهده کرده و لذت ببرید.

ساختار معماری حمام وزیری

حمام وزیری، یک حمام اختصاصی و اشرافی قدیمی برای استفاده خاندان وزیری بوده و همه بخش هایی را که حمام های قدیمی داشته اند، درون خودش جای داده. پس از آن که از ورودی حمام می گذرید، با بخش های دیگرحمام چون هشتی، سربینه، خزینه آب گرم، تون، خزینه آب سرد، سرویس های بهداشتی و گرمینه مواجه خواهید شد. در حمام های قدیمی ایرانی، سربینه یک حوضچه هشت ضلعی کوچک سنگی در میانه ساختمان حمام بوده که در داخل آن آب جریان داشته و برای استحمام مورد استفاده قرار می گرفته. در اطراف سربینه، چهار سکو ساخته شده که استحمام کنندگان بر روی آن می نشستند. کنار این سکوها نیز، پاشویه ها جاخوش کرده اند.

پاشویه ها مکان هایی بودند که افراد در هنگام ورود به حمام، پاهای خود را داخل آن می شستند تا آلودگی های بیرون حمام را به داخل آن نیاورند. در زمان بیرون آمدن از حمام نیز افراد مجددا پاهای خود را در آن می شستند. علت این شستشوی دوباره آن بود که آب درون پاشویه ها خنک بود و باعث می شد بدن افراد به تعادل و به دمای محیط برسد تا افراد موقع بیرون از آمدن از حمام به علت مواجهه ناگهانی با هوای سرد دچار بیماری نشوند. حمام های قدیمی چون حمام وزیری دارای مکانی به نام گرمخانه نیز بوده اند.

آدرس حمام وزیری

این گرمخانه ها بخشی از ساختمان حمام بوده اند که یک ورودی و یک خروجی داشته و مانع از خروج گرما می شده اند. در حمام وزیری میان سربینه و گرمینه و دیگر بخش های حمام همچون توالت ها، دالان هایی طولانی و پیچ در پیچ وجود داشته تا از هدررفت گرما جلوگیری شود. گرمخانه این حمام ساختاری هشت ضلعی داشته و بر بالای سقف آن نیز، سوراخ هایی ایجاد شده بوده که آن را با ماده ای شیشه مانند پر کرده بودند. این سوراخ ها باعث می شدند که نور تا اندازه ای به داخل حمام راه پیدا کرده و افراد بتوانند بفهمند در چه زمانی از روز قرار دارند، در عین حل که داخل حمام دیده نمی شده.

خزینه های حمام وزیری در جنوب آن ساخته شده بودند. تون در حمام های قدیمی قسمتی از گرمخانه حمام بوده که به شکل یک اتاق مستطیل شکل بوده و اندکی پایین تر از سطح حمام ایجاد شده بودند. این تون ها اغلب با یک در مجزای دیگر به بیرون حمام راه دارند. در این بنا این ورودی در قسمت شرقی بنا قرار داشته که در حال حاضر مسدود است. گربه روها نیز لوله هایی باریک در کف حمام بوده اند که دود گرم ایجاد شده از سوختن زغال و چوب که برای گرم کردن آب به کار می رفته اند، را از درون خود عبور می دادند و باعث گرم شدن کف حمام و همچنین ضدعفونی کردن آن می شدند.

حمام وزیری کجاست

آدرس حمام وزیری به عنوان یکی از جاهای دیدنی ساری ، در محله آب انبار لوی ساری و در خیابان انقلاب این شهر می باشد. برای رفتن به شهر ساری از تهران نیز راه های مختلفی وجود دارد. اگر با ماشین شخصی یا اتوبوس و تاکسی به این سفر می روید، سه مسیر اصلی از جاده های هراز، فیروزکوه و چالوس پیش روی شماست که از 252 تا 324 کیلومتر اختلاف راه دارند. کوتاه ترین مسیر، جاده هراز و بلندترین جاده چالوس خواهد بود. علاه بر این پرواز مستقیم بین تهران و ساری نیز وجود دارد که یک ساعت و 5 دقیقه طول می کشد. با قطار نیز فاصله بین این دو شهر هفت ساعت و نیم به طول خواهد انجامید.

عکس حمام وزیری

رزرو آپارتمان مبله در ساری و نزدیکی حمام وزیری

همان طور که گفتیم ساری یکی از توریستی ترین شهرهای ایران می باشد که هر ساله مسافران زیادی برای بازدید از ساحل خزری، طبیعت شمال و دیگر دیدنی های این شهر چون حمام وزیری به آن سفر می کنند. بنابراین برای اقامت چند روزه در این شهر در ایام سفرتان باید حتما در زمان مناسب اقدام کنید. اگر بودجه سفرتان اندک است می توانید به فکر اجاره سوئیت ارزان ساری باشید. اما اگر می خواهید هزینه بیشتری برای اقامتگاه داشته باشید، می توانید روی گزینه های اجاره آپارتمان مبله در ساری حساب باز کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید