روستای بلیران

روستای بلیران آمل یکی از دیدنی ترین مناطق این شهر می باشد. در این روستا می توانید سری به جنگل بلیران، چشمه های آبگرم و رودخانه زیبای گرمرود بزنید.

روستای بلیران آمل

شهرستان آمل را باید از شهرهای کهن مازندران دانست که نام و پیشینه آن در مستندات تاریخی مربوط به منطقه طبرستان بسیار آمده. این شهر زیبا از سوی دیگر در کنار عظیم ترین آثار طبیعت ایران یعنی قله دماوند و دریای خزر قرار دارد. از این رو شهرستان آمل، به علت این تاریخچه پربار و طبیعت غنی خود همواره پذیرای توریست های بسیاری است. یکی دیگر از دلایل گردشگرپذیری بالای این شهر، وجود روستاهای بسیار شناخته شده و زیبای اطراف این شهر می باشد. روستاهایی همچون چلاو، فیلبند و شاهاندشت که بسیار محبوب هستند در نزدیکی این شهر قرار گرفته اند. روستای بلیران نیز یکی از این روستاهاست.

معرفی روستای بلیران آمل

روستای بلیران در دشت سر آمل قرار گرفته و طبیعت فوق العاده و بکر و همچنین بافت روستایی نوستالژیک و سنتی و معماری بسیار ارزشمندی دارد. این روستا از شمال به روستای کمدره، از شرق به یک رودخانه و جنگل های انبوه، از غرب به کوه و جنگل و از جنوب به کوه چلاو و جنگل های سرسبز می رسد. همان طور که مشخص است، در واقع این روستا در میان مناطق جنگلی انبوه قرار گرفته و همین موضوع این روستا را بسیار متمایز ساخته. بر طبق سرشماری سال 1395، این روستا 140 نفر جمعیت یا 50 خانواده داشته. اهالی این روستا اغلب به دامپروری، کشاورزی و تولید صنایع دستی مشغولند.

دیدنی های روستای بلیران

دیدنی های روستای بلیران از جاده منتهی به آن آغاز می گردد. این جاده در مسیری سرسبز واقع شده و چشم انداز فوق العاده به کوه و جنگل داشته و در دو طرف آن نیز مزرعه ها، شالیزارها و باغات بسیاری به چشم می خورند. این روستا در سال 1378 به عنوان منطقه شماره دو نمونه گردشگری انتخاب شد. با این حال متاسفانه به این روستا از طرف مسئولین رسیدگی کامل صورت نگرفته و از این رو بسیاری از ظرفیت های گرشگری این روستا ناشناخته مانده اند. در ادامه با برخی از این جاذبه ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

تور روستای بلیران

جنگل بلیران

جنگل بلیران مهم ترین دیدنی روستای بلیران است. جاده ای از که از این روستا خارج می شود، به دو قسمت تقسیم می شود که مسیر سمت راست آن به طرف جنگل بلیران می رود. این جنگل دورتادور این روستا را در برگفته اند. مرتع ییلاقی به نام کال چنگوم در این جنگل و روستا واقع شده و بسیار دیدنی می باشد. بهترین تجربیاتی که می توانید در این جنگل داشته باشید، جنگل نوردی، کمپینگ و عکاسی خواهد بود. منظره ها و چشم اندازهای طبیعی و دیدنی این جنگل می تواند برای هر کسی که روحیه عکاسی دارد، ایده های نابی ایجاد کند.

آثار باستانی روستای بلیران

در این منطقه ترکیبی از متخصصان فرانسوی و ایرانی تیمی باستان شناسی تشکیل داده اند تا بتوانند آثار باستانی کشف شده از منطقه را بررسی نمایند. طبق پژوهش های آنان، سابقه زیست انسان در روستای بلیران و نواحی اطرافش به سی هزار سال پیش می رسد. این ابزار نشان دهنده روش های گردآوری غذای انسان های اولیه و همچینن ابزارهای سنگی ساده برای گذران زندگی بوده اند. در این منطقه همچنین آثار تاریخی دیگری مانند امامزاده ولی، قلعه تسکا سرا، قلعه اردشیرون، قلعه هلیا و قلعه خشت سی چشمه وجود دارند.

چشمه آبگرم بلیران

چشمه آب گرم روستای بلیران، دارای مواد و املاح معدنی بسیاری بوده و از این رو برای درمان بیماری هایی چون امراض پوستی و روماتیسمی بسیار مفید می باشند. نکته جالب درباره این چشمه آبگرم آن است که در تفاهماتی که میان مسئولین گردشگری ایران و ایتالیا رخ داده، این چشمه یک خواهر خوانده از نوع چشمه آب گرم هم در ایتالیا پیدا کرده. برای توسعه این چشمه، اقداماتی انجام شده که در آنها پیش بینی شده این چشمه در هر سال یک میلیون و دویست هزار نفر گردشگر داشته باشد و پیرامون آن نیز، امکانات تفریحی مانند پیست سوارکاری و همچنین اقامتگاه هایی همچون ویلا و سوئیت در اطرافش ایجاد شود.

اجاره ویلا در بلیران

مسیر رسیدن به چشمه آبگرم روستای بلیران از جاده آسفالته جنگل بلیران می گذرد. باید در انتهای این مسیر، ماشین را پارک نموده و با حدود یک ساعت و نیم الی دو ساعت پیاده روی، مسیری 8 کیلومتری را در خلاف حرکت آب رودخانه بپیمایید. در طول راه درختان میوه های وحشی چون ازگیل، زالزالک و آلو جنگلی منظره ای چشم نواز پیش ما می گسترند. اسب های وحشی در حال دویدن و چرا دیگر چشم انداز زیبای منطقه هستند. وقتی به مسیر پاکوب وارد شوید، بوی گوگرد در فضا خواهد پیچید و این نشان می دهد که به زودی به چشمه آبگرم بلیران خواهید رسید.

رودخانه گرمارود و آبگرم های گرو و لاله زار

رودخانه گرمارود یا گرمرو، از دیگر دیدنی های روستای بلیران است. این رودخانه 50 کیلومتر طول دارد و از بلندی های بخش شمالی کوه های البرز در منطقه ای که نام آن هلی یار می باشد، سرمنشأ دارد. این رودخانه بستری تشکیل شده از قلوه سنگ، شن و تخته سنگ داشته و در طول مسیر آن حوضچه هایی بر اثر فرسایش ایجاد شده که برای شنا کردن بسیار مناسب هستند. دو چشمه آب معدنی به نام های لاله زار و گرو نیز در اطراف این رودخانه وجود دارند که به دلیل داشتن املاح معدنی برای درمان بیماری ها مفید هستند.

آبگرم لاله زار روستای بلیران، از سمت چپ با آب رودخانه گرمارود در هم آمیخته شده و باعث می شود در نقطه پیوستگی این دو آب گرم و سرد، فضایی از آب ولرم ایجاد شود که برای شنا کردن و آب تنی بسیار مناسب می باشد. آبگرم لاله زار، رنگی فیروزه ای داشته که ترکیب رنگ فوق العاده ای را در کنار سرسبزی محیط پیرامونی ایجاد می نماید. در تضاد با رنگ این چشمه، چشمه آبگرم گرو که در مقابل آن قرار گرفته، رنگی سفید دارد.

سوغات روستای بلیران

این روستا صنایع دستی ویژه ای دارد که از چوب ساخته شده شامل ظرف های چوبی بسیار زیبا می شوند. این صنایع دوستی چوبی به عنوان سوغات خاص این روستا توسط گردشگران خریداری می شود. علاوه بر اینها خوراک های خانگی محلی همچون انواع شیرینی های محلی و ترشی ها نیز دیگر سوغات روستای بلیران به شمار می آیند.

آدرس روستای بلیران

روستای بلیران کجاست

روستای بلیران جزء مناطق دیدنی شهرستان آمل به شمار می آیند. بسیاری به دنبال پاسخ این پرسش هستند که چطور می شود همه چیز درباره آمل را بدانیم برای این کار کافیست شما به مقاله مرجع شهرستان آمل در وبسایت لوکس ویلا نگاهی بیندازید. مسیر دسترسی به این روستا از جاده قدیم آمل به شهرستان بابل می گذرد. در 15 کیلومتری این جاده در ابتدای جاده فیروزکلا مسیری وجود دارد که به درون جنگل و مناطق کوهستانی می رود. در این مسیر باید از چند روستای سر راه گذشته تا به روستای بلیران برسید.

رزرو اقامتگاه در روستای بلیران آمل

علاقمندان به طبیعت برای اقامت در روستای بلیران به ویژه در فصل های گرم تر سال می توانند کمپینگ و شب مانی در جنگل بلیران را امتحان کنند. اما اگر این گزینه برای شما مطلوب نیست، می توانید به سراغ خانه های روستایی این منطقه بروید. و صد البته پیشنهاد ویژه ما در این روستا به شما جستجوی موارد مربوط به اجاره ویلا جنگلی در آمل است. اگر هم دنبال اقامتگاه های رویایی تر و نوستالژیک تر هستید می توانید به دنبال اجاره کلبه جنگلی در آمل باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید