پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری مشهد از بوستان های کمتر شناخته شده مشهد است که در آن ماکت هایی از مکان های دیدنی ایران در اندازه مینیاتوری به نمایش گذاشته شده.

پارک مینیاتوری مشهد

بی تردید اکثر مخاطبان این نوشته سفری به شهر توریستی مشهد داشته اند، اما بعید است خیلی از افراد نام هایی همچون برج رادکان چناران، چهارطاقی بازه هوره، میل اخنگان، خانه داروغه و یا باغ خونی را شنیده باشند. این اسامی تنها چند عنوان از جاهای دیدنی مشهد زیبا می باشد که هر کدام برای خود یک جاذبه گردشگری تمام و عیار محسوب می شوند. حیف حواهد بودکه در سفر به مشهد، غیر از زیارت حرم امام رضا فقط به دیدن چند جاذبه گردشگری مشهور و شناخته شده بسنده کنیم. بنابراین در این مقاله از یکی دیگر از دیدنی های توریستی ناشناخته این شهر یعنی پارک مینیاتوری مشهد خواهیم گفت.

آشنایی با پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری مشهد، بوستانی با وسعت 8 هکتار در بلوار سجادیه مشهد است که در آن نقاط مختلف دیدنی ایران در اندازه کوچک، مینیاتوری و با ظرافت تمام ساخته شده و به نمایش گذاشته شده. هزینه ساخت این مجموعه زیبا و ماندنی 28 میلیارد تومان بوده و در آن 58 سمبل مذهبی و فرهنگی کشور ایران کنار هم قرار گرفته اند. این پارک که در منطقه 12 مشهد تاسیس شده، اولین بوستان مینیاتوری شرق کشور می باشد. در این پارک، سکویی ویژه مراسم ها و نمایش ها نیز وجود دارد. در این بوستان که در سال 1395 افتتاح شده، مسیرهایی که به ماکت ها می رسند نیز چمن کاری و گل کاری شده و حس بسیار خوبی در قدم زدن اطراف ماکت ها ایجاد می کنند.

عکس پارک مینیاتوری مشهد

آثار ارائه شده در بوستان مینیاتوری مشهد

همان گونه که گفته شد 58 عدد بنا و مکان تاریخی، فرهنگی یا مذهبی پر اهمیت ایران در مجموعه پارک مینیاتوری مشهد، ساخته شده اند. از این موارد می توان به راه آهن مشهد، باغ شاهزاده ماهان کرمان، آرامگاه عطار نیشابوری، روستای کندوان، سد کارون، فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، پل خواجو، آرامگاه فردوسی و تخت جمشید اشاره نمود. اینها بناهای اولیه ای بودند که در زمان افتتاح پارک آماده شده بودند. بقیه بناها به تدریج ساخته شده یا در دست ساخت می باشند. ماکت ها با جزئیات ظریف و حتی با قرار دادن انسان و درخت در آن طراحی شده.

تفریحات بوستان مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری مشهد علاوه بر مجموعه بناهای مینیاتوری ساخته شده در آن، تفریحات دیگری را نیز به بازدیدکنندگانش پیشنهاد می دهد. شما می توانید پس از بازدید از این مجموعه به دیدن دریاچه ای بروید که با مساحت 2000 متر در وسط پارک قرار گرفته و در آن اردک و ماهی زندگی می کنند.. همچنین برای استفاده کودکان، یک زمین بازی کودک برای انجام بازی های محلی و قدیمی ایرانی همچون مارپله بر اساس معماری قلعه زیگورات و بازی منچ با مهره هایی مانند سر ستون های قلعه تاریخی الموت و نیز پیست مسابقات ماشین کنترلی به شکل نقشه ایران که از خلیج فارس شروع شده در این مجموعه قرار دارند.

یکی از تفریحات بسیار جالب این بوستان، مسیری ریلی در امتداد ماکت های بناها می باشد که 920 متر طول داشته و با سوار شدن در آن می توانید به شکل تمثیلی سفری با قطار به دور ایران داشته باشید. علاوه بر این موارد در پارک مینیاتوری مشهد، یک مسیر پیاده روی که 1200 متر طول دارد ایجاد شده که می توانید در آن پیاده روی و لذت بردن از هوای خوب پارک را تجربه کنید. یک رمپ تماشا به طول 96 متر و تراس تماشای ماکت های این پارک نیز به بلندی 15 متر، در ورودیه پارک احداث شده که می توانید بر روی آن ایستاده و کل پارک و ماکت ها را نظاره کنید.

قیمت بلیط پارک مینیاتوری مشهد

بخشی از پارک نیز به صورت یک روستای کاهگلی ساخته شده که حیوانات اهلی در آن نگاهداری می شوند. در برخی از روزها نیز در این بوستان، جشنواره یا بازارچه صنایع دستی برگزار می شود. از دیگر تفریحات این پارک استفاده از کافی شاپ پارک مینیاتوری مشهد با نام کافی شاپ مینیاتور است که در بخش غربی این بوستان قرار گرفته. برای استفاده از این کافی شاپ نیازی به پرداخت ورودی نیست و می توان از پارکینگ این مجموعه وارد کافی شاپ شد. فضای داخلی این کافی شاپ خوب و مناسب بوده و چشم انداز زیبایی دارد.

هزینه ورودی پارک مینیاتوری مشهد

قیمت بلیط پارک مینیاتوری مشهد، در دوره های مختلف بر اساس تورم و شرایط اقتصادی کشور متغیر می باشد. با یان حال در سال 1399 این رقم، ده هزار تومان بوده. آخر هفته ها نیز هزینه دوبرابر می شود. این پارک هر روزه از ساعت هشت صبح تا ده و نیم شب برای بازدید باز است. به دلیل نورپردازی های شبانه، پارک مینیاتوری مشهد در شب بسیار جذاب و دیدنی می باشد و می توانید بازدید خود را به ساعات شبانه موکول کنید. برای بازدید کامل از این پارک نیز، دست کم باید یک ساعت وقت بگذارید. این مجموعه پارکینگی نیز با وسعت 5000 متر دارد که استفاده از آن رایگان است.

توسعه های بعدی پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری مشهد از ابتدای ساخت یک پروژه پویا بوده و همواره در حال بهینه سازی و توسعه فضاهایش می باشد. یکی از طرح های توسعه ای این پارک، یک پردیس سینمایی در 6 سالن خواهد بود که بر طبق برآوردها قرار است بدل به یکی از بزرگ ترین پردیس های سینمایی کشور شود. پروژه فودکورت این مجموعه نیز در دست اجرا بوده که می تواند به رونق این پارک بسیار یاری برساند. گیم سنتر و مرکز بازی در این بوستان نیز برنامه بعدی می باشد. این کار باعث جذب کودکان و نوجوانان به این بوستان خواهد شد تا در کنار بازی با فرهنگ ایران نیز آشنا شوند.

پارک مینیاتوری مشهد کجاست

پارک مینیاتوری مشهد کجاست

پارک مینیاتوری مشهد که از دیدنی های مشهد به شمار می آید، در داخل شهر مشهد و بلوار سجادیه این شهر قرار گرفته. برای دسترسی به این بوستان باید ابتدا به بزرگراه میثاق، سپس به بلوار الهیه مشهد، بولوار سجادیه و در نهایت نبش سجادیه 26 بروید. مسیر دیگر دسترسی این پارک، رفتن به بلوار اقدسیه است. این پارک از این مسیر در تقاطع بلوار سجادیه و اقدسیه قرار گرفته. البته پیشنهاد می کنیم قبل از رفتن به این پارک با شماره تماس پارک مینیاتوری مشهد تماس گرفته و از باز بودن قطعی آن اطلاع حاصل کنید.

شماره پارک مینیاتوری مشهد :05135244220

سوئیت های شهر مشهد

همان طور که در ابتدای این متن گفته شد، حیف است که به اندازه کافی برای بازدید از دیدنی های پرشمار این شهر مانند پارک مینیاتوری مشهد، وقت نگذاریم. شما می توانید با اجاره سوئیت مشهد ، در داخل شهر مشهد برای خود مکانی را رزرو کرده و با خیال راحت به زیارت و تفریحات خود بپردزاید. اگر هم دنبال هزینه کمتر برای محل سکونت خود هستید، گزینه های سوئیت ارزان مشهد را به راحتی در وبسایت لوکس ویلا خواهید یافت. با این کار با کمترین هزینه هم در داخل مشهد اقامتگاهی داشته و دسترسی خوبیی به حرم خواهید داشت و هم می توانید به راحتی و سر فرصت به دیگر دیدنی های مشهد هم سر بزنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید