غار زنگیان سوادکوه

غار زنگیان در روستای زنگیان سوادکوه از دیدنی های این شهر است که کمتر شناخته شده است.

غار زنگیان در سوادکوه

شهرستان سوادکوه یکی از دیدنی ترین شهرهای استان مازندران به شمار می آید. این منطقه زیبا با آنکه به طور مستقیم در مجاورت ساحل خزری قرار ندارد اما به دلیل مناطق جنگلی بسیار زیبا و سرسبزش، همواره توریست های زیادی را به طرف خودش کشیده. دلیل دیگر توریستی بودن این منطقه، نزدیکی اش به پایتخت است که خیلی وقت ها آن را مقصد سفرهای یک روزه تهرانی ها کرده. از سوی دیگر باید سوادکوه را منطقه پل ها نیز دانست، زیباترین پل های ایران همچون پل ورسک در این منطقه و همچنین شهرستان شیرگاه آن قرار دارد. اما در این یاددشت ما به سراغ یک جاذبه طبیعی متفاوت این منطقه یعنی غار زنگیان رفته ایم.

مشخصات غار زنگیان در مازندران

غار زنگیان سوادکوه در روستای زنگیان این شهرستان واقع شده. این روستا نیز بخشی از دهستان ولویی می باشد. این غار قدمت زیادی داشته و دهانه آن تقریباً 4 متر می باشد. طاق های طبیعی و دهلیزهایی با طول 720 متر از ویژگی های آن می باشند. برخی از روایات محلی بیان می دارند که این غار در دوره مغول ها به عنوان زندان و محبس به کار می رفته. مورد جالب دیگری که در باره این غار روایت می شود آن است که به غاری در منطقه لیند سوادکوه مرتبط بوده که در حال حاضر به دلیل ریزش سنگ ها مسیر ارتباطی میان آنها بسته شده.

پیمایش غار زنگیان

اگر قصد سفر به غار زنگیان و پیمایش این غار را داشتید، حتما به صورت تیمی و با وسایل مجهز اقدام نموده و از راهنما کمک بگیرید. چرا که امکان دارد مسیر خود را در غار گم کرده یا در معرض خطراتی چون ریزش سنگ قرار بگیرید. در ورودی غا ردو راه پیش چشم شما پدیدار می شود. شما باید مسیر سمت راست را دنبال نمایید، چراکه مسیر سمت چپ بن بست می باشد. این مسیر شیبی رو به بالا داشته و سه کیلومتر طول دارد. استلاگمیت و استالکتیت ها یا همان غارسنگ های این غار بسیار زیبا بوده و در انتها نیز کریستال های زیبایی انتظار شما را می کشند.

نکته دیگر درباره غار زنگیان سوادکوه آن است که حوضچه ای آبی در آن قرار گرفته که استخوان های بزرگی داخلش دیده می شود. برخی این استخوان ها را به بقایای بدن انسانی هایی که در گذشته در این غار ساکن بوده اند، نسبت می دهند. در 3 قسمت پیمایش غار، چاهک های تقریباً ژرف چهار و پنج متری و چند پله وجود دارد که باید با کمک هم تیمی ها و به وسیله طناب 20 متری و 8 میلی و کارابین از آن رد شوید .چهار تالار بزرگ این غار نیز از دیگر دیدنی های این غار محسوب می شوند.

غار زنگیان کجاست

پوشش جانوری غار زنگیان در مازندران

در غار زنگیان سوادکوه، همچون دیگر غارهای ایران، پوشش جانوری اصلی خفاش ها هستند. در جای جای این غار می توانید با خفاش ها که پرندگانی اهل تاریکی و غار دوست هستند، رو به رو شوید. در مواجهه با این حیوانات مهربان و بی آزار باید مراقب باشید که آرامش شان را به هم نزنید و به طور خاص این که به طرفشان سنگ پرتاب نکنید. سه عنکبوت از انواع عنکبوت های غارزی نیز از جانوران این غار هستند. در ورودی غار نیز عقرب و رتیل دیده شده و باید مراقب باشید که آنها شما را نیش نزنند.

چشم اندازهای غار زنگیان

اطراف غار زنگیان صخره ای بوده و مه آن را پوشانده اما چشم اندازها دیدنی بسیاری در برابر نگاه تان وجود دارد. وقتی در دهانه این غار می ایستیم، در امتداد شمال غربی دورنمای دل انگیزی از ارفه کوه پیش چشمان پدیدار می شود. علاوه بر این، منطقه دراسله نیز در امتداد این تصویر قرار می گیرد. ارفه کوه قله ای در روستای ارفه ده می باشد که پر از درختان سرسبز در هم تنیده ای چون لف، آلاش، تل، تلکا و زرشک است. قله ارفع کوه نیز 2800 متر ارتفاع داشته و ترکیبی از صخره، دشت و جنگل می باشد. دراسله نیز با روستا و آبشاری به همین نام شناخته می شود. این روستا استراحتگاه ناصرالدین شاه قاجار بوده.

عکس غار زنگیان

غار زنگیان کجاست

این غار در پایین روستای زنگیان سوادکوه و غرب روستای آرات بن (شمال دشت های آرات بن) این شهر واقع شده. برای رسیدن و دسترسی به غار زنگیان باید ابتدا به قائم شهر رفته و از آن جا به سوی پل سفید رانندگی نمایید. پس از طی 43 کیلومتر و پیش از رسیدن به پلیس راه، در طرف راست، جاده ای به چشم می خورد که مسیر این غار از آن می گذرد و بر بالایش ماکت قطار وجود دارد. . در این جاده هشت کیلومتر جلو رفته و از روستای الله بند نیز بگذرید. در این جا به دوراهی دراسله و آلاشت می رسید. در این دوراهی مسیر سمت چپ یعنی مسیر دراسله را انتخاب کنید.

در این جاده نیز هفت کیلومتر جلو رفته تا در سمت راست مسیر، یک جاده خاکی و باریک پدیدار شود. نشانه این جاده صخره ای بزرگ در روبروی آن است. پس از گذراندن چند پیچ در جاده به تاسیسات خواهید رسید و باید اتوموبیل خود را در همین جا پارک کنید. این مسیر پیاده رو، پاکوب نداشته و بنابراین برای یافتن غار زنگیان باید جستجو و تمرکز نمایید. بازدید از این غار و پیمایش آن زیاد وقت شما را نخواهد گرفت. پس از آن می توانید سری هم به جاهای دیدنی سوادکوه همچون پل ورسک، جنگل و دریاچه لفور، جنگل راش و دریاچه شورمست بزنید.

رزرو کلبه های جنگلی در سوادکوه

سوادکوه با جاذبه های دیدنی همچون غار زنگیان همواره یکی از توریستی ترین مناطق شمال ایران به شمار می رود. برای همین هم اقامتگاه های این منطقه بر اساس نیاز و حضور گردشگران فراوان توسعه خوبی داشته و از امکانات مناسبی برخوردارند. از میان این اقامتگاه ها، کلبه های جنگلی از پرطرفدارترین ها هستند. این کلبه ها در نزدیکی جنگل های پرشمار و انبوه سوادکوه قرار گرفته و سکوت و آرامش بسیار دل انگیزی دارند. برای اجاره کلبه در سوادکوه شما می توانید به وبسایت لوکس ویلا مراجعه کرده و بهترین ها و زیباترین ها را انتخاب نمایید. سپس در گفتگو با مشاوران ما اقامتگاه متناسب را برای زمان مورد نظر خود رزرو کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید