ارژنگ قلعه

ارژنگ قلعه در نزدیکی روستای میناوند شهرستان طالقان واقع شده و از قلعه های مستحکم دره اسماعیلیه می باشد.

قلعه ارژنگ در میناوند طالقان

اهالی تهران و کرج به خوبی با شهر ییلاقی و زیبای طالقان آشنا هستند. بسیاری از مردمان این دو شهر درتعطیلات کوتاه و یا آخر هفته ها راهی طالقان می شوند. این شهر زیبا محل زندگی انواع گونه های گیاهی و جانوری بوده و علاوه بر این در آن انواع بناهای فرهنگی و تاریخی نیز یافت می شوند. یکی دیگر از جاذبه های بسیار محبوب منطقه طالقان با جمعیت 25 هزار نفری اش، روستاهای سرسبز و دیدنی آن می باشند. این منطقه، 86 روستا داشته که در این یادداشت بر آن هستیم درباره یک جاذبه تاریخی و طبیعی به نام ارژنگ قلعه در یکی از این روستاها به نام میناوند سخن بگوییم.

آشنایی با ارژنگ قلعه میناوند

ارژنگ قلعه به عنوان یک بنای تاریخی در جنوب روستای میناوند قرار گرفته. اهالی این روستا تنها مردمانی از روستاهای طالقان هستند که به گویش تاتی سخن نگفته و به زبان ترکی حرف می زنند. این قلعه در بهمن 1381 در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده. بلندی این قلعه از سطح آب های آزاد، 2850 متر می باشد. این قلعه بر فراز قله ارژنگ قرار گرفته، از این رو ارتفاع قله ارژنگ نیز 2850 متر است. اگر به بالای قلعه برویم، می توانیم چشم اندازی از بلندی های البرز و نیز دریاچه سد طالقان داشته باشیم. سفالینه هایی نیز از این قلعه متعلق به قرن های 5 تا 7 هجری قمری به دست آمده.

قلعه ارژنگ میناوند

گنجینه های بسیاری نیز در اطراف ارژنگ قلعه وجود داشته که توسط کاوشگران غیرمجاز، دزدیده شده اند. تنها باقیمانده های کنونی این قلعه، دو اتاق تو در تو با دیواره هایشان می باشد. محل قرارگیری این قلعه و موقعیت آن نشان دهنده آن می باشد که این قلعه برای دیده بانی به کار می رفته و یا مقر فرماندهان محلی بوده. اهالی روستای دیگر نزدیک به این قلعه به نام فشندک، آن را ارجنگ قلاع یا آرچنگ قلا می نامند. اما اهالی میناوند آن را همان ارژنگ می خوانند. پوشش جانوری منطقه اطراف این قلعه، شغال، گراز، بز کوهی، گرگ و عقاب است و پوشش جانوری آن گون، بادام کوهی، آویشن و زرشک می باشد.

تاریخچه قلعه ارژنگ طالقان

قلعه ارژنگ را که در مستندات تاریخی با عناوینی چون قلادوش و دل جنگ نیز خوانده اند، در سال 554 توسط فردی به نام امیرکیا محمد بزرگ امید احداث شده. این فرد یکی از اسماعیلیان طالقان در سده ششم هجری بوده. در آن دوران اسماعیلیان دژهای نظامی و دفاعی زیادی در جای جای ایران احداث کرده بودند که قلعه ارژنگ یکی از آنها می باشد. در این قلعه دالان هایی در زیرزمین ساخته شده که با تونل به یگدیگر متصل هستند. دیواره های قلعه نیز از ساروج و سنگ ساخته شده. علاوه بر این استحکام و راه های زیرزمینی، محل قرارگیری قلعه موجب می گردیده، دیده بان ها بتوانند تا پایان دره طالقان را در منظر دید خود داشته باشند.

ارژنگ قلعه کجاست

ارژنگ قلعه بر بلندای کوهی به نام ارژنگ یا ارچنگ در جنوب روستای میناوندِ طالقان قرار گرفته. از روستای میناوند تا قله کوه دو الی سه ساعت راهپیمایی در پیش رو دارید. البته می توان تا 500 متری قلعه نیز با ماشین رفت. با این حال این مسیر خاکی بوده و در زمستان ها با برف احاطه می شود. بنابراین بهتر خواهد بود سفر خود را به منطقه به فصل های گرم موکول کنید. در پای این کوه، ساده ترین راه برای رسیدن به قله و قلعه ارژنگ، سمت جنوب شرقی کوه می باشد که شیب تقریباً اندکی دارد. مسیر دیگر نیز بلندی های جنوب قلعه است که محلی ها آن را خراسان کول یا زرده چال می خوانند.

عکس قلعه ارژنگ

برای رسیدن به ارژنگ قلعه باید ابتدا به شهرستان طالقان و سپس روستای میناوند بروید. فاصله تهران تا میناوند، 145 کیلومتر بوده که در بازه زمانی 2 ساعت و 18 دقیقه در ترافیک معمول پیموده می شود. فاصله قلعه ارژنگ تا کرج نیز حدود 110 کیلومتر است. پیشنهاد می کنیم پیش از سفر به طالقان با خواندن مقاله مرجع ما درباره طالقان، طالقان را بهتر بشناسید . این شهر دیدنی های بسیاری چون گردنه عسلک و کتیبه آن و همچنین سد طالقان دارد که خوب است پس از بازدید از این قلعه دیداری از آنها نیز داشته باشید.

رزرو ویلا در منطقه طالقان و نزدیکی ارژنگ قلعه

شهر طالقان و نواحی اطرافش، منطقه ای بسیار سرسبز و ییلاقی می باشد که علاوه بر ارژنگ قلعه جاذبه های فرهنگی و تاریخی دیگری نیز همچون روستای میر، قله شاه البرز و آبشار و روستای اورازان دارد. از این رو پیشنهاد ما به شما این است که چند روزی را به ویژه در ایام تابستان در این منطقه زیبا اقامت کرده، از دیدنی های آن بازدید کرده و از آب و هوایش لذت ببرید. برای این اقامت چند روزه بهتر خواهد بود که به دنبال اجاره ویلا طالقان باشید. این منطقه ویلاهای خوش ساخت و زیبایی دارد که اقامت در آنها تجربه سفر شما را بسیار دلپذیرتر خواهد نمود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید