آبشار کندر

آبشار کندر در نزدیکی روستای کندر کرج واقع شده. این آبشار بسیار دیدنی و زیبا بوده و مسیر دسترسی به آن، بسیار مناسب است.

آبشار کندر کرج

یکی از جاذبه های شهر کرج آن است که در اطراف خود روستاهای بسیار دیدنی و خوش آب و هوایی دارد. مسافران این شهر همیشه بر روی گشت و گذار در این روستاها و اقامت در آنها حساب ویژه ای باز می کنند. از جمله این روستاها می توان به برغان، کلوان، فرخ آباد، واریان و ارنگه اشاره نمود. این روستاها اغلب ییلاقی بوده و برای گذراندن روزهای گرم تابستان بسیار مناسب هستند. در این یادداشت می خواهیم به یکی از این روستاها یعنی روستای کندر کرج سری زده و از یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی این روستا یعنی آبشار کندر، دیدار کنیم. اما پیش از آن بهتر خواهد بود روستای کندر کرج را بیشتر بشناسیم.

جاهای دیدنی روستای کندر

نقشه روستای کندر کرج از نظر جغرافیایی به صورتیست که در آن می توان علاوه بر آبشار کندر، دیدنی های طبیعی دیگری را نیز دید. مهم ترین جاذبه و خصوصیت این روستا، گلستان های طبیعی و دشت های لاله پیرامون این روستا هستند. این روستا همچنین باغات گیلاس و گلابی فراوانی نیز دارد. از روستای کندر یا کندور به امامزاده داوود نیز راهی برقرار است که پیمودن آن با پای پیاده 6 ساعت زمان می برد. در واقع امامزده داوود را نیز می توان از جمله جاهای دیدنی نزدیک به روستای کندر به شمار آورد. روستای کندر با ارتفاعات کوهستان البرز احاطه شده و همین موضوع منظره و آب و هوایی فوق العاده به این روستا داده.

جاهای دیدنی روستای کندر

از جمله این کوه ها باید کوه کی خسرو، سیاه کمر، عمر کوشن، کوه لیز و کوه قبله اشاره نمود. چشمه های آب معدنی این روستا از جمله چشمه بالا محل نیز بسیار زیبا هستند. تاریخ فرهنگ مردم روستای کندر در کناره آبشار کندر را نیز باید بخشی از دیدنی های روستای کندر به شمار آورد. برای نمونه در این روستا در گذشته ها اعتقاد بر این بود که فقط خانم ها حق دارند از چشمه ای مقدس به نام چشمه مراد آب که گفته می شود درکنار معبدی برای پرستش آناهیتا قرار داشته، آب بیاورند. اهالی بر این باور بودند که اگر آقایی قصد آب آوردن از چشمه را داشت، باید حتما خانمی را با خود همراه می برد.

در واقع در باور اهالی کندر، این چشمه مقدس بوده و تنها زن ها حق نزدیک شدن به این تقدس را داشتند. در روستای کندر و در نزدیکی آبشار کندر، گورستان های زرتشتی و همچنین اشیاء و بناهای تاریخی مربوط به دوره های صفویه و قاجاری نیز یافت شده. معماری و بافت خانه های روستا نیز بسیار کهن و ساخته شده از سنگ هایی بوده که از کوه های اطراف روستا استخراج می شده. برای کندن این سنگ ها از کوه، در گذشته از آتش استفاده می کرده اند. سپس سنگ ها را خرد می کرده اند. درباره منطقه تاریخی چهل بی بی یا چهل دختر این روستا نیز داستان جالبی بر سر زبانهاست.

اهالی روستای کندر چهل دختر برای زیارت این منطقه در نزدیکی آبشار کندر، راهی آن شده اند و بعد همه آنها به دلیل نامشخصی، ناپدید گردیده اند. اهالی معتقدند که این دختران بعد از 2000 سال دوباره به این نقطه بر می گردند. در این روستای زیبا گونه های گیاهی همچون شکر آلاله، گون، تیخک و درختی به نام درخت ته می رویند. اهالی این روستا معتقدند چوب درخت ته را باید جزء مستحکم ترین چوب های دنیا به شمار آورد.

در روستای کندر در جوار آبشار کندر، اغلب مردم به کار کشاورزی مشغول هستند و محصولاتی چون عدس، جو و گندم کشت می کنند. البته در روزگاران گذشته زنان روستا به قالیبافی می پرداختند. اما امروزه این شغل زیبا کمتر در این روستا رایج است و تنها سه، چهار دار قالی در روستای کندر کرج باقیمانده. لازم به ذکر خواهد بود که مردمان روستای کندر به گویش مازندرانی صحبت می کنند.

اجاره در روستای کندر کرج

آشنایی با آبشار کندر

آبشار کندر در روستای کندر را باید از دیدنی ترین جاذبه های این روستا در شمال شرقی کرج به شمار آورد. این آبشار زیبا را از مسیر جاده فرعی که از طرف جاده چالوس به این روستا و سپس این آبشار وجود دارد، می توان مشاهده نمود. برای رسیدن به این آبشار نیاز به اندکی پیاده روی از این جاده نیز وجود دارد. با گذراندن مسیری کوتاه نیز می توانید به بالادست آبشار برسید. از جذابیت های این آبشار این می باشد که در اطراف آن، گونه های گیاهی سرسبز و گوناگونی می روید و می توانید از دیدن آنها بسیار لذت ببرید.

علت نامگذاری آبشار کندر

نام آبشار کندر را به دلیل مکانی که در آن قرار دارد، یعنی روستای کندر انتخاب کرده اند. اما نام روستای کندر را می توان خلاصه شده و کوتاه شده واژه کهن دور دانست. البته این روستا را در حال حاضر نیز گاهی روستای کهن دور می خوانند. دلیل این نامگذاری این است که در این روستا علاوه بر گورستان های زرتشتی، اشیاء قدیمی از جنس ساروج و سفال که به سال های دوره صفویه و در نهایت قاجاریه بر می گردد، یافت شده اند. بنابراین نام کهن دور به نوعی، اشاره ای به این پیشینه تاریخی و قدمت روستا اشاره دارد.

آبشار کندر کجاست

آبشار کندر را باید از جمله جاذبه های گردشگری کرج به حساب آورد. برای دسترسی به این آبشار از کرج می توانید ابتدا به روستای کندر در 6 کیلومتری کرج بروید. اما مسیر بهتر و درست تر آن است که از کرج وارد جاده چالوس شده و بعد از پیمودن 8 کیلومتر به روستای پورکان برسید. بعد از گذر از این روستا، جاده ای فرعی وجود دارد که با پیمودن سه و نیم کیلومتر در آن آبشار را از جاده خواهید دید. پس از آن نیاز به اندکی پیاده روی وجود دارد.

آبشار کندر کجاست

اجاره خانه در روستای کندر و نزدیکی آبشار کندر

برای اقامت در نزدیکی آبشار کندر، شاید یکی از بهترین کارها اجاره خانه ای روستایی در روستای کندر باشد. اهالی این روستا بسیار خونگرم و مهربان بوده و بی تردید اقامتی چند روزه در خانه های آنها می تواند تجربه ای بسیار دل انگیز باشد. اما بسیاری ترجیح می دهند گزینه اقامت در خود کرج را انتخاب کرده و پس از آن سری به این روستا بزنند.

اقامت و رزرو ویلا در کرج

اگر بخواهید در کنار بازدید از آبشار کندر، سری هم به دیگر جاذبه های اطراف کرج بزنید، بی تردید اجاره روزانه خانه در کرج می تواند برای شما بهترین گزینه باشد. شما می توانید در داخل شهر کرج و در بهترین محله های آن همچون عظیمیه، مهرشهر، جهانشهر و گوهردشت خانه ای را از وبسایت لوکس ویلا پیدا کرده و در گفتگو و تماس با کارشناسان ما رزرو خود را قطعی نمایید. البته گزینه اجاره ویلا کرج هم برای اجاره ویلا در مناطق ییلاقی اطراف کرج یا خانه های ییلاقی خود کرج بسیار محبوب می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید