آبشار کپ

آبشار کپ در روستای کپ شهرستان رویان واقع شده. این آبشار بسیار زیبا بوده و بستر آن حالتی خزه ای دارد.

آبشار کپ شهرستان رویان

شهرستان رویان در استان مازندران یک شهر گردشگرپذیر بوده که در میانه دو شهر چالوس و نور قرار گرفته. با این حال نام این شهر به اندازه دیگر شهرهای شمالی به گوش آشنا نمی آید. علت این موضوع آن می باشد که رویان نام جدیدی است که بر شهر علمده گذاشته شده. هر چند که واژه رویان سابقه ای کهن داشته و در گذشته بر ناحیه پهناوری از غرب و مرکز مازندران اطلاق می شده. این شهر آب و هوای عالی و دیدنی های فوق العاده داشته و بنابراین سفر به آن می تواند تجربه ای بی نظیر باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از این دیدنی ها به نام آبشار کپ آشنا نماییم.

آشنایی با آبشار کپ

آبشار کپ یکی از آبشارهای پرشمار استان مازندران محسوب می شود که در جاده رویان به بلده در 45 کیلومتری رویان و در حالی که هنوز به خروجی روستای کپ نرسیده ایم قرار دارد. این آبشار از ان دست آبشارها بوده که در سنگهای اطراف و بستر آن خزه های فراوانی وجود داشته و آن را به شکل آبشاری خزه ای درآورده. این آبشار در فضایی پوشیده از جنگل انبوه قرار داشته و اغلب فضای اطرافش مه آلوده است. بلندی این آبشار از سطح آب های آزاد 1725 متر می باشد.

آبشار کپ در روستای کپ

آبشار کپ همان طور که بیان شد در روستای زیبای کپ قرار گرفته. این روستای ییلاقی، دو بخش سفلی و علیا یا به عبارتی کپ بالا و کپ پایین دارد. این روستا ساختار روستایی قدیمی و نوستالژیک خود را حفظ نموده و وجود امکانات مدرنی همچون برق، تلفن و آب لوله کشی نتوانسته بکر بودن این روستا را از آن بگیرد. آب لوله کشی این روستا از چشمه ای در نزدیکی این روستا گرفته می شود. با این حال، همچنان مردمان روستا، از آب چاه استفاده می کنند. حمامی بسیار کهن نیز در این روستا وجود دارد که هنوز کارایی داشته و اهالی در آن استحمام می کنند.

از عمر حمام قدیمی روستای کپ صد سال می گذرد، با این حال اتاقک هایی در این حمام به شکل سوناهای بخار تک نفره وجود دارد که البته در حال حاضر نمی توان از آنها استفاده کرد. روستای کپ که آبشار کپ در آن واقع شده، دو امام زاده به نام های امام زاده محمد و امام زاده خاتون دارد. امام زاده خاتون روایت عجیبی دارد. باور اهالی روستا بر این است که مردان حق ورود به این امامزاده را ندارند و اگر چنین کاری کنند، شب خوابی ترسناک خواهند دید که باعث جنون آنها خواهد شد. در روزهای عاشورا نیز یک دسته از بانوان روستا از امامزاده خاتون به راه افتاده و در روستا عزاداری می کنند.

آبشار کپ کجاست

خانه های روستای کپ نیز بسیار قدیمی بوده و اغلب هفتاد سال عمر دارند. بافت این خانه ها زگالی و کاهگلی می باشند. با وجود بافت و سنت های قدیمی اهالی این روستا، اکثر مردمان روستا تحصیلات بالا داشته و مناصب مهمی در مراکز شهری شمال کشور را در دست دارند. این مردمان در نیمه شهریور و با نزدیک شدن زمان بازگشایی مدارس، روستا را به نگهبان تحویل داده و پس از پایان سال تحصیلی به روستا بر می گردند. مردمان روستای کپ در کنار آبشار کپ، در تابستان ها که زمان حضورشان در روستا می باشد، مواد غذایی مورد نیاز خود را خودشان آماده می کنند. روستای کپ، در سرشماری سال 1395، نود و شش نفر جمعیت داشته است.

آبشار کپ کجاست و آدرس آن

این آبشار به عنوان یکی از دیدنی های رویان ، در جاده رویان به بلده 45 کیلومتر پس از رویان و نرسیده به روستای کپ قرار دارد. مسیر آبشار کپ از جاده ای فرعی که از شهرستان رویان به طرف آبشار آب پری می رسد، آغاز می گردد. پنج کیلومتر مانده به آبشار آب پری، دوراهی بلده و یوش در برابر چشمان مان قرار می گیرد. در این دوراهی باید راه سمت چپ را که به سمت بلده می رود، انتخاب نمایید. 40 کیلومتر که در این جاده پیش بروید، در سمت راست جاده، روستای کپ قرار دارد. داخل روستا که بشوید، اهالی نشانی آبشار را به شما خواهند داد.

رزرو اقامتگاه در رویان و روستای کپ

برای اینکه بتوانید دسترسی خوبی به آبشار کپ داشته باشید، می توانید در روستای کپ اقامت کنید. البته این روستا اقامتگاه بومگردی ندارد. با این حال می توان بر روی اجاره خانه روستایی در این روستا حساب باز کرد. اما اگر دوست دارید علاوه بر بازدید از این آبشار و دیگر دیدنی های روستای کپ، جاذبه های توریستی رویان را هم ببینید، پیشنهاد ما به شما اجاره ویلا در رویان خواهد بود. البته در این شهر سوئیت های خوبی نیز وجود دارد و می توانید به جستجوی اجاره سوئیت رویان هم بر بیایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید